Рішення № 96648414, 29.04.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2021
Номер справи
480/2570/21
Номер документу
96648414
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 квітня 2021 року Справа № 480/2570/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/2570/21

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .

2. Зобов`язати відповідача зарахувати позивачу до страхового стажу для призначення пенсії за віком службу у військовій частини № 3051 - 5 років 10 місяців 16 днів, та у Державній установі “Шосткинська виправна колонія (№ 66)” - 4 роки 10 місяців 14 днів, нарахувати та виплатити позивачу пенсію з 03.09.2020 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивач досяг 60 річного віку, а тому набув право на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та у встановленому порядку звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про призначення пенсії за віком. Після розгляду документів, відповідач прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії та листом від 03.11.2020 року повідомив, що рішенням від 28.10.2020 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” у зв`язку з відсутністю страхового стажу 27 років (в наявності 24 роки 11 місяців 24 дні).

Обґрунтовуючи рішення відповідач зазначив, що період служби у військовій частині № 3051 з 30.10.1992 р. по 31.03.1997 р. та в ДУ “Шосткинська виправна колонія № 66” з 01.04.1997 р. по 26.06.2000 р. згідно довідок № 352 від 09.10.2020 р. та № 5/115 від 14.09.2020 р. був зарахований до страхового стажу відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_1 .

Позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки на підтвердження його страхового стажу 27 років надав відповідачу довідки: військової частини 3051 від 09.10.2020, згідно якої вислуга років становила - календарна 4 роки 5 місяців 1 день, пільгова 5 років 10 місяців 16 днів, ДУ "Шосткинська виправна колонія (№66)" від 14.09.2020, згідно якої вислуга років становила - календарна 3 роки 7 місяців 26 днів, пільгова 4 роки 10 місяців 14 днів. У зв`язку з чим просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 30.03.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що рішенням від 28.10.2020 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” у зв`язку відсутністю страхового стажу 27 років (в наявності 24 роки 11 місяців 24 дні). Період служби у військові частині №3051 з 30.10.1992р. по 31.03.1997р. та в ДУ “Шосткинська виправна колонія №66” з 01.04.1997р. по 26.06.2000р. згідно довідок №352 від 09.10.2020р. та №5/115 від 14.09.2020р. був зарахований до страхового стажу відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_2 . За наявності такої тривалості страхового стажу право на призначення пенсії за віком позивач набуде при досягненні 63 річного віку та звернення до управління.

Відповідач також у відзиві зауважив, що позивач посилається на Постанову Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам”, проте вважає, що зазначена постанова стосується пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а не пенсії за віком за Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а тому відсутні підстави для зарахування стажу і просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 20-21).

Дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи позову та відзиву, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо призначення пенсії за віком, що не заперечується сторонами.

Листом від 03.11.2020 за № 1800-8302-8/55172 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило, що рішенням від 28.10.2020 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” у зв`язку відсутністю страхового стажу 27 років (в наявності 24 роки 11 місяців 24 дні). Період служби у військові частині №3051 з 30.10.1992р. по 31.03.1997р. та в ДУ “Шосткинська виправна колонія №66” з 01.04.1997р. по 26.06.2000р. згідно довідок №352 від 09.10.2020р. та №5/115 від 14.09.2020р. був зарахований до страхового стажу відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_2 . За наявності такої тривалості страхового стажу право на призначення пенсії за віком позивач набуде при досягненні 63 річного віку та звернення до управління (а.с. 4).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (надалі по тексту Закон №1058) визначено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно ч.1 ст.9 Закону №1058 в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст.26 Закону №1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.

Так, з матеріалів справи судом встановлено, що позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Станом на дату звернення до ГУ ПФУ в Сумській області загальний страховий стаж ОСОБА_1 склав 24 роки 11 місяців 24 дні (а.с. 26).

Отже, суд приходить висновку що відповідачем правомірно відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону №1058, оскільки позивач не мав 27 років страхового стажу.

Щодо доводів позивача про необхідність зобов`язати відповідача зарахувати позивачу до страхового стажу для призначення пенсії за віком службу у військовій частини № 3051 - 5 років 10 місяців 16 днів, та у Державній установі “Шосткинська виправна колонія (№ 66)” - 4 роки 10 місяців 14 днів, нарахувати та виплатити позивачу пенсію з 03.09.2020 року та посилання на Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії визначається постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393, суд зазначає наступне.

Відповідно до розрахунку страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 30.10.1992 року по 27.11.2000 року обраховано ГУ ПФУ в Сумській області у розмірі 8 років 28 днів, без врахування Порядку №393.

Так, згідно змісту Порядку №393 судом встановлено, що наведений порядок застосовується для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” , а тому у суду відсутні підстави вважати, що наведений Порядок має застосовуватися при обчисленні страхового стажу при призначенні пенсії за віком відповідно до вимог Закону №1058.

Крім того, ст.5 Закону №1058 визначено, що виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком.

Отже, Закон №1058 не передбачає можливості при призначенні пенсії за віком обрахунку страхового стажу відповідно до Порядку №393.

Таким чином, суд приходить висновку, що ГУ ПФУ в Сумській області правомірно обраховано страховий стаж позивача для призначення пенсії за віком службу у Військовій частини № 3051 та у Державній установі “Шосткинська виправна колонія (№ 66).

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук