
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2021 року Справа № 480/2804/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2804/21 за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" до державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Комишанської сільської ради Охтирського району Сумської області Максакової Алли Миколаївни, третя особа - Комишанська сільська рада Охтирського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Комишанської сільської ради Охтирського району Сумської області Максакової Алли Миколаївни про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 57444806 від 31.03.2021;
- зобов`язати державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Комишанської сільської ради Охтирського району Сумської області Максакову Аллу Миколаївну повторно розглянути заяву СТОВ "Хлібороб" про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 29.03.2021 за реєстраційним № 44790061 та здійснити державну реєстрацію іншого речового права (право постійного користування) СТОВ "Хлібороб" на земельну ділянку з кадастровим № 5922984200:06:001:0333.
Свої вимоги мотивує тим, що у березні 2000 року КСП "АГРОХІМ" реорганізоване у СТОВ "Хлібороб", внаслідок чого розпорядженням голови Лебединської районної державної адміністрації від 24.03.2000 № 100 зареєстровано СТОВ "Хлібороб", а розпорядження голови районної державної адміністрації № 224 від 19.08.1997 про державну реєстрацію колективного сільськогосподарського підприємства "Агрохім" визнано таким, що втратило чинність.
Вході проведення інвентаризації позивачем була сформована земельна ділянка з кадастровим № 5922984200:06:901:0333 загальною площею 102,9748 га, яка відповідно до довідки Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 22.03.2021 № 505/406-21 входить в масив земельної ділянки Державного акту, дана земельна ділянка була внесена до Державного земельного кадастру 14.12.2020.
29.03.2021 позивачем подано відповідачу заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за реєстраційним № 44790061 для проведення державної реєстрації іншого речового права (право постійного користування) на земельну ділянку з кадастровим № 5922984200:06:001:0333. Однак, рішенням відповідача по справі № 57444896 від 31.03.2021 позивачу відмовлено у державній реєстрації прав та їх обтяжень. Це є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду за захистом свого права.
Ухвалою суду від 05.04..2021 відкрито провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалу про відкриття провадження відповідач отримала 09.04.2021, відзиву на позовну заяву не надала.
21.04.2021 до суду надійшла заява відповідача про розгляд справи без її участі.
В силу ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень - Державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Комишанської сільської ради Охтирського району Сумської області ОСОБА_1 відзиву на позов без поважних причин в цій ситуації кваліфікує як визнання позову.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України, визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає що позов обґрунтований та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що у березні 2000 року КСП "АГРОХІМ" реорганізоване у СТОВ "Хлібороб", внаслідок чого розпорядженням голови Лебединської районної державної адміністрації від 24.03.2000 № 100 зареєстровано СТОВ "Хлібороб" (а.с. 12), а розпорядження голови районної державної адміністрації № 224 від 19.08.1997 про державну реєстрацію колективного сільськогосподарського підприємства "Агрохім" визнано таким, що втратило чинність (а.с. 13).
Відповідно до Установчого договору про створення та діяльність, СТОВ "Хлібороб" створюється з місцем розташування в місті Лебедин Сумської області на невизначений строк та є правонаступником КСП "АГРОХІМ".
Відповідно до пункту 2 Установчого договору СТОВ "Хлібороб" здійснює всі права КСП "Агрохім" по укладених з юридичними і фізичними особами до закінчення терміну дії цих угод, здійснює інші права, в тому числі право на користування (на умовах, визначених законом) землею, переданою КСП "АГРОХІМ" в колективну власність та у постійне користування. СТОВ "Хлібороб" приймає на себе повну відповідальність по зобов`язаннях КСП "Агрохім" (а.с. 7-11).
Відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серія CM № 0033 виданого 05.03.1998 Кам`янською сільською радою КСП "АГРОХІМ" Кам`янської сільської ради Лебединського району (код 05490701) надано у постійне користування 371,4 га землі в межах згідно з планом користування (а.с. 14-15).
Вході проведення інвентаризації позивачем була сформована земельна ділянка з кадастровим № 5922984200:06:901:0333 загальною площею 102,9748 га, яка відповідно до довідки ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 22.03.2021 № 505/406-21 входить в масив земельної ділянки Державного акту, дана земельна ділянка була внесена до Державного земельного кадастру (далі -ДЗК) 14.12.2020 (а.с. 16).
29.03.2021 позивачем подано відповідачу заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за реєстраційним № 44790061 для проведення державної реєстрації іншого речового права (право постійного користування) на земельну ділянку з кадастровим № 5922984200:06:001:0333.
Рішенням № 57444896 від 31.03.2021 позивачу відмовлено у державній реєстрації прав та їх обтяжень (а.с. 17), зазначено, що між поданими документами та інформацією з ДЗК містяться розбіжності, а саме: розбіжності в площі земельної ділянки (згідно ДЗК площа 102.9748 га, а в поданих документах зазначено 371,4 га): наявні розбіжності в цільовому призначенні земельної ділянки (згідно ДЗК цільове призначення - землі запасу, а згідно поданих документів - землі сільськогосподарського виробництва).
Вважаючи рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню позивач звернувся до суду за захистом свого права.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 182 Цивільного кодексу України передбачає, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов`язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку встановленому законом.
Відмова у державній реєстрації права на нерухомість, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду.
Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України від 01.07.2004 № 1952-ІV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (надалі - Закон № 1952-ІV), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державною реєстру речових прав на нерухоме майно.
За змістом п.1 ч. 3 ст. 10 Закону № 1952-ІV, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема відповідність обов`язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом.
Державна реєстрація прав на земельні ділянки, речові права на які набуто до 1 січня 2013 року проводиться у порядку, передбаченому статтею 29 Закону України № 1952-ІV.
Згідно ч. 1 ст. 24 Закону України № 1952-ІV, підставами для відмови в державній реєстрації прав є:
1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;
3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;
4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;
5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;
6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;
7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;
8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав;
9) документи подано до неналежного суб`єкта державної реєстрації прав, нотаріуса;
10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі;
11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав;
12) заявник звернувся із заявою про державну реєстрацію права власності щодо майна, що відповідно до поданих для такої реєстрації документів відчужено особою, яка на момент проведення такої реєстрації внесена до Єдиного реєстру боржників, у тому числі за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці.
Як встановлено судом, у оскаржуваному рішенні відповідач, обставинами, що стали підставою для прийняття даного рішення, вказав на розбіжності між поданими документами та інформацією з ДЗК, а саме: розбіжності в площі земельної ділянки (згідно ДЗК площа 102.9748 га, а в поданих документах зазначено 371,4 га); наявні розбіжності в цільовому призначенні земельної ділянки (згідно ДЗК цільове призначення - землі запасу, а згідно поданих документів - землі сільськогосподарського виробництва).
Разом з тим, пунктом 3 частини третьої статті 24 Закону встановлено, що відмова в державній реєстрації прав з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, не застосовується у разі невідповідності відомостей про земельну ділянку в Державному земельному кадастрі відомостям, що містяться в документі, який посвідчує речове право на неї, якщо така невідповідність виникла внаслідок внесення змін або виправлення помилки у відомостях Державного земельного кадастру про земельну ділянку після оформлення документа, що є підставою для виникнення відповідного речового права на земельну ділянку. У такому разі пріоритет мають відомості Державного земельного кадастру.
Так, відповідно до довідки ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 22.03.2021 № 505/406-21, земельна ділянка з кадастровим № 5922984200:06:001:0333 загальною площею 102,9748 га входить в масив земельної ділянки переданої в постійне користування позивача за Державним актом, який був оформлений 05.03.1998.
Згідно даних публічної кадастрової карти, внесення відомостей (змін до них) до ДЗК про земельну ділянку з кадастровим номером № 5922984200:026:001:0333 відбулося 14.12.2000.
Оскільки внесення змін у відомостях Державного земельного кадастру відбулися після оформлення документа, що є підставою для виникнення відповідного речового права на земельну ділянку (Державного акту), суд вважає протиправним застосування відповідачем для відмови у державній реєстрації прав підстав, зазначених у частині першій цієї статті 24 Закону № 1952-IV, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" до державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Комишанської сільської ради Охтирського району Сумської області Максакової Алли Миколаївни, третя особа - Комишанська сільська рада Охтирського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Комишанської сільської ради Охтирського району Сумської області Максакової Алли Миколаївни про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 57444806 від 31.03.2021.
Зобов`язати державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Комишанської сільської ради Охтирського району Сумської області Максакову Аллу Миколаївну повторно розглянути заяву СТОВ "Хлібороб" про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 29.03.2021 за реєстраційним № 44790061 та здійснити державну реєстрацію іншого речового права (право постійного користування) СТОВ "Хлібороб" (код 05490701) на земельну ділянку з кадастровим № 5922984200:06:001:0333.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Комишанської сільської ради Охтирського району Сумської області (42721, с. Комиші, Охтирський район, Сумська область, код ЄДРПОУ 04389868) на користь сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" (42200, провулок Хіміків, 3, м. Лебедин, Сумська область, код ЄДРПОУ 05490701) судові витрати в сумі 4540 гривень.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал