Рішення № 96647237, 29.04.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2021
Номер справи
360/1575/21
Номер документу
96647237
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

29 квітня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1575/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства «УКРТЕК» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 08.09.2003 № 3149,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України (далі – позивач, Держгеонадра) до Приватне підприємство «УКРТЕК» (далі – відповідач, ПП «УКРТЕК»), в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 08.09.2003 № 3149, наданого Приватному підприємству «УКРТЕК».

Позовну заяву обґрунтовано тим, що ПП «УКРТЕК» надано спеціальний дозвіл на користування надрами від 08.09.2003 № 3149 з метою видобування кам`яного вугілля — антрациту, (продовжено) строком на 20 років до 08.09.2033.

З моменту отримання спеціального дозволу у користувача надр виникають права та обов`язки, встановлені Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, спеціальним дозволом на користування надрами від 08.09.2003 № 3149, Угодою про умови користування надрами, тощо.

Посилаючись на статтю 24 Кодексу України про надра та Угоду про умови користування надрами, позивач стверджує, що відповідач зобов`язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (далі – ДНВП «Геоінформ України») щорічні звіти як підтвердження експлуатації корисних копалин.

На адресу Держгеонадр надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») від 20.07.2017 № 03/303-2913 стосовно суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які станом на 19.07.2017, не направили до ДНВП «Геоінформ України» щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2016 рік.

За даними наданими ДНВП «Геоінформ України» ПП «УКРТЕК» не подало щорічну звітність за формою 5-гр.

Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 17.10.2017 № 447 зупинено дію спеціального дозволу ПП «УКРТЕК» та надано Відповідачу строк 30 календарних днів для усунення порушень, про що повідомлено в газеті «Урядовий кур`єр» від 02.12.2017.

У встановлений строк Відповідач порушення не усунув.

В подальшому, на адресу Держгеонадр від ДНВП «Геоінформ України» надійшла відповідь на запит, в якій Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» (далі - ДНВП «Геоінформ України») листом від 03.07.2020 № 03/303-1826 надало Перелік суб`єктів господарювання, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів (форма 5-гр) за 2019 рік, зокрема, й щодо ПП «УКРТЕК». Згідно даного Переліку надрокористувачів, від ПП «УКРТЕК» звітність за 2019 рік не надходила.

Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 № 346 зупинено дію спеціального дозволу ПП «УКРТЕК» та встановлено термін усунення порушень, про що розміщено на офіційному веб-сайті Держгеонадр оголошення, в якому доводила до відома наказ Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 № 346.

Проте, надрокористувач у встановлені терміни не усунули порушення.

11.11.2020 на адресу Держгеонадр надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») за № 03/303-3539 (вх. Держгеонадр від 11.11.2020 № 20/07-6574) стосовно суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП «Геоіфнорм України» щодо балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, 7-гр, 6-гр.

Відповідно до переліку надрокористувачів ПП «УКРТЕК» повторно не подало вищевказану звітність.

Отже, в зазначені строки Відповідач не усунув порушення законодавства в сфері надрокористування.

Особливою умовою № 3 Спеціального дозволу від 08.09.2003 № 3149 передбачено, що надрокористувач зобов`язаний подавати щорічну звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.

Відповідно до положень пункту 5 статті 26 Кодексу України про надра позивач розглянув питання щодо подальшої дії Дозволів, власником яких є Відповідач, що не вжив заходів щодо усунення порушень, які стали підставою для зупинення дії Дозволу.

Держгеонадра на офіційному веб-сайті розмістила оголошення стосовно надання власної позиції (згоди/незгоди) на припинення користування надрами.

Проте, ніяких відомостей/повідомлень - не надходило.

На підставі викладеного, позивач просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 08.09.2003 № 3149, наданого відповідачу.

Ухвалою суду від 01.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) (арк. спр. 25-26).

У зв`язку з загостренням суспільно-політичної ситуації на території Донецької та Луганської областей, проведенням бойових дій в зоні антитерористичної операції, підвищення ризику виникнення загрози життю і здоров`ю працівників поштового зв`язку, блокуванням шляхів проїзду до м. Донецьк та м. Луганськ незаконними озброєними угрупованнями, неможливо надіслати поштові відправлення у даній адміністративній справі відповідачу, зареєстрованому за адресою: 94611, Луганська обл., м. Антрацит, вул. Шота Руставелі, буд. 1-А.

Отже, надіслання судом процесуальних документів відповідачу за його місцезнаходженням рекомендованим листом з повідомленням про вручення є неможливим з огляду на певні загальновідомі обставини.

Суд вважає за необхідне застосувати постанову Верховної Ради України від 25.05.2015 № 462-VIII «Про Заяву Верховної Ради України «Про відступ України від окремих зобов`язань, визначених Міжнародним пактом про громадянські і політичні права та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод», яка, серед іншого, передбачає відступ від зобов`язань України за статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 № ETS N005 (ратифікована Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР), яка гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

Відповідно до пункту 20 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особливості судових викликів та повідомлень, направлення копій судових рішень учасникам справи, у разі якщо адреса їх місця проживання (перебування) чи місцезнаходження знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, визначаються законами України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції».

Відповідно до частини першої статті 1-1 Закону України від 12.08.2014 № 1632-VII «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції» якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться в районі проведення антитерористичної операції, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Повідомлення про постановлення ухвали від 01.04.2021 у справі № 360/1575/21 за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства «УКРТЕК» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 08.09.2003 № 3149 розміщено на офіційному веб-сайті Луганського окружного адміністративного суду adm.lg.court.gov.ua (арк. спр. 27).

Таким чином, судом вжито всіх заходів щодо належного повідомлення відповідача про розгляд № 360/1575/21 в Луганському окружному адміністративному суді.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

За даними витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 29.04.2021 ПП «УКРТЕК», зареєстроване як юридична особа з 11.07.2002 за № 13791200000000399, у стані припинення не перебуває, місцезнаходження юридичної особи: 94611, Луганська обл., м. Антрацит, вул. Шота Руставелі, буд. 1-А (арк. спр. 30).

08.09.2003 ПП «УКРТЕК» видано спеціальний дозвіл на користування надрами № 3149 на видобування кам`яного вугілля-антрациту, шахтоділянка ПП «УКРТЕК» на полі закритої шахти «Щотівська», пласти h10, h11. Термін дії: 20 років (арк. спр. 7).

Дослідженням спеціального дозволу на користування надрами встановлено, що однією з особливих умов цього дозволу є щорічна звітність ПП «УКРТЕК» перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.

Невід`ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами від 11.03.2014 № 3149, укладена з ПП «УКРТЕК» (арк. спр. 8-10).

Оскільки Угода визначена сторонами як невід`ємна частина спеціального дозволу на користування надрами, подання ПП «УКРТЕК» до ДНВП «Геоінформ України» щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності форми 5-гр є особливою умовою користування надрами, обов`язковою до виконання надрокористувачем.

Листом від 20.07.2017 № 03/303-2913 ДНВП «Геоінформ України» надано до Держгеонадр перелік суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які станом на 19.07.2017, не направили до ДНВП «Геоінформ України» щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2016 рік, до якого належить ПП «УКРТЕК» (арк. спр. 11-13).

Наказом Державної служби геології та надр України від 17.10.2017 № 447 зупинена дія спеціального дозволу на користування надрами, зокрема ПП «УКРТЕК», та надано строк 30 календарних днів на усунення порушень (арк. спр. 14).

Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 м. Антрацит Луганської області відноситься до тих населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

02.12.2017 в офіційному друкованому виданні «Урядовий кур`єр» № 228 Держгеонадра оприлюднено оголошення, яким доводила до відома наказ Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 № 346, яким надано строк 30 календарних днів на усунення порушень, а саме: ПП «УКРТЕК» (дозвіл від 08.09.2003 № 3149) включено до переліку за № 4 (арк. спр. 15).

Докази усунення відповідачем допущених ним порушень у визначений Держгеонадрами строк суду не надані.

У листі від 03.07.2020 № 03/303-1826 ДНВП «Геоінформ України» до Держгеонадр надано перелік суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які станом на 03.07.2020 не надали звітність до ДНВП «Геоіфнорм України» щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 7-гр, 6-гр., до якого належить ПП «УКРТЕК» (арк. спр. 16).

Наказом Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 № 346 внесла зміни до пункту 15 наказу від 17.10.2017 № 447 в частині доповнення підстав зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, зокрема ПП «УКРТЕК», та надано строк 30 календарних днів на усунення порушень (арк. спр. 17).

07.09.2020 Держгеонадра розмістила на офіційному веб-сайті оголошення, в якому доводила до відома наказ Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 № 346. Проте, надрокористувач у встановлені терміни не усунули порушення (арк. спр. 18).

У листі від 11.11.2020 № 03/303-3539 ДНВП «Геоінформ України» до Держгеонадр надано перелік суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП «Геоіфнорм України» щодо балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, 7-гр, 6-гр., до якого належить ПП «УКРТЕК» (арк. спр. 19).

Відповідно до положень статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у судовому порядку у разі отримання від надрокористувача незгоди на таке припинення органом, який надав надра у користування.

18.12.2020 Держгеонадра розмістила на офіційному веб-сайті оголошення, в якому з просило надрокористувачів у 15-денний строк надати до Держгеонадр власну позицію (згоду/незгоду) на припинення право користування надрами, зазначеними у переліку. (арк. спр. 20).

Докази, які б свідчили про те, що ПП «УКРТЕК» повідомило Держгеонадра про своє ставлення (згоду чи незгоду) на припинення права спеціального користування надрами суду не надані.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174.

Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Таким чином, позивач у справі - суб`єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі – Порядок № 615).

Згідно з пунктом 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Відповідно до абзаців першого, сімнадцятого пункту 25 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.

Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Тобто, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.

Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра.

Судом установлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 08.09.2003 № 3149, було подання щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.

ПП «УКРТЕК» цього обов`язку не виконало.

Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.

З огляду на те, що ПП «УКРТЕК» не надало згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.

За приписами частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При виборі і застосуванні норм права у даній справі суд враховує висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 03.05.2018 у справі № 812/1074/18 (провадження № К/9901/6712/18) (номер рішення в ЄДРСР 73763593). В зазначеній постанові Верховний Суд в аналогічному спорі зробив висновок за результатами розгляду касаційної скарги, що суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про наявність правових підстав для припинення товариству права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Держгеонадра у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 14, 19, 20, 32, 77, 78, 90, 132, 139, 205, 241-246, 250, 255, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства «УКРТЕК» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 08.09.2003 № 3149 задовольнити повністю.

Припинити право користування надрами Приватного підприємства «УКРТЕК» (ідентифікаційний код 31943606, місцезнаходження: 94611, Луганська обл., м. Антрацит, вул. Шота Руставелі, буд. 1-А) шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 08.09.2003 № 3149.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Борзаниця