
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
29 квітня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/998/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Марківської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Марківської районної державної адміністрації Луганської області (далі – відповідач, УСЗН Марківської РДА Луганської області), в якому позивач просив суд:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Марківської райдержадміністрації щодо відмови у нарахуванні та виплаті одноразової компенсації, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Марківської райдержадміністрації нарахувати та виплатити одноразову компенсацію, як сім`ї, що втратила годувальника із числа осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою згідно зі статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що має статус вдови (дружини) померлого громадянина ОСОБА_2 із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою. Відповідно до свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 10.09.2019 її чоловік ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно експертних висновків Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 28.09.2018 № 11215 та від 24.12.2019 № 8127 встановлено, що захворювання, які призвели до інвалідності та смерті ОСОБА_2 та причина смерті пов`язана з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Як стверджує позивач, після смерті чоловіка було видано посвідчення дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії 1-А, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою № 608879 від 19.03.2020. 14.08.2020 звернулась до відповідача з заявою про виплату одноразової компенсації як представнику сім`ї, що втратила годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач зазначає, що відповіді отримано не було, відтак вона повторно подала заяву про призначення зазначеної одноразової компенсації 19.11.2020р.
Листом від 03.12.2020 № 3077 відповідачем було відмовило в задоволенні заяви, оскільки не існує правових підстав для виплати такої компенсації.
Позивач вважає відмову відповідача протиправною та такою, що порушує її права на належний соціальний захист.
Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення підготовчого засідання повідомлявся належним чином, просив розглянути справу без його участі (арк.спр.1-2).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, просив розглянути справу без його участі (арк.спр.42-43).
Правом подати суду відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, відповідач не скористався.
Згідно з частиною четвертою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Суд кваліфікує неподання відповідачем відзиву на позовну заяву як визнання позову.
Відповідно до положень частини шостої статті 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вимоги частини 9 статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.
Судом по справі вчинено такі процесуальні дії:
- ухвалою суду від 19.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (арк.спр.28-29);
-ухвалою суду від 12.04.2021 повторно витребувано від відповідача додаткові докази (арк.спр.34-35).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 23.07.1996 року Марківським РВУМВС України в Луганській області, ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 є дружиною ОСОБА_2 , про що свідчить відповідне Свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 від 07.06.1980 (арк.спр.3-4,5).
Згідно посвідчення № НОМЕР_5 від 19.03.2020 вбачається, що ОСОБА_1 є дружиною померлого громадянина із числа ліквідаторів, категорія 1А, смерть його пов`язана із Чорнобильською катастрофою (арк.спр.9а).
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_6 від 26.07.1995 ОСОБА_2 був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (арк.спр.8).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, про що 10.09.2019 Марківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області зроблено відповідний актовий запис № 10 та видано Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 (арк.спр.6).
Згідно довідки Марківської селищної ради Марківського району Луганської області від 15.01.2020 № 257 вбачається, що ОСОБА_2 , 1961 року народження дійсно мешкав за адресою: АДРЕСА_1 з 2004 року по день його смерті – ІНФОРМАЦІЯ_1 . На момент смерті мав склад сім`ї: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (арк.спр.7).
28.09.2018 Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України було складено експертний висновок № 11215. Згідно вказаного висновку, ОСОБА_2 помер у зв`язку з захворюванням, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (арк.спр.9б).
19.11.2020 позивач звернулась до УСЗН Марківської РДА Луганської області із заявою та пакетом документів встановленого зразка, відповідно до якого просила нарахувати та виплати одноразову компенсацію сім`ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою (арк.спр.13-14).
Листом від 03.12.2020 № 3077 відповідачем було повідомлено ОСОБА_1 про те, що не існує правових підстав для виплати одноразової компенсації сім`ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, оскільки на момент смерті свого чоловіка позивач була працездатною особою та не знаходилась на його утриманні (арк.спр.16).
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-ХІІ визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
За приписами статті 13 Закону № 796-ХІІ держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов`язується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть пов`язана з Чорнобильською катастрофою.
Статтею 48 Закону № 796-ХІІ визначено, що право на виплату одноразової компенсації мають члени сім`ї, зокрема дружини, якщо ті не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, сім`ям, які втратили годувальника, та батькам померлого із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою.
Наведена норма не містить обов`язкової умови, що особа, яка відноситься до сім`ї, яка втратила годувальника, має бути непрацездатною та знаходитись на утриманні годувальника.
Законом № 796-ХІІ не передбачено окремо такої умови для отримання одноразової компенсації відповідно до статті 48 цього Закону для сім`ї, що втратила годувальника, як непрацездатність одного з її членів.
Застосування відповідачем аналогії закону в частині визначення поняття “непрацездатні члени сім`ї” та “члени сім`ї”, які вважаються утриманцями в спірних правовідносинах є необґрунтованим, оскільки Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” є спеціальним законом.
Натомість Закон України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, на який посилається відповідач, регулює в тому числі порядок призначення пенсій у зв`язку з втратою годувальника, та визначає коло осіб, які мають право на отримання такої пенсії (як-то непрацездатні члени сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні), а правовідносини, пов`язані з призначенням та виплатою одноразової компенсації сім`ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, не врегульовує.
Порядок виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 №760 (далі Порядок № 760).
Пунктом 7 Порядку № 760 встановлено, що одноразова компенсація у зв`язку з втратою годувальника, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, виплачується дружині чи чоловікові в разі, коли вони не одружилися вдруге, сім`ї померлого годувальника з числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в якій є непрацездатні особи, що були на утриманні померлого на момент його смерті.
Належність до непрацездатних осіб та членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, визначається згідно із статтею 36 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Виплата одноразової компенсації здійснюється на підставі: свідоцтва про смерть; посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 (із вкладкою); свідоцтва про шлюб; експертного висновку міжвідомчої експертної комісії з установлення причинного зв`язку хвороби, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, іншої ядерної аварії, участі в ядерному випробуванні, військовому навчанні із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт або військово-лікарської комісії, що діє в системі МВС, СБУ чи Міноборони.
Пунктом 3 вказаного Порядку встановлено, що виплата одноразової компенсації здійснюється за єдиною заявою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 № 1146 "Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги.
Наявними матеріалами справи підтверджено виконання заявником всіх перелічених умов для отримання компенсаційної виплати, що свідчить про наявність у позивача права на отримання одноразової компенсації сім`ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, передбаченої статтею 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, тому суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Ухвалою суду від 19.03.2021 відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору за подання адміністративного позову до ухвалення судового рішення у справі у розмірі 908,00 грн. (арк.спр.28-29).
Станом на дату розгляду справи по суті судовий збір не сплачений, а тому підлягає стягненню даним рішенням суду до Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позовні вимоги задоволені, позивачу необхідно відшкодувати 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до управління соціального захисту населення Марківської районної державної адміністрації Луганської області (код ЄДРПОУ: 03196966, місцезнаходження: Луганська обл., Марківський р-н, смт. Марківка, провул. Південний, буд.2) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Марківської районної державної адміністрації Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті одноразової компенсації, відповідно до ст. 48 Закону України ““Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов`язати управління соціального захисту населення Марківської районної державної адміністрації Луганської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову компенсацію, як сім`ї, що втратила годувальника із числа осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою згідно зі статтею 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: Отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37993783, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), , Рахунок отримувача - UА908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету – 22030106) суму судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення Марківської районної державної адміністрації Луганської області на користь ОСОБА_1 у рахунок відшкодування судових витрат суму судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.О. Кисельова