
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2021 р. Справа№200/2924/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Аляб`єва І.Г.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул.Миру, 35, м.Бахмут, Донецька область, 84500, код ЄДРПОУ 42172734) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 17.02.2021 №95 про відмову в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 90% від суддівської винагороди на відповідній посаді без обмежень граничного розміру щомісячного грошового утримання судді, відповідно до довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 01.02.2021 №04-626-21 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 119 814,00 грн (посадовий оклад - 63060,00 грн, доплата за вислугу років 80% - 50448 грн, доплата за перебування на адміністративній посаді в суді 10% - 6306 грн) з урахуванням раніше виплачених сум, з 16.02.2021;
- стягнути судові витрати з відповідача на користь позивача.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 16.02.2021 звернувся до відповідача із заявою №1546 про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до Закону України від 02.06.2016 № 1402-VІІІ «Про судоустрій і статус суддів», разом з якою надав довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці від 01.02.2021 за № 04-626-21.
Рішенням від 17.02.2021 відповідач в перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці на підставі Закону № 1402-VIII відмовив з посиланням на те, що рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 № 2-р/2020, яким визнано пункт 25 «Прикінцевих положень» Закону № 1402-VIII таким, що не відповідає Конституції України, не містить положень щодо порядку його виконання, відповідно до поданої довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного утримання судді у відставці, посадовий оклад обчислено у розмірі 30 прожиткових мінімумів працездатних громадян, що суперечить вимогам Закону № 2453-VI.
Позивач з цим рішенням не згоден, вважає його протиправним оскільки, постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 24.07.2013 в справі № 219/6207/2013-а з урахуванням стажу роботи позивача, визначено розмір належного ОСОБА_1 грошового утримання судді у відставці на рівні 90 % суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. У рішенні Конституційного Суду України від18.02.2020 № 2-р/2020 вказано, що щомісячне довічне утримання судді у відставці має бути співмірним із суддівською винагородою, яку отримує повноважний суддя. У разі збільшення розміру такої винагороди перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці має здійснюватися автоматично.
Враховуючи, що на час звернення позивача діяли та діють до тепер положення статті 142 Закону № 1402-VIII щодо порядку нарахування щомісячного довічного грошового утримання, відповідач повинен був перерахувати належне до виплати позивачу щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, керуючись вказаною нормою закону та відповідною постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 24.07.2013 в справі № 219/6207/2013-а, яким підтверджено відповідний стаж роботи на посаді судді та, як наслідок, визначено розмір винагороди.
Обов`язок застосування саме такого порядку перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці закріплений в рішенні Верховного Суду від 16.06.2020 у зразковій справі № 620/1116/20, яке набрало законної сили 07.08.2020.
З урахуванням викладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги повністю.
Ухвалою суду від 22.03.2021 відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 22).
Від Бахмутсько-Лиманського ОУПФУ 08.04.2021 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, в обгрунтування позовних вимог зазначає, що Рішенням Конституційного Суду України від 18.02.2020 № 2-р/2020 (далі - Рішення № 2-р/2020) у справі № 1-15/2018 (4086/16) визнано, зокрема, пункт 25 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 1402-VIII таким, що не відповідає Конституції України. Проте, на теперішній час Рішення № 2-р/2020 не містить будь-яких положень щодо порядку його виконання.
На підставі аналізу норм законодавства, яким врегульовано спірні правовідносини, право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, який не проходив кваліфікаційного оцінювання, не призначався на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності Законом № 1402-VIII, не пропрацював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами кваліфікаційного оцінювання або конкурсу, за зверненнями, що надходять після 18.02.2020, виникає згідно статті 142 Закону № 1402-VIII - у разі зміни складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді після 18.02.2020 та на підставі довідок про суддівську винагороду, в яких складові суддівської винагороди визначаються на момент виникнення права на перерахунок (дата збільшення винагороди, в тому числі її складових також після 18.02.2020).
Оскільки, після 18.02.2020 змін розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, не відбувалось, тому, на думку відповідача, позивач не має права на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за довідкою від 01.02.2021 №04-626-21, виданою Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Донецькій області (далі - ТУ ДСА в Донецькій області), станом на 01.01.2021. Таким чином, право на перерахунок довічного утримання відповідно до статті 142 Закону № 1402-VIII виникне при збільшенні після 18.02.2020 розміру суддівської винагороди.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
За приписами частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, що підтверджено паспортом серії НОМЕР_2 .
Відповідно до постанови Верховної ради України від 18.09.2012 та наказу Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 09.10.2012 позивача звільнено з посади судді у відставку.
Відповідно до посвідчення № НОМЕР_3 позивач є суддею Артемівського міськрайонного суду Донецької області у відставці.
Постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 24.07.2013 №219/6207/2013-а позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано незаконним відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 довічного грошового утримання як судді у відставці з 03.06.2013 року у розмірі 90 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді згідно довідки територіального Управління Державної судової адміністрації в Донецької області на 2013 рік. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області провести перерахунок розміру довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з 03.06.2013 року і сплачувати його у розмірі 90 відсотків грошового утримання судді на відповідній посаді. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області у подальшому, у випадку підвищенні щомісячного грошового утримання судді на відповідній посаді, проводити перерахунок розмірі довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 на підставі довідок ТУ ДСА в Донецької області.(а.с10-12).
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.08.2013 апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області - залишено без задоволення. Постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 24 липня 2013 р. у справі № 219/6207/2013-а - залишено без змін.
Позивач, 16.02.2021 звернувся до Бахмутсько-Лиманського ОУПФУ із заявою про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці, разом з якою згідно з розпискою-повідомленням надав довідку ТУ ДСА в Донецької області від 01.02.2021 №04-626-21.(а.с 14).
Відповідно до довідки ТУ ДСА в Донецькій області від 01.02.2021 №04-626-21 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці встановлено, що станом на 01 січня 2021 року суддівська винагорода позивача, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 119 814,00 грн, у тому числі: посадовий оклад - 63060,00 грн, доплата за вислугу років (80 %) - 50448,00 грн., доплата за перебування на адміністративній посаді в суді (10%) - 6306,00 грн. Вказано, що довідка видана на підставі Закону України «Про судоустрій та статус суддів», Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (а.с. 15).
Рішенням Бахмутсько-Лиманського ОУПФУ від 17.02.2021 №1 позивачу відмовлено в перерахунку довічного щомісячного грошового утримання судді у відставці відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів» з тих підстав, що: рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 № 2-р/2020 у справі № 1-15/2018(4086/16) не містить положень щодо порядку його виконання; посадовий оклад обчислено у розмірі 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що суперечить вимогам Закону № 2453-VI.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення проти задоволення таких вимог, суд виходить з такого.
Пунктом 2 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402-VIII визнано таким, що втратив чинність з дня набрання чинності цим Законом, Закон України від 07.07.2010 №2453-VI "Про судоустрій і статус суддів", крім положень, зазначених у пунктах 7, 23, 25, 36 цього розділу.
Згідно із частиною 1 статті 142 Закону №1402- VIII судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія на умовах, визначених зазначеним Законом або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.До досягнення зазначеного віку право на пенсію за віком або щомісячне довічне грошове утримання мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
1) 61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року;
2) 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року.
При цьому, суддя у відставці, який досяг віку, встановленого частиною першою цієї статті, отримує щомісячне довічне грошове утримання. При досягненні таким суддею віку, встановленого частиною першою цієї статті, за ним зберігається право на отримання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, призначається пенсія на умовах зазначених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (частина 2 статті 142 Закону №1402-VI).
Відповідно до частини 3 статті 142 Закону №1402-VI щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
Частиною четвертою та п`ятою цієї ж статті передбачено, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до частини 3 статті 135 Закону №1402-VIII базовий розмір посадового окладу судді становить:
1) судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;
2) судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;
3) судді Верховного Суду - 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №1402-VIII були передбачені певні особливості визначення розміру суддівської винагороди та щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці.
Так, пунктом 22 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402-VIII було визначено, що право на отримання суддівської винагороди у розмірах, визначених цим Законом, мають судді, які за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердили відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначені на посаду за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом.
Судді, які на день набрання чинності цим Законом пройшли кваліфікаційне оцінювання та підтвердили свою здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді, до 01.01.2017 року отримують суддівську винагороду, визначену відповідно до положень Закону України від 07.07.2010 №2453-VI "Про судоустрій і статус суддів".
До проходження кваліфікаційного оцінювання суддя отримує суддівську винагороду, визначену відповідно до положень Закону України від 07.07.2010 №2453-VI "Про судоустрій і статус суддів" (п.23 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402-VIII).
Законом України від 16.10.2019 №193-IX "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування", який набрав чинності 07.11.2019, було виключено зазначені вище пункти 22, 23 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402-VIII, якими було передбачено, що право на отримання суддівської винагороди у розмірах, визначених цим Законом, мають судді, які за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердили відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначені на посаду за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом; що до проходження кваліфікаційного оцінювання суддя отримує суддівську винагороду, визначену відповідно до положень Закону України від 07.07.2010 №2453-VI "Про судоустрій і статус суддів".
Розмір посадового окладу судді, крім зазначеного у пункті 23 цього розділу, становить з 1 січня 2020 року:
а) для судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;
б) для судді апеляційного суду та вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року (пункт 24 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402-VIII).
Пунктом 25 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402-VIII встановлено, що право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді), або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.
Рішенням Конституційного Суду України від 18.02.2020 №2-р/2020 були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 25 розділу ХІІ Прикінцеві та перехідних положень Закону №1402-VIII зі змінами.
У вказаному рішенні Конституційного Суду України зазначено наступне.
"Право судді на відставку є конституційною гарантією незалежності суддів (пункт 4 частини шостої статті 126 Конституції України).
Відставка судді є особливою формою звільнення його з посади за власним бажанням та обумовлена наявністю в особи відповідного стажу роботи на посаді судді; наслідком відставки є, зокрема, припинення суддею своїх повноважень з одночасним збереженням за ним звання судді і гарантій недоторканності, а також набуття права на виплату вихідної допомоги та отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання (абзац четвертий підпункту 3.1 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 19.11.2013 №10-рп/2013).
Визначені Конституцією та законами України гарантії незалежності суддів є невід`ємним елементом їх статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом; такими гарантіями є надання їм за рахунок держави матеріального забезпечення (суддівська винагорода, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо) та надання їм у майбутньому статусу судді у відставці; право судді у відставці на пенсійне забезпечення або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією належного здійснення правосуддя і незалежності працюючих суддів та дає підстави висувати до суддів високі вимоги, зберігати довіру до їх компетентності і неупередженості; щомісячне довічне грошове утримання судді спрямоване на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня, оскільки суддя обмежений у праві заробляти додаткові матеріальні блага, зокрема, обіймати будь-які інші оплачувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу; конституційний принцип незалежності суддів означає, в тому числі, конституційно обумовлений імператив охорони матеріального забезпечення суддів від його скасування чи зниження досягнутого рівня без відповідної компенсації як гарантію недопущення впливу або втручання у здійснення правосуддя; конституційний статус судді передбачає достатнє матеріальне забезпечення судді як під час здійснення ним своїх повноважень (суддівська винагорода), так і в майбутньому у зв`язку з досягненням пенсійного віку (пенсія) чи внаслідок припинення повноважень і набуття статусу судді у відставці (щомісячне довічне грошове утримання); статус судді та його елементи, зокрема матеріальне забезпечення судді після припинення його повноважень, є не особистим привілеєм, а засобом забезпечення незалежності працюючих суддів і надається для гарантування верховенства права та в інтересах осіб, які звертаються до суду та очікують неупередженого правосуддя (абзаци п`ятий, шостий підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 03.06.2013 №3-рп/2013). Конституційний Суд України зазначив, що розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів, які не проходили оцінювання за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності та вийшли у відставку, відрізняється від розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів, які вийдуть у відставку після успішного проходження такого оцінювання.
Отже, судді, які вже перебувають у відставці та досягли шістдесятип`ятирічного віку, з об`єктивних причин не мають можливості пройти кваліфікаційне оцінювання на відповідність займаній посаді і пропрацювати після цього три роки, що є обов`язковою умовою для отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному Законом №1402-VIII.
Конституційний Суд України вважає, що щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці має бути співмірним із суддівською винагородою, яку отримує діючий суддя. У разі збільшення розміру такої винагороди перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці має здійснюватися автоматично.
Встановлення різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів порушує статус суддів та гарантії їх незалежності. Запровадження згідно із положеннями пункту 25 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402-VIII різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів, які виходять у відставку, суперечить положенням частини першої статті 126 Основного Закону України щодо гарантування незалежності суддів Конституцією і законами України."
Згідно з частиною 1 статті 91 Закону України від 13.07.2017 №2136-VIII "Про Конституційний Суд України" закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Пунктом 3 резолютивної частині Рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 №2-р/2020 встановлено, що "положення Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення".
Дослідивши обставини даної адміністративної справи, суд вважає, що вона підпадає під ознаки типової адміністративної справи, яка розглянута Верховним Судом як зразкова в порядку статті 290 КАС України з прийняттям рішення від 16.06.2020 по справі №620/1116/20, оскільки:
- позивачами у них є судді у відставці, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України та отримують щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці;
- позивачі не проходили кваліфікаційне оцінювання суддів під час перебування на посаді судді;
- відповідачем у них є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи) територіальні органи Пенсійного фонду України Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку із відмовою відповідним територіальним органом Пенсійного фонду України здійснити перерахунок щомісячного грошового утримання судді у відставці з посиланням на те, що після 18.02.2020 року (дата ухвалення рішення Конституційного Суду України №2-р/2020) не приймалось нормативно-правового акта щодо зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді);
- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу
- судді у відставці, який не проходив кваліфікаційне оцінювання суддів, здійснити перерахунок та виплату щомісячного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою про суддівську винагороду працюючого на відповідній посаді судді, у правовідносинах, що виникли після дати ухвалення рішення Конституційним Судом України від 18.02.2020 року №2-р/2020.
Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Таким чином, вирішення даного адміністративного спору має здійснюватися судом з урахуванням правових висновків Верховного Суду у зазначеній зразковій справі.
У вказаній зразковій справі Верховний Суд зробив наступні правові висновки, які мають враховуватися при вирішенні даної справи:- судді, які вже перебувають у відставці та досягли шістдесятип`ятирічного віку, з об`єктивних причин не мають можливості пройти кваліфікаційне оцінювання на відповідність займаній посаді і пропрацювати після цього три роки, що є обов`язковою умовою для отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному Законом №1402-VIII;
- Конституційний Суд України рішенням від 18.02.2020 у справі №2-р/2020 пункт 25 розділу XII Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402-VIII, яким було передбачено, що право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу, визнав неконституційним.
- з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 18.02.2020 №2-р/2020 Закон №1402-VIII не містить норм, які б по-різному визначали порядок обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці;
- Верховний Суд неодноразово, зокрема, у постановах від 06.03.2019 у справі №638/12586/16-а та від 11.02.2020 у справі №200/3958/19-а висловлював правовий висновок, відповідно до якого правовою підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є факт зміни грошового утримання/складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді;
- набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 18.02.2020 №2-р/2020, яким визнаються неконституційними відповідні норми законодавства, тягне за собою виникнення, зміну чи припинення прав та обов`язків суб`єктів правовідносин до яких застосовуються (застосовувалися) положення законодавства, яке згодом було визнано неконституційним. Відтак, такі правовідносини безпосередньо пов`язуються з дією закону. Тобто, якщо це один день (втрата чинності повністю чи в окремій частині закону за рішенням Конституційного Суду України з дня його ухвалення), то цей строк закінчується о 24 години 00 хвилини цього дня. Відповідно, з 00 годин 00 хвилин наступного дня, з дати ухвалення відповідного рішення Конституційного Суду України, до правовідносин, що регулюється таким законодавством застосовується норма, що відповідає Конституції України, вступила у силу і діє;
- отже, саме з 19.02.2020, наступного дня з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 18.02.2020 у справі №2-р/2020 у позивача виникло право (підстава) на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді відповідно до Закону №1402-VIII;
- на переконання колегії суддів різниця у правах суддів у відставці на перерахунок їх довічного грошового утримання судді в залежності від проходження ними кваліфікаційного оцінювання під час перебування на посаді судді та (або) необхідності пропрацювати на посаді судді три роки після проходження кваліфікаційного оцінювання, порушує статус суддів та гарантії їх незалежності.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивач з 19.02.2020, наступного дня з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 18.02.2020 у справі №2-р/2020, має право та підстави на перерахунок свого щомісячного довічного грошового утримання судді відповідно до Закону №1402-VIII на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації у Донецькій області від 01.02.2021 №04-626-21 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, яке має бути співмірним із суддівською винагородою, яку отримує повноважний суддя.
Оскільки у 2020 році суддівська винагорода змінювалася, нездійснення перерахунку пенсії є протиправним.
Посилання відповідача на те, що не відбулося змін складових суддівської винагороди не приймаються до уваги, оскільки закон пов`язує перерахунок пенсій не із зміною складових, а зміною їх розміру.
Оскільки з довідки Територіального управлінням Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 01.02.2021 №04-626-21 вбачається така зміна, грошове утримання підлягає перерахунку.
Відтак, суд дійшов висновку, що рішення відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу (судді у відставці) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці від 17.02.2021 є протиправним та підлягає скасуванню.
Тому відповідач повинен здійснити перерахунок та виплату позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі зазначеної вище довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 01.02.2021 №04-626-21 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного грошового утримання з 16.02.2021 (з дня коли позивач звернувся до органу пенсійного фонду з відповідною заявою).
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Тому позовні вимоги слід задовольнити.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при пред`явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 908 грн. відповідно до квитанції від 11.03.2021.
Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у зазначеному розмірі підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул.Миру, 35, м.Бахмут, Донецька область, 84500, код ЄДРПОУ 42172734) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 17.02.2021 №95 про відмову в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Зобов`язати Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул.Миру, 35, м.Бахмут, Донецька область, 84500, код ЄДРПОУ 42172734) здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у розмірі 90% від суддівської винагороди на відповідній посаді без обмежень граничного розміру щомісячного грошового утримання судді, відповідно до довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 01.02.2021 №04-626-21 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 16.02.2021.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул.Миру, 35, м.Бахмут, Донецька область, 84500, код ЄДРПОУ 42172734) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 908,00 гривень.
Повний текст судового рішення складено та підписано 29 квітня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя І.Г. Аляб`єв