
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2021 р. Справа№200/1261/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Крилової М.М., розглянувши за правилами загального позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
03 лютого 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду, засобами поштового зв`язку, надійшов позов ОСОБА_1 до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України про:
- визнання протиправними дії про відмову згідно рішення від 26 жовтня 2020 року №2253 в зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового та трудового стажу за Списком №1 період роботи з 09 серпня 1995 року по 25 грудня 1995 року в якості учня підземного електрослюсаря шахти "Селидівська", до пільгового стажу за списком №1 період роботи з 01 червня 2001 року по 30 вересня 2014 року в якості підземного електрослюсаря шахти №2 "Новогродівська", до пільгового стажу за списком №1 період роботи з 06 жовтня 2014 року по 06 листопада 2017 року в якості електрослюсаря підземного Відокремленого підрозділу " Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт" ДП "Об`єднана компанія" "Укрвуглереструктуризація", до страхового стажу період на підприємстві ВП "Шахта "Котляревська" ДП "Селидіввугілля" з 01 квітня 2018 року по 30 вересня 2020 року;
- скасування зазначеного рішення як незаконного та зобов`язання відповідача зарахувати ОСОБА_1 до пільгового та трудового стажу за Списком №1 період роботи з 09 серпня 1995 року по 25 грудня 1995 року в якості учня підземного електрослюсаря шахти "Селидівська", до пільгового стажу за списком №1 період роботи з 01 червня 2001 року по 30 вересня 2014 року в якості підземного електрослюсаря шахти №2 "Новогродівська", до пільгового стажу за списком №1 період роботи з 06 жовтня 2014 року по 06 листопада 2017 року в якості електрослюсаря підземного Відокремленого підрозділу " Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт" ДП "Об`єднана компанія" "Укрвуглереструктуризація", до страхового стажу період на підприємстві ВП "Шахта "Котляревська" ДП "Селидіввугілля" з 01 квітня 2018 року по 30 вересня 2020 року, та повторно розглянути заяву від 25 жовтня 2020 року про призначення пенсії згідно частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV з урахуванням зазначених періодів пільгового та страхового стажу.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії. Позивачу було відмовлено в призначені пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу в підземних умовах. Вважає дії відповідача щодо не зарахування стажу роботи протиправними та такими, що порушують його конституційні права, оскільки в трудовій книжці позивача наявні всі необхідні записи для призначення пільгової пенсії та також всі необхідні довідки а тому позивач звернувся з даним позовом до суду.
Представник відповідача надав до суду відзив,у якому вказав, що позивачу не зараховано періоди роботи, оскільки на виконання вимог п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України позивачем не надано пільгові довідки. Окрім того зазначає, що відсутні дати про сплату щомісячних внесків.
Ухвалою суду від 08 лютого 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи, витребувано докази у відповідача.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 березня 2021 року повторно витребувано докази у відповідача, вирішено розгляд справи провести за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання на 29 березня 2021 року о 09 год. 30 хв.
Довідкою від 29 березня 2021 року відкладено підготовче засідання на 31 березня 2021 року о 09 год. 15 хв. у зв`язку з перебуванням судді у безоплатній відпустці.
Ухвалою суду від 31 березня 2021 року закрито підготовче провадження, адміністративну справу призначено до судвого розгляду по сути 29 квітня 2021 року о 09 год. 15 хв.
У судове засідання сторони не з`явилися, докази належного повідомлення про розгляд справи, наявні в матеріалах справи.
На підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 виданий Селидівським МВ УМВС України у Донецькій області.
Судом встановлено, що позивач 25 жовтня 2020 року через Веб - портал Пенсійного фонду України звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та надав скан - копії необхідних документів
Рішенням Селидівського об`єднаного управління ПФУ в Донецькій області від 26 жовтня 2020 року №2253 відмовлено в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Вказана відмова обґрунтована тим, що у позивача відсутній необхідний пільговий стаж роботи.
До пільгового стажу не зараховано періоди роботи:
- з 01.06.2003 по 19.01.2008 в якості електрослюсаря підземної дільниці ЕМО на підприємстві шахта №2 «Новогродівська», так як з 01.06.2001 підприємство увійшло до складу Селидівської ліквідації шахт «Вуглереструктуризація»;
- з 19.03.2008 по 30.09.2014 на підприємстві шахта №2 «Новогродівська» «Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт», які видобутком вугілля не займались;
Вищезазначені періоди зараховано до СП №1, який дає право на призначення пенсії згідно ч.2 ст.114 Закону №1058
- з 06.10.2014 по 06.11.2017 на підприємстві ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» оскільки підприємство перереєстровано до Покровської ОДПІ з 14.10.2014 та надана пільгова довідка підлягає зустрічній перевірці. Даний період буде переглянутий відповідно до п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій від 25.11.2005 №22-1 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за умови надходження акту, згідно висновків перевірки.
До страхового стажу не зараховано періоди роботи:
- з 01.06.2014 по 30.06.2014, з 01.08.2014 по 30.09.2014 на підприємстві «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», з 01.04.2018 по 30.09.2020 на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП шахта «Котляревська», оскільки відсутні відомості про сплату щомісячних внесків за цей період до ДПС України;
- з 01.10.2020 по 15.10.2020 на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП шахта «Котляревська», оскільки відсутня сума нарахованої заробітної плати в СПОВ (ОК-5 від 16.10.2020).
З урахуванням викладеного страховий стаж складає 25 років 03 місяці 05 днів. В тому числі стаж підземної роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно ч.3 ст.113 Закону №1058 - 12 років 11 місяців 11 днів, з них за ст. 14-25 - 09 років 07 місяців 01 день, навчання за фахом складає - 03 роки 04 місяців 10 днів, та згідно ч.2 ст.113 Закону №1058 за СП №1 роботи за професією, яка не дає право на пенсію згідно ч.3 ст.114 Закону №1058 складає 11 років 02 місяці 01 день.
При цьому позивачем зазначено, що відповідач не зарахував до трудового та пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 09.09.1995 по 25.12.1995 в якості учня підземного електрослюсаря шахти «Селидівська» незважаючи на те, що підтверджуючі документи були надані відповідачу та відображення як прийнятті. Факт неврахування зазначеного пероду роботи вбачається з наявного в матеріалах справи розрахунку стажу Форм РС-право.
Також позивач зазначив, що між рішенням управління та розрахунку стажу Форма РС - право є суттєві розбіжності, фактично відповідач не зараховує до пільгового стажу періоди роботи починаючи з 01.06.2001, а зазначає в рішенні про відмову період з 01.06.2003.
Відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 працював:
- 17.10.1996 прийнятий по переводу підземним електрослюсарем 4 разряду на дільницю шахтного транспорту ( запис № 6)
- 26.12.1996 переведений підземним електрослюсарем 4 разряду в енерго-механічну службу (запис №7)
- 01.06.2001 шахта №2 «Новогродівська» увійшла до складу Селидівської дирекції з ліквідації шахт « Компанії «Укрвуглереструктуризація» ( запис №10)
- 01.06.2002 переведений підземним електрослюсарем в енерго-механічну службу (запис №11)
- 02.01.2004 згідно наказів Мінтопенерго №280 від 05.06.2003 та №778 від 23.12.2003 шляхом виділення з ДП «Укрреструктризація» створено ДП «Обласна дирекція» Донвуглереструктуризація», в склад якого увійшла Селидівська дирекція з ліквідації шахт (запис №12)
- 01.04.2007 Селидівська ДЛШ реорганізована шляхом переутворення в Селидівське управління з ліквідації шахт (запис №13)
- 01.03.2008 Селидівське УЛШ реорганізоване в Донецьку виконавчу дирекцію з ліквідації шахт ДП «Укрвуглереструктуризація» ( запис №14)
- 01.07.2010 Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт включена до складу ДП «Донвуглереструктуризація» (запис №15)
- 01.04.2013 Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт перейменована в Відокремлений структурний підрозділ «Донецька дирекція по виконанню проектів ліквідації шахт ДП « Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (запис №16)
-30.09.2014 звільнений за власним бажанням на підставі ст.. 38 КЗпП України ( запис №17)
-06.10.2014 прийнятий електрослюсарем підземним 4 розряду дільниці « енергомеханічна служба» шахти №2 «Новогродівська» з повним робочим днем на підземних роботах (запис №18)
- 06.11.2017 звільнений в зв`язку скорочення штату (запис №19)
- 11.12.2017 прийнятий електрослюсарем підземним 3 разряду з повним робочим днем в шахті ( запис №20). В якості електрослюсаря підземного працює по теперішній час
В матеріалах справи наявні довідки про підтвердження наявного стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки, зокерма:
- довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №1-1174 від 03 червня 2020 року видана архівним відділом ВП « Шахта «Україна» якою підтверджено , що ОСОБА_1 працював повний робочий день на шахті «Селидівська» та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за період з 09.08.1995 по 29.12.1995 за професією учень підземного електрослюсаря та має право на пільговий стаж передбачений Списком №1 на підставі постанови КМУ №162 від 11 березня 1994 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 вказаного Закону працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцять' - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Аналогічні положення містяться в ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Таким чином необхідними умовами для призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку є зайнятість повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, що передбачені списком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року №202 (далі - Постанова № 202).
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 року № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Згідно з п.п. 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 3 Порядку визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно зі ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
За приписами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", Державний реєстр загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - це організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб. Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - це орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Статтею 16 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", визначено, що державний реєстр створюється для забезпечення в тому числі ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 року в справі №174/658/16-а (провадження №К/9901/201/17) оцінюватися судом мають саме підстави відмови у призначенні пенсії, тобто, мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву про її призначення.
Трудова книжка позивача також містить наступні записи:
- 17.10.1996 прийнятий по переводу підземним електрослюсарем 4 разряду на дільницю шахтного транспорту ( запис № 6)
- 26.12.1996 переведений підземним електрослюсарем 4 разряду в енерго-механічну службу (запис №7)
- 01.06.2001 шахта №2 «Новогродівська» увійшла до складу Селидівської дирекції з ліквідації шахт « Компанії «Укрвуглереструктуризація» ( запис №10)
- 01.06.2002 переведений підземним електрослюсарем в енерго-механічну службу (запис №11)
- 02.01.2004 згідно наказів Мінтопенерго №280 від 05.06.2003 та №778 від 23.12.2003 шляхом виділення з ДП «Укрреструктризація» утворено ДП «Обласна дирекція» Донвуглереструктуризація», в склад якого увійшла Селидівська дирекція з ліквідації шахт (запис №12)
- 01.04.2007 Селидівська ДЛШ реорганізована шляхом пере утворення в Селидівське управління з ліквідації шахт (запис №13)
- 01.03.2008 Селидівське УЛШ реорганізоване в Донецьку виконавчу дирекцію з ліквідації шахт ДП «Укрвуглереструктуризація» ( запис №14)
- 01.07.2010 Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт включена до складу ДП «Донвуглереструктуризація» (запис №15)
- 01.04.2013 Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт перейменована в Відокремлений структурний підрозділ «Донецька дирекція по виконанню проектів ліквідації шахт ДП « Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (запис №16)
-30.09.2014 звільнений за власним бажанням на підставі ст.. 38 КЗпП України ( запис №17)
Зі спірного рішення вбачається, до пільгового стажу позивача, який дає право на призначення пенсії згідно ч.3 ст. 114 Закону № 1058 не враховано періоди роботи з 01.06.2003 по 19.01.2008 та з 19.03.2008 по 30.09.2014 оскільки в цей період підприємство увійшло до складу Селидівської ліквідації шахт «Вуглереструктуризація» і видобутком вугілля не займалось.
Разом з цим судом встановлено, що між рішенням управління та розрахунку стажу Форма РС - право є суттєві розбіжності, фактично відповідач не зараховує до пільгового стажу періоди роботи починаючи з 01.06.2001, а зазначає в рішенні про відмову період з 01.06.2003.
Суд вважає необґрунтованими такі посилання відповідача як на підставу для не зарахування вказаних періодів до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії згідно ч.3 ст. 114 Закону №1058, оскільки підтвердження вказаного факту не знайшло свого відображення у наданих відповідачем доказах.
Поряд з цим, суд звертає увагу, що згідно наданого розрахунку стажу, періоди роботи з 01 червня 2003 року по 31 грудня 2003 року, 01 січня 2014 року по 19 січня 2008 року, з 19 березня 2008 року по 30 вересня 2014 року зараховані до пільгового стажу позивача за Списком №1, а тому позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача зарахувати ці періоди до пільгового стажу задоволенню не підлягають.
Враховуючи наведене, позивач має право на зарахування періоду роботи з 01 червня 2001 року по 01 березня 2003 року, 02 березня 2003 року по 31 травня 2003 року, з 20 січня 2008 року по 28 лютого 2008 року, з 01 березня 2008 року по 18 березня 2008 року щодо пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії згідно ч.3 ст. 114 Закону № 1058.
Також, зі спірного рішення вбачається, що до страхового стажу позивача не зараховано період роботи з 01.06.2014 по 30.06.2014, 01.08.2014 по 30.09.2014 на підприємстві «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» та з 01.04.2018 по 30.09.2020 на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП шахта «Котялревська» оскільки відсутні відомості про сплату щомісячних внесків за цей період до ДПС України.
Суд зазначає, що на підставі пункту 1 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Статтею 113 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
На підставі частини 1 статті 16 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.
З цим правом кореспондується обов`язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (пункт 6 частина 2 статті 17 Закону) незалежно від фінансового стану платника (частина 12 статті 20 Закону).
Крім того, позивачем надана довідка №04-22/3456 від 21 грудня 2020 року видана ВП « Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» підтверджено утримання з заробітної плати єдиного соціального внеску за період з 01.04.2018 по 30.09.2020.
За таких обставин, суд вважає, що певний період стажу позивача не може бути не зарахований через не сплату підприємством страхових внесків, оскільки несвоєчасне перерахування страхових внесків підприємством не може впливати на право заявника на призначення пенсії.
Разом з цим, щодо вказаного періоду роботи трудова книжка позивача містить такі записи:
- 17.10.1996 прийнятий по переводу підземним електрослюсарем 4 разряду на дільницю шахтного транспорту ( запис № 6);
-30.09.2014 звільнений за власним бажанням на підставі ст.. 38 КЗпП України ( запис №17);
- 11.12.2017 прийнятий електрослюсарем підземним 3 разряду з повним робочим днем в шахті ( запис №20).
В якості електрослюсаря підземного працює по теперішній час.
Суд звертає увагу, що професія електрослюсар підземний відноситься до Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, що затверджений постановою КМУ № 202.
Таким чином, трудова книжка позивача містить всі необхідні записи для врахування періоду роботи позивача з 01.06.2014 по 30.06.2014, 01.08.2014 по 30.09.2014 та з 01.04.2018 по 30.09.2020 до страхового та пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону № 1058.
Щодо спірних періодів роботи з 01 жовтня 2020 року по 15 жовтня 2020 року, які не зараховані до страхового стажу оскільки відсутня сума нарахованої заробітної плати в СПОВ ( ОК-5).
Суд вважає, що певні періоди стажу позивача не можуть бути не зараховані через відсутність в ОК-5 суми нарахованої заробітної плати, оскільки відповідна інформація не може впливати на право заявника на призначення пенсії.
Позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов`язків підприємством. Тому позовні вимоги в частині зарахування періодів з 01 жовтня 2020 року по 15 жовтня 2020 року до страхового стажу позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо не зарахування стажу з 06 жовтня 2014 року по 06 листопада 2017 року на підприємстві ДП "Об`єднана компанія "Укрвуглереструктуризація" ВП "Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт" оскільки пільгова довідка підлягає зустрічній перевірці, суд зазначає.
Так, у трудовій книжці позивача наявні записи про роботу позивача в період з 06.10.2014 пр 06.11.2017 на підприємстві ДП "Об`єднана компанія "Укрвуглереструктуризація" ВП "Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт" а саме:
-06.10.2014 прийнятий електрослюсарем підземним 4 розряду дільниці «енергомеханічна служба» шахти №2 «Новогродівська» з повним робочим днем на підземних роботах (запис №18)
- 06.11.2017 звільнений в зв`язку скорочення штату (запис №19)
Також надана довідка №07/50 від 11 червня 2020 року що підтверджує пільговий характер роботи ОСОБА_3 виданої ВП "Східна дерекція з ліквідації шахт" ДП "Об`єднана компанія "Укрвуглереструктуризація" за період з 06.10.2014 по 06.11.2017, виконував гірничі роботи за професією електрослюсар підземний 4 розряду.
Водночас, чинне законодавство не містить положень, які б визначали проведення перевірки доданих до заяви про призначення документів передумовою зарахування до пільгового стажу певного періоду роботи особи. Таким чином, суд вважає неправомірними доводи відповідача про неможливість зарахування до пільгового стажу наведеного періоду роботи позивача з підстав необхідності перевірки довідок.
З огляду на вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не зараховано до страхового стажу позивача період роботи періоду роботи з 06.10.2014 пр 06.11.2017 на підприємстві ДП "Об`єднана компанія "Укрвуглереструктуризація" ВП "Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт" на підставі наданих ним уточнюючих та інформаційних довідок.
Щодо вимог позивача про зарахування до пільгового та трудового стажу за списком №1 періодів роботи з 09.08.1995 по 25.12.1995.
Судом встановлено, що позивачем разом з заявою про призначення пенсії надана довідка №1-1174 від 03 червня 2020 року видана архівним відділом ВП « Шахта «Україна», відповідно до якої ОСОБА_1 працював повний робочий день на шахті «Селидівська» та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за період з 09.08.1995 по 29.12.1995 за професією учень підземного електрослюсаря та має право на пільговий стаж передбачений Списком №1 на підставі постанови КМУ №162 від 11 березня 1994 року.
Надаючи оцінку не врахуванню відповідачем відомостей, які містяться у довідці №1-1174 від 03 червня 2020 , суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
Таким чином, відповідно до чинного законодавства основним та достатнім документом (за наявності відповідних записів в ній), що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка; а у випадку, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
На підставі викладеного не врахування цих записів та, як наслідок, не зарахування періодів роботи позивача з 09.08.1995 по 29.12.1995 до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV, - суд вважає необґрунтованим та таким, що порушує право позивача, тобто, є протиправним, так як зазначені записи містять всю необхідну інформацію щодо пільгового стажу позивача.
Разом з цим, в оскаржуваному рішенні відповідачем взагалі не наведено жодних обґрунтувань, мотивів зарахування чи не зарахування спірного періоду роботи позивача з 09.08.1995 по 25.12.1195 до пільгового стажу за Списком №1 тоді як прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, вищенаведене свідчить про недотримання відповідачем принципів обґрунтованості та добросовісності рішення суб`єкта владних повноважень, дотримання яких перевіряється адміністративним судом відповідно до вимог пунктів 3, 5 частини другої статті 2 КАС України, і недотримання яких є підставою для скасування такого рішення.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зважаючи на фактичні обставини справи, враховуючи наявність рішення відповідача про відмову в призначенні пільгової пенсії, суд вважає ефективним способом захисту порушеного права позивача визнання протиправним та скасування Рішення відповідача від 26 жовтня 2020 року про призначення пенсії.
Поряд з цим враховуючи що повноваження з приводу включення до пільгового та страхового стажу певних періодів, призначення пенсії тощо є дискреційними повноваженнями відповідача, суд вважає за належне зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву позивача від 25 жовтня 2020 року про призначення пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до страхового стажу період роботи з 01 квітня 2018 року по 30 вересня 2020 року, до пільгового стажу - період роботи з 09 серпня 1995 року по 25 грудня 1995 року, з 01 червня 2001 року по 01 березня 2003 року, 02 березня 2003 року по 31 травня 2003 року, з 20 січня 2008 року по 28 лютого 2008 року, з 01 березня 2008 року по 18 березня 2008 року, з 06 жовтня 2014 року по 06 листопада 2017 року.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку щодо часткового задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними та скасування рішення відповідача від 26 жовтня 2020 року з зобов`язанням відповідача повторно розглянути заяву позивача від 25 жовтня 2020 року про призначення пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до страхового стажу період роботи з 01 квітня 2018 року по 30 вересня 2020 року, до пільгового стажу - період роботи з 09 серпня 1995 року по 25 грудня 1995 року, з 01 червня 2001 року по 01 березня 2003 року, 02 березня 2003 року по 31 травня 2003 року, з 20 січня 2008 року по 28 лютого 2008 року, з 01 березня 2008 року по 18 березня 2008 року, з 06 жовтня 2014 року по 06 листопада 2017 року.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступає відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Фактично позовні вимоги задоволені, оскільки рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії визнано протиправним, а задоволення позовних вимог шляхом зобов`язання відповідача вчинити певні дії є похідними від першої вимоги, отже присудженню підлягає судовий збір у розмірі, який передбачений сплаті як за одну позовну вимогу немайнового характеру.
Позивачем був сплачений судовий збір у сумі 908 грн. 00 коп. відповідно до квитанції №61 від 29 січня 2021 року, який підлягає стягненню з відповідача відповідно до задоволених вимог.
Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України №2253 від 26 жовтня 2020 року про відмову в призначенні пенсії.
Зобов`язати Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України (місцезнаходження: Донецька обл., м. Селидове, вул. Героїв Праці, буд. 6; код ЄДРПОУ 41247274) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до страхового стажу період роботи з 01 квітня 2018 року по 30 вересня 2020 року, до пільгового стажу - період роботи з 09 серпня 1995 року по 25 грудня 1995 року, з 01 червня 2001 року по 01 березня 2003 року, з 02 березня 2003 року по 31 травня 2003 року, з 20 січня 2008 року по 28 лютого 2008 року, з 01 березня 2008 року по 18 березня 2008 року, з 06 жовтня 2014 року по 06 листопада 2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України (місцезнаходження: Донецька обл., м. Селидове, вул. Героїв Праці, буд. 6; код ЄДРПОУ 41247274) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пункту 3 розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя М.М. Крилова