Рішення № 96646230, 29.04.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2021
Номер справи
200/3083/21-а
Номер документу
96646230
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 квітня 2021 р. Справа№200/3083/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення заборгованості по пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, б.3) про визнання протиправною бездіяльності щодо виплати заборгованості по пенсії у розмірі 2111,30 грн., стягнення заборгованості у розмірі 2111,30 грн. за період червень 2017 року - лютий 2020 року, яка нарахована відповідно до розрахунку від 23.02.2021. В обґрунтування зазначено, що управлінням здійснено перерахунок пенсії, однак виплата донарахованої суми пенсії у розмірі 2111,30 грн. відповідачем не здійснена.

24 березня 2021 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що у лютому 2020 року на підставі довідки, що видана на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19.08.2020 по справі №200/149/20-а, здійснено перерахунок розміру пенсії з 30 червня 2017 року. Сума доплати виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України. З 01 квітня 2021 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» від 16.12.2020 №1279, згідно якої виплата пенсії (доплат, надбавок, підвищень, нарахування за судовими рішеннями) здійснюється розпорядником вищого рівня - Пенсійним фондом України. Зазначає, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, а відповідно до п.1 Постанови №637 суми пенсій, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати та будуть виплачені на умовах окремого порядку визначеного Кабінетом Міністрів України. Оскільки Кабінетом Міністрів України не визначений окремий порядок, вимоги є передчасними.

12 квітня 2021 року на електронну адресу суду надійшла заява про збільшення позовних вимог, в якій просив стягнути суму компенсації втрати частини доходів у сумі 22611,06 грн. Сума компенсації розрахована позивачем виходячи із 1382 днів прострочення виплати пенсії у загальному розмірі 77417,92 грн., в т.ч. 69343,31 грн., що підлягає стягненню на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/1090/21-а, 5936,31 грн., що підлягає стягненню на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі, 2111,30 грн., що підлягає стягненню за цим позовом (справа №200/3083/2-а).

16 квітня 2021 року до суду надійшло заперечення на відзив, в якому зазначено, що право на соціальний захист гарантується Конституцією України, при цьому, нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними та не можуть обмежувати права громадян на отримання пенсії. Просив позовні вимоги задовольнити.

22 квітня 2021 року до суду надійшло доповнення до відзиву, в якому зазначено, що вимога про нарахування компенсації на ще невиплачені суми пенсії є передчасною, оскільки такі дії пов`язані з виплатою заборгованості. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії. З підстави уточнення додаткових видів грошового забезпечення, позивачу здійснено перерахунок пенсії по інвалідності. Сума доплати складає - 2111,30 грн. Доказів виплати вказаної суми, відповідачем не надано.

05 січня 2021 року на звернення позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надана відповідь №67-9750/Г-03/8-0500/21, в якій повідомлено, що доплати у розмірах 2018,48 грн., 39862,01 грн., 24887,21 грн., які розраховані на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 вересня 2020 року по справі №2000/5701/20-а, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 року по справі №200/2431/20-а, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 грудня 2018 року по справі №0540/8015/18-а відповідно будуть проведені в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

Неа погоджуючись із бездіяльністю щодо виплати донарахованої суми пенсії у розмірі 2111,30 грн. та виплати компенсації втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати позивач звернувся до суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262) законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до статті 8 вказаного Закону виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Строки призначення і виплати пенсій по інвалідності передбачено статтею 26 цього Закону.

Пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються на весь час інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією, а особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться лише за їх заявою.

Згідно зі статтею 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання.

Іншим особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з цим Законом, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України через установи відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» за місцем фактичного проживання пенсіонера на підставі відповідних документів, що оформляються органом Пенсійного фонду України.

Виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

Судом встановлено, що управлінням за період червень 2017 року - лютий 2021 року донарахована сума пенсії у розмірі 2111,30 грн., однак виплата її не здійснена.

Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 8, ч. 2 ст. 19 Конституції України).

Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді пенсії суд вважає таким, що не ґрунтується на Законі.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд при розгляді справи № 805/402/18-а.

Суд не приймає доводів відповідача, що виплата заборгованості по пенсії облікована управлінням та буде виплачуватись у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, за окремим фінансуванням на означені цілі, оскільки відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих сум пенсій, не звільняє державу в особі уповноваженого органу Пенсійного фонду України від обов`язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних сум пенсій.

Європейський суд з прав людини зазначив, що в контексті статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод поняття "майно" охоплює як "наявне майно", так і активи, включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого "права власності" (п. 74 рішення від 02.03.2005 року у справі "Von Maltzan and Others v. Germany"). Європейський суд з прав людини зробив висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та сформував позицію для інтерпретації вимоги як такої, що може вважатися "активом": вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема, є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат (пенсійних, заробітної плати, винагороди, допомоги) на момент дії цієї норми є "активом", на який може розраховувати громадянин як на свою власність. Таким чином, статтю 1 Першого протоколу до Конвенції слід застосовувати для захисту "правомірних (законних) очікувань".

Спору щодо розміру донарахованої заборгованості з пенсії за період червень 2017 року - лютий 2021 року між сторонами немає.

У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10 частини 2 статті 245 КАС України).

Згідно з частинами 1 та 2 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З огляду на викладене, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо виплати донарахованої пенсії та стягнення заборгованості по пенсії в сумі 2111,30 грн.

Щодо вимоги про стягнення компенсації втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати у розмірі 22611,06 грн. суд враховує наступне.

Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 (далі - Порядок № 159).

Згідно з нормами статей 1, 2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

У відповідності до статті 3 Закону № 2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але невиплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

За приписами статті 4 Закону № 2050-ІІІ виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Пунктом 2 Порядку № 159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.

Згідно з п. 3 Порядку № 159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема, соціальні виплати (допомога сім`ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо).

Отже, основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченої статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком № 129, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Верховний Суд у постанові від 16 квітня 2020 року у справі № 200/11292/19-а дійшов правового висновку про те, що основними умовами для виплати суми компенсації є: порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.

Із заяви про збільшення позовних вимог та доданого до неї розрахунку вбачається, що сума компенсації розрахована позивачем виходячи із 1382 днів прострочення виплати пенсії у загальному розмірі 77417,92 грн., в т.ч. 69343,31 грн., що підлягає стягненню на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/1090/21-а, 5936,31 грн., що підлягає стягненню на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/2431/20-а, 2111,30 грн., що підлягає стягненню за цим позовом (справа №200/3083/2-а). Під час розгляду справи встановлено, що виплата вказаної заборгованості (77417,92 грн.) не здійснена, що не заперечується сторонами, у зв`язку з чим, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення компенсації втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків виплати пенсії є передчасними, оскільки наразі відсутні підстави констатувати наявність/відсутність порушеного права в частині нарахування та виплати відповідної компенсації управлінням, а відтак правові підстави для їх задоволення відсутні.

За приписами частини 5 статті 242 КАС України при виборі та застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд враховує правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 16 квітня 2020 року у справі № 200/11292/19-а, від 16 травня 2019 року у справі № 134/89/16-а, від 10 лютого 2020 року у справі № 134/87/16-а, від 05 березня 2020 року у справі № 140/1547/19, від 01 квітня 2021 року у справі №120/4555/18-а.

З огляду на викладене, позовні вимоги (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог) підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 143, 205, 241-246, 249, 250, 251, 255, 263, 294, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРИІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення заборгованості по пенсії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виплати ОСОБА_1 донарахованої пенсії в сумі 2111,30 грн.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, б.3) на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) заборгованість по пенсії у розмірі 2111 (дві тисячі сто одинадцять) грн. 30 коп. за період червень 2017 року - лютий 2021 року.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя О.О. Кошкош