
1Справа № 333/3376/19 6/335/110/2021
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2021 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі судді Крамаренко І.А., за участі секретаря Деркач А.А., розглянувши заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про зміну способу та порядку виконання судового рішення, в якій зазначив наступне. Відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 (далі по тексту - Порядок № 845), до Головного управління 27.10.2020 надійшла заява ОСОБА_1 від 26.10.2020 № б/н про виконання виконавчого листа по справі № 333/3376/19, виданого Орджонікідзевським районним судом м. Запоріжжя 23.10.2020.
Розглянувши виконавчий документ, Головним управлінням виявлено обставину, що унеможливлює їх виконання. Відповідно до виконавчого документа по справі № 333/3376/2019 судом присуджено до стягнення з Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 04053915) на користь ОСОБА_1 суму матеріальної допомоги у розмірі 192 678,98 грн, суму моральної шкоди у розмірі 5 000,00 грн.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів боржників, що обслуговуються в органах Державної казначейської служби України, визначено Порядком № 845, відповідно до якого стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Державної казначейської служби України, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), або за його місцезнаходженням документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Також, зазначив, що Управлінням Держказначейської служби повідомлено, що виконання виконавчого документа про стягнення коштів з Запорізької міської ради є неможливим, оскільки вказана установа не є розпорядником бюджетних коштів, не має фінансових, ресурсів та не має відкритих рахунків в органах Державної казначейської служби України, натомість відповідно до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів на обслуговуванні в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області (договір від 05.01.2015 № 25 “Про здійснення розрахунково-касового обслуговування”) знаходиться - Виконавчий комітет Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 02140892), який згідно з частиною 1 статті 11 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування» (далі по тексту - Закон України) є виконавчим органом Запорізької міської ради.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, наявні обставини, що унеможливлюють виконання постанови Запорізького апеляційного суду від 30.09.2020 по справі № 333/3376/19. Стягнення за виконавчим документом по справі № 333/3376/19 повинно здійснюватися з відповідного рахунку виконавчого органу - Виконавчого комітету Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 02140892), що є окремою юридичною особою.
Просить змінити спосіб і порядок виконання постанови Запорізького апеляційного суду від 30.09.2020 по справі № 333/3376/19, шляхом стягнення з Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 04053915) через Виконавчий комітет Запорізької міської ради (69105, Запорізька область, м. Запоріжжя, пр.Соборний, буд. 206, ЄДРПОУ 02140892) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму матеріальної допомоги у розмірі 192 678,98 грн, суму моральної шкоди у розмірі 5 000,00 грн.
Позивач ОСОБА_1 та представники інших сторін у судове засідання не з`явилися, повідомлялися належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Представник Запорізької міської ради Король С.Ю. у судове засідання надав письмові заперечення, відповідно до яких проти задоволення вказаної заяви ОСОБА_1 заперечує та просить відмовити у її задоволенні.
Вивчивши вищевказану заяву, дослідивши матеріали цивільної справи №333/3376/19, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 435 ЦПК України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. (ч.ч.1,3).
Постановою Запорізького апеляційного суду від 30.09.2020, у справі №333/3376/19, рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 11.02.2020 – скасовано та ухвалено нове судове рішення. Позов ОСОБА_1 задоволено частково. Стягнуто з Запорізької міської ради на користь ОСОБА_1 суму матеріальної шкоди у розмірі 192678,98 грн, суму моральної шкоди у розмірі 5000,00 грн. В іншій частині вимог відмовлено. Стягнуто з Запорізької міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати, пов`язані із розглядом цієї справи судами першої та апеляційної інстанції, у вигляді судового збору у розмірі 5067,50 грн.
На підставі вказаної постанови Запорізького апеляційного суду від 30.09.2020, Орджонікідзевським районним судом м. Запоріжжя 23.10.2020 видано виконавчий лист про стягнення з Запорізької міської ради на користь ОСОБА_1 суму матеріальної шкоди у розмірі 192678,98 грн, суму моральної шкоди у розмірі 5000,00 грн.
27.10.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України в Запорізькій області із заявою про виконання вищевказаного виконавчого листа.
02.11.2020 Головне управління Державної казначейської служби України в Запорізькій області, в особі в.о. начальника О.Устименко звернувся до суду із заявою про зміну способу та порядку виконання судового рішення, в якій зазначено аналогічні підстави та вимоги. (т.2. а.с.147-151).
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 02.12.2020 у задоволені заяви Головного управління Державної казначейської служби України в Запорізькій області про зміну способу та порядку виконання судового рішення – відмовлено. (т.2 а.с.212-213).
Судом відзначається, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Наприклад, зміна способу виконання рішення можлива шляхом видозмінення зазначеної у рішенні форми (грошової чи майнової) виконання, тобто за відсутності у боржника присудженого позивачеві майна в натурі або грошових коштів, достатніх для покриття заборгованості. Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим судом способом.
Також судом звертається увага на те, що, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого Постановою КМУ від 03.08.2011р. № 845. За приписами вказаного Порядку боржниками є визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.
З огляду на вищенаведене, оскільки заявник просить суд змінити спосіб виконання постанови Запорізького апеляційного суду від 30.09.2020 по справі № 333/3376/19, а саме, стягнути з Запорізької міської ради на користь ОСОБА_1 суму матеріальної шкоди у розмірі 192678,98 грн, суму моральної шкоди у розмірі 5000,00 грн., з розпорядника бюджетних коштів - виконавчого комітету Запорізької міської ради, незважаючи на те, що судом при розгляді справи встановлено, що визначені грошові кошти підлягають стягненню безпосередньо з Запорізької міської ради, а не з іншої окремої юридичної особи (виконавчого комітету Запорізької міської ради), з огляду також на те, що змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті, суд вважає, що заява ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 333/3376/19 є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 435, 260, 353 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені заяви ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення – відмовити.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі у 15-денний строк з дня її проголошення, через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя, апеляційної скарги. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали суду складено та підписано 29.04.2021.
Суддя: І.А. Крамаренко