ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.09.07
Справа №АС11/490-07.
За позовом Відкритого акціонерного товариства «SELMI»
до відповідача: Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми
про скасування рішень органу владних повноважень.
Суддя Зражевський Ю.О.
За участю представників сторін:
від позивача : Машкіна Л.А.
від відповідача : Макотренко В.П..
Суть спору: позивач просить скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми від 16.02.2007р. №243 про застосування фінансової санкції в сумі 39 289 грн. 57 коп. та пені в сумі 12 015 грн. 14 коп., від 19.02.2007р. №252 про застосування фінансової санкції на суму 77 924 грн. 57 коп. та пені на суму 26 783 грн. 69 коп., від 21.03.2007р. №386 про застосування фінансової санкції на суму 82 400 грн. 15 коп. та пені на суму 22 298 грн. 20 коп., від 21.05.2007р. №609 про застосування фінансової санкції на суму 62 820 грн. 06 коп. та пені на суму 24 809 грн. 80 коп., від 14.08.2007р. №1112 про застосування фінансової санкції на суму 154 047 грн. 42 коп. та пені на суму 11 374 грн. 31 коп., застосовані до Відкритого акціонерного товариства «SELMI».
Крім цього, позивач просить зобов’язати Управління пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми привести у відповідність до рішення господарського суду Сумської області облік зобов’язань та надходжень Відкритого акціонерного товариства «SELMI».
Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що вимоги позивача не визнає та підтримує свою позицію, викладену у відзиві на позовну заяву в якому зазначає наступне: ВАТ «SELMI» є страхувальником відповідно до п.1 ч.1 ст.14 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» . Відповідно до норм вищезазначеного Закону страхувальник зобов?язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати страхові внески в установлені строки та в повному обсязі незалежно від фінансового становища платника. У разі, коли платником порушуються порядок та строки розрахунків по страховим внескам ін Пенсійним фондом України, до нього застосовуються фінансові санкції передбачені п.2 ч.9 ст.106 Закону. Відповідно до ч.5 ст.106 Закону за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. Відповідачем надано до суду виписку з картки особового рахунку та реєстр платіжних доручень ВАТ «SELMI», якими підтверджується факт того, що починаючи з 22.01.2007р. позивачем систематично порушувались строки сплати страхових внесків, що призвело до застосування до нього на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону фінансових санкцій та нарахування пені. Щодо посилання позивача на те, що ВАТ «SELMI» було надіслано до ПФУ скаргу від 26.02.2007р. №25/149 відповідач зазначає наступне: зазначена скарга позивача з вимогою про скасування рішень від 16.02.2007р. №243 та від 19.02.2007р. №252 до Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми не надходила та , відповідно , не зареєстрована відповідачем. Відповідач просить суд врахувати, що відповідні Повідомлення за формою №22 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та зареєстрованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» щодо розподілу сплачених ВАТ «SELMI» сум надсилались позивачу простими листами. Таким чином, відповідач вважає, що за неотримання позивачем відповідних повідомлень він відповідальності не несе. Крім цього, відповідач просить врахувати, що з 28 квітня по 30 травня 2007 року спеціалістами відділу надходження доходів управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми була проведена перевірка правильності повноти нарахування, своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду. При перевірці реєстр платіжних доручень був взятий з особового рахунку платника без звірки з первинними документами. Внаслідок порушення цілісності програмного комплексу АРМ ОССВ (автоматизоване робоче місце обліку сплати страхових внесків) по ВАТ «SELMI» були невірно проведені зарахування по надходженню коштів. Листом від 13.08.2007р. №5171/02-12 (додано до матеріалів справи) Управління ПФУ звернулось до керівництва ВАТ «SELMI» з проханням повернути Акт перевірки від 30.05.2007р. №77 , відповідача було попереджено про збій в комп’ютерній програмі.
На підставі вищевикладеного відповідач просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог до Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, господарський суд встановив наступне:
На підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» Управлінням Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми ВАТ «SELMI» були застосовані фінансові санкції та пеня відповідно до наступних рішень:
Рішення від 16.02.2007р. №243 про застосування фінансової санкції в сумі 39 289 грн. 57 коп. та пені в сумі 12 015 грн. 14 коп.,
Рішення від 19.02.2007р. №252 про застосування фінансової санкції на суму 77 924 грн. 57 коп. та пені на суму 26 783 грн. 69 коп.,
Рішення від 21.03.2007р. №386 про застосування фінансової санкції на суму 82 400 грн. 15 коп. та пені на суму 22 298 грн. 20 коп.,
Рішення від 21.05.2007р. №609 про застосування фінансової санкції на суму 62 820 грн. 06 коп. та пені на суму 24 809 грн. 80 коп. ,
Рішення від 14.08.2007р. №1112 про застосування фінансової санкції на суму 154 047 грн. 42 коп. та пені на суму 11 374 грн. 31 коп.
Позивач вважає, що зазначені рішення винесені відповідачем з порушенням чинного законодавства України і підлягають скасуванню, як такі, що винесені внаслідок неправомірних дій посадових осіб відповідача та неправильного застосування ними приписів закону виходячи з наступного:
06.02.2007 року господарським судом Сумської області винесене рішення у справі №АС 11/23-07 за позовом ВАТ «SЕLMІ» до Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми про скасування рішень останнього щодо застосування до позивача фінансових санкцій. Позовні вимоги були задоволені в повному обсязі, а рішення про застосування фінансових санкцій, які були предметом позову - скасовані як незаконні.
Ігноруючи зазначені норми та внаслідок невиконання відповідачем судового рішення суми фінансових санкцій, скасованих зазначеним рішенням суду, тривалий час обліковувались відповідачем в статусі боргових зобов'язань позивача. Це зумовило в силу дії ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зарахування поточних зобов'язань, які сплачувались позивачем без порушення строків сплати, визначених законом, на погашення скасованих судом боргів, які необґрунтовано перебували на обліку відповідача. Внаслідок чого в цього обліку виникали необґрунтовані борги позивача.
26 лютого 2007 року позивач подав відповідачу скаргу за №25/149 (копія в справі) в якій звертався з вимогою про скасування рішень від 16.02.2007 р. № 243 та від 19.02. 2007 року № 252 в зв'язку з тим, що вони були винесені відповідачем без урахування рішення суду від 06.02.2007р. по справі АС 11/23-07. Відповідач не надав позивачеві вмотивовану відмову від задоволення скарги або іншу відповідь в порядку та на умовах, визначених чинним законодавством України. Відповідач не тільки фактично не скасував рішень № 243 від 16.02.2007 р. та № 252 від 19 лютого 2007, а продовжував їх обліковувати в боргах позивача, продовжував донараховувати по ним фінансових санкції.
Порушення відповідачем законодавства в частині невиконання судового рішення від 06.02.2007 року по справі АС 11/23-07 зумовило інше порушення законодавства, що полягало у безпідставному застосуванні до позивача оскаржуваних фінансових санкцій та пені, обтяжене порушенням вимог законодавства у строках їх застосування та повідомлення позивача про перерозподіл коштів, що сплачувались позивачем як страхові внески, а безпідставно застосовані фінансові санкції та пеню.
На підставі викладеного позивач вважає, що рішення управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми від 16.02.2007 р. № 243 про застосування фінансової санкції в сумі 39 289 грн. 57 коп. та пені в сумі 12 015 грн. 14 коп.; від 19.02.2007 р. № 252 про застосування фінансової санкції на суму 77 924 грн. 57 коп. та пені на суму 26 783 грн. 69 коп.; від 21.03.2007 р. № 386 про застосування фінансової санкції на суму 82 400 грн. 15 коп. та пені на суму 22 298 грн. 20 коп.; від 21.05.2007 р. № 609 про застосування фінансової санкції на суму 62 820 грн. 06 коп. та пені на суму 24 809 грн. 80 коп.; від 14.08.2007 р. № 1112 про застосування фінансової санкції на суму 154 047 грн. 42 коп. та пені на суму 11 374 грн. 31 коп. підлягають скасуванню, як такі, що винесені з порушенням чинного законодавства України.
Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне:
Відповідно до постанови господарського суду Сумської області від 06.02.2007 року по справі №АС 11/23-07 позовні вимоги ВАТ «SЕLMІ» до Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми були задоволені та скасовані наступні рішення Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми: рішення за № 258 від 26.06.2006 р. про застосування фінансової санкції у сумі 71 176 грн. 23 коп. та пені в сумі 13 826 грн. 43 коп.; № 357 від 22.08.2006 р. про застосування фінансової санкції у сумі 79 874 грн. 25 коп. та пені у сумі 21 551 грн. 03 коп.; № 402 від 02.10.2006 р. про застосування фінансової санкції у сумі 41 121 грн. 86 коп. та пені у сумі 13 029 грн. 95 коп.; № 495 від 14.11.2006 р. про застосування фінансової санкції у сумі 276 923 грн. 28 коп. та пені у сумі 72 223 грн. 75 коп.; № 648 від 19.12.2006 р. про застосування фінансової санкції у сумі 182 944 грн. 26 коп. та пені у с умі 59 305 грн. 40 коп.
Відповідно до ст.. 254 Кодексу адміністративного судочинства України зазначене рішення суду набрало законної сили 16.02.2007 р. та у відповідності до ст. 124 Конституції України і ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковим для виконання відповідачем.
Порушення відповідачем закону і невиконання судового рішення стали причиною безпідставного застосування оскаржуваними рішеннями до позивача низки фінансових санкцій та пені.
Відсутність боргів по страховим внескам позивача підтверджується і Актом перевірки правильності повноти нарахування, своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду від 30.05.2007 р. № 77, складеним за результатами перевірки позивача відповідачем.
Крім цього, порушення відповідачем законодавства полягає у безпідставному застосуванні до позивача оскаржуваних фінансових санкцій та пені, обтяжене порушенням вимог законодавства у строках їх застосування та повідомлення позивача про перерозподіл коштів, що сплачувались позивачем як страхові внески.
Інструкцією, яку затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663, передбачено порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Пункт 10.11. Інструкції вимагає при здійсненні перерозподілу відповідачем сплачених сум, що надходили від позивача на сплату зобов'язань із страхових внесків з дотриманням строків на суми, які він вважав боргом з фінансових санкцій та пені, що були скасовані судом, в порядку календарної черговості їх виникнення в п'ятиденний термін після закінчення базового звітного місяця надіслати позивачеві повідомлення, в якому міститься інформація про суми розподілу сплачених коштів за формою згідно з додатком № 22 до цієї Інструкції. Таке повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано посадовій особі юридичної особи під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Несвоєчасне винесення та доведення відповідачем до позивача рішень про застосування штрафів є порушенням вимог порядку застосування фінансової відповідальності до платника податку та незаконно позбавило позивача права, передбаченого ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на оскарження штрафів в ті строки, в які вони мали бути розрахованими та надісланими у відповідності до вимог п.п. 9.3.2. Інструкції.
Крім того, судом взято до уваги обставини, на які посилається відповідач у відзиві відносно того, що з 28 квітня по 30 травня 2007 року спеціалістами відділу надходження доходів управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми була проведена перевірка правильності повноти нарахування, своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду. Внаслідок порушення цілісності програмного комплексу АРМ ОССВ (автоматизоване робоче місце обліку сплати страхових внесків) по ВАТ «SELMI» були невірно проведені зарахування по надходженню коштів. Листом від 13.08.2007р. №5171/02-12 (додано до матеріалів справи) Управління ПФУ звернулось до керівництва ВАТ «SELMI» з проханням повернути Акт перевірки від 30.05.2007р. №77 , відповідача було попереджено про збій в комп’ютерній програмі.
Таким чином, вимоги позивача щодо скасування рішення Управління пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми від 16.02.2007р. №243 про застосування до Відкритого акціонерного товариства «SELMI» фінансової санкції в сумі 39 289 грн. 57 коп. та пені в сумі 12 015 грн. 14 коп., від 19.02.2007р. №252 про застосування фінансової санкції на суму 77 924 грн. 57 коп. та пені на суму 26 783 грн. 69 коп., від 21.03.2007р. №386 про застосування фінансової санкції на суму 82 400 грн. 15 коп. та пені на суму 22 298 грн. 20 коп., від 21.05.2007р. №609 про застосування фінансової санкції на суму 62 820 грн. 06 коп. та пені на суму 24 809 грн. 80 коп., від 14.08.2007р. №1112 про застосування фінансової санкції на суму 154 047 грн. 42 коп. та пені на суму 11 374 грн. 31 коп., вважаються судом правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню. Крім цього, вимоги позивача в частині зобов’язання Управління пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми привести у відповідність до рішення господарського суду Сумської області облік зобов’язань та надходжень Відкритого акціонерного товариства «SELMI» також підлягають задоволенню.
Згідно ст.94 Кодексу Адміністративного судочинства України, витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 3 грн. 40 коп. підлягають відшкодуванню з державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2. Скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми від 16.02.2007р. №243 про застосування до Відкритого акціонерного товариства «SELMI» фінансової санкції в сумі 39 289 грн. 57 коп. та пені в сумі 12 015 грн. 14 коп., від 19.02.2007р. №252 про застосування фінансової санкції на суму 77 924 грн. 57 коп. та пені на суму 26 783 грн. 69 коп., від 21.03.2007р. №386 про застосування фінансової санкції на суму 82 400 грн. 15 коп. та пені на суму 22 298 грн. 20 коп., від 21.05.2007р. №609 про застосування фінансової санкції на суму 62 820 грн. 06 коп. та пені на суму 24 809 грн. 80 коп., від 14.08.2007р. №1112 про застосування фінансової санкції на суму 154 047 грн. 42 коп. та пені на суму 11 374 грн. 31 коп.
3. Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми (м.Суми, вул.Шкільна, 17, код ЄДРПОУ 22977089) привести у відповідність облік зобов’язань та надходжень Відкритого акціонерного товариства «SELMI».
4. Відшкодувати з Державного бюджету України (р/р № 31112095700002 в ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013, код 23636315) на користь Відкритого акціонерного товариства «SELMI» (м.Суми, вул.Комсомольська, 68-А, код ЄДРПОУ 04799336) 3 грн. 40 коп. витрат по сплаті судового збору.
5. Видати виконавчий лист після набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя ЗРАЖЕВСЬКИЙ Ю.О.