
Справа № 212/6187/20
2/212/488/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 квітня 2021 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
в складі: головуючого судді: Чорного І.Я.,
за участю секретаря судового засідання: Поперечної А.С.,
без участі сторін та без фіксації судового процесу технічними засобами, розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального провадження у залі суду міста Кривого Рогу, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Казенного підприємства "Південукргеологія"; третя особа: Криворізька міська рада про визнання права на приватизацію квартири та зобов`язання провести приватизацію квартири, -
В С Т А Н О В И В :
в серпні 2020 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області із позовом до Казенного підприємства "Південукргеологія"; третя особа: Криворізька міська рада про визнання права на приватизацію квартири та зобов`язання провести приватизацію квартири.
В обґрунтування позову зазначили, що на підставі ордеру на житлове приміщення № 18, виданого 20.01.1993 року виконавчим комітетом Жовтневої ради народних депутатів, ОСОБА_3 отримала у користування на сім`ю із трьох осіб квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , її чоловік ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , їх син ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . У ОСОБА_5 залишились два сини ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , позивачі по справі. Будинок АДРЕСА_2 є відомчим та знаходиться на утриманні КП «Кривбасгеологія», яке є структурним підрозділом КП «Південукргеологія». Інші мешканці будинку реалізували своє право на приватизацію квартир, що розташовані в даному будинку без перешкод. Однак позивачі з 2015 року не можуть реалізувати своє право на приватизацію житла. У зв`язку з чим вимушені звернутися до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 25.08.2020 року позовну заяву прийнято до свого провадження та призначено розгляд в порядку загального провадження.
Ухвалою суду від 26.03.2021 року підготовче засідання закрито та призначено справу до судового розгляду.
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилися, надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.
Представник відповідача КП "Південукргеологія" в судове засідання не з`явився, звернувся до суду з заявою про розгляд справи за його відсутності, при винесені рішення просили врахувати їх письмові пояснення.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, звернувся до суду з заявою про розгляд справи за його відсутності, при винесені рішення просили врахувати їх письмові пояснення.
Суд, перевіривши письмові матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, вважає за необхідне зазначити наступне.
Стаття 47 Конституції України гарантує кожному право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Положеннями ст.8 Загальної декларації прав людини передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення у правах компетентними національними судами в разі порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом.
Відповідно до п. 11 ст. 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" спори, що виникають при приватизації квартир (будинків) та житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду, вирішуються судом.
Судом встановлено, що 20 січня 1993 року виконавчим комітетом Жовтневої ради народних депутатів видано ордер на житлове приміщення № 18, відповідно до якого ОСОБА_3 надано в користування на сім`ю із трьох осіб: чоловіка ОСОБА_4 та сина ОСОБА_5 , квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 .
ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 .
ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 .
Як вбачається з матеріалів справи, позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 народилися ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьками в свідоцтві про народження вказані – батько ОСОБА_5 , мати ОСОБА_6 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження серія НОМЕР_4 та серія НОМЕР_5 , відповідно.
Відповідно до відомостей, що містяться в реєстрі територіальної громади міста Кривого Рогу за адресою: АДРЕСА_3 з 06.06.2007 року по теперішній час зареєстровані позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
З метою отримання дозволу на приватизацію квартири, оформлення свідоцтва про право власності на нерухоме майно житлового фонду позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до виконавчого комітету Покровської районної в місті ради однак, листом № 16/01-26/281 від 17.01.2020 року їм рекомендовано звернутися до Казенного підприємства "Південукргеологія", у зв`язку з тим, що будинок АДРЕСА_2 , є відомчим КП "Південукргеологія" та знаходиться на його балансі, тому виконком не має законних підстав щодо безоплатної передачі житлових приміщень зазначеного будинку у власність громадян.
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 20 лютого 2020 року за вих. № 115 звернулися до Казенного підприємства "Південукргеологія" із заявою від 12 лютого 2020 року про оформлення та видачу свідоцтва про право власності на нерухоме майно житлового фонду в результаті приватизації.
Листом Казенного підприємства "Південукргеологія" за № 01/12-294 від 19.05.2020 року позивачам повернуто заяву з додатками щодо оформлення та видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно житлового фонду в результаті приватизації, а також роз`яснено, що на даний час КП "Південукргеологія" проводяться дії щодо передачі з державної до комунальної власності двох квартир в будинку АДРЕСА_2 , рішення про що буде надано після отримання рішення Криворізької міської ради про надання згоди на прийняття до комунальної власності зазначених квартир.
Казенне підприємство "Південукргеологія" неодноразово зверталося із листами до виконавчого комітету Криворізької міської ради про прийняття рішення про надання згоди на прийняття до комунальної власності квартири АДРЕСА_4 та квартири АДРЕСА_2 .
У статті 41 Конституції України вказано, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до статті 47 Конституції України, кожен має право на житло. Складовими права на житло є забезпечення умов з приводу можливості кожного громадянина мати житло і гарантовану непорушність права користування житлом.
Статтею 346 ЦК України установлено, що фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності.
Статтею 9 ЖК України передбачено, що громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.
Житлові права охороняються законом, за винятком випадків, коли вони здійснюються в суперечності з призначенням цих прав чи з порушенням прав інших громадян або прав державних і громадських організацій.
Правові основи приватизації житла, що знаходиться в державній власності, визначені у Законі України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.
Державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.
Приватизація є договором між державою та громадянином про безоплатну або частково оплатну передачу йому у власність квартири у якій він постійно проживає.
Аналіз зазначених норм дає підстави дійти висновку про те, що право на приватизацію житла мають лише особи, які фактично проживають у зазначеному приміщенні.
Як встановлено статтею 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» до об`єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.
Частиною першою статті 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено, якщо загальна площа квартир (будинків), що підлягають приватизації, відповідає площі, передбаченій абзацом другим статті з цього Закону, зазначені квартири (будинки) передаються наймачеві та членам його сім`ї безоплатно. До членів сім`ї наймача включаються лише громадяни, які постійно проживають у квартирі (будинку) разом з наймачем або за якими зберігається право на житло.
Відповідно до частини четвертої статті 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено, що право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків, що одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цього Закону. Право на приватизацію житлових приміщень у гуртожитку з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які на законних підставах проживають у них.
Приписами частин першої, другої статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» визначено, що приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім`ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов`язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку.
Згідно із частиною десятою статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Такі випадки визначені в ч. 2 ст. 2 цього Закону, відповідно до якої не підлягають приватизації: квартири-музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам`яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що Перебувають в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей); квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обов`язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Даний перелік підстав для відмови в приватизації квартири є вичерпним, отже відмова у приватизації через відсутність рішення про надання згоди на прийняття до комунальної власності квартири АДРЕСА_5 є незаконною.
Частиною 1 статті 328 ЦК України проголошено: право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно із ч.1 ст.345 ЦК України фізична особа або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна, що є в комунальній власності.
Враховуючи те, що, відповідно до ст. 59 ЖК України, ордер на квартиру недійсним в судовому порядку визнаним не був, відповідачем КП "Південукргеологія" не спростовано факту, що ордер на ім`я ОСОБА_3 дійсно видавався.
Обов`язок органів державної влади, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України проголошений ч. 2ст. 19 Конституції України.
Відповідно до частини першої статті 118 ЖК Української РСР службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв`язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири.
Пунктом 3 Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними, затвердженого постановою Ради Міністрів Української РСР «Про службові жилі приміщення» від 04 лютого 1988 року № 37, визначено, що жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів за клопотанням адміністрації підприємства, установи, організації. В тих випадках, коли підприємство, установа, організація розташована на території одного населеного пункту (району в місті), а жиле приміщення на території іншого, рішення про його включення до числа службових приймається виконавчим комітетом Ради народних депутатів за місцем знаходження приміщення.
Водночас, як встановлено, спірна квартира у встановленому законом порядку не була віднесена до числа службових. При цьому необхідно виходити з того, що приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду вважаються службовими з часу винесення рішення виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради про включення їх до числа службових.
За відсутності такого окремого рішення підстави для висновку про те, що спірне жиле приміщення є службовим, відсутні.
Під час розгляду цієї справи суд здійснив оцінку правового висновку Верховного Суду у постанові від 29 січня 2020 року у справі № 346/5822/16-ц (провадження № 61-17048св18) із аналогічними позовними вимогами, відповідно до якого позивач не набув права на приватизацію спірного приміщення, оскільки у зазначеній справі судами не встановлено факт видачі позивачам ордера, а також факт реєстрації місця проживання сторони за адресою спірної квартири.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 вселилась в спірну квартиру на підставі ордера, зареєструвала своє місце проживання за її адресою та постійно проживала разом з сім`єю у ній як у єдиному місці проживання. Позивачі, як онуки ОСОБА_3 вселилися в спірну квартиру та 06.06.2007 року зареєстрували своє місце проживання та постійно проживають в ній.
З урахуванням наведеного, встановивши, що у цій справі та справі № 346/5822/16-ц (провадження № 61-17048св18) є відмінними фактичні обставини, що виникли між учасниками, суд зробив висновок про відсутність підстав для застосування під час розгляду цієї справи висновків, які викладені Судом під час вирішення зазначеної цивільної справи.
У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, орган державної влади чи місцевого самоврядування, юридична особа має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення.
В цьому випадку позивачі, як особи, права яких були порушені, не мали іншої можливості, ніж звернутись до суду за захистом своїх прав та законних інтересів, тобто, якщо відмова відповідного органу визнана судом протиправною, а іншого варіанту поведінки у цього органу за законом не існує, суд має право зобов`язати цей орган вчинити конкретні дії, які б гарантували захист прав і свобод позивачів.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 27 травня 2020 року у справі № 750/1063/19 та 13 лютого 2020 року у справі № 750/13081/18.
Крім того, за змістом наведених вище нормативно-правових актів, якими врегульовано порядок приватизації державного житлового фонду, особа, яка бажає скористатись таким правом, звертається до відповідного органу із заявою, до якої додає необхідні документи, а цей орган приймає відповідне рішення, яке у випадку незгоди з ним заявника може бути предметом оскарження в суді.
Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.
Підготовку та оформлення документів про передачу у власність громадян квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках може бути покладено на спеціально створювані органи приватизації (агентства, бюро, інші підприємства).
Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян з доплатою, безоплатно чи з компенсацією відповідно до статті 5 цього Закону оформляється свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок), житлове приміщення у гуртожитку, яке реєструється в органах приватизації і не потребує нотаріального посвідчення.
Державний житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні або оперативному управлінні державних підприємств, організацій та установ, за їх бажанням може передаватись у комунальну власність за місцем розташування будинків з наступним здійсненням їх приватизації органами місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування згідно з вимогами цього Закону.
Проте передання у комунальну власність не може ставитись як умова на реалізацію права на приватизацію.
Порядок передачі житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні підприємств, установ чи організацій, у комунальну власність визначається Кабінетом Міністрів України.
Органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Спори, що виникають при приватизації квартир (будинків) та житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду, вирішуються судом.
Задовольняючи позов, суд виходить з того, що квартира АДРЕСА_5 належить до об`єктів приватизації відповідно до частини першої статті 2 Закону, тому вона підлягає приватизації, а органом, який зобов`язаний надати дозвіл на приватизацію, є відповідач. В даному спорі вирішується питання щодо надання тільки дозволу на приватизацію, а не видачу свідоцтва про право власності на спірну квартиру.
Таким чином, враховуючи, що позивачі вселені, зареєстровані та проживають в спірній квартирі на законних підставах, наявність у них ордеру на житло, законність проживання ніхто не оспорює, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 10, 76, 83, 95, 133, 141, 259, 265 – 268 ЦПК України, суд –
У Х В А Л И В:
позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Казенного підприємства "Південукргеологія"; третя особа: Криворізька міська рада про визнання права на приватизацію квартири та зобов`язання провести приватизацію квартири -задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право на приватизацію квартири АДРЕСА_5 .
Зобов`язати Казенне підприємство "Південукргеологія" винести рішення (розпорядження) про безоплатну передачу квартири АДРЕСА_5 громадянам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 для подальшого оформлення та реєстрації права власності.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з часу його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 29.04.2021 року.
Суддя: І. Я. Чорний