
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.04.2021 Справа №607/15127/20
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
у складі головуючого судді Грицай К.М.,
за участю секретаря судового засідання Пандрак І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання незаконними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради у якому просить суд: визнати незаконним та скасувати п. 3 та 3.1 рішення громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради від 13 серпня 2020 року, оформленого протоколом № 5; визнати незаконним та скасувати п. 2 рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 19 серпня 2020 року № 587; зобов`язати Виконавчий комітет Тернопільської міської ради поновити його та членів його сім`ї на квартирному обліку.
В обґрунтування уточнених позовних вимог вказує на наступні обставини. Позивач є особою з інвалідністю II групи внаслідок війни. Перебував на квартирному обліку при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради з 30 листопада 2011 року згідно рішення виконавчого комітету міської ради від 30.11.2011 року №2036 в позачерговому списку за №263 складом сім`ї 4 особи. 13 серпня 2020 року прийнято рішення про зняття його та членів його сім`ї з квартирного обліку у зв`язку із поліпшенням житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення та у зв`язку з поданням відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік. Із вказаним рішенням позивач не погоджується та вважає його таким, що порушує його права на житло. Він з сім`єю зареєстрований та постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 , з 15 травня 1990 року по даний час. Будь-якого іншого житла в позивача та членів його сім`ї в м. Тернополі немає. Вказана квартира є їх постійним місцем проживанням. Всі подані ним документи відповідають дійсності. Про неправомірні дії службових осіб при вирішенні питання про взяття його та членів його сім`ї на облік позивачу нічого невідомо. З врахуванням наведеного, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 15 вересня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
22 лютого 2021 року від представника відповідача Виконавчого комітету Тернопільської міської ради Друзюка Р. надійшов відзив на позовну заяву з додатками, який суд не приймає його до уваги, оскільки він поданий поза межами встановленого строку.
Представник позивач ОСОБА_1 – адвокат Островська О.Н. у судове засідання не з`явилась, однак подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі та щодо заочного розгляду справи не заперечила.
Представник відповідача Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, до суду не з`явився, не повідомивши про причини неявки. За вказаних обставин суд приходить до переконання, що згідно з ст. 280 ЦПК України слід ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, оскільки представник позивача не заперечила проти такого вирішення справи, та відповідно до вимог ч. 1 ст. 281 ЦПК України судом постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.
Суд, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, встановив такі обставини.
Згідно витягу із протоколу № 5 засідання громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті міської ради від 13 серпня 2020 року, затверджено рішення виконавчого комітету міської ради від 19.08.2020 року № 587 про зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 та членів його сім`ї на підставі пп. 1 п. 26 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов…» у зв`язку із поліпшенням житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого житлового приміщення та пп. 5 п. 26 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов…» у зв`язку з поданням відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
На засідання вказаної комісії, яке відбулось 13 серпня 2020 року, позивач ОСОБА_1 не був запрошений та участі в обговоренні не приймав.
З протоколу №5 вбачається, що комісія розглядала лист Управління соціальної політики від 03.03.2020 року №431/13.02 про додатковий розгляд питання щодо законності перебування на квартирному обліку особи з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 , станом на 01.01.2018 року, та лист Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації від 17.03.2020 року №04-02/1070 «Про визначення права ОСОБА_1 на призначення компенсації за належні житлові приміщення».
Суд встановив, що у зв`язку з тим, що у власності позивача перебував житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 , Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації вважає, що не було підстав для перебування ОСОБА_1 на квартирному обліку при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради.
Статтею 33 ЖК УРСР передбачено, що потребуючі поліпшення житлових умов члени житлово-будівельних кооперативів, громадяни, які мають жилий будинок (квартиру) у приватній власності, та інші громадяни, що проживають у цих будинках (квартирах), забезпечуються жилими приміщеннями на загальних підставах.
Відповідно до пунктів 8, 15 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР» (надалі - Правила), затверджених Постановою Ради Міністрів УРСР і Української республіканської ради професійних спілок №470 від 11 грудня 1984 року, квартирний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів. На квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також прописані у даному населеному пункті.
Пунктом 5 Правил також передбачено, що потребуючі поліпшення житлових умов члени житлово-будівельних кооперативів, громадяни, які мають жилий будинок (частину будинків), квартиру у приватній власності, та інші громадяни, що проживають у цих будинках (частинах будинків), квартирах, забезпечуються жилими приміщеннями на загальних підставах.
Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються, зокрема, громадяни, забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному Радою Міністрів УРСР і Українською республіканською радою професійних спілок (ст.34 ЖК УРСР).
Пунктом 13 Правил встановлено, що потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, зокрема, забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок. Цей рівень періодично переглядається вказаними органами.
Відповідно до додатку постанови виконавчого комітету Тернопільської обласної ради народних депутатів і президії обласної ради професійних спілок від 10 січня 1985 року №2, мінімальний розмір жилої площі на кожного члена сім`ї у місті Тернополі становить 6,0 кв.м., а середня забезпеченість жилою площею, становить 8,1 кв.м., у місті Тернополі.
Таким чином, підстави для прийняття на квартирний облік пов`язуються не з наявністю в громадянина чи його близьких родичів нерухомого майна на праві власності, а з проживанням на законних підставах на жилій площі, меншій, ніж встановлено законодавством. Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, беруться на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного чи комунального житлового фонду (до ч.3 ст.34 ЖК України), а не для отримання квартир у власність.
Згідно ст. 39 ЖК УРСР громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов, зокрема, за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті.
У статті 40 ЖК УРСР визначено, що громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другої цієї статті. Громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках, зокрема, поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення.
Суд встановив, що підставою для прийняття виконавчим комітетом Тернопільської міської ради рішення №587 від 19 серпня 2020 року в частині зняття з квартирного обліку позивача та членів його сім`ї у зв`язку із поліпшенням житлових умов та подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік, було перебування у власність позивача ОСОБА_1 житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 .
Суд вважає, що такі дії суперечать закону, адже вищевказаний житловий будинок знаходиться не на території м. Тернополя. Позивач з сім`єю зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_1 . Відомості про те, що позивач користується житловим будинком за адресою: АДРЕСА_2 в матеріалах справи відсутні та в судовому засіданні не встановлені.
Згідно п. 28 Правил, зняття з квартирного обліку та виключення із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік (включення до вказаного списку). При розгляді цих питань на засідання відповідних органів запрошуються заінтересовані особи. Про зняття з обліку (виключення із списку) громадяни у 15-денний строк повідомляються у письмовій формі з указанням
підстав зняття з обліку (виключення із списку).
Суд встановив, що в супереч п. 28 Правил, позивач не був запрошений на засідання житлової комісії.
Питання розподілу і надання житлових приміщень вирішується відповідно до ЖК УРСРР та Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 11 грудня 1984 року №470, і належить до виключної компетенції виконавчих органів місцевої влади, на які відповідно до ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» покладено повноваження щодо обліку громадян, які згідно з чинним законодавством потребують поліпшення житлових умов, розподілу та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності.
Згідно положень ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З наведеного вище суд робить висновок про те, що житлові умови ОСОБА_1 не поліпшилися, потреба у їх поліпшенні не відпала, та приходить до переконання, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом часткового задоволення позовних вимог, скасування рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 19 серпня 2020 року № 587 в частині затвердження протоколу № 5 пункту 3.1 засідання громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради від 13 серпня 2020 року щодо зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 та членів його сім`ї та зобов`язання Виконавчого комітету Тернопільської міської ради поновити ОСОБА_1 та членів його сім`ї на квартирному обліку, відмовивши у задоволенні решти позовних вимог.
Керуючись статтями 2,4, 12, 13, 76-78, 258-268, 273, 280, 283, 284, 352-355 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання незаконними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії– задовольнити частково.
Скасувати рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 19 серпня 2020 року № 587 в частині затвердження протоколу № 5 пункту 3.1 засідання громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради від 13 серпня 2020 року щодо зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 та члені його сім`ї.
Зобов`язати Виконавчий комітет Тернопільської міської ради поновити ОСОБА_1 та членів його сім`ї на квартирному обліку.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Виконавчий комітет Тернопільської міської ради, місцезнаходження: вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, ЄДРПОУ 04058344.
Повний текст судового рішення складений 20 квітня 2021 року.
Головуючий суддяК. М. Грицай