
№ 336/7744/20
№ 2/336/1247/2021
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2021 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого судді Жупанової І.Б.
секретаря судового засідання Палубінської К.М.
розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району, третя особа Департамент з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради про визнання права на приватизацію житлового приміщення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання права на приватизацію житлового приміщення до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району. Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач зареєстрована та проживає в квартирі АДРЕСА_1 . Позивач є основним наймачем зазначеної квартири після виписки її батька ОСОБА_2 з квартири АДРЕСА_1 , з яким було укладено договір найма жилого приміщення. Згідно до Розпорядження Районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району від 22.10.2020 року за № 479р, прийняті зміни умов договору найму та її визнано головним квартиронаймачем квартири АДРЕСА_1 у зв`язку з вибуттям попереднього головного квартиронаймача мого батька - ОСОБА_2 внаслідок виїзду його в інше місце проживання. З 29.10.2020 року на позивача переоформлено особистий рахунок на спірну квартиру. На теперішній час позивачі, виявили бажання квартиру АДРЕСА_1 приватизувати. Ордер на квартиру в неї відсутній, тому звернулась до Департаменту з управління житлово-комунальним господарством ЗМР та до Державного архіву Запорізької області. Департамент копію ордеру на квартиру не надав, через його відсутність, а також в архіві відсутня інформація про наявність ордеру. Відповідачем відмовлено у задоволенні питання приватизації квартири на підставі відсутності у поданих документах копії ордеру про надання житлової площі за адресою: квартира АДРЕСА_1 . З наведених підстав позивач змушена звернутись з відповідним позовом до суду та просять суд визнати за нею право на приватизацію вказаної квартири, зобов`язати відповідача здійснити приватизацію квартири за відсутності ордеру на надання житлової площі на підставі Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Позивач та її представник в судове засідання не з`явились, від останнього надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, на задоволені позову наполягає.
Представник відповідача районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району в судове засідання не з`явився, про час та день слухання справи повідомлялася належним чином, надала заяву в якій зазначено, що позовні вимоги підтримують в повному обсязі, заперечення і клопотання відсутні, просили суд розглянути зазначену справу без їх участі.
Представник третьої особи Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради в судове засідання не з`явились, надавши заяву про розгляд справи за їх відсутності.
Суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутності сторін, на підставі наявних у справі доказів.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розгляд справи здійснюється без фіксування судового процесу.
Суд, вивчивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, дав оцінку зібраним по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об`єктивному та всебічному з`ясування обставин справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що квартира АДРЕСА_1 відноситься до державного житлового фонду, знаходиться у віданні Запорізької міської ради.
Відповідно до копії розпорядження голови Шевченківської районної адміністрації ЗМР від 02.08.2004 №1693 «Про службову житлову площу КП «ВРЕЖО №3» однокімнатну квартиру АДРЕСА_1 , виключено з числа службової житлової площі КП «ВРЕЖО №3» та укладено договір найму житлового приміщення з ОСОБА_2 ..
Позивач приходиться донькою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 та копією свідоцтва про реєстрацію шлюбу укладеного між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , серії НОМЕР_2 .
Згідно до Розпорядження Районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району від 22.10.2020 року за № 479р, прийняті зміни умов договору найму та мене визнано головним квартиронаймачем квартири АДРЕСА_1 у зв`язку з вибуттям попереднього головного квартиронаймача мого батька - ОСОБА_2 внаслідок виїзду його в інше місце проживання.
У квартирі АДРЕСА_2 , зареєстрована: ОСОБА_1 , вказані факти підтверджуються матеріалами справи.
Згідно листа Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради від 01.11.2018 р. за № О-6159 з`ясовано, що в книзі обліку службових ордерів за 1984 рік відсутній запис про оформлення службового ордеру на квартиру АДРЕСА_1 .
Окрім того, як вбачається з відповіді наданої Державним архівом Запорізької області, в протоколах засідання Шевченківського райвиконкому м. Запоріжжя за 1983-1984 рр. рішення про надання від ВРЕЖЛ №3 службової квартири АДРЕСА_1 гр.. ОСОБА_2 відсутнє.
Позивач звернулась до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району із заявою про приватизацію зазначеної квартири за відсутності ордеру на квартиру. Листом від 15.12.2020 року за № 76/07-19 відповідач відмовив позивачу в приватизації квартири в зв`язку з відсутністю копію ордеру на квартиру.
Суд вважає, що відмову відповідача в приватизації квартири з наведених підстав є протиправної з таких підстав.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Згідно зі ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Судом встановлено, що позивач тривалий час на законних підставах мешкає у квартирі АДРЕСА_1 . Рішення про мешкання позивача в квартирі на умовах найму приймалось органом місцевого самоврядування відповідно до ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно з частиною третьою статті 9 Житлового кодексу Української РСР громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.
У відповідності зі статтею 345 Цивільного кодексу України фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому законом.
Позивачем приватизаційний житловий чек не використано та участі в приватизації вона не приймала, на підтвердження чого надано копія довідки від Ощадбанку.
Статтею 3 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19 червня 1992 року передбачене, що приватизація здійснюється шляхом безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім`ї та додатково 10 квадратних метрів на сім`ю.
Згідно з п.5 ст.5 вищевказаного Закону, кожний громадянин України має право приватизувати житло, яке він займає безоплатне в межах номінальної вартості житлового чеку, або частковою доплатою один раз.
Згідно з п.10 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків) у приватизації займаного ними житла, крім випадків передбачених законом.
Відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» та з метою приведення у відповідність до законодавства нормативно-правових актів, наказом Міністра з питань житлово-комунального господарства України №396 від 16 грудня 2009 року затверджене «Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», яке встановлює процедуру передачі квартир у приватну власність громадян та зразки документів, які оформлюються згідно цієї процедури.
У відповідності до ст. 16 ЦПК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду» та «Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян» затверджене Наказом МЖКГ № 396 від 16 грудня 2009 року, встановлюють порядок передачі квартир в приватну власність.
Так, зокрема, наймач повинен звернутися до органу приватизації з відповідною заявою, орган приватизації зобов`язаний в місячний термін з дня одержання заяви прийняти рішення про передачу житла у власність, після чого, оформити відповідне свідоцтво.
Згідно зі ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім`ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов`язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Підготовку та оформлення документів про передачу у власність громадян квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках може бути покладено на спеціально створювані органи приватизації (агентства, бюро, інші підприємства).
Відповідно до п. 4.21. Положення про районні адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському, Дніпровському, Заводському, Комунарському, Олександрівському, Хортицькому, Шевченківському районах, затвердженого рішенням міської ради від 30 серпня 2017 р. №75. районним адміністраціям міської ради делеговані повноваження в частині приватизації житла.
Згідно з п. 17, 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженому наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 р., №396 громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру (будинок), звертається в орган приватизації. Громадянином до органу приватизації подається, зокрема, копія ордера про надання жилої площі.
Судом встановлено, що ордер на спірну квартиру у позивача не зберігся, корінець ордеру відсутній і в Департаменті з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради та в до Державному архіві Запорізької області.
Відсутність ордеру не може бути підставою для відмови позивачу у приватизації квартири з таких підстав.
Згідно зі ст. 1, 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України. До об`єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.
Таким чином, право на приватизацію мають, зокрема, особи, котрі мешкають в квартирах багатоквартирних будинків, які використовуються громадянами на умовах найму.
Відповідно до ст. 51, 58 ЖК України жилі приміщення в будинках житлового фонду місцевих Рад народних депутатів надаються громадянам виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті з депутатів Рад, представників громадських організацій, трудових колективів. На підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною
підставою для вселення в надане жиле приміщення.
Відповідно Постанови ради Міністрів Української РСР від 11 грудня 1984 р. N 470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР» розділ IV. Ордер на жиле приміщення стаття 69. На підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер дійсний протягом 30 днів. Стаття 70. Ордер вручається громадянинові, на ім`я якого він виданий, або за його дорученням іншій особі. При одержанні ордера пред`являються паспорти (або документи, що їх замінюють) членів сім`ї, включених до ордера. Стаття 72. При вселенні в надане жиле приміщення громадянин здає ордер у житлово-експлуатаційну організацію, а за її відсутності - відповідному підприємству, установі, організації; ордер зберігається як документ суворої звітності. Одночасно подаються паспорти усіх членів сім`ї, включених до ордера, з відміткою про виписку з попереднього місця проживання.
Справи за позовами про зобов`язання провести приватизацію квартири розглядаються у порядку цивільного судочинства. Зазначена правова позиція викладена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 20 червня 2018 року у справі №200/18858/16-ц провадження №14-165цс18 та від 21 березня 2018 року у справі №К/9901/12678/18 провадження №11-124апп18.
Судом встановлено, що свого часу на заселення спірної квартири видався ордер, про що свідчить сам факт мешкання позивача та батька позивача в квартирі, крім того з копії Розпорядження Районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району від 22.10.2020 року за № 479р., наданої до позову вбачається, що її наймачем є позивач ОСОБА_1 .. Оскільки позивач мешкає в спірній квартирі на законних підставах, на умовах найму, вони мають право на приватизацію квартири відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», а факт відсутності у неї ордену на квартиру не є підставою для відмови їм йому у приватизації житлового приміщення.
З наведених підстав суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 76, 78, 79, 80, 141, 265 ЦПК України, ст. 58 ЖК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району, третя особа Департамент з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради про визнання права на приватизацію житлового приміщення - задовольнити повністю.
Зобов`язати районну адміністрацію Запорізької міської ради по Шевченківському району прийняти пакет документів та провести приватизацію квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 29,2 кв.м. на ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_3 ) за відсутністю ордеру на вказану квартиру.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя: І.Б. Жупанова