
Справа № 323/2648/20
Провадження № 2/323/140/21
РІШЕННЯ
Іменем УКРАЇНИ
19.04.2021 м. Оріхів
Оріхівський районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Смоковича М.В., при секретарі судового засідання Романовій І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» про захист прав споживача та скасування акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) газу і його вартості, -
ВСТАНОВИВ:
20.10.2020 року позивач, ОСОБА_1 (надалі за текстом – позивач, ОСОБА_1 ), звернулася до суду з позовною заявою до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» про захист прав споживача та скасування акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) газу і його вартості.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 21.08.2020 року AT «Запоріжгаз» при проведенні позачергового контрольного огляду комерційного ВОГ, та його складових на об`єкті Споживача на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, було встановлено порушення розділу XI Кодексу ГРМ гл.2 п.1.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, розділу XI Кодексу ГРМ гл.2 п.1.3 пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОТ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно (чисельні подряпини на корпусі лічильного механізму) та складено Акт про порушення №0600024120 від 21.08.2020 за формою, наведеною в додатку 16 Кодексу ГРМ.
29.08.2020 року AT «Запоріжгаз» в присутності Споживача лічильник газу було знято та упаковано в пакет, який було опломбовано пломбою Оператора ГРМ № С60986100. За наслідками запровадження заходів зі зняття лічильника AT «Запоріжгаз» було складено протокол направлення ЗВТ на експертизу № 00000256 від 29.08.2020, який було підписано учасниками. У відповідності до протоколу стороною відповідальною за доставку ЗВТ на експертизу було визначено AT «Запоріжгаз», місцем проведення експертизи було визначено службове приміщення AT «Запоріжгаз» каб. 2 за адресою: АДРЕСА_1 , та було визначено, що експертизу буде проведено у зручний для споживача день 08 вересня 2020 року.
Згідно акту про демонтаж-монтаж/пломбування засобу вимірювальної техніки від 29.08.2020 року представник AT «Запоріжгаз» виконав роботи по встановленню та прийомці в експлуатацію іншого лічильника газу Самгаз № 6029265 - 2017, та зафіксував його поточні показники.
08.09.2021 року комісією AT «Запоріжгаз» з проведення експертизи ЗВТ та пломб у складі працівників товариства та за участі інженера з метрології ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ», у присутності Споживача було проведено експертизу лічильника газу типу Самгаз G-4 RS2001-22Р, заводський номер 5860792 та пломб на ньому, за наслідками експертизи складено акт експертизи лічильника газу №771 від 08.09.2020 року.
29.09.2020 року від АТ «Запоріжгаз» на її адресу надійшов лист вих. № 69003.2-Сл-8022-0920 від 24.09.2020 року про нарахування та необхідність сплатити згідно доданого акту-розрахунку та рахунку 13067,26 грн. нарахованого необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.
Згідно вищевказаного листа 24.09.2020 року складом комісії був розглянутий акт про порушення № 0600024120 від 21.08.2020 року, а саме пукту 1.3, глави 2, розділу XI - несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу та відповідно до вимог Кодексу, а саме пукту 1, глави 3, розділу XI, рішенням комісії був проведений перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за період з 22.02.2020 року по 03.08.2020 року на суму 13067,26 грн.
Розгляд Акту про порушення було здійснено без участі представника споживача та у інший день, не той, що зазначений в акті про порушення, а саме не 11.09.2020 року.
Вказаний в акті період останньої перевірки 22.02.2020 року, а фактично остання перевірка контролером здійснювалася 30.06.2020 року, а попередня 22.06.2020 року. Крім цього акт-розрахунок не містить даних про урахування усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи).
Відшкодування збитків залежить від наявності правових підстав для відшкодування споживачем збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання, тоді як нею, як споживачем, не було здійснено жодного порушення, які мали наслідком несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, внаслідок чого витрати природного газу лічильником не обліковувалися, і зворотних протиставних доказів АТ Запоріжгаз» не надано.
21.08.2020 року працівниками АТ «Запоріжгаз» складено Акт про порушення № (3600024120 від 21.08.2020, в якому відсутні будь-які докази та посилання на порушення. По- перше у вказаному акті не зазначено індивідуальних ознак лічильника, тобто не вказано його номер. По-друге не зважаючи на те, що в додатках зазначено про проведення фотофіксації під час огляду та демонтажу лічильника, будь-які фотографії не додаються.
З експертизою вона не згодна. З висновками комісії з розгляду акту про порушення також не погоджується, так як засідання проведено з грубим порушенням її права на захист, права особисто бути присутнього при проведені експертизи. Лічильник газу їй так і не було повернуто, що позбавляє її можливості звернутись до відповідних фахівців з метою проведення незалежної технічної експертизи лічильника.
На її адресу лише направлено акт-розрахунок та рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу на суму 13067,26 грн., який не містить необхідних даних та виконаний з порушеннями.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить визнати дії відповідача неправомірними та скасувати Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та Рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу без номеру та без дати, складеного за результатами розгляду комісією акта про порушення № 0600024120 від 21.08.2020 року та визнати їх незаконними; стягнути з відповідача на її користь судові витрати.
Ухвалою суду від 22.10.2020 року відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд на 25.11.2021 року за правилами спрощеного позовного провадження, про що повідомлено відповідача шляхом направлення судової повістки за його місцем знаходження.
Судове засідання, яке було призначено на 25.11.2020 року, за клопотання представника позивача було відкладено на 23.12.2020 року.
23.12.2020 року до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому він просить у задоволенні позовних вимог відмовити. В обгрунтування візиву зазначає, що дії відповідача під час перевірки огляду лічильника, його демонтажу, проведення експертизи та нарахування заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу грунтуються та відповідають приписам чинного законодавства та жодних порушень зі сторони відповідача, які давали підстави для скасування акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та Рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу без номеру та без дати, складеного за результатами розгляду комісією акта про порушення № 0600024120 від 21.08.2020 року не було.
Судове засідання, яке було призначено на 23.12.2020 року, було відкладено на 26.01.2021 року у зв`язку з перебуванням головуючого судді Смоковича М.В. у відпустці.
Судове засідання, яке було призначено на 26.01.2021 року, за клопотання представника відповідача було відкладено на 19.02.2021 року.
Судове засідання, яке було призначено на 19.02.2021 року, було відкладено на 10.03.2021 року у зв`язку з зайнятістю головуючого судді Смоковича М.В. у іншій кримінальній справі.
Судове засідання, яке було призначено на 10.03.2021 року, було відкладено на 06.04.2021 року у зв`язку з неявкою учасників справи.
Судове засідання, яке було призначено на 06.04.2021 року, за клопотання представника відповідача було відкладено на 19.04.2021 року.
У сьогоднішнє судове засідання позивач та її представник не з`явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі та без участі позивача, позовну заяву прохає задовольнити у повному обсязі.
У сьогоднішнє судове засідання представник відповідача не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, до суду надав заяву про розгляд справи без його участі, у задоволенні позовних вимог просив відмовити з підстав, які зазначені у відзиві на позовну заяву.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з такого.
Викладення обставин, встановлених судом, та доказів на їх підтвердження.
Позивач ОСОБА_1 є споживачем природного газу за адресою АДРЕСА_2 , що сторонами не оспорюється і не потребує окремого доказування в силу ч. 1 ст. 82 ЦПК України.
21.08.2020 року представниками відповідача у присутності позивача був складений Акт про порушення № 0600024120, яким за адресою АДРЕСА_2 , зафіксований факт численних подряпин на корпусі лічильного механізму, тобто порушення вимог п. 1.3 глави 2 розділу 11 Кодексу ГРМ (несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ), п. 3.1 глави 2 розділу 11 Кодексу ГРМ (пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно).
Заперечення позивача на вказаному акті про порушення відсутні та Акт підписаний позивачем в тому числі на сторінці, де міститься вказаний розділ.
Також 29.08.2020 року був складений Акт (без номеру) про демонтаж-монтаж/пломбування засобу вимірювальної техніки за адресою АДРЕСА_2 , про те, що засіб вимірювальної техніки (ЗВТ) – лічильник газу «G4 Самгаз 5860792» був розпломбований та демонтований, зняті показання засобу вимірювальної техніки на дату монтажу та був встановлений засіб вимірювальної техніки (ЗВТ) – лічильник газу «G4 Самгаз 6029265» та були зняті показання даного засобу вимірювальної техніки. Цей акт також був складений за участю позивача та без зауважень з її боку.
Згідно Протоколу № 00000256 від 29.08.2020 року лічильник газу «G4 Самгаз 5860792», демонтований за адресою АДРЕСА_2 , був поміщений в пакет з пломбою № С60986100 та направлений на експертизу.
У вказаному Протоколу було зазначено, крім іншого, що споживач ОСОБА_1 запрошується для участі в проведенні експертизи лічильника на 08.09.2020 року, яка відбудеться з адресою м. Бердянськ, вул. Підгірна, 201, каб. 1.
Відповідно до Акту № 771 експертизи лічильника газу від 08.09.2020 року, яка була проведена створеною позивачем комісією, було виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: механічне пошкодження корпусу та внутрішніх частин відлікового механізму. На лінії встановлення пристрою (засобу) дистанційної передачі даних (поза гніздом) наявні деформації пластику, сліди вминання, борозди, вм`ятини та потертості. На внутрішньому ребрі жорсткості (с лівою сторони) відлікового механізму наявна лінійна необоротна деформація ребра жорсткості зі зміною кольору (пігментації) пластику. На стрічці-пломбі БАР`ЄР В14616683 наявні вм`ятини та потертості напівкруглої форми. Зазначені деформації та тріщини є наслідком прикладення механічного зусилля (стискання) відлікового механізму, що дали можливість викривлення даних обліку природного газу. Корпус відлікового механізму деформований в місці прикладання зусилля (стискання). ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото зйомка.
Відповідно до Протоколу № 1532 від 11.09.2020 року засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ «Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення, Акт про порушення № 0600024120 від 21.08.2020 року був задоволений в частині встановлення факту несанкціонованого втручання в роботу засобу вимірювальної техніки.
Після цього року фахівцем позивача був складений Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості, за яким відповідно до вимог п. 1 глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, з приводу виявленого порушення у виді несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, був проведений перерахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості у розмірі 13067,26 грн.
Листом від 24.09.2020 року відповідач надіслав позивачу вказаний акт-розрахунок та рахунок на оплату зазначеної суми заборгованості з вимогою її погашення протягом 10 днів з дати отримання повідомлення.
Норми права, що підлягають застосуванню.
Порядок та підстави забезпечення населення природним газом врегульований законами України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», «Про ринок природного газу», Кодексом ГРМ, Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2498 (надалі – Типовий договір).
Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем визначає Кодекс ГРМ.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ побутовий споживач – це споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) – суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Пунктом 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРМ передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільної системи для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до газорозподільної системи якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору в порядку, визначеному цим розділом.
Згідно з пунктом 4 глави 3 Розділу VI Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору.
Водночас відповідно до пункту 7 глави 3 Розділу VI Кодексу ГРМ фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Відповідно до п. 1.1 Типового договору він є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Пунктом 2.1 Типового договору передбачено, що за цим Договором Оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
Відповідно до п. 3.2 Типового договору Приймання-передача обсягу газу, належного Споживачу, а також перехід експлуатаційної відповідальності за стан газових мереж від Оператора ГРМ до Споживача відбуваються на межі балансової належності об`єкта Споживача.
Споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до п. 5.2 Типового договору визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.
Відповідно до пп. 5 п. 7.4 Типового договору споживач зобов`язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Згідно п. 8.1 Типового договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України.
Підпунктом 4 пункту 9.1 Типового договору передбачене право оператора ГРМ припинити або обмежити розподіл природного газу споживачу у випадку несанкціонованого відбору природного газу, в порядку, передбаченому Кодексом ГРМ.
Відповідно до підпункту 1 пункту 1 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить наявність несанкціонованого газопроводу.
Відповідно до підпункту 3 пункту 1 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Як випливає з пункту 1 глави 10 Розділу Х Кодексу ГРМ, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Пунктом 1 глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРМ встановлено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до абзаців 1 та 2 пункту 8 глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Приписами глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено порядок та підстави складання акту про порушення, виявленого у споживача.
Акт про порушення повинна розглядати комісія з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність. Пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ також установлено, що за результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акту про порушення.
Акт про порушення є службовим документом, що підтверджує факт порушення, носієм доказової інформації про виявлені представниками Оператора ГРМ порушення побутовими споживачами вимог законодавства.
На підставі акту про порушення приймається відповідне рішення комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, що і є підставою для настання відповідних наслідків - нарахування фактичного об`єму спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць за граничними об`ємами споживання природного газу населенням.
За змістом пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку оператора газорозподільної системи, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) з об`ємом та/або вартістю необлікованого (донарахованого) природного газу, він може оскаржити їх у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.
Мотиви та висновки суду при вирішенні цієї справи.
Виходячи з наведених вище положень п. п. 4, 7 глави 3 Розділу VI Кодексу ГРМ, станом на час виникнення спірних відносин між сторонами склалися договірні відносини розподілу природного газу на умовах, визначених Типовим договором та Кодексом ГРМ, що сторонами не заперечується.
Системний аналіз наведених вище норм Кодексу ГРМ, а саме пункту 7 глави 9, пунктів 2, 3, 4, 5 глави 10 Розділу Х, пунктів 1 та 3 глави Розділу ХІ, вказує на те, що пошкодження лічильника та несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу є окремими самостійними порушеннями, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу. При цьому вказані порушення можуть вчинятись одночасно.
Так, під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ (лічильника газу) розуміється втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Пошкодження ЗВТ/лічильника газу – це механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання.
Відповідно до ч. 3, ч. 4 ст. 13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 6 ст. 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях
Так, позивач, у своїй позовній заяві, жодним чином не пояснює, чому вона не внесла заперечення до Акту про порушення № 0600024120 від 21.08.2020 року, якщо не була згодна з його змістом. Доводи позивача з приводу того, що засідання комісії з розгляду акту про порушення було проведено з грубим порушенням її права на захист, так як воно було проведено не в той день, який зазначений в акті про порушення (в акті про порушення зазначена дата проведення засідання – 11.09.2020 року), а також порушення її права бути присутньою під час проведення експертизи, суд також відхиляє, оскільки при проведенні експертизи позивач була присутньою, тоді як засідання комісії з розгляду акту про порушення відбувалося саме 11.09.2020 року, йпідтвердженням чого є протокол № 1532 засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ «Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення від 11.09.2020 року. Доказів того, що позивач по будь-яких причинам просила комісію відкласти дане засідання та дане клопотання комісією було відхилено суду не надано.
Не надав позивач й доказів того, що вона зверталася до відповідача з вимогою забезпечити проведення повторної (незалежної) експертизи лічильника, і що відповідач перешкоджав цьому.
Інші доводи позивача щодо наявності у складених відповідачем документах окремих помилок чи прогалин також в цілому не спростовують достовірність наданих позивачем та відповідачем доказів (, оскільки позивач не надав доказів того, що порушення могло бути зафіксоване на іншому лічильнику, ніж той, що був демонтований.
Під час судового розгляду позивач та її представник жодних клопотань щодо проведення експертизи лічильника в судовому порядку також не заявили.
Позивачем у позовній заяві також зазначається, що фактично остання перевірка контролером здійснювалася 30.06.2020 року, а попередня 22.06.2020 року та як доказ цього, позивачем було надано паперову копію скрін повідомлення у Viber про перевірку оператом, яку суд не бере до уваги, так як з наданого позивачем доказу взагалі не зрозуміло, чи були ці показання лічильника зняті контролером відповідача, чи ці показання лічильника подавалися самим споживачем – позивачем по справі. Інших доказів на підтвердження своїх доводів з даного приводу позивачем не надано.
Відтак, як свідчать матеріали справи, вартість необлікованого (донарахованого) природного газу була визначена позивачем з передбачених чинним законодавством підстав та з дотриманням встановленого Кодексом ГРМ порядку.
При цьому суд відхиляє доводи позивача щодо порушення позивачем порядку фіксації порушення, оскільки вони не підтверджуються матеріалами справи.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі.
Процесуальні витрати підлягають покладенню на позивача в силу вимог ст. 141 ЦПК України.
Враховуючи вищевикладене, на підставі ст. ст. 15, 16, 526, 611, 634, 634 Цивільного кодексу України, Законів України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», «Про ринок природного газу», п. 4 глави 1 Розділу І, п. 2 глави 1, п. п. 4, 7 глави 3 Розділу VI, пп. 1 п. 1 глави 2, п. 1 глави 3, п. 1 глави 4, п. п. 1, 8, 11, 12 глави 5 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 року № 2494, Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498, керуючись ст. ст. 2, 7, 10, 81, 82, 84, 19, 141, 176, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» про захист прав споживача та скасування акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) газу і його вартості, - відмовити.
Повний текст рішення виготовлений 26.04.2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через Оріхівський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі, якщо в судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя Оріхівського районного суду
Запорізької області М.В. Смокович