Рішення № 96607395, 21.04.2021, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
21.04.2021
Номер справи
335/1845/20
Номер документу
96607395
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

1Справа № 335/1845/20 2/335/151/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2021 року м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Крамаренко І.А., при секретарі Лазоренко Д.М., за участі представника позивача – адвоката Тивоненка Д.Р., представників відповідача – адвокатів Грамчук М.О., Бурдака О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Запоріжжя, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживача, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 , в особі представника – адвоката Тивоненка Д.Р., звернулася до суду із позовом до АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживачів, в обґрунтування якого зазначає наступне.

05.02.2006 між позивачкою (як споживачем) та відповідачем (як виконавцем) було укладено Договір № 2005 про надання послуг з газопостачання у будинок АДРЕСА_1 . Позивачка з 1994 року користується лічильником, проте його марки та моделі вона не знає, оскільки ця назва просто не зазначена на лічильнику, який жодного разу до 30.07.2019 (тобто 25 років) не проходив повірки.

30.07.2019 до позивачки з`явились співробітники Кам`янсько-Дніпровського відділення відповідача слюсарі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , з метою провести періодичну повірку лічильника. Протягом повірки вони виявили якісь порушення в лічильнику та зазначили, що його потрібно демонтувати та направити на експертизу. Так, слюсарями 30.07.2019, під час знаходження на території домоволодіння позивачки були складені:

- акт про порушення № 000415 від 30.07.2019;

- протокол № 000415 від 30.07.20219 направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу.

Ці два документи були підписані тільки слюсарями, позивачка їх не підписувала, оскільки не була згодна з їх висновками. Після складання цих документів лічильник був поміщений в пакет, опломбовано пломбою С-49762343.

При демонтажі лічильника не було складено відповідно акту про демонтаж ЗВТ, змінного лічильника позивачці встановлено не було, на труби поставлена перемичка, газопостачання не відключалось.

Лічильник до його експертизи знаходився у позивачки, чоловік якої в подальшому привіз його на експертизу у м. Запоріжжя.

07.08.2019 у приміщенні відповідача відбулась експертиза лічильника.

Експертиза була проведена відділом лабораторних вимірів № 1 управління метрології АТ «Запоріжгаз», тобто самим відповідачем.

Експертизою було встановлено: «виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: механічне пошкодження заводської пломби-заглушки, встановленої на відліковому механізмі лічильника - в пломбі-заглушці наявний сторонній отвір. На заглушку нанесено матеріал схожий на мастику з метою приховування отвору. Наявний доступ в роботу відлікового механізму. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації і підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № С 48718427».

За результатами експертизи був складений акт № 0700 від 07.08.2019 експертизи лічильника. 17.01.2020 позивачку було запрошено на засідання комісії відповідача з розгляду Акту про порушення.

За результатами розгляду цією комісією Акту про порушення було прийнято рішення про його задоволення та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Відповідач направив позивачці свій лист вих. № 69003.2-СЛ-1547-0220 від 23.02.2020 разом із Актом-розрахунком та рахунком на оплату. Актом-розрахунком був проведений перерахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу та його вартості у розмірі 25 593,77 грн. Розрахунок було проведено у відповідності до вимог розділу 11 глави 3 пункту 1 Кодексу газорозподільних систем.

Вважає, що дії відповідача незаконні та не відповідають вимогам Кодексу газорозподільних систем та іншим вимогам законодавства. Посилаючись на порушення з боку представників відповідача під час повірки, під час проведення експертизи, а також на неправильне складання акту-розрахунку, просить суд скасувати здійснене відповідачем нарахування ОСОБА_1 у грошовій сумі, що дорівнює вартості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу, відповідно до складеного акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості у розмірі 25 593,77 грн., а також стягнути з відповідача судові витрати.

Ухвалою суду від 24.03.2020 відкрито провадження у вказаній справі у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 03.04.2020 заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову – задоволено. З метою забезпечення позову ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживачів, заборонени працівникам Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», або будь-яким іншим особам в його інтересах здійснювати будь-які дії з відключення від постачання (обмеження постачання) природного газу до будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Постановою Запорізького апеляційного суду від 07.07.2020, ухвалу суду від 03.04.2020 змінено шляхом доповнення її резолютивної частини. Викласти резолютивну частину ухвали наступним чином. Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову - задовольнити. З метою забезпечення позову ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживачів, заборонити працівникам Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», або будь-яким іншим особам в його інтересах здійснювати будь-які дії з відключення від постачання (обмеження постачання) природного газу до будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , крім випадків зумовлених аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідацією наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру та проведенням ремонтно-відновлюваних робіт. В решті ухвалу суду першої інстанції залишити без змін.

21.04.2020 на адресу суду від представника відповідача – адвоката Грамчук М.О. надійшов відзив, відповідно до якого представник відповідача заперечує проти задоволення позову та просить відмовити у повному обсязі. У відзиві зазначено, що між позивачем та відповідачем існують правовідносини виключно з розподілення природного газу та дію договору від 05.02.2006 № 2005 припинено в силу вимог Закону. Відносини між постачальниками, споживачами природного газу - фізичними особами (побутовими споживачами), фізичними особами - підприємцями, юридичними особами та Операторами ГРМ/ГТС регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРЕКП № 2496 від 30.09.2015 та Кодексом ГРМ. Хибними є посилання позивача на Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Мінпаливенерго від 27 грудня 2005 року № 619. За суб`єктним складом сфера дії Положення № 619 не поширюється на правовідносини, які виникають між споживачем та Оператором ГРМ.

Також зазначено, що за адресою: АДРЕСА_1 працівниками АТ «Запоріжгаз» було встановлено лічильник газу G-4 МКМ Рremagas № 5953203 та опломбовано. Так, 30.07.2019 на виконання вимог Кодексу ГРМ працівниками АТ «Запоріжгаз» було проведено контрольний огляд вузла обліку у позивача, що здійснюється за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців та у будь-який час доби у присутності споживача або його представник (абз. перший пункту 2 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ). 30.07.2019 за адресою: АДРЕСА_1 , працівниками АТ «Запоріжгаз» було виявлено порушення відповідно до підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу, а саме: несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ). За наслідками огляду було складено акт про порушення №000415, відповідно до вимог глави 5 розділу XI Кодексу, який був засвідчений двома представниками АТ «Запоріжгаз» та старостою Дніпровського старостинського округу Моловічко Людмилою Федорівною. Споживач ОСОБА_1 була присутня під час огляду та складання акту, проте від підпису відмовилась. Зазначений акт підписаний старостою Дніпровського старостинського округу Моловічко Л.Ф. без застережень та зауважень.

На виконання вимог пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних системі до акту про порушення № 000415 від 30.07.2019 внесено інформацію щодо: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення - м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52, каб. 202; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення - 17.01.2020 з 09:00 до 15:00, перерва на обід з 12:00 до 12:45; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії) - 2399412.

З метою підтвердження факту роботи засобу вимірювальної техніки (ЗВТ) у позаштатному режимі, 30.07.2019 лічильник у присутності ОСОБА_1 демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу № 000415 від 30.07.2019.

У порядку п. 4 глави 11 розділу X Кодексу газорозподільних систем після зняття лічильника в присутності споживача ЗВТ упаковано в пакет з поліетилену, який опломбовано пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером С49762343. При цьому, представником Оператора ГРМ, в протоколі про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу визначено: адреса проведення експертизи «м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52, каб. № 4»; сторону, яка відповідає за доставку ЗВТ визначено споживача ОСОБА_1 ; дату та час експертизи - 07.08.2019 11 год 00 хв.

Протокол у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками АТ «Запоріжгаз». Споживач була присутня під час складання протоколу, але від підпису відмовилась. Зазначений протокол є невід`ємною частиною акту про порушення, оскільки є його додатком, про що безпосередньо зазначено у акті про порушення № 000415 від 30.07.2019, який підписано старостою Дніпровського старостинського округу Моловічко Л.Ф.

Факт доставки, в належному стані, демонтованого ЗВТ для проведення експертизи підтверджується актом експертизи лічильника газу №0700 від 07.08.2019, де зазначено про цілісність пломби на упаковці.

Експертизу лічильника газу Позивача було проведено у відповідності до вимог трави 10 розділу X Кодексу ГРМ. 07.08.2019 в спеціально обладнаному приміщенні Управління метрології АТ «Запоріжгаз» Державним повірником ДП «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації метрології та сертифікації» було проведено експертизу побутового газового лічильника G-4 МКМ Рremagas № 5953203. Комісія по проведенню експертизи лічильника газу дійшла висновків: «Виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: механічне пошкодження заводської пломби-заглушки, встановленої на відліковому механізмі лічильника - в пломбі-заглушці наявний сторонній отвір. На заглушку нанесено матеріал схожий на мастику з метою приховування отвору. Наявний доступ в роботу відлікового механізма. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № 48718427». Про що складено акт експертизи лічильника газу № 0700 від 07.08.2019. Зазначене також підтверджується протоколом повірки ДП «Запоріжжястандартметрологія» №700 від 07.08.2019, відповідно до якого складено наступні висновки: лічильник газу G-4 МКМ Рremagas № 5953203, рік випуску 1994 рок - непридатний. Зазначені вище факти підтверджують, що побутовий лічильник газу Позивача працював у позаштатному режимі внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковувалась або обліковувалась некоректно.

За результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії 17.01.2020, в присутності представників НКРЕКП (Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) та за відсутності споживача, було прийнято рішення про його задоволення.

За виявлене порушення, відповідно пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу, якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається, з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, але не більше 12 місяців. Таким чином, розрахунок об`єму необлікованого природного газу за зазначеною адресою нараховано за граничними об`ємами за період з 29.03.2019 по 29.07.2019 з урахуванням всіх газових приладів і пристроїв споживача, опалювальної площі та кількості зареєстрованих осіб. При здійснені розрахунку було враховано вимоги пункгу 11 глави 5 розділу XI, де при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення та розрахунок здійснюється за цінами закупівлі природного газу протягом періоду необлікованого природного газу. Акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) та його вартості та рахунок на сплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) та його вартості в сумі 26593,77 грн. були надіслані споживачу з супровідним листом № 69003.2-СЛ-1547-0220 від 13.02.2020.

09.07.2020 на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якого просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

24.09.2020 та 16.04.2021 на адресу суду від представника відповідача на адресу суду надійшли письмові пояснення в порядку ст.43 ЦПК України.

21.04.2021 на адресу суду від представника відповідача надійшло клопотання про зменшення судових витрат.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі. Стягнути з відповідача витрати на правничу допомогу просив у загальному розмірі 17 500,00 грн.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову та просив у позові відмовити у повному обсязі, посилаючись на доводи викладені у позові та у письмових поясненнях.

Заслухавши пояснення учасників, дослідивши матеріали справи, оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 05.02.2006 між позивачкою ОСОБА_1 (як споживачем) та відповідачем (як виконавцем) було укладено Договір № 2005 про надання послуг з газопостачання в будинок АДРЕСА_1 . (а.с.24-31).

Згідно вказаного договору зазначено характеристики лічильника газу, зокрема: тип «гимз»; заводський номер НОМЕР_1 .

30.07.2019 працівниками Кам`янсько-Дніпровського відділення АТ «Запоріжгаз» було складено акт про порушення №000415, відповідно до якого, встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ). (а.с.115-116). Вказаний акт був засвідчений двома представниками АТ «Запоріжгаз» та старостою Дніпровського старостинського округу Моловічко Людмилою Федорівною, повноваження якої підтверджено копією рішення 23 сесії сьомого скликання Водянської сільської ради Кам`янсько-Дніпровського району Запорізької області від 01.11.2018 №1. (а.с.118-119). Споживач ОСОБА_1 була присутня під час огляду та складання акту, проте від підпису відмовилась. Зазначений акт підписаний старостою Дніпровського старостинського округу Моловічко Л.Ф. без застережень та зауважень. До акту про порушення № 000415 від 30.07.2019 внесено наступну інформацію: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення - м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52, каб. 202; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення - 17.01.2020 з 09:00 до 15:00, перерва на обід з 12:00 до 12:45; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії) – 2399412; 2399421.

Крім того, 30.07.2019 лічильник «Примагаз-G-4, 1994 р.в., №5953203» у присутності ОСОБА_1 демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу № 000415 від 30.07.2019. (а.с.117). У протоколі зазначено, що лічильник поміщено в пакет, опломбовано пломбою С49762343. При цьому, представником Оператора ГРМ, в протоколі про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу вказано: адреса проведення експертизи «м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52, каб. № 4»; сторону, яка відповідає за доставку ЗВТ визначено споживача ОСОБА_1 ; дату та час експертизи - 07.08.2019 11 год 00 хв. Протокол підписано працівниками АТ «Запоріжгаз». Споживач була присутня під час складання протоколу, але від підпису відмовилась.

07.08.2019 було проведено експертизу побутового газового лічильника G-4 МКМ Рremagas № 5953203. Комісія по проведенню експертизи лічильника газу дійшла висновків: «Виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: механічне пошкодження заводської пломби-заглушки, встановленої на відліковому механізмі лічильника - в пломбі-заглушці наявний сторонній отвір. На заглушку нанесено матеріал схожий на мастику з метою приховування отвору. Наявний доступ в роботу відлікового механізма. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № 48718427». Про що складено акт експертизи лічильника газу № 0700 від 07.08.2019.(а.с.120).

Відповідно до протоколу повірки ДП «Запоріжжястандартметрологія» №700 від 07.08.2019, складено наступні висновки: лічильник газу G-4 МКМ Рremagas № 5953203, рік випуску 1994 - непридатний. (а.с.121).

08.01.2020 на адресу позивача направлено лист відповідачем, відповідно до якого запропоновано ОСОБА_1 прибути на засідання комісії, яке відбудеться 17.01.2020 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52, в приміщенні кабінету №2020 з 09.00 до 15.45 год. (обідня перерва з 12.00 до 12.45) з розгляду акту про порушення №000415 від 0.07.2019, в якому роз`яснено порядок проведення засідання у разі відсутності споживача. (а.с.122-123).

За результатами розгляду акту про порушення №000415 від 30.07.2019, на засіданні комісії 17.01.2020, за відсутності споживача, було прийнято рішення про його задоволення, про що складено протокол №110 від 17.01.2020. (а.с.124-125).

Відповідно до листа АТ «Запоріжгаз» від 15.02.2020 № 69003.2-СЛ-1547-0220, на адресу ОСОБА_1 направлено акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) та його вартості та рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу у розмірі 25 593,77 грн. (а.с. 126-128).

Правовідносини між газорозподільними підприємствами та споживачами природного газу (населенням) урегульовано Законом України «Про захист прав споживачів», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, а також договорами про приєднання споживача до газорозподільної системи.

У відповідності до пункту 1 глави 5 розділу X Кодексу комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника. Місця пломбування та реквізити пломб заводу-виробника, а також місця пломбування пломбами органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, вказуються в технічній документації (паспорті) на кожний ЗВТ або протоколі повірки, якщо така мала місце перед чи під час експлуатації ЗВТ. Номер пломби заводу-виробника зазначено в паспорті на лічильник газу.

Відповідно до п. 4 глави 6 розділу X Кодексу за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території, або у приміщенні якого вони встановлені.

Отже, 30.07.2019 на виконання вимог Кодексу ГРМ працівниками АТ «Запоріжгаз» було проведено контрольний огляд вузла обліку у позивача, що здійснюється за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців та у будь-який час доби у присутності споживача або його представника (абз. перший пункту 2 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ).

Згідно з положеннями пунктів 4 та 7 глави 9 розділу X Кодексу оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право: оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ. Під час здійснення перевірки комерційного ВОГ та його складових сторони мають право здійснювати фото- та відео зйомку.

У разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання з роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

У разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреб/ вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Відповідно до підпункту 13 пункту 3 глави XI Кодексу визначено, що у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження лічильника газу або пошкодження пломби (крім її відсутності) за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу чи пошкодження пломби з прихованими заходами процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого лічильника газу, який був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).

На виконання вимог пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних системі до акту про порушення № 000415 від 30.07.2019 внесено інформацію щодо: місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; контактний телефон особи Оператора ГРМ.

Пунктом 6, глави 9, розділу X Кодексу визначено, якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом XI цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом.

Главою 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем врегульовано порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб.

Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: поштову адресу місця проведення експертизи; дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу" , Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб`єкта); контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи); сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу; дату останньої повірки ЗВТ.

Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу" ).

Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора.

У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників.

Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.

За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.

Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи.

За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.

У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.

Згідно з актом експертизи лічильника газу №0700 від 07.08.2019 склад комісії: інженер відділу лабораторних вимірів ПАТ «Запоріжгаз» ОСОБА_4 , аудитор 1 категорії відділу економічної безпеки АТ «Запоріжгаз» ОСОБА_5 , провідний інженер з обліку природного газу відділу інспектування ПАТ «Запоріжгаз» ОСОБА_6 , інженер з метрології 2 категорії ДП «Запоріжжястандартметрологія» ОСОБА_7 , був затверджений наказом №01 На-73-0818 від 03 серпня 2018 року, до складу комісії входить три представника Оператора ГРМ.

Дослідивши зміст акту №0700 експертизи лічильника газу, суд встановив, що комісія була складена із 4 членів, тобто повноважною. А тому підстав вважати склад комісії неповноважним, а акт комісії нечинним у суду не має.

ОСОБА_1 не була присутня під час проведення експертизи, про що відображено у цьому акті. При цьому, судом встановлено, що особисто ОСОБА_1 не з`явилася на дату проведення експертизи. Лічильник на експертизу було доставлено її чоловіком, якого допущено не було, оскільки останній не мав документів, які б свідчили про те, що він є уповноваженою особою ОСОБА_1 , що відповідає вимогам кодексу ГРМ та не позбавляло позивача права уповноважити особу бути присутнім при проведенні експертизи лічильника та надати будь-які пояснення або заперечення іншим шляхом.

Таким чином, експертизу лічильника газу Позивача було проведено у відповідності до вимог глави 10 розділу X Кодексу ГРМ.

В пункті 4 глави 1 розділу І Кодексу визначено: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;

пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗБТ (лічильнику газу), пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).

Зазначене також підтверджується протоколом повірки ДП «Запоріжжястандартметрологія» №700 від 07.08.2019, відповідно до якого складено наступні висновки: лічильник газу G-4 МКМ Рremagas № 5953203, рік випуску 1994 - непридатний.

Зазначені вище факти підтверджують, що побутовий лічильник газу Позивача працював у позаштатному режимі внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковувалась або обліковувалась некоректно.

Отже доводи представника позивача щодо порушень працівниками відповідача під час перевірки лічильника позивача та проведення експертизи, на які він посилається у позові, є необґрунтованими та спростовуються вищевикладеним. Посилання представника позивача на те, що акт експертизи складений відносно іншого лічильника, оскільки у Договорі зазначений лічильник «ГИМЗ», у протоколі направлення ЗВТ на експертизу зазначений лічильник Примагаз G-4, а в акті експертизи вказано лічильник типу G-4 МКМ Premagas, є неспроможними, оскільки судом встановлено, що вказані зазначення типу лічильника є різним написанням назви лічильника. При цьому, судом враховується, що заводський номер вказаного лічильника 5953203 є ідентичним в усіх зазначених документах, що свідчить про факт наявності лічильника, який був встановлений у будинку позивача та щодо якого проведено відповідну експертизу.

За результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії 17.01.2020, в присутності представників НКРЕКП (Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) та за відсутності споживача, було прийнято рішення про його задоволення.

Згідно пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжку газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

За виявлене порушення, відповідно пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу, якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається, з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, але не більше 12 місяців.

Таким чином, розрахунок об`єму необлікованого природного газу за зазначеною адресою нараховано за граничними об`ємами за період з 29.03.2019 по 29.07.2019 з урахуванням всіх газових приладів і пристроїв споживача, опалювальної площі та кількості зареєстрованих осіб.

При здійснені розрахунку було враховано вимоги пункту 11 глави 5 розділу XI, де при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення та розрахунок здійснюється за цінами закупівлі природного газу протягом періоду необлікованого природного газу.

Вказаний розрахунок споживачу проведений відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ.

Доводи представника позивача щодо відсутності в акті-розрахунку дати його складання, неможливість встановлення періоду проведеного донарахування, способу проведення розрахунку, що на його думку є неналежним доказом, суд вважає безпідставними, з огляду на наступне.

Відповідно до п.12 гл.5 розділу ХІ Кодексу ГРС вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператор ГРМ, який надається під особистий підпис споживача або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Отже, акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості та розрахунок на оплату відповідає вимогам законодавства, та не спростований представником позивача належними, достатніми доказами.

Відтак суд доходить висновку, що підстави, на які посилається позивач в своєму позові, як на підстави порушення його права споживача природного газу, не знайшли свого підтвердження під час перевірки їх наданими позивачем суду доказами.

Врахувавши наведене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо нарахування боргу у розмірі 25 593,77 грн. ОСОБА_1 , у зв`язку з виявленням несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ відповідають вимогам закону та здійснені відповідно до положень Кодексу газопровідних систем.

Таким чином, позовні вимоги про скасування нарахування ОСОБА_1 вартості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу відповідно до складеного акту-розрахунку у розмірі 25 593,77 грн. задоволенню не підлягають.

Відповідно до положень ст.141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові – на позивача. Враховуючи, що суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, то судові витрати слід залишити за позивачем.

Керуючись ст.ст. 4, 10, 12, 13, 76-81, 141, 259, 263-265, 352, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживача – відмовити.

Повне судове рішення складено 26 квітня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі у 30-денний строк з дня складення повного судового рішення через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя, апеляційної скарги.

Суддя І.А. Крамаренко