Рішення № 96600724, 28.04.2021, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
28.04.2021
Номер справи
219/3806/21
Номер документу
96600724
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 219/3806/21

Провадження № 2-о/219/255/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 квітня 2021 року м. Бахмут

Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Медінцевої Н.М.

за участю секретаря Петрейко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бахмут цивільну справу за заявою представника заявника адвоката Ритова Олександра Миколайовича, діючого в інтересах заявника ОСОБА_1 на підставі договору від 14.04.2021 року, ордеру серії ДН № 143705 від 14.04.2021 року, заінтересовані особи: Бахмутський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління пенсійного фонду України Донецької області, про встановлення факту смерті,

В С Т А Н О В И В :

19 квітня 2021 року представник заявника адвокат Ритов Олександр Миколайович, місцезнаходження якого: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 5, діючий в інтересах заявника ОСОБА_1 на підставі договору від 14.04.2021 року, ордеру серії ДН № 143705 від 14.04.2021 року, місцезнаходження якого: АДРЕСА_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , звернувся до суду з заявою про встановлення факту смерті, заінтересовані особи – Бахмутський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), місцезнаходження якого: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Незалежності, 62, код ЄДРПОУ 22034637, Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, місцезнаходження якого: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, буд. 35, код ЄДРПОУ 42172734. В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що заявник ОСОБА_1 є чоловіком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка постійно проживала за адресою: АДРЕСА_2 . Його дружина постійно хворіла, та ІНФОРМАЦІЯ_2 , знаходячись за вищевказаною адресою, померла від хвороби мозку, що підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть № 161 від 16.03.2021 року, затвердженим наказом міністерства охорони здоров`я невизнаної Донецької Народної Республіки від 24.12.2015 року № 012.1/684. Таким чином, його дружина померла на тимчасово окупованій території і через ускладнення перетину блокпостів та ведення активних бойових дій в даній місцевості, було прийнято рішення поховати її в м. Донецьк. 16 березня 2021 року він звернувся до Калінінського відділу реєстрації реєстрації актів громадянського стану Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, де, в обмін на лікарське свідоцтво про смерть дружини йому надали свідоцтво про смерть, НОМЕР_1 , розуміючи, що видане свідоцтво не буде відповідати дійсності на території України. Після поховання дружини заявник ОСОБА_1 має намір отримати спадщину за вищевказаною адресою та не виплачену пенсію, тому звернувся до нотаріальної контори м. Бахмут Донецької області, де надав лікарське свідоцтво про смерть дружини. Йому повідомили, що дане свідоцтво про смерть не має юридичної сили, так як «Донецька народна республіка» є незаконним державним утворенням. Він звернувся до Бахмутського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Донецькій області з заявою про державну реєстрацію смерті його дружини та видачу свідоцтва про смерть. Однак, йому було в цьому відмовлено, посилаючись на те, що ним для підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , пред`явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, та надано роз`яснення про те, що місто Донецьк визнано тимчасово окупованою територією відповідно до п. 1 постанови Верховної ради України від 17.03.2015 року № 254-VIII «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями».

Встановлення факту смерті необхідна заявнику ОСОБА_1 для державної реєстрації смерті громадянина України та отримання в державному органі України свідоцтва про смерть, для оформлення спадщини і за цієї обставини він вимушений звернутися до суду. На теперішній час реєстрація факту смерті ОСОБА_2 органами державної реєстрації актів цивільного стану не можлива, оскільки останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

У судове засідання представник заявника, та заявник не прибули, надали суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, на задоволені заяви наполягають.

Представник заінтересованої особи – Бахмутський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, у судове засідання не з`явився, в. о. начальника відділу Я. Писаренко подано клопотання про розгляд справи без участі представника заінтересованої особи, проти задоволення заяви не заперечує, просить винести рішення у відповідності до діючого законодавства України.

Заінтересована особа – Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління пенсійного фонду України Донецької області, будучи належним чином повідомленою про час і місце розгляду справи, у судове засідання участь представника не забезпечила.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути дану справу під час відсутності представників заінтересованих осіб та заявника, у відповідності до вимог статті 223, частини 2 статті 247 ЦПК України без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу та на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд дістається висновку, що заявлені вимоги представника заявника адвоката заявника адвоката Ритова Олександра Миколайовича, діючого в інтересах заявника ОСОБА_1 на підставі договору від 19.04.2021 року, ордеру серії ДН № 143705 від 18.04.2021 року, заінтересовані особи: Бахмутський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління пенсійного фонду України Донецької області, про встановлення факту смерті підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до вимог ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

З матеріалів справи вбачається, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м. Смоленськ, є чоловіком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки с. Хлівне Задонського району Воронежської області (після розподілу 31.12.1934 року Липецька область увійшла до складу Воронежської області) (а. с. 27-28), що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями документів, а саме:

-свідоцтвом про одруження НОМЕР_2 від 04.04.1963 року, виданим Белицькою сільською радою м. Добропілля Донецької області, згідно якого 04.04.1963 року ОСОБА_3 (рос.) зареєстрував шлюб з ОСОБА_4 (рос.), актовий запис про шлюб № 35, та останній було присвоєне прізвище ОСОБА_5 (рос.) (а. с. 12).

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 8) у м. Донецьк, Калініський район, померла ОСОБА_6 , на підтвердження чого заявником надані до заяви наступні документи: лікарняне свідоцтво про смерть № 161 від 16 березня 2021 року; копія довідки про причину смерті, відповідно до якої причина смерті церебральний атеросклероз з артеріальною гіпертензією, набряк головного мозку (а. с. 8-9).

Крім того, як виняток, суд бере до уваги та оцінює разом з іншими доказами в їх сукупності: свідоцтво про смерть ОСОБА_2 № 217638 від 16.03.2021 р. недержавного зразка, видане у м. Донецьк Калінінського району (а. с. 11).

15 квітня 2021 року (а. с. 10) Бахмутський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) відмовив у проведені державної реєстрації смерті ОСОБА_2 на підставі пред`явлених документів.

Даючи оцінку допустимості вищезазначених доказів, як документів, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується ч. 2 ст. 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Крім того, суд враховує норму статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» якою встановлено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Разом з тим, вирішуючи питання щодо оцінки наданих доказів, суд приймає до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права. Так, суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини, зокрема «Loizidou v.Turkev», «Cyprus v.Turkev», а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v.the Republik of Moldova and Russia»), де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПО наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Пунктом 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до роз`яснень, даних в п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин, які в силу пункту 6 Перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів», яким зазначено, що Верховний Суд України, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищий господарський суд України, Вищий адміністративний суд України діють у межах їх повноважень, визначених процесуальним законом, до початку роботи Верховного Суду у складі, визначеному цим Законом, та до набрання чинності відповідним процесуальним законодавством, що регулює порядок розгляду справ Верховним Судом у складі, визначеному цим Законом, та частини 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», яка зазначає, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права, суд вважає за необхідне та можливе застосувати.

Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.

Для встановлення смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості відновити втрачені або знищені документи про це.

Як вбачається зі змісту наказу Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» відділам державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Донецької області, зокрема, м. Донецьк, тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація актів цивільного стану проводиться органами державної реєстрації актів цивільного стану відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства.

Тобто, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою, чи рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою (ч. 1 ст. 17 Закону).

Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року N 545 "Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за N 1150/13024, затверджено форми первинної облікової документації, зокрема лікарського свідоцтва про смерть (форма N 106/о) та фельдшерської довідки про смерть (форма N 106-1/о).

Державна реєстрація смерті осіб, які померли на тимчасово неконтрольованій території України, може бути проведена будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами цієї території, за умови надання документів, передбачених вищенаведеним законодавством (лист Міністерства юстиції України від 26 жовтня 2015 року N 24557, N 25906-0-33-15/19.1).

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

За правилами ст. 1, 9, 17, 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України; державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків; у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна; громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Постановою Верховної Ради України від 17 березня 2015 року "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями" визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Згідно Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" (із змінами), на території м. Донецьк органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до правил частини 4 статті 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви представника заявника адвоката Ритова Олександра Миколайовича, діючого в інтересах заявника ОСОБА_1 на підставі договору від 19.04.2021 року, ордеру серії ДН № 143705 від 18.04.2021 року, заінтересовані особи: Бахмутський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління пенсійного фонду України Донецької області, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, що надасть ОСОБА_1 можливість здійснити державну реєстрацію смерті його дружини ОСОБА_2 .

Тому необхідно встановити факт смерті ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України у м. Донецьк, Калінінському районі.

За наведених обставин, вимоги заявника є обґрунтованими, оскільки надані заявником докази достовірно свідчать про смерть ОСОБА_6 у певний час і за певних обставин.

На підставі викладеного, керуючись статтями 4, 5, 10, 76-81, 89, 258-259, 263-265, 268, 293, 315-319, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Заяву представника заявника адвоката Ритова Олександра Миколайовича, діючого в інтересах заявника ОСОБА_1 на підставі договору від 19.04.2021 року, ордеру серії ДН № 143705 від 18.04.2021 року, заінтересовані особи: Бахмутський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління пенсійного фонду України Донецької області, про встановлення факту смерті – задовольнити.

Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки с. Хлівне Задонського району Ліпецької області, місце смерті Калінінський район м. Донецьк, держава Україна, дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Допустити негайне виконання рішення суду.

Апеляційну скаргу на рішення може бути подано за правилами ст. 355 ЦПК України та п.п. 15.5 перехідних положень ЦПК України протягом тридцяти дні з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Суддя