Рішення № 96592979, 28.04.2021, Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
28.04.2021
Номер справи
139/180/21
Номер документу
96592979
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 139/180/21

Провадження № 2/139/53/21

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

28 квітня 2021 року Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області в складі: головуючого - судді Тучинської Н.В.

з участю секретаря судового засідання Хонькович Л.І.,

розглянувши в смт Муровані Курилівці у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом керівника Могилів-Подільської місцевої прокуратури (юридична адреса: м. Могилів-Подільський Вінницької області, вул. Покровська, 5) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції (юридична адреса: 21000, м. Вінниця, вул. 600-річчя, 19), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Мурованокуриловецька селищна рада Могилів-Подільського району Вінницької області (юридична адреса: смт Муровані Кцрилівці Могилів-Подільського району Вінницької області, вул. Соборна, 45), до ОСОБА_1 (зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення шкоди, спричиненої навколишньому природному середовищу, -

в с т а н о в и в:

28 квітня 2020 року спеціалістами сектору державного екологічного нагляду (контролю) надр Державної екологічної інспекції у Вінницькій області було виявлено незаконний піщаний кар`єр на землях сільськогосподарського призначення Дерешівської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області. На той момент в кар`єрі здійснювався незаконний видобуток піску екскаватором під керуванням ОСОБА_1 та навантаження його на вантажні автомобілі.

Постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області № 08/019 від 04 травня 2020 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогост. 47 КУпАП, а саме: у самовільному користуванні надрами для видобування піску на земельних ділянках з кадастровими номерами 0522882300:05:002:0003 та 0522882300:05:002:0004, які розташовані на території Дерешівської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області, чим порушено право державної власності на надра. Згідно розрахунку збитків від порушення природоохоронного законодавства при самовільному користуванні ОСОБА_1 надрами, загальний розмір збитків склав 8 728 гривень 10 копійок.

У відповідності до положень ст. 56 ЦПК України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» 02 березня 2021 року керівник Могилів-Подільської місцевої прокуратури Кравченко Є.Г. звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, спричиненої навколишньому природному середовищу незаконним видобутком піску в сумі 8 728 гривень 10 копійок та судових витрат у розмірі 2 270 гривень.

На виконання вимог ч. 6 ст. 187 ЦПК України, 22 березня 2021 року судом було отримано інформацію про зареєстроване місце проживання відповідача в с. Курашівці Мурованокуриловецької селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області (а.с. 43).

Ухвалою від 23 березня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду Мурованокуриловецьким районним судом та відкрито провадження у справі (а.с. 44). Цією ж ухвалою прийнято рішення про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, а відповідачу встановлено строк в 15 днів з дня вручення ухвали для подання відзиву на позов чи для подання клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Поштове відправлення із ухвалою про відкриття провадження та додатками до неї було направлено відповідачу 23 березня 2021 року та отримано ним особисто 02 квітня 2021 року (а.с. 50). Відзив на позовну заяву чи клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач станом на 28 квітня 2021 року не подав.

Суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі (ст. 275 ЦПК України).

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, оскільки при підготовці справи до розгляду дотримано вимоги ЦПК України щодо належного повідомлення сторін у справі про розгляд справи.

За приписами ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

У зв`язку з наведеним вище, суд ухвалив розглядати справу в порядку письмового провадження, без проведення судового засідання (ч. 13 ст. 7 ЦПК України).

За вказаних обставин, за приписами ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу суд не здійснює.

Розглянувши справу, суд враховує наступне:

Відповідно до ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (далі Закону) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог, зокрема, щодо раціонального і економного використання природних ресурсів, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Стаття 56 Кодексу України про надра передбачає, що однією із основних вимог в галузі охорони надр є додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами.

Судом встановлено, що 28 квітня 2020 року спеціалістами сектору державного екологічного нагляду (контролю) надр Державної екологічної інспекції у Вінницькій області було виявлено незаконний піщаний кар`єр на землях сільськогосподарського призначення Дерешівської сільської ради (тепер – Дерешівський старостинський округ Мурованокуриловецької селищної ради). На момент виявлення цього факту також було встановлено, що в кар`єрі громадянином ОСОБА_1 екскаватором НІТАСНІ без номерних знаків здійснювався незаконний видобуток піску та навантаження на автомобілі КАМАЗ з номерним знаком НОМЕР_1 , САЗ-53 з номерним знаком НОМЕР_2 та ЗІЛ-130 з номерним знаком НОМЕР_3 . Також було встановлено, що незаконно на момент виявлення було видобуто всього 11 куб.м. піску.

Такий факт було зафіксовано у протоколі про адміністративне правопорушення № 011504 від 28.04.2020, в якому дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 47 КУпАП (а.с. 11).

Постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області № 08/019 від 04 травня 2020 року ОСОБА_1 визнано винним к вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 47 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 гривень (а.с. 12). Ця постанова набрала чинності 14 травня 2020 року.

Згідно розрахунку збитків від порушення природоохоронного законодавства при самовільному користуванні надрами для видобування піску, проведеного відповідно до Методики визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами», затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 29.08.2011 за № 303 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.09.2011 за № 1097/19835 розмір збитків, завданих ОСОБА_1 , становить 8 728 гривень 10 копійок (а.с. 13).

Зі статті 66 Конституції України вбачається, що кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Положеннями ст. 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

На адресу відповідача Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області 26.05.2020 було направлено претензію (а.с. 14) з вимогою добровільної сплати завданої порушенням природоохоронного законодавства шкоди в сумі 8 728 гривень 10 копійок. Однак, у добровільному порядку шкоду, завдану навколишньому природному середовищу шляхом незаконного користування надрами, ОСОБА_1 не відшкодував. Станом на 02 та 15 лютого інформація про відшкодування збитків відсутня (а.с. 21, 22-23).

Відповідно до ст. 68 Закону порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Згідно ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Заподіяні відповідачем збитки підлягають стягненню на користь держави до спеціального фонду Державного бюджету України відповідно до норм розподілу вказаних сум між державним бюджетом та місцевим бюджетом Мурованокуриловенцької селищної ради.

Відповідач не спростував належними доказами відшкодування позивачу збитків.

Частина 1 ст. 13 та ч. 1 ст. 81 ЦПК України зобов`язує сторони довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.

За таких обставин, суд вбачає підстави для судового захисту інтересів держави та стягнення з відповідача на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області нарахованих збитків.

Статтею 11 Закону України «Про Державний бюджет на 2021 рік» установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2021 рік у частині доходів є надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України.

Відповідно до пункту 7 частини 3 статті 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Згідно пункту 4 частини 1 статті 69-1 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50%, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20%, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 %.

У главі 4 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.01.2013 № 43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.02.2013 за № 291/22823, передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами головними управліннями Державного казначейства України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.

Аналізуючи наведене вище, заподіяні відповідачем збитки підлягають стягненню на користь держави до спеціального фонду Державного бюджету України відповідно до норм розподілу вказаних сум між державним бюджетом та місцевим бюджетом Мурованокуриловецької селищної ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду з цим позовом позивачем було сплачено 2270 гривень судового збору (а.с. 37). Суд у цьому рішенні прийшов до висновку про повне задоволення позовних вимог. Таким чином, судові витрати підлягають компенсації позивачу з відповідача у розмірі 100%.

Керуючись ст. 66 Конституції України, ст.ст. 40, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 56 Кодексу України про надра,ст.ст. 7, 12, 13, 81, 259, 263- 265, 268, 275, 279, 354 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити. Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області збитки в сумі 8 728 (вісім тисяч сімсот двадцять вісім) гривень 10 копійок в рахунок відшкодування збитків, заподіяних державі від порушення законодавства про використання та охорону надр при самовільному користуванні надрами, які перерахувати на рахунок ГУК у Вінницькій області/смт Муровані Курилівці/24062100/код ЄДРПОУ 37979858, банк: Казначейство України (ЕАП), UA898999980333169331000002888 (за порушення вимог природоохоронного законодавства).

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 на користь Вінницької обласної прокуратури (отримувач коштів: Вінницька обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02909909, банк отримувача: ДКСУ м. Київ, МФО 820172, рахунок: UA568201720343110002000003988) судові витрати в сумі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень.

Рішення може бути оскаржено сторонами протягом тридцяти днів з моменту проголошення до Вінницького апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено і підписано 28 квітня 2021 року.

Суддя:______