Рішення № 96582267, 26.04.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2021
Номер справи
620/2107/21
Номер документу
96582267
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 квітня 2021 року Чернігів Справа № 620/2107/21

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В. ,

представника відповідача Коляди І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Луг-2011" до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, скасування рішення,

У С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство "Луг-2011" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області та просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2139842/37984763 від 16.11.2020.

2. Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №1 від 28.10.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що зупинення реєстрації податкової накладної № 1 від 28.10.2020 та відмова в її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладених є протиправною оскільки грунтується на припущеннях відповідача і є повністю не обгрунтованою.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду від позивача надійшла заява по електронній пошті про розгляд справи у відсутності його представника.

Представник Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Представник Державної податкової служби України в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника позивача та відповідача – 2.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Позивачем було складено та подано до відповідача – 1 податкову накладну № 1 від 28.10.2020 для реєстрації її в Єдиному реєстрі податкових накладених.

Рішенням комісії Державної фіскальної служби України № 2139842/37984763 від 16.11.2020 було відмовлено в реєстрації цієї податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Не погодившись з таким рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

На час виникнення спірних відносин - дату надсилання зупиненої податкової накладної для реєстрації в ЄРПН, вони були врегульовані постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», якою затверджені:

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ( надалі- Порядок зупинення реєстрації ПН № 1165) встановлено, що податкові накладні / розрахунки коригування перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.

До таких ознак безумовної реєстрації вказаним пунктом віднесено:

податкова накладна не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування ( підпункту 1 пункту 3);

невеликий обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування (менше 500 тис. гривень за дотриманням певних умов щодо обсягу постачання у поточному місяці за операціями з одним отримувачем, суми ПДВ, сплаченої у попередньому місяці, та виконанням керівником роботи за аналогічною посадою не більше ніж у трьох (включно) платників податку (підпункт 2 пункту 3);

одночасне виконання умов, що характеризують податкове навантаження платника. А саме: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, становить більше 1 млн. гривень; значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05; значення показника Р становить менше, ніж значення, розраховане за відповідною формулою. При цьому значення таких показників, що характеризують податкове навантаження, відображаються в електронному кабінеті платнику податку ( підпункт 3 пункту 3);

у податковій накладній / розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом (підпункт 4 пункту 3).

Пункт 4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної №1165 встановлює, що у разі коли за результатами перевірки ПН визначено, що вона відповідає одній з ознак безумовної реєстрації згідно пункту 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку зупинення реєстрації ПН, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі ПН, що не відповідає жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку та показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (відповідно додатки 1 та 2), а податкова накладна, що не відповідає жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Критерії ризиковості здійснення операцій наведені у Додатку 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної №1165, Критерії ризиковості платника - у Додатку №1 до цього Порядку.

Серед іншого, одним з критеріїв ризиковості операцій є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних /розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб- сайті ДПС ( пункт 1 Критеріїв).

Пунктами 6 та 7 Порядку зупинення реєстрації ПН №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, реєстрація такої податкової накладної зупиняється. Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

У відповідності до положень пункту 10 вказаного Порядку у разі зупинення реєстрації податкової накладної в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Пунктом 11 Порядку зупинення реєстрації ПН визначені реквізити такої квитанції.

Так, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначаються:

номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;

критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

З огляду на положення пункту 25 Порядку , зупинення податкової накладної, рішення про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку приймаються Комісіями регіонального рівня.

Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку комісія регіонального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Вказані комісії регіонального рівня діють в межах повноважень, визначених Порядком зупинення реєстрації податкових накладних №1165 та Порядком прийняття рішень про реєстрацію і відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №520 ( пункт 26 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних).

З 14 грудня 2019 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 р. за N1245/34216).

Пунктом 2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520) визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію /відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4 Порядку №520).

Відповідно до пункту 3 Порядку №520 Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію і відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, визначений пунктом 5 порядку №520, та може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

За змістом пунктів 6 та 7 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Такі письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9 Порядку №520).

Згідно пункту 10 вказаного Порядку Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Підстави прийняття Комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі визначені пунктом 11 Порядку №520 та включають:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів, відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.

Щодо правомірності відмови в реєстрації зупиненої ПН, суд зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 7 та 8 Порядку зупинення реєстрації ПН № 1165, позивачу, за наслідками моніторингу в автоматичному режимі, було зупинено реєстрацію податкової накладної № 1 від 28.10.2020.

З дотриманням вимог пункту 10 вказаного Порядку зупинення реєстрації податкової накладної № 1 в автоматичному режимі від 28.10.2020 в автоматичному режимі, позивачу було надіслано квитанції про зупинення реєстрації вказаної податкових накладних в ЄРПН з тих підстав, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2304 відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Також у квитанціях пропонувалось надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН в ЄРПН.

Відповідно до пунктів 4, 6 та 7 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну №520 від 12.12.2019, позивачем, в електронній формі, засобами електронного зв`язку було надіслано контролюючому органу Повідомлення №11 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної № 1 від 28.11.2020, реєстраці якої зупинено.

З наведеного переліку документів вбачається, що в порушення положень пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, позивачем не надані контролюючому органу наступні документи, що відповідно до чинного законодавства є необхідними для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної :

документи, щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно пункту 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної №520, не надання платником податку копій документів, визначених пунктом 5 цього Порядку, є підставою для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації ПН.

Відповідно до пункту 44 Порядку зупинення реєстрації ПН №1165 Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Чернігівській області ухвалено рішення про відмову в реєстрації вищезазначених податкових накладних з вказаними причинами : недостатність трудових ресурсів для здійснення господарської діяльності.

Рішення прийнято у встановленій формі, що є додатком до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН №520, та у строки, визначені пунктом З вказаного Порядку.

У позовній заяві позивач, в якості мотивів оскарження рішення комісії регіонального рівня зазначає, що:

у квитанції про зупинення реєстрації не вказано а ні конкретного критерію оцінки ступеня ризику, ані конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений наказом №567;

можливість надання платником вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків;

в оскаржуваному рішенні не зазначено які саме документи складені з порушенням , яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію ПН;

контролюючим органом в оскаржуваному рішенні не наведено жодного порушення Тобто, позивачем не наведено належне правове обґрунтування протиправності дій та оскаржуваного рішення відповідача, оскільки вирішуючи питання щодо відповідності таких дій та рішення контролюючого органу встановленим вимогам, позивач керувався приписами законодавства, що не регулюють спірні відносини.

У позовній заяві позивач вказує:

на відсутність у квитанції про зупинення реєстрації ПН посилання на конкретний критерій оцінки ступеня ризику та конкретний перелік документів;

на те, що від визначення конкретного критерію ризиковості прямо залежить можливість надання платником вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування податкової накладної.

Як вбачається з досліджених судом доказів, у квитанції про зупинення реєстрації ПН в якості підстав зупинення вказано, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару /послуг 2304 відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Тож, всупереч твердженням позивача, вказані в квитанції підстави зупинення реєстрації податкової накладної вміщують посилання на конкретний критерій ризиковості, визначений у пункті 1 Додатку 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної №1165.

Крім того, необхідно зазначити, що визначення конкретного критерію ризиковості контролюючим органом ніяким чином не може впливати на можливість надання платником податків переліку документів, оскільки пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних (затверджений наказом Мінфіну від 12.12.2019 №520) встановлений єдиний для всіх критеріїв ризиковості перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття Комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію /відмову в реєстрації ПН.

Щодо посилання позивача на відсутність у квитанції про зупинення реєстрації ПН конкретного переліку документів, які необхідно подати платнику, суд зазначає, що положеннями пункту 11 Порядку зупинення реєстрації ПН № 1165, якими визначені реквізити квитанції, не передбачено, що вона повинна вміщувати конкретний перелік документів.

Щодо конкретизації підстав прийняття оскаржуваного рішення комісії регіонального рівня, то контролюючим органом в цьому рішенні зазначені конкретні підстави його прийняття, визначені пунктом 11 Порядку№520 .

Так, в рішенні № 2139842/37984763 від 16.11.2020 чітко зазначено, що підставою його прийняття є надання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства.

Також в рішенні вказана додаткова інформація щодо документів, наданих платником (наявна податкова інформація про оформлення нереальних операцій у ланцюгу руху сум ПДВ та формування схемного податкового кредиту).

Крім того, необхідне підкреслити, що всупереч висновкам позивача, оскаржуване рішення про відмову в реєстрації ПН не повинно вміщувати посилання на порушення норм матеріального права позивачем, оскільки це не передбачено ані встановленими вимогами до змісту Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН (форма згідно додатку до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних №520, п.10 вказаного Порядку), ані положеннями Порядку зупинення реєстрації податкової накладної №1165.

Іншою підставою прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН є не представлення позивачем документів, які б підтверджували необхідну кількість працюючих осіб.

З поданих суду доказів вбачається, що у позивача наявна лише 1 працевлаштована особа, що є явно недостатнім для обробки наявних у нього в користуванні земельних ділянок, вирощування та зібрання проданої сільгосппродукції.

Докази того, що, для вирощування та зібрання проданої сільгосппродукції, позивачем залучались інші особи, ні відповідачам ні суду представлено не було.

Відтак, рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної позивача, як акт індивідуальної дії, прийняте з дотриманням встановлених вимог щодо його змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості, а комісія регіонального рівня Головного управління ДПС у Чернігівській, приймаючи вказане рішення діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Луг-2011" необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову Приватного підприємства "Луг-2011" (вул.Незалежності, 70, с.Вовчок, Козелецький район, Чернігівська область,17032) до Державної податкової служби України (Львівська площа, б.8, м. Київ 04053), Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд.11, м. Чернігів, 14000) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 28 квітня 2021 року.

Суддя С.Л. Клопот