
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2021 року справа № 580/1719/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій і зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач) подав у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі – відповідач), в якому з урахуванням заяви (вх.від 08.04.2021 №11869/21) просив:
визнати протиправними дії, які полягають в обмеженні виплат пенсії максимальним розміром, а також зменшенні основного розміру пенсії з 90% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% під час її перерахунку на підставі оновленої довідки від 28.07.2020 №21/515 про розмір грошового забезпечення, виданої Управлінням Служби безпеки України в Черкаській області;
зобов`язати відповідача здійснити з 05.03.2019 перерахунок та виплату йому пенсії без обмеження максимальним розміром та виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення, визначеного у довідці від 28.07.2020 №21/515 про розмір грошового забезпечення, виданої Управлінням Служби безпеки України в Черкаській області, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач всупереч вимог закону зменшив відсоткове значення розміру пенсії з 90% до 70% під час здійснення її перерахунку та обмежив її виплату максимальним розміром.
Ухвалою суду від 02.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.
23.04.2021 відповідач подав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.10.2020 в адміністративній справі №580/3386/20 відповідач 15.02.2021 здійснив перерахунок пенсії позивачу з 05.03.2019 відповідно до довідки від 28.07.2020 №21/515. Порушень законодавства не допустив, оскільки відповідно до ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Вказує на дискреційні повноваження.
Всі подані сторонами документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Посвідченням від 26.11.2005 серії СБУ №000055 підтверджується, що позивачу пенсія призначена за вислугу 37 років.
Згідно з даними протоколу про призначення пенсії за вислугу років пенсія позивачу призначена з 26.11.2005 у розмірі 90% грошового забезпечення за 37 років вислуги.
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №463275 позивач є інвалідом І групи «А», захворювання пов`язані з проходженням військової служби.
Із даних автоматизованої системи «Діловодство» та Єдиного Державного реєстру судових рішень суд встановив, що на розгляді Черкаського окружного адміністративного суду перебували адміністративні справи №580/2405/19 та №580/3386/20 між цими ж сторонами.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 18.12.2019 в адміністративній справі №580/2405/19, що набрало законної сили 02.03.2020, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії відповідача щодо перерахунку пенсії позивачу у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018. Зобов`язано відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018 згідно зі статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” виходячи з 90% грошового забезпечення, визначеного довідкою Управління Служби безпеки України в Черкаській області №21/530 від 06.04.2018, та здійснити виплату перерахованої пенсії з врахуванням фактично виплачених сум з 01.01.2018. Визнано протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Зобов`язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивачу з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
З 01.01.2018 та 01.07.2020 на виконання вказаного вище рішення суду проведені перерахунки пенсії позивача, застосовуючи відсоткове значення пенсії 90% грошового забезпечення, враховуючи наступні складові: посадовий оклад – 9590,00грн., оклад за військове звання – 1550,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (50%) – 5570,00 грн. (усього – 16710,00грн.).
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 01.10.2020 в адміністративній справі №580/3386/20, що набрало законної сили 27.01.2021, адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у відмові перерахувати та виплачувати позивачу пенсію відповідно до довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України в Черкаській області від 28.07.2020 №21/515, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення. Зобов`язано відповідача перерахувати та виплачувати позивачу пенсію відповідно довідки Управління Служби безпеки України в Черкаській області від 28.07.2020 №21/515 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадового окладу - 9590,00 грн, окладу за військовим званням - 1550,00 грн, надбавки за вислугу років - 50% - 5570,00 грн; надбавки за особливості проходження служби -71% - 11864,10 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 20% - 1918,00 грн, доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно- розшуковій діяльності на конфіденційній основі - 20% - 1918,00 грн, преміювання - 10% - 959,00 грн; всього – 33369,10 грн, -розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-12 від 09.04.1992 “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України № 2011-12 від 20.12.1991 “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” із урахуванням раніше виплачених сум з 05.03.2019.
15.02.2021 на виконання рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.03.2021, застосовуючи відсоткове її значення 70% грошового забезпечення, враховуючи наступні складові: посадовий оклад – 9590,00грн., оклад за військове звання (генерал-майор) – 1550,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (50%) – 5570,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф.1 20%, доплата за роботу з агентурою на конфіденційній основі %, надбавка за особливо важливі завдання %, премія 10%, усього - 33369,10грн. З 01.03.2021 її розмір 17690,00грн.
03.02.2021 позивач звернувся до відповідача заявою, в якій просив перерахувати та виплачувати йому з 05.03.2019 пенсію відповідно до довідки Управління Служби безпеки України в Черкаській області від 28.07.2020 №21/515 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення та зі врахуванням раніше виплачених сум.
Листом від 17.02.2021 №820-677/К-03/8-2300/21 відповідач повідомив, що позивачу на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.10.2020 у справі №580/3386/20 проведено перерахунок пенсії з 05.03.2019 відповідно до вказаної вище довідки. Загальний розмір пенсії після перерахунку з 05.03.2019 становить 14970,00грн., з 01.07.2019 – 15640,00грн., з 01.12.2019 – 16380,00грн., з 01.07.2020 – 17120,00грн., з 01.12.2020 – 17690,00грн. Виплату доплати пенсії в сумі 6418,62грн., яка перевищує бюджетні призначення на рік, буде здійснено за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Тому позивач звернувся в суд з позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Стаття 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон №2262-ХІІ) (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі – Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року. Підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри « 90» замінено цифрами « 80».
27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі – Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року. Пунктом 23 Розділу ІІ вказаного Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
Тобто, зміна встановленого максимального розміру пенсії для її перерахунку здійснювалася після призначення позивачу пенсії.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 1 березня 2018 року (далі – Постанова №704). Пунктом першим затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (у редакції станом на час перерахунку позивачу пенсії) (далі – Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.
Для вирішення спору суд врахував висновки Верховного Суду (далі – ВС) у зразковій справі №240/5401/18, викладені в постанові від 04.02.2019, яка набрала законної сили 16.10.2019 за наслідками її перегляду в апеляційному порядку Великою Палатою Верховного Суду. Вони обов`язкові для врахування відповідно до вимог ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
ВС у вказаній справі вказав, що ст.13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися. Постанова КМУ №103 також не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
У п.29 наведеної постанови ВС зазначив, що системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.
Тому ВС у п.30 вказаної постанови дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Врахувавши зазначений підхід, суд дійшов висновку, що відповідач не мав правових і фактичних підстав зменшувати на виконання рішення суду у справі №580/3386/20 відсоткове значення розміру основної пенсії позивача під час здійснення її перерахунку з 90% до 70% грошового забезпечення, зазначеного в довідці Управління Служби безпеки України в Черкаській області від 28.07.2020 №21/515.
Тому позовні вимоги в частині щодо визнання таких дій протиправними та зобов`язання відповідача здійснити з 05.03.2019 (дати порушення стверджуваного права) з урахуванням виплачених сум перерахунок та виплату пенсії, враховуючи основний її розмір 90% грошового забезпечення, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог визнати протиправними дії відповідача, які полягають в обмеженні виплат пенсії максимальним розміром та зобов`язати відповідача здійснити з 05.03.2019 перерахунок та виплату йому пенсії без такого обмеження суд врахував.
Відповідно до ст.2 Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі – ЗУ №3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з абз.1 п.2 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» ЗУ №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Верховний Суд у справі №360/1428/17 дійшов висновку, що дія положень Закону України 24 грудня 2015 року №911-VIII щодо визначення максимального розміру пенсії не застосовується до пенсій, які призначені до 1 січня 2016 року.
Для вирішення спору суд врахував висновки Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду, викладені у постанові від 24.06.2020 у справі №580/234/19, якими відступлено від вказаної вище правової позиції щодо тлумачення пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI.
Зокрема, в абзаці сьомому п.39 постанови зазначено: "Текстуальний аналіз пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI дає підстави для висновку, що метою вказаної норми є деталізація умов дії положень статті 2 цього ж Закону лише щодо категорії пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом та перевищує встановлений максимальний розмір пенсії."
Крім того в пунткх 41-42 постанови ВС вказано:
"Тлумачення пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI в контексті розмежування пенсіонерів на дві категорії: 1) яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) була встановлена до 01 жовтня 2011 року і розмір якої перевищував максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений Законом № 3668-VI, 2) яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) була встановлена до 01 жовтня 2011 року, але розмір якої не перевищував максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, може призвести до порушення принципів рівності й справедливості, спотворення розуміння сутності обов`язку держави щодо гарантування права застрахованих осіб на пенсію.
Виокремлення осіб другої вказаної групи, без застосування до них положень пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI, може призвести до здійснення їм подальших перерахунків (підвищень, індексацій, тощо) пенсій з можливим перевищенням встановленого статтею 2 даного Закону обмеження максимального розміру пенсії, що ставить у нерівне становище з пенсіонерами першої виділеної вище групи.
Такий підхід відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» від 06 вересня 2012 року №5207-VI вважається непрямою дискримінацією - ситуація, за якої внаслідок реалізації чи застосування формально нейтральних правових норм, критеріїв оцінки, правил, вимог чи практики для особи та/або групи осіб за їх певними ознаками виникають менш сприятливі умови або становище порівняно з іншими особами та/або групами осіб, крім випадків, коли їх реалізація чи застосування має правомірну, об`єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.
Суд не знаходить у такому різному ставленні правомірної, об`єктивно обґрунтованої мети.
42. При цьому, звертає на себе увагу факт, що норми пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI є лише частиною вказаного нормативно-правового акта, не дублюються іншими актами, встановлюють межі застосування норм інституту «обмеження максимального розміру пенсії» за колом осіб в момент набуття чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI та спрямовані на збереження соціальних прав і інтересів в сфері пенсійних відносин, реалізація яких мала місце до набуття вступу в силу даного Закону.
Разом з тим, з часу набрання чинності вказаним Законом він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI).
Норми статті 2 Закону № 3668-VI кореспондуються з положеннями частини третьої статті 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відтак, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
Як вбачається зі встановлених по справі обставин, лише починаючи з 01 березня 2018 року внаслідок перерахунку пенсії позивача її розмір перевищив максимальний.
Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку в період дії загальної норми частини першої статті 2 Закону № 3668-VI, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Зазначені положення Закону № 3668-VI та частини третьої статті 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» неконституційними не визнавалися, є чинними, а тому обов`язкові для застосування."
Отже, у разі перевищення внаслідок перерахунку пенсії позивача розміру, що дорівнює 10 прожитковим мінімумам для непрацездатних осіб, обмеження граничного розміру є законним.
Статтею сьомою Закону України від 15 грудня 2020 року №1082-IX "Про Державний бюджет України на 2021 рік" установлено у 2021 році прожитковий мінімум для осіб,які втратили працездатність: з 1 січня - 1769 гривень, з 1 липня - 1854 гривні, з 1 грудня - 1934 гривні.
Матеріали пенсійної справи позивача доводять застосування відповідачем вказаного вище обмеження граничного розміру. У заявах позивача відсутнє прохання перерахувати його пенсію без такого обмеження та факту відмови відповідача у цій частині не підтверджено.
Отже, відповідач під час здійснення перерахунку пенсії позивача у вказаній частині діяв з дотриманням норм законодавства. Тому в цій частині позовні вимоги не обгрунтовані та задоволенню не підлягають.
Оскільки відсутні докази понесення судових витрат позивачем, відсутні підстави для їх розподілу відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, які полягають в зменшенні основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% під час її перерахунку на підставі оновленої довідки Управління Служби безпеки України в Черкаській області від 28.07.2020 №21/515 про розмір грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) здійснити з 05.03.2019 перерахунок та з урахуванням раніше виплачених сум виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), виходячи з 90% від відповідних всіх сум грошового забезпечення, визначеного у довідці Управління Служби безпеки України в Черкаській області від 28.07.2020 №21/515.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя А.М. Бабич
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 28.04.2021.