
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2021 року справа № 580/1352/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій і зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
16.03.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18005, м.Черкаси, вул.Смілянська, 23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі – відповідач) про:
визнання протиправними дій щодо відмови перерахувати його пенсію з урахуванням розміру 77% грошового забезпечення (за 29 років вислуги) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу, а саме в редакції від 21.11.2016 та з урахуванням усіх видів грошового забезпечення позивача на підставі складеної та наданої відповідачу довідки №6/8/5/ФР42221/270;
зобов`язання відповідача здійснити перерахунок з 01.04.2019 пенсії позивача з урахуванням розміру 77% грошового забезпечення (за 29 років вислуги) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу, а саме в редакції від 21.11.2016 та з урахуванням усіх видів грошового забезпечення позивача на підставі складеної та наданої відповідачу довідки №6/8/5/ФР42221/270.
Додатково просив судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач звертався заявою до відповідача про перерахунок йому пенсії на підставі вказаної довідки, на що отримав лист відповідача від 04.03.2021 про відмову у задоволенні вказаної заяви, який вважає таким, що не відповідає вимогам закону.
Ухвалою суду від 06.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.
26.04.2021 відповідач подав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що з 23.03.2018 проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки від 15.03.2018 №ФР42221. Зі вказаної дати збільшення грошового забезпечення не відбувалося, а постанову про перерахунок пенсій, на момент звернення позивача до суду Кабінет Міністрів України не ухвалював. Довідка, надана позивачем для перерахунку пенсії, не відповідає затвердженій формі та вимогам законодавства. Порушень законодавства не допустив, оскільки ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Тому перерахунок позивачу пенсії здійснено за чинною на час її перерахунку редакцією вказаного закону, тобто у розмірі 70% грошового забезпечення. Вказує на дискреційні повноваження.
Всі подані сторонами документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до витягу з наказу Міністра Оборони України (по особовому складу) від 14.11.1997 №0595 позивача звільнено з військової служби у запас за п.65 підп. «в» - за станом здоров`я.
Витягом з наказу Черкаського обласного військового комісара (по стройовій службі) від 16.12.1997 №232 підтверджується, що позивача виключено із списків особового складу Черкаського облвійськомату та всіх видів забезпечення.
Згідно з даними розрахунку на пенсію за вислугою років пенсія позивачу призначена з 17.12.1997 в розмірі 77% окладів за 29 років вислуги.
Черкаський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22.10.2020 у справі №580/4028/20 надіслав позивачу та третій особі довідку від 11.02.2021 №ФР42221 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, встановленого за посадою заступника начальника з озброєння-начальник технічної частини 6298 бази зберігання майна, станом на 05.03.2019. У ній зазначені такі види грошового забезпечення: посадовий оклад – 5500,00грн., оклад за військовим званням полковник – 1480,00грн., надбавка за вислугу років (50%) – 3490,00грн., надбавка за особливості проходження служби (65,0%) – 6805,50грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15,0%) – 825,00грн., премія (35,0%) – 1925,00грн (усього: 20025,50грн).
З 01.01.2018, з 01.01.2019, з 01.01.2020 проведені перерахунки пенсії позивача, застосовуючи відсоткове значення пенсії 70% грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103, враховуючи наступні складові: посадовий оклад – 5500,00грн., оклад за військове звання – 1480,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (50%) – 3490,00 грн., (усього – 10470,00грн.).
19.02.2021 позивач звернувся до відповідача заявою, в якій просив провести перерахування призначеної йому пенсії з урахуванням розміру 77% грошового забезпечення (за 29 років вислуги) та врахувати усі складові грошового забезпечення відповідно до довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.02.2021 №ФР42221.
Листом від 04.03.2021 №1139-1034/М-03/8-2300/21 відповідач повідомив, що проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до довідки Черкаського обласного військового комісаріату від 15.03.2018 №ФР42221. Під час перерахунку пенсії її максимальний розмір чинним законодавством установлено на рівні 70% грошового забезпечення. Зобов`язань провести перерахунок пенсії з розрахунку 77% грошового забезпечення рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 22.10.2020 у адміністративній справі №580/4028/20 на відповідача не покладено. Отже, законодавчих підстав для її перерахунку з 01.01.2018 у розмірі 77% грошового забезпечення немає.
Тому позивач звернувся в суд з позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Стаття 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон №2262-ХІІ) (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі – Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року. Підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри « 90» замінено цифрами « 80».
27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі – Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року. Пунктом 23 Розділу ІІ вказаного Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
Тобто, зміна встановленого максимального розміру пенсії для її перерахунку здійснювалася після призначення позивачу пенсії.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 1 березня 2018 року (далі – Постанова №704). Пунктом першим затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (у редакції станом на час перерахунку позивачу пенсії) (далі – Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.
Для вирішення спору суд врахував висновки Верховного Суду (далі – ВС) у зразковій справі №240/5401/18, викладені в постанові від 04.02.2019, яка набрала законної сили 16.10.2019 за наслідками її перегляду в апеляційному порядку Великою Палатою Верховного Суду. Вони обов`язкові для врахування відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України.
ВС у вказаній справі вказав, що ст.13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися. Постанова КМУ №103 також не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
У п.29 наведеної постанови ВС зазначив, що системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.
Тому ВС у п.30 вказаної постанови дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Врахувавши зазначений підхід, суд дійшов висновку, що у відповідача відсутні правові та фактичні підстави для відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача з урахуванням розміру 77% грошового забезпечення (за 29 років вислуги), визначеного під час призначення йому пенсії, з урахуванням усіх видів грошового забезпечення позивача на підставі складеної та надісланої відповідачу супровідним листом від 11.02.2021 №6/8/5/ФР42221/270 довідки.
Отже, позовні вимоги в частині щодо визнання таких дій протиправними та зобов`язання відповідача здійснити з 01.04.2019 (дати порушення стверджуваного права) перерахунок пенсії позивачу, враховуючи основний її розмір 77% грошового забезпечення (за 29 років вислуги) з урахуванням усіх видів грошового забезпечення позивача на підставі складеної та надісланої відповідачу супровідним листом від 11.02.2021 №6/8/5/ФР42221/270 довідки, є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Водночас вказаний спосіб неповністю відновить порушене право позивача. З метою виконання завдання адміністративного суду щодо ефективного та повного такого відновлення згідно зі ст.ст.2, 9 КАС України суд дійшов висновку вийти за межі заявлених позовних вимог та додатково зобов`язати виплатити вказану пенсію з урахуванням раніше виплачених зі вказаної дати коштів.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.2 ст.2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завданням адміністративного судочинства є гарантування дотримання прав особи та вимог законодавства, а не забезпечення ефективності державного управління, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень – ключовим завданням якого є здійснення правосуддя.
Оскільки, розглядаючи звернення пенсіонера щодо перерахунку його пенсії, відповідач зобов`язаний виконати таке повноваження за наявності законних підстав, воно не є дискреційним.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Зважаючи на результат вирішеного спору, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору за звернення з позовом до адміністративного суду, підтверджені квитанцією від 16.03.2021 №ПН26801 на суму 908,00грн, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача повністю.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням розміру 77% грошового забезпечення (за 29 років вислуги) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції, що діяла на момент призначення його пенсії, з урахуванням усіх видів грошового забезпечення на підставі складеної та надісланої супровідним листом від 11.02.2021 №6/8/5/ФР42221/270 довідки.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок з 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням розміру 77% грошового забезпечення (за 29 років вислуги) та усіх видів грошового забезпечення на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.02.2021 №ФР42221 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, встановленого за посадою заступника начальника з озброєння-начальник технічної частини 6298 бази зберігання майна, станом на 05.03.2019 та виплатити її з урахуванням раніше виплачених зі вказаної дати коштів.
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним витрати зі сплати судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою в розмірі 908,00грн. (дев`ятсот вісім гривень нуль копійок).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя А.М. Бабич
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 28.04.2021.