
Справа № 560/179/21
РІШЕННЯ
іменем України
28 квітня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ярмолинецької районної державної адміністрації , третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідача Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Ярмолинецької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання відповідача здійснити нарахування та виплату пільг за розподіл природного газу ОСОБА_1 як ветерану та інваліду війни, починаючи з 01.01.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він зареєстрований та проживає у с. Волудринці Ярмолинецького району, є інвалідом 3 групи та має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 100% в межах норм, передбачених чинним законодавством. Пільги на оплату житлово-комунальних послуг визначені постановою КМУ від 6 серпня 2014 р. N 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування». Позивач зазначає, що відповідач зобов`язаний забезпечувати реалізацію відповідних пільг, однак через бездіяльність Управління у позивача виникла заборгованість по платі за розподіл (доставку) природного газу. Покликається на те, що відповідач не здійснює нарахування пільг та не вносить позивача до списку пільговиків, яким нарахована пільга на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Управлінням соціального захисту населення Ярмолинецької районної державної адміністрації поданий відзив, де позов не визнається. Покликається на те, що позивачу відповідно до даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, щомісяця до 25 числа розраховувалась сума пільги, у тому числі на послуги з розподілу природного газу. З 01.11.2020 року позивач був знятий з обліку ЄДАРП у зв`язку зі зміною місця проживання, тому нарахування пільг було призупинене. 12 січня 2021 року позивач подав заяву про призначення пільги та включення його до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги. Відповідач вважає, що виконав усі покладені на нього обов`язки, протиправні дії або бездіяльність не вчиняв, відтак у позові просить відмовити.
Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз», яке здійснює розподіл (транспортування) природного газу споживачам усіх категорій на території Хмельницької області подало пояснення, де зазначає, що позивач зареєстрований як споживач послуги розподілу природного газу за відповідним особовим рахунком за адресою АДРЕСА_1 . Разом з тим, з 01.01.2020 року позивач не був внесений Управлінням соціального захисту населення Ярмолинецької районної державної адміністрації до списку пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці. Третя особа погоджується з доводами позивача.
У відповіді на відзив позивач зазначає, що Управління ухиляється від виконання обов`язку, крім того, суми, які вказані відповідачем за розподіл газу за опалення, відрізняються від сум оплати послуг, які виставлені постачальником послуг.
Вирішуючи спір, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 згідно з посвідченням НОМЕР_1 є інвалідом ІІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни безстроково.
Позивач зареєстрований як споживач послуги розподілу природного газу за особовим рахунком НОМЕР_2 за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до п. 5 ч.1 от. 13 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Як вбачається з листа регіональної газової компанії «Хмельницькгаз» №290-Лв-4748-1020 від 27.10.2020 року, у позивача наявна заборгованість за період січень 2020 - січень 2021 з оплати за розподіл природного газу, що також підтверджується випискою по особовому рахунку споживача послуг № НОМЕР_2 ОСОБА_1 . Згідно з інформацією АТ «Хмельницькгаз» позивач є особою, що має право на 100 % пільг на оплату комунальних послуг, у тому числі з розподілу природного газу, однак до відповідного реєстру пільговиків не внесений.
З 01.11.2020 року позивач був знятий з обліку Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги. У жовтні та листопаді 2020 року позивач звертався до відповідача з запитами про надання інформації про перелік комунальних послуг, наданих позивачу за період 2019-2020 років, за які відповідачем перераховані кошти.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: 100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю); 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 409 встановлює громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму житла для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю. Підпунктом 1 пункту 3 Постанови № 409 встановлені такі соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, - 0,0548 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.
Постановою Кабінету Міністрів України №373 від 17.04.2019 року затверджений Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, який визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг, зокрема: комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються щомісяця у грошовій формі (готівковій або безготівковій). Головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій; структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад.
Відповідно до п. 6 Порядку 373 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця до 25 числа суму пільги: на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім`ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування. Пунктом 7 Порядку 373 визначено, що виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ "Ощадбанк" на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк" договору. За заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення надають щомісяця до 27 числа управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці, у яких зазначається форма отримання пільги, та дані про облікові записи пільговиків, що ведуться АТ "Ощадбанк" відповідно до пункту 9 цього Порядку. Відповідно до п. 9 Порядку 373 АТ "Ощадбанк" веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг, в розрізі кожного пільговика. АТ "Ощадбанк" здійснює переказ коштів на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ "Ощадбанк" (його установами) та управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг.
Пунктом 11 Порядку 373 визначено послідовність фінансування та перерахування пільг у грошовій безготівковій формі та передбачено наступне:
1) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення формують та передають щомісяця Мінсоцполітики реєстри нарахованих пільг у поточному місяці за формою, встановленою договором між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк", які Мінсоцполітики після перевірки подає до 27 числа АТ "Ощадбанк";
2) АТ "Ощадбанк" інформує не пізніше ніж протягом наступного робочого дня Мінсоцполітики про можливість подальшої обробки отриманих реєстрів нарахованих пільг;
3) Мінсоцполітики формує протягом трьох робочих днів узагальнений реєстр нарахованих пільг, який подає АТ "Ощадбанк", та протягом наступних п`яти робочих днів здійснює переказ коштів на рахунок для виплати пільг для відображення таких коштів в автоматизованих системах АТ "Ощадбанк" за обліковими записами пільговиків. Форма узагальненого реєстру нарахованих пільг установлюється договором між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк". Якщо загальна сума за поданими структурними підрозділами з питань соціального захисту населення реєстрами нарахованих пільг перевищує наявні фінансові призначення, черговість фінансування таких реєстрів визначає Мінсоцполітики на підставі пропозицій, поданих утвореною ним робочою групою.
4) АТ "Ощадбанк" перевіряє наявність розбіжностей між сумою перерахованих Мінсоцполітики коштів і сумою в узагальненому реєстрі нарахованих пільг і в разі відсутності розбіжностей не пізніше ніж протягом наступного робочого дня здійснює зарахування коштів на рахунок для виплати пільг та відображає такі суми коштів в автоматизованих системах АТ "Ощадбанк" за обліковими записами пільговиків.
5) за результатами виконання дій, визначених підпунктом 4 цього пункту, АТ "Ощадбанк" передає не пізніше ніж протягом двох робочих днів Мінсоцполітики узагальнений реєстр нарахованих пільг та реєстри нарахованих пільг із зазначенням в них інформації про суми зарахованих коштів і коштів, що не зараховані і підлягають поверненню Мінсоцполітики, а також про причини їх незарахування, та повертає загальну суму незарахованих коштів на рахунок Мінсоцполітики. Мінсоцполітики перевіряє протягом одного робочого дня відповідність загальної суми перерахованих коштів інформації АТ "Ощадбанк", що зазначена в узагальненому реєстрі нарахованих пільг та реєстрах нарахованих пільг, сумам зарахованих та незарахованих коштів, а також сумі повернутих Мінсоцполітики незарахованих коштів.
6) Мінсоцполітики передає не пізніше ніж протягом наступного робочого дня отримані від АТ "Ощадбанк" дані про зараховані/незараховані суми пільг структурним підрозділам з питань соціального захисту населення;
7) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення уточнюють інформацію, що унеможливила зарахування суми пільг, і включають незараховані суми коштів до реєстрів нарахованих сум пільг наступних періодів.
Перерахування коштів з рахунка для виплати пільг на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг здійснюється АТ "Ощадбанк".
З метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою в Україні запроваджений Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр) та Постановою КМУ від 29.01.2003 року затверджене Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі Положення № 117).
Відповідно до пункту 1 Положення № 117 Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги - це автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин та працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.
До Реєстру вноситься така інформація (згідно з пунктом 2 Положення № 117) про пільговиків: прізвище, ім`я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 10 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, - адреса фактичного місця проживання), склад сім`ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується.
Згідно з пунктом 3 Положення № 117 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення (далі - уповноважені органи) організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма "1 - пільга" затверджується Мінсоцполітики; ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1 - допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Суд звертає увагу на те, що відповідач зобов`язаний забезпечувати автоматизоване використання розміру пільг для розрахунку вартості використаних позивачем житлово-комунальних послуг.
Відповідач з відзивом надав персональну облікову картку позивача, з якої вбачається розмір та перелік наданих пільг. Відповідно до повідомлень відповідача позивачеві щомісяця у період з січня по жовтень 2020 року нараховувалась знижка по платі за користування комунальними послугами як особі з інвалідністю 3 - групи внаслідок війни відповідно до п. 5 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у тому числі за газопостачання та розподіл природного газу.
У той же час, згідно з випискою по особовому рахунку споживача послуг № НОМЕР_2 (Площа будинку позивача - 58, додаткова площа -15, тариф - 6,914 грн/м. куб., прилади: опалення - 3, плита - 2, лічильник САМГАЗ G4, сер. ном. 2647830, пломба 17227082) за дванадцять місяців 2020 року та січень 2021 року за позивачем рахується заборгованість в сумі 1944,28 грн.
Відповідач під час розгляду справи не надав обґрунтованих пояснень щодо причин несвоєчасного внесення позивача до списку пільговиків, яким нараховано 100% пільгу на оплату житлово-комунальних послуг (за розподіл природного газу).
Належні докази, які підтверджують дійсну неможливість перерахунку пільг у грошовій готівковій формі або докази перевищення позивачем середніх норм споживання, відповідачем не надані та у матеріалах справи відсутні. Враховуючи те, що позивачу вищезазначена пільга протягом відповідного часу у належному обсязі не надавалась, чого відповідач не спростував, відповідач припустився протиправної бездіяльності, яка призвела до виникнення у позивача заборгованості за розподіл природного газу за січень 2020 року - січень 2021 року. Покликання на зміну позивачем місця проживання не є обґрунтованою підставою для непроведення відповідного перерахунку/нарахування пільги.
Оскільки відповідач не забезпечив повне відшкодування пільг за розподіл природного газу, не спростував правомірність та обґрунтованість вимог позивача, не надав суду докази на підтвердження правомірності бездіяльності у відповідний період, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Ярмолинецької районної державної адміністрації Хмельницької області щодо ненарахування та невиплати передбаченої ОСОБА_1 пільги за розподіл природного газу у розмірі 100% в межах норм, визначених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з 01.01.2020 року.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Ярмолинецької районної державної адміністрації Хмельницької області здійснити нарахування/перерахунок та виплату ОСОБА_1 пільг за розподіл природного газу у розмірі 100% в межах норм, передбачених чинним законодавством, встановлених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", починаючи з 01.01.2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 28 квітня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 (Село Волудринці,Ярмолинецький р-н, Хмельницька обл.,32112 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Управління соціального захисту населення Ярмолинецької районної державної адміністрації (вул. Петропавлівська, 64,Ярмолинці, Ярмолинецький район, Хмельницька область,32100 , код ЄДРПОУ - 03198557)
Головуючий суддя І.С. Козачок