Рішення № 96581777, 28.04.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2021
Номер справи
560/2206/21
Номер документу
96581777
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2206/21

РІШЕННЯ

іменем України

28 квітня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Відповідача від 17.02.2021 року за № 22-716 СГ в наданні мені дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства. Зобов`язати відповідача повторно розглянути мою заяву від 01.12.2020 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та прийняти рішення по даної заяві на мою користь, в місячний термін після набрання рішення суду законної сили.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 01.12.2020 звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 17.02.2021 №22-716-СГ позивачу відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2.0000 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства (01.03), яка розташована за межами населених пунктів Антонінської селищної ради Красилівського району Хмельницької області (6822755200:07:001), оскільки запитувана земельна ділянка не відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності (землі лісового фонду).

Вважає вказаний наказ протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 02.03.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив в якому останній зазначає, що згідно інформації відділу у Красилівському районі від 17.12.2020 року № 1226/409-20-0.26 категорія земельної ділянки в межах кадастрового кварталу 6822755200:07:001 - землі лісогосподарського призначення. Також, відповідно до відомостей з Публічної кадастрової карти, вбачається, що на земельній ділянці, яку мала намір отримати у власність Позивач розташовані деревні насадження. Таким чином, місце розташування об`єкта не відповідає вимогам закону (п. 7 ст. 118 ЗК України), у зв`язку із чим, позивачу було відмовлено у задоволенні його клопотання.

Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Позивач подала до суду відповідь на відзив в якій просить задовольнити позовні вимоги.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що у грудні 2020 року ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку надіслала на адресу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області заяву від 01.12.2020, в якій просила надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для особистого селянського господарства.

До вказаної заяви позивачем додано копію паспорта громадянина України, документ про присвоєння ідентифікаційного номера та графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Вказана заява із доданими документами отримана відповідачем 02.12.2020.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 17.02.2021 №22-716-СГ позивачу відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2.0000 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства (01.03), яка розташована за межами населених пунктів Антонінської селищної ради Красилівського району Хмельницької обалсті (6822755200:07:001), оскільки запитувана земельна ділянка не відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності (землі лісового фонду).

Позивач вважаючи таке рішення відповідача протиправним, звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовано Земельним кодексом України.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Згідно п. "б" ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Відповідно до ч.4 ст.122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Суд встановив, що позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності орієнтовною площею 2,00 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства яка розташована за межами населених пунктів Антонінської селищної ради Красилівського району Хмельницької області, проте, відповідач на подану заяву позивача прийняв рішення у форму Наказу, яким відмовив позивачу, оскільки запитувана земельна ділянка не відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності (землі лісового фонду).

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави зробити висновок про те, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. При цьому, чинним законодавством України не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27 лютого 2018 року в справі № 545/808/17.

Таким чином, посилання на те, що вказана земельна ділянка не відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності не є підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на розробку документації землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Враховуючи викладене, наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області "Про відмову у наданні дозволу на розробку документації землеустрою" від 17.02.2021 №22-716-СГ є протиправним підлягає скасуванню.

Статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Суд вважає що для належного захисту порушених прав позивача необхідно зобов`язати відповідача повторно належним чином розглянути звернення позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства вяка розташована за межами населених пунктів Антонінської селищної ради Красилівського району Хмельницької області та прийняти обґрунтоване рішення в межах, в спосіб, встановлений законом України та з урахуванням встановлених судом обставин в даній справі.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

У зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України частину сплаченого позивачем судового збору в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.00 коп., необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, за межами населених пунктів Антонінської селищної ради Красилівського району Хмельницької області.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно належним чином розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.12.2020 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Антонінської селищної ради Красилівського району Хмельницької області та прийняти обґрунтоване рішення в межах, в спосіб, встановлений законом України та з урахуванням встановлених судом обставин в даній справі.

В задоволені інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.00 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 39767479)

Головуючий суддя О.П. Шевчук