Рішення № 96581378, 27.04.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2021
Номер справи
520/929/21
Номер документу
96581378
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 квітня 2021 р. № 520/929/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області, Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області по невиплаті позивачеві грошової допомоги для придбання житла відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2015 року №348 і п. 18 ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту”;

- зобов`язати відповідача виплатити грошову допомогу для придбання житла відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2015 року №348 і п. 18 ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту”.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є інвалідом війни ІІ групи. Рішенням комісії з розгляду заяв щодо грошевої компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області від 10 серпня 2020 року позивачеві проведений перерахунок компенсації в сумі 1373244 (один мільйон триста сімдесят три тисячі двісті сорок чотири) гривні 70 копійок. Звернувшись до Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області із заявою про виплату даної компенсації позивач отримав відповідь, що за відсутністю фінансування на вищевказану грошову допомогу для придбання житла розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам не надходило. Позивач вважає таку відповідь відмовою у виплаті страхових виплат, внаслідок чого вважає бездіяльність відповідача протиправною.

Ухвалою суду від 28.01.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 23.02.2021 о 10:00 год.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.02.2021 залучено як співвідповідача Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації до участі у розгляді адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації 05.03.2021 надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що рішенням комісії з розгляду заяв щодо грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей Дергачівської районної державної адміністрації від 18.01.2019 №1, ОСОБА_1 призначено грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення, як особі з інвалідністю II групи внаслідок війни з числа осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції. У зв`язку зі зміною опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла, комісією здійснено перерахунки грошової компенсації рішеннями від 11.12.2019 №2, від 10.08.2020 № 3, від 15.01.2021 №3. При формуванні потреби на 2019 та 2020 рік ОСОБА_1 було включено до потреби у наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення з урахуванням порядку черговості взяття на квартирний облік (на 2019 рік за номером 12, на 2020 рік за номером 7). Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 12.06.2019 №421-р, від 15.11.2019 №1081-р у 2019 році на виплату грошової компенсації Харківській області з державного бюджету виділено кошти у сумі 9,7 млн. грн. (на 8 осіб), від 01.07.2020 №798-р, від 18.11.2020 №1460-р у 2020 році - 6,4 млн. грн. (на 4 особи). Позивача буде включено до потреби на 2021 рік на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей (в порядку черговості взяття на квартирний облік), яка на сьогодні формується Департаментом на підставі рішень районних комісій (станом на 1 квітня) та в установленні строки буде надана Мінветеранів, однак до відзиву жодних доказів, що підтверджують вказані обставини, до суду не подано.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.03.2021 витребувано у Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації документальне підтвердження щодо виділення потреби у наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення з урахуванням порядку черговості взяття на квартирний облік за 2019 - 2021 роки та розподілення відповідної субвенції між місцевими органами соціального захисту населення відповідно до потреби у наданні грошової компенсації, надати дані про перебування позивача, ОСОБА_1 , в черзі на виплату грошової компенсації та порядку формування такої черги за 2019 - 2021 роки.

Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації 26.03.2021 на виконання ухвали про витребування доказів надав до суду копії щодо потреби в наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 719 (зі змінами) (далі - Постанова) на 2019 - 2020 роки та інформацію щодо розподілу субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення.

Протокольною ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 06.04.2021 закрито підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду по суті на 27.04.2021 об 11:30 год.

Позивач в судове засідання, призначене на 27.04.2021 об 11:30 год., не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідачі в судове засідання, призначене на 27.04.2021 об 11:30 год., не прибули, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що військово-лікарською комісією Північного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців 11 квітня 2018 року відповідно до протоколу №132, позивачеві встановлена інвалідність другої групи та видано посвідчення інваліда війни серії НОМЕР_1 (а.с. 6-7).

Рішенням Виконавчого комітету Вільшанської селищної ради від 13 листопада 2018 року позивач був поставлений на квартирний облік (а.с. 8).

Рішенням комісії з розгляду заяв щодо грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області від 18.01.2019 №1 позивачеві призначена грошова компенсація за належне для отримання жиле приміщення, інваліду війни ІІ групи, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції в сумі 1255589,86 грн (а.с. 124).

Рішенням комісії з розгляду заяв щодо грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області від 10 серпня 2020 року позивачеві проведений перерахунок компенсації в сумі 1373244,70 грн. (один мільйон триста сімдесят три тисячі двісті сорок чотири гривні 70 копійок) (а.с. 9).

Позивач звернувся до Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області із заявою щодо недоотримання грошової допомоги на придбання житла, як учаснику АТО, особі з інвалідністю внаслідок війни.

Листом від 18.03.2020 №К-352/01-26 Дергачівська районна державна адміністрація Харківської області повідомила позивача, що за відсутністю фінансування на вищевказану грошеву допомогу для придбання житла розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам не надходило (а.с. 10).

Позивач, не погоджуючись з бездіяльністю відповідачів та не отриманням на теперішній час грошової компенсації, звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено, що закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров`я та активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров`я.

Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону №3551 учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Згідно ч. 2 ст. 7 Закону №3551 до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа: осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов`язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами.

Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій (статті 5,6) надаються такі пільги: першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.

Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи при виконанні обов`язків військової служби, забезпечуються жилою площею, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій, - протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.

Кабінет Міністрів України постановою від 20 травня 2015 року №348 затвердив Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво (придбання) житла для сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також для інвалідів І-ІІ групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, і які потребують поліпшення житлових умов.

Кабінет Міністрів України постановою від 19 жовтня 2016 року №719 визнав такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 20 травня 2015 р. №348 та затвердив Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей (далі - Порядок №719).

Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку №719, цей Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (далі - грошова компенсація) для сімей осіб, визначених абзацами п`ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, для осіб з інвалідністю I-II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, які потребують поліпшення житлових умов (далі - одержувач грошової компенсації) і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР (далі - квартирний облік) та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр).

Пунктом 3 Порядку №719 визначено, що право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають особи з інвалідністю I-II груп, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, які перебувають на квартирному обліку (далі - особи з інвалідністю).

Згідно п. 4 зазначеного Порядку №719 грошова компенсація виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії одержувача грошової компенсації для членів сімей осіб, визначених пунктом 2 цього Порядку, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, визначених абзацами п`ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, для осіб з інвалідністю I-II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція).

Отже, нормами вищезазначеного порядку передбачена виплата грошової компенсації в порядку черговості взяття на квартирний облік за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації.

У п. 8 ст. 7 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетна система України ґрунтується на таких принципах, зокрема, принцип цільового використання бюджетних коштів - бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.

Згідно з п. 3 ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань.

Відповідно до п. 2, 3 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей головним розпорядником субвенції та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінветеранів. Розпорядниками субвенції нижчого рівня є: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних та Київської міської держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах рад (крім м. Києва), об`єднаних територіальних громад, створених згідно із законом та перспективним планом формування територій громад та визнаних Кабінетом Міністрів України спроможними в порядку, встановленому законом (далі - місцеві органи соціального захисту населення).

Відповідно до п. 5 Порядку та умов надання субвенції розподіл субвенції між обласними бюджетами і міським бюджетом м. Києва здійснюється Мінветеранів пропорційно потребі в наданні грошової компенсації на підставі інформації, наданої Мінветеранів регіональними органами соціального захисту населення станом на 1 квітня поточного року, за формою згідно з додатком.

Згідно з п. 6 Порядку та умов надання субвенції регіональні органи соціального захисту населення здійснюють розподіл субвенції між місцевими органами соціального захисту населення відповідно до потреби у наданні грошової компенсації, інформація щодо якої складена на підставі рішень комісій щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про призначення грошової компенсації та подана станом на 1 квітня поточного року, з урахуванням черговості взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та категорії одержувача грошової компенсації для членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли.

Під час розподілу субвенції регіональними органами соціального захисту населення враховується обов`язкова виплата грошової компенсації на одного одержувача у повному обсязі, визначеному пунктом 20 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 719 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 83, ст. 2743; 2017 р., № 22, ст. 605).

Рішенням комісії з розгляду заяв щодо грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей Дергачівської районної державної адміністрації від 18.01.2019 №1, ОСОБА_1 призначено грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення, як особі з інвалідністю II групи внаслідок війни з числа осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції. У зв`язку зі зміною опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла, комісією здійснено перерахунок грошової компенсації.

При формуванні потреби на 2019 та 2020 рік ОСОБА_1 було включено до потреби у наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення з урахуванням порядку черговості взяття на квартирний облік (на 2019 рік за номером 12, на 2020 рік за номером 7), що підтверджується додатками до листа Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації від 05.04.2019 №01-14/05/4856, листа від 03.04.2020 №01-29/05/4677, листа від 26.05.2020 №01-29/05/01/6587 (а.с. 60, 85,90).

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 12.06.2019 №421-р та від 15.11.2019 №1081-р про розподіл обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, визначених абзацами 5 - 8 пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, для осіб з інвалідністю 1 - 11 групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, визначених пунктами 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та які потребують поліпшення житлових умов, у 2019 році на виплату грошової компенсації Харківській області з державного бюджету виділено кошти у сумі 10 006 508,00 млн. грн.

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 01.07.2020 №798-р та від 18.11.2020 №1460-р про розподіл обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, визначених абзацами 5 - 8 пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, для осіб з інвалідністю 1 - 11 групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, визначених пунктами 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та які потребують поліпшення житлових умов у 2020 році на виплату грошової компенсації Харківській області з державного бюджету виділено кошти у сумі 6 351 000,00 млн. грн.

Проаналізувавши положення Порядку та умов надання субвенції, суд вказує на те, що Департаментом соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації вчинені усі дії, передбачені зазначеним Порядком щодо повідомлення Міністерства соціальної політики України про потребу регіональних органів соціального захисту населення у наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей.

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 12.06.2019 №421-р та від 15.11.2019 №1081-р у 2019 році, від 01.07.2020 №798-р та від 18.11.2020 №1460-р у 2020 році на виплату грошової компенсації Харківській області з державного бюджету виділено кошти. Зазначені кошти були спрямовані до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації для виплати грошової компенсації, які останнім були розподілені в порядку черговості, зазначеній у інформації щодо потреби регіональних органів соціального захисту населення у наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №719.

Крім того, суд зазначає, що позивач згідно наданої відповідачем до суду інформації станом на 07.09.2020 перебуває в черзі під №4, оскільки виплати грошової компенсації проводяться в порядку черговості взяття на квартирний облік, як це передбачено постановою КМУ від 19.11.2016 №719, позивач отримає грошову компенсацію після отримання зазначеної компенсації особами, які взяті на облік раніше, ніж позивач.

Також, суд вказує на те, що виплата грошових коштів не в порядку черговості може порушити права, свободи та інтереси інших осіб, які перебувають на обліку попереду позивача.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.12.2020 по справі №200/5680/19-а.

Згідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність у діях Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації та Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області бездіяльності щодо незабезпечення спрямування субвенції для виплати позивачу грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного суд приходить висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області (майдан Перемоги, б. 5 А, м. Дергачі, Харківська область, 62300, ЄДРПОУ 24129939) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 27.04.2021.

Суддя Д.А. Волошин