
Харківський окружний адміністративний суд, 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
26 квітня 2021 р. № 520/17642/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Панченко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Харківській області (61002, м.Харків, вул.Мироносицька, буд.2, код ЄДРПОУ 20001711) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії управління Служби безпеки України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 в виготовленні оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року, 01.01.2019 року, 05.03.2019 року, 29.01.2020 року та 05.06.2020 року;
2) зобов`язати управління Служби безпеки України в Харківській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 року, в якій врахувати :
- розмір посадового окладу розрахований шляхом множення коефіцієнту 3,76 на 50% мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня 2018 року, а саме 1861,50 грн.;
- розмір окладу за військове звання розрахований шляхом множення коефіцієнту 0,8 на 50% мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня 2018 року, а саме 1861,50 грн.;
- надбавку за вислугу років 50% від суми посадовий оклад + оклад військове звання;
3) зобов`язати управління Служби безпеки України в Харківській області виготовити та направити до Головного Управління пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом па 01.01.2019 року, в якій врахувати :
- розмір посадового окладу розрахований шляхом множення коефіцієнту 3,76 на 50% мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня 2019 року а саме 2086,50 грн.;
- розмір окладу за військове звання розрахований шляхом множення коефіцієнту 0,8 на 50% мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня 2019 року а саме 2086,50 грн.;
- надбавку за вислугу років 50% від суми посадовий оклад + оклад військове звання;
4) зобов`язати управління Служби безпеки України в Харківській області виготовити та направити до Головного Управління пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, в якій врахувати:
- розмір посадового окладу розрахований шляхом множення коефіцієнту 3,76 на 50% мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня 2019 року а саме 2086,50 грн.;
- розмір окладу за військове звання розрахований шляхом множення коефіцієнту 0,8 на 50% мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня 2019 року а саме 2086,50 грн.;
- надбавку за вислугу років у розмірі 50 % від суми посадовий оклад + оклад військове звання;
- надбавку за особливості проходження служби у розмірі у розмірі 94 % від суми посадовий оклад + оклад військове звання + вислуга років;
- надбавку за спец.завдання у розмірі 48 % від посадового окладу;
- надбавку за контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 50% від посадового окладу;
- надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 % від посадового окладу;
- доплата військовослужбовцям, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі у розмірі 16% від посадового окладу;
- премію у розмірі 10 % суми посадового окладу + оклад військове звання + вислуги років;
5) зобов`язати управління Служби безпеки України в Харківській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020 року, в якій врахувати :
- розмір посадового окладу розрахований шляхом множення коефіцієнту 3,76 на 50% мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня 2020 року а саме 2361,50 грн.;
- розмір окладу за військове звання розрахований шляхом множення коефіцієнту 0,8 на 50% мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня 2020 року а саме 2361,50 грн.;
- надбавку за вислугу років у розмірі 50 % від суми посадовий оклад + оклад військове звання;
- надбавку за особливості проходження служби у розмірі у розмірі 94 % від суми посадовий оклад + оклад військове звання + вислуга років;
- надбавку за спец, завдання у розмірі 48 % від посадового окладу;
- надбавку за контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 50% від посадового окладу;?
- надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 % від посадового окладу;
- доплата військовослужбовцям, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі у розмірі 16 % від посадового окладу;
- премію у розмірі 10 % від суми посадового окладу + оклад військове звання + вислуги років;
6) зобов`язати управління Служби безпеки України в Харківській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.06.2020 року, в якій врахувати :
- розмір посадового окладу розрахований шляхом множення коефіцієнту 3,76 на 50% мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня 2020 року, а саме 2361,50 грн.;
- розмір окладу за військове звання розрахований шляхом множення коефіцієнту 0,8 на 50% мінімальної заробітної плати встановленої па 1 січня 2020 року а саме 2361,50 грн.;
- надбавку за вислугу років у розмірі 50 % від суми посадовий оклад + оклад військове звання;
- надбавку за особливості проходження служби у розмірі у розмірі 100 % від суми посадового окладу + оклад військове звання + вислуга років;
- надбавку за спец. завдання у розмірі 48 % від посадового окладу;
- надбавку за контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 50% від посадового окладу);
- надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 % від посадового окладу;
- доплата військовослужбовцям, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі у розмірі 16% від посадового окладу;
- премію у розмірі 10 % від суми посадового окладу + оклад військове звання + вислуга років.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем вчинено протиправні дії, які полягають в не зазначенні усіх видів грошового забезпечення в довідках, виданих для перерахунку пенсії відповідача, чим порушено права позивача. Також позивачем вказано, що відповідачем у 2018, 2019 та 2020 роках, а саме: з 01.03.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 01.08.2019, а також з 01.01.2020 по 31.12.2020 встановлено посадовий оклад позивача та оклад за військовим званням, з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року. На думку позивача, відповідачем протиправно у 2018, 2019 та 2020 роках не було застосовано пункт 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020 відповідно. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі за правилами ст.257-262 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач - Управління Служби безпеки України в Харківській області, через канцелярію суду надав відзив на позов, в якому він просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на помилковість доводів позивача стосовно протиправного незастосування пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з огляду на обставини того, постановою Кабінету Міністрів України №103 до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704 внесено зміни, якими встановлено залежність розмірів посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на 01.01.2018 року, та вилучено умову, що такий розрахунок повинен проводиться виходячи із 50% розміру мінімальної зарплати, встановленого законом на 1 січня календарного року, проте, зміст приміток до Додатків 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови. Хоча в той же час, п.3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 року №1774-VIII, який набрав чинності 01.01.2017 року, установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Крім того відповідачем зазначено, що постановою №704 скасована дія постанови №1294, а визначені нею такі додаткові види грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за оперативно-розшукову діяльність; надбавка за спеціальне звання; надбавка за контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення фактично припинили своє існування, у зв`язку з чим не можуть бути підставою для проведення перерахунку пенсійного забезпечення.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що позивач - ОСОБА_1 , проходив кадрову військову службу в Службі безпеки України. Остання посада перед звільненням позивача була начальник напрямку відділу ВКР СБ України.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, з 15.05.2005 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в розмір якої складає 83% сум грошового забезпечення.
Як зазначає позивач та підтверджується матеріалами адміністративної справи, станом на 01.12.2017 року ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років, що обчислена відповідно до постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року за нормами чинними на 01.04.2012 року та складалась з 83% сум грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років (40%); робота з таємними виробами, носіями, документами (15%); надбавка за оперативно-розшукову діяльність (16%); надбавка за виконання особливо важливих завдань (94%); надбавка за спец.завдання (48%); надбавка за розвідувальну та контррозвідувальну діяльність (50%); премія (10%).
Позивачем із посиланням на обставини набуття чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особа, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" вказано, що Управлінням Служби безпеки України в Харківській області складено довідку від 27.05.2020 року №2580 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку пенсії.
Відповідно до даних довідки складові грошового забезпечення визначено з розрахунку 70% основного розміру грошового забезпечення та складається з: посадового окладу - 6630,00 грн.; окладу за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн.; процентної надбавки за вислугу років 50% - 4020,00 грн.
27.07.2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій посилаючись на рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, просив надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Листом Управління Служби безпеки України в Харківській області №30/21-3-622/316 від 03.08.2020 року надано позивачу довідку №2660 від 30.07.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року за аналогічною посадою, яку займав ОСОБА_1 на день звільнення.
Вказана довідка включає містить наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6630,00 грн.; оклад за військовим званням - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 4020,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (58%) - 6994,80 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 994,50 грн.; доплата військовослужбовцям, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі (5%) - 331,50 грн.; премія (10%) - 663,00 грн. Всього: 21043,80 грн.
Посилаючись на обставини того, що при видачі нової довідки про перерахунок пенсії позивача середньомісячні суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці не були взяті до уваги та те, що у 2018, 2019, 2020 роках не було встановлено посадовий оклад та оклад за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. Вказане свідчить про протиправне не застосування відповідачем у 2018, 2019 та 2020 роках пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020 відповідно.
З приводу вказаних питань та з метою отримання нових довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018, 01.01.2019, 05.03.2019, 29.01.2020 та 05.06.2020 року позивач 03.11.2020 року звертався із відповідною заявою до Управління Служби безпеки України в Харківській області.
Листом від 12.11.2020 року №70/21-3-966/316 Управління Служби безпеки України в Харківській області позивачу було відмовлено у складенні оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, посилаючись на те, що у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з урахуванням положень постанови КМУ від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Управлінням СБУ в Харківській області надіслана оновлена довідка №2660 від 30.07.2020 року про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року.
Також повідомлено, що згідно пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 розміри посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14, що становить 1762 грн. Перерахунок розмірів посадових окладів, окладів за військовими званнями у зв`язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на поточний календарний рік ніякими нормативно-правовими актами не передбачено, а значить самостійно змінювати грошове забезпечення військовослужбовців Управління не має правових підстав.
Позивач, вважаючи зазначені дії відповідача протиправними, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частина 18 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців, повноваження щодо визначення умов, порядку перерахунку пенсій та їх розмірів належать Кабінету Міністрів України.
Суд зазначає, що постановою Кабінет Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до п.10 Постанови №704 зазначена постанова набирає чинності з 01.03.2018.
Отже, з набранням чинності Постановою від 30.08.2017 №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Відповідно до п.п.2-3 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 5 Порядку №45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Отже, перерахунок пенсії військовослужбовцям здійснюється в порядку встановленому законодавством, чинним на час його проведення. Підставою для перерахунку пенсій є зміна розміру складових грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Крім того, на виконання повноважень, передбачених ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018.
Пунктом 1 Постанови №103 встановлено, що перерахунок пенсії, призначеної згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), проводиться з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа обіймала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018, відповідно до постанови № 704.
Отже, Постановами Кабінету Міністрів України №103 та №45 були встановлені однакові складові грошового забезпечення, які мають враховуватися при здійсненні перерахунку пенсії позивача, а саме: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа обіймала на дату звільнення зі служби, а порядок проведення перерахунку пенсії не передбачав подання військовим комісаріатом довідки про додаткові види грошового забезпечення, крім передбачених Постановою №103.
Суд зазначає, що як вбачається з матеріалів справи Управлінням Служби безпеки України у Харківській області було складено довідку від 11.04.2018 року №700 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 (а.с.28) відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103, яка містить наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням (підполковник), надбавка за вислугу років (50%), тобто зазначено ті види грошового забезпечення, що передбачені чинними на момент складення вказаної довідки п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №103 та п.5 Порядку № 45.
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, зокрема визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, у постанові від 05.03.2019 по справі №826/3858/18 Шостий апеляційний адміністративний суд дійшов висновку, що п.п.1, 2 Постанови № 103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку № 45 щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, оскільки скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій.
Отже, оскільки зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, та до п.5 Порядку №45 були визнані у судовому порядку нечинними, відтак з 05.03.2019 - тобто, з дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45 та редакція пункту 5 цього Порядку, яка діяла до зазначених змін.
Порядок, який повинні вчинити в даному випадку пенсійний орган та Управління СБУ у Харківській області у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Так, на час звернення позивача до Управління СБУ у Харківській області, з заявою щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, п.3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, в даному випадку саме на Управління СБУ у Харківській області покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок, затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
Згідно з п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 11.08.2020 №520/2986/19.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704, яка набрала чинності 01.03.2018, та якою було затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, розміри додаткових видів грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Цією ж постановою від 30.08.2017 № 704 Уряд скасував свою попередню постанову від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.п. 1,2 п.5 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати: посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1 - 11 за аналогічними посадами; посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1 - 5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника; надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Суд зауважує, що з 05.03.2019, а саме з дня набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, яке було залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у позивача виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а відтак з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
При цьому, постановою Верховного Суду від 12.11.2019 р. по справі №826/3858/18 рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року було залишено без змін.
Оскільки, як вбачається з матеріалів даної справи, позивач звернувся до відповідача (Управління СБУ у Харківській області) з заявою щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, тобто вже після набуття законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, яке було залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., а саме 05.03.2019 р., відтак з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ, із обов`язковим зазначенням в довідці для перерахунку відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.
Таким чином, дослідивши матеріали справи у їх сукупності та з урахуванням наведеного вище, колегія суддів дійшла висновку, що довідка Адміністрації Державної прикордонної служби України від 21.07.2020 № 11/539 яка подана до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 05.03.2019, відповідає вимогам статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та положенням постанови КМ України №704, в повному обсязі, оскільки в ній зазначені відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Що відповідає висновоку Верховного Суду, який був викладений у постанові від 17.12.2019 у зразковій адміністративній справі №160/8324/19 та яка була залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Стосовно іншої частини позовних вимог позивача суд зазначає наступне.
Згідно ч.1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII, в редакції чинній на час звільнення позивача із служби, (надалі - Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" визначено, що Кабінет Міністрів України на основі, та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.
Суд зазначає, що Постанова №704 є підзаконним нормативно-правовим актом, яким Кабінет Міністрів України, відповідно до частини 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", встановлює види та розміри грошового забезпечення військовослужбовців.
Зі структури Постанови №704 вбачається, що пунктом 1 її постановляючої частини затверджені нормативні акти, зокрема тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (Додаток 1), схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (Додаток 14).
При цьому, у пункту 4 постановляючої частини Постанови №704 містяться нормативні положення, наведений порядок визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу.
Відповідно до норми пункту 4 Постанови №704, на час прийняття цієї постанови передбачалося, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
При цьому, Додатки 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704, в яких у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру. У зазначених примітках наведена, зокрема, інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, в залежності від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. У цих примітках норми права не містяться.
Як встановлено судом під час розгляду справи, Постановою №103 до пункту 4 Постанови №704 внесено зміни, якими встановлено залежність розмірів посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на 01.01.2018 року, та вилучено умову, що такий розрахунок повинен проводиться виходячи із 50% розміру мінімальної зарплати, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Однак, зміст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови №704 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови.
Враховуючи вищевикладене суд зазначає, що пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII, який набрав чинності 01.01.2017, встановлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата (на чому наполягає позивач) не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Відповідно до положень Постанови №704 в редакції Постанови №103 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.
Зазначені правила діють при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби.
Суд зазначає, що Постанова №704 в редакції Постанови №103 є чинною та не скасована у встановленому законодавством порядку, у зв`язку з чим підлягає застосуванню.
Відтак, з огляду на наведене, суд приходить до висновку про необґрунтованість доводів позивача про необхідність застосування при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням, що враховуються для такої розрахункової величини як мінімальна заробітна плата з огляду на посиланням на текст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови №704, оскільки зазначені примітки не містять норм права та не узгоджуються з пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 року №1774-VIII.
Зазначена позиція суду відповідає висновкам Шостого апеляційного адміністративного суду, викладеним у постанові від 06.07.2020 року по праві №580/368/20, та Восьмого апеляційного адміністративного суду, викладеним у постанові від 01.06.2020 року по справі №1.380.2019.006597.
З огляду на наведене суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивача про позовних вимог позивача про визнання дій Управління Служби безпеки України в Харківській області протиправними, які полягають у незастосуванні п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” при складенні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій ОСОБА_4 відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 для перерахунку, обчисленні пенсії ОСОБА_4 , починаючи з 01.03.2018 по 31.12.2018 включно; з 01.01.2019 по 31.12.2019 включно; з 01.01.2020 по 31.12.2020 включно відповідно розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 07.12.2017 року №2246-VІІІ “Про Державний бюджет України на 2018 рік” на 01.01.2018; Законом України від 23.11.2018 №2629-VІІІ “Про Державний бюджет України на 2019 рік” на 01.01.2019; Законом України від 14.11.2019 року № 294-ІХ “Про Державний бюджет України на 2020 рік” на 01.01.2020 відповідно та зобов`язання Управління Служби безпеки України в Харківській області вчинити дії щодо перерахунку ОСОБА_4 , починаючи з 01.03.2018 по 31.12.2018 включно; з 01.01.2019 по 31.12.2019 включно; з 01.01.2020 по 31.12.2020 включно, розмір посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 07.12.2017 №2246-VІІІ “Про Державний бюджет України на 2018 рік” на 01.01.2018; Законом України від 23.11.2018 №2629-VIII “Про Державний бюджет України на 2019 рік” на 01.01.2019; Законом України від 14.11.2019 року № 294-ІХ “Про Державний бюджет України на 2020 рік” на 01.01.2020 відповідно, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.
Стосовно позовних вимог позивача про зобов`язання Управління Служби безпеки України в Харківській області скласти три окремі оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 за 2018, 2019 та 2020 роки з урахуванням обчисленої процентної надбавки за вислугу років 50 % замість обчислених 45 % для перерахунку пенсій ОСОБА_4 відповідно до пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законами на 1 січня календарного року, а саме Законом України від 07.12.2017 року №2246-VІІІ “Про Державний бюджет України на 2018 рік” на 01.01.2018; Законом України від 23.11.2018 № 2629-VІІІ “Про Державний бюджет України на 2019 рік” на 01.01.2019 та Законом України від 14.11.2019 року № 294-IX “Про Державний бюджет України на 2020 рік” на 01.01.2020 та невідкладно направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку пенсії ОСОБА_4 суд зазначає, що останні є похідними вимогами від первинних, а отже з огляду на висновки суду у даній справі задоволенню також не підлягають.
Стосовно заявленого позивачем клопотання про зобов`язання Управління Служби безпеки України в Харківській області подати протягом місяця, з дня набрання рішення законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України суд зазначає наступне.
Згідно з приписами частин 1 та 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З огляду на вищевикладену норму діючого законодавства та враховуючи висновки суду у даній справі, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення даного клопотання позивача.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_4 .
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко