Рішення № 96580685, 28.04.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2021
Номер справи
440/233/21
Номер документу
96580685
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2021 року м. ПолтаваСправа №440/233/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

14.01.2021 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати до стажу роботи позивача, що дає йому право на призначення пенсії на пільгових умовах та у пільгових розмірах відповідно до положень пункту "б" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-VІІІ), період роботи в Макіївському спеціалізованому управління №2 тресту "Донбасдомнаремонт" на посаді електрозварника з 02.09.1985 по 28.08.1994 та період роботи в ВАТ "Демітекс" на посаді електрозварника з 21.07.1997 по 14.10.2003;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах за Списком №2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, робота яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, та відповідно до положень пункту "б" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-VІІІ), - з 29.05.2019.

В обґрунтування своїх вимог зазначав, що позивач надав усі необхідні документи для призначення пенсії на пільгових умовах, а відповідач, приймаючи рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, не врахував наявність підстав, які унеможливлюють надання документів для проведення перевірки факту роботи останнього в Макіївському спеціалізованому управління №2 тресту "Донбасдомнаремонт" на посаді електрозварника з 02.09.1985 по 28.08.1994 та в ВАТ "Демітекс" на посаді електрозварника з 21.07.1997 по 14.10.2003.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 18.02.2021 призначено справу до судового розгляду у судовому засіданні.

Сторони явку уповноважених представників у судове засідання 22.04.2021 не забезпечили, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи.

Позивач та його представник надали суду клопотання про розгляд справи без їх участі.

Відповідач про причини неявки уповноваженого представника не повідомив, клопотань не надав.

У відзиві на позов відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначав, що аналіз наданих позивачем документів для призначення пенсії за віком на пільгових умовах показав, що пільговий стаж роботи за списком №2 у заявника на дату подачі заяви не підтверджений в установленому законом порядку, оскільки в разі ліквідації підприємства, установи, організації документи подаються на розгляд при Головному управлінні Пенсійного фонду в Полтавській області. Трудова книжка, видана на ім`я ОСОБА_1 , не містить відомостей про зайнятість повний робочий день, що є необхідною умовою для призначення пенсії, а також не містить відомостей про характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи. Таким чином, на думку відповідача, трудової книжки недостатньо для підтвердження спеціального стажу.

Частиною першою статті 205 згаданого Кодексу передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з пунктом першим частини третьої цієї статті, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

При цьому, у силу частини дев`ятої статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Зважаючи на те, що учасники справи належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання та у судове засідання не з`явилися, суд визнав за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , досяг віку 56 років.

13.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про призначення пенсії /а.с. 117/.

До заяви позивачем додано копію паспорту, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудову книжку, військовий квиток, диплом про навчання, довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, довідку про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення, що підтверджується залученою відповідачем до матеріалів справи копією розписки-повідомлення від13.07.2020 №2513 /а.с. 118/.

16.07.2020 відповідачем прийнято рішення №1092, яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах згідно підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю пільгового стажу роботи, підтвердженого установленому законодавством порядку /а.с.143-145/.

Підставою для відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 у рішенні зазначено, що згідно записів трудової книжки заявник працював в Макіївському спеціалізованому управлінні №2 тресту "Донбасдомнаремонт" з 02.09.1985 по 28.08.1994 на посаді електрозварника, в КП "Веста-М" з 11.10.1994 по 06.02.1995 на посаді електрозварника, в ХСУ "Котломонтаж №504" з 19.02.1996 по 04.06.1996 на посаді електрозварника, в фірмі "Будмонтаж ЛТД" з 18.06.1996 по 12.02.1997 на посаді електрозварника, в ВАТ "Демітекс" з 21.07.1997 по 01.01.1998 на посаді електрогазозварника, в ТОВ "Полтавабудреммонтаж" з 23.10.2003 по 23.01.2004 та з 27.02.2004 по 06.10.2004, з 22.11.2005 по 11.06..2006 на посаді електрозварника ручного зварювання, в АТ "Харківстальконструкція" з 15.11.2004 по 28.02.2005 на посаді електрозварника, в ТОВ "Регіонбуд" з 01.03.2005 по 03.11.2005 на посаді електрозварника ручного зварювання, в ВАТ "Електроніка" з 18.10.2006 по 10.11.2006 на посаді електрозварника, в ТОВ "Моноліт-Буд" з 09.11.2006 по 29.12.2006 на посаді електрозварника ручного зварювання, в ТОВ "Монтаж-Буд" з 02.01.2007 по 14.05.2009 на посаді електрозварника ручного зварювання, в БСТ "Проектбудмонтаж" з 14.11.2011 по 01.04.2013 на посаді електрозварника ручного зварювання, в ТОВ "ЕМЗ-Монтаж" з 01.10.2014 по 27.02.2015 на посаді електрозварника, але пільгові довідки про стаж роботи по списку №2 не надані.

Аналіз наданих позивачем документів для призначення пенсії за віком на пільгових умовах показав, що пільговий стаж роботи за списком №2 у заявника на дату подачі заяви не підтверджений в установленому законом порядку, оскільки в разі ліквідації підприємства, установи, організації документи подаються на розгляд при Головному управлінні Пенсійного фонду в Полтавській області.

В трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах: зайнятість повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків виробництв, робіт, професій посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України або їх номери, до якого включається цей період роботи. Таким чином, трудової книжки недостатньо для підтвердження трудового стажу.

Вважаючи відмову у призначенні пенсії протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 46 Конституцій України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років (стаття 12 згаданого Закону).

За змістом пункту "б" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Аналогічна норма міститься у пункті 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 20 зазначеного Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списком № 2 деталізоване у Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (надалі - Порядок №383).

Пунктом 3 Порядку №383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Пунктом 10 Порядку №383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173 затверджено Список №2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Відповідно до розділу ХХХII зазначеної постанови посада електрозварника відноситься до робіт із шкідливими умовами праці Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників.

Як вбачається зі Списку №2 виробництв, цехів, професій посад і показників зі шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах передбачено посади "номер 2 електрозварники на автоматичних і півавтоматичних машинах, зайняті зваркою в середовищі вуглекислого газу, на работах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класа небезпеки, а також на напівавтоматичних машинах; 23200000-19906 електрозварники ручного зварювання.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" затверджено Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, розділом ХХХIII якого визначено посади "23200000-19905 електрозварювальники на автоматичних і напівавтоматичних машинах, зайняті зваркою в середовищі вуглекислого газу, на роботах з застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, а також на напівавтоматичних машинах "23200000-19906 Електрозварники ручного зварювання".

Згідно зі Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, посади "33 електрогазозварники, зайняті різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки" відповідно до розділу XXXIII відноситься до робіт із шкідливими умовами праці Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників.

Крім того, професії "електрогазозварники, зайняті різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки" міститься в розділі ХХХІІІ чинного Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461.

Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

У цій справі предметом спору є правомірність відмови позивачу у підтвердженні стажу роботи та у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відтак, виходячи з приписів частини другої статті 2 КАС України, суд перевіряє відповідність таких рішення про відмову критеріям правомірності рішення суб`єкта владних повноважень.

Суд враховує, що умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах з підстави, визначеної пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на момент звернення позивача з відповідною заявою були:

1) зайнятість повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та проведення атестації робочих місць;

2) досягнення віку 55 років;

3) наявність страхового стажу для чоловіків не менше 27 років 6 місяців, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Так, позивачу 29.05.1964 народження на момент подання заяви виповнилось 56 років, що підтверджено копією паспорту /а.с. 9-14/.

Страховий стаж ОСОБА_1 станом на дату звернення із заявою про призначення пенсії (13.07.2020) становив 31 рік 6 місяців 14 днів, що підтверджено копією розрахунку стажу, складеного відповідачем.

Отже, позивач досяг необхідного віку та має достатній загальний страховий стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах і відповідач наведені обставини не заперечує.

Водночас спір у справі стосується наявності у позивача спеціального (пільгового) стажу для призначення пенсії - не менше 12 років 6 місяців на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12 серпня 1993 року (надалі - Порядок №637), встановлено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, передбачений Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року №18-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за №1231/13105 (надалі - Порядок № 18-1). Дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком (далі - робота, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років).

За приписами пункту 3 Порядку №18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Пунктом 11 Порядку № 18-1 передбачено, що для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр; 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність). У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Системним аналізом наведених вище норм встановлено, що документами, які підтверджують наявність у особи трудового (в тому числі пільгового) стажу, є трудова книжка та/або інші документи (документи, що видані за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами; уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників тощо). Необхідність підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року №18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за №1231/13105, виникає лише у тих випадках, коли відсутні відповідні записи у трудовій книжці та відсутні уточнюючі довідки про підтвердження виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, на підприємстві, яке ліквідовано без правонаступника.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики №383 від 18.11.2005 затверджено Порядок застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (надалі - Порядок №383).

Згідно з пунктом 10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637.

Відповідно до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка (пункт 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637, далі - Порядок №637).

Отже, уточнюючі довідки мають надаватися у разі, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 10 вересня 2013 року у справі № 21-183а13 та Верховним Судом, зокрема, у постановах від 14 квітня 2018 року у справі № 164/1993/14-а, від 19 червня 2018 року у справі № 592/5846/17, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 28 березня 2019 року у справах №194/712/17, від 18 квітня 2019 року у справі №156/173/17, від 11 липня 2019 року у справі №423/1156/17 та від 11 липня 2019 року у справі №225/3845/17.

Пунктом 3 Порядку №383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).

Суд зазначає, що основним документом, який підтверджує наявність у особи трудового стажу, є трудова книжка.

Так, позивач разом із заявою про призначення пенсії надавав пенсійному органу копію трудової книжки серії НОМЕР_1 /а.с. 146-161/.

Дослідивши залучену до матеріалів справи копію трудової книжки, суд встановив, що у ній у хронологічному порядку містяться записи про трудову діяльність ОСОБА_1 із зазначенням дат прийняття на роботу, присвоєння розрядів, переміщення в межах підприємства, перейменування (перетворення) підприємства, а також звільнення з роботи з посиланням на розпорядчі документи.

Зокрема, відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 працював в Макіївському спеціалізованому управлінні №2 тресту "Донбасдомнаремонт" з 02.09.1985 по 28.08.1994 на посаді електрозварника, в КП "Веста-М" з 11.10.1994 по 06.02.1995 на посаді електрозварника, в ХСУ "Котломонтаж №504" з 19.02.1996 по 04.06.1996 на посаді електрозварника, в фірмі "Будмонтаж ЛТД" з 18.06.1996 по 12.02.1997 на посаді електрозварника, в ВАТ "Демітекс" з 21.07.1997 по 01.01.1998 на посаді електрогазозварника, в ТОВ "Полтавабудреммонтаж" з 23.10.2003 по 23.01.2004 та з 27.02.2004 по 06.10.2004, з 22.11.2005 по 11.06..2006 на посаді електрозварника ручного зварювання, в АТ "Харківстальконструкція" з 15.11.2004 по 28.02.2005 на посаді електрозварника, в ТОВ "Регіонбуд" з 01.03.2005 по 03.11.2005 на посаді електрозварника ручного зварювання, в ВАТ "Електроніка" з 18.10.2006 по 10.11.2006 на посаді електрозварника, в ТОВ "Моноліт-Буд" з 09.11.2006 по 29.12.2006 на посаді електрозварника ручного зварювання, в ТОВ "Монтаж-Буд" з 02.01.2007 по 14.05.2009 на посаді електрозварника ручного зварювання, в БСТ "Проектбудмонтаж" з 14.11.2011 по 01.04.2013 на посаді електрозварника ручного зварювання, в ТОВ "ЕМЗ-Монтаж" з 01.10.2014 по 27.02.2015 на посаді електрозварника.

Вказані записи виконано без перекреслень, виправлень, у чіткій послідовності та відповідності дати, завірені підписом та печаткою роботодавця.

Отже, оформлена належним чином трудова книжка позивача із відповідними записами про займані позивачем посади і періоди виконуваної роботи є підтвердженням пільгового трудового стажу позивача на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці.

Крім того, у матеріалах справи наявні копії архівних довідок, виданих Виконавчим комітетом Полтавської міської ради стосовно розміру виплаченої ОСОБА_1 заробітної плати в АТ "Демітекс" /а.с. 66-67/, про призначення, переведення та звільнення ОСОБА_1 з АТ "Демітекс" /а.с. 70/, про відсутність інформації про переведення на інші роботи, роботи з неповним робочим днем та про надання відпусток без збереження заробітної плати за період з 17.07.1997 по 14.10.2003 на посаді електрогазозварника в АТ "Демітекс" ОСОБА_1 /а.с. 70/, про зарахування та звільнення з посади електрогазозварника 5 розряду в ДП "Полтавське спеціалізоване управління №38" АТ "Харківстальконструкція" /а.с. 106/, про відсутність інформації про переведення на інші роботи, роботи з неповним робочим днем та про надання відпусток без збереження заробітної плати за період з 15.11.2004 по 28.02.2005 на посаді електрогазозварникав ДП "Полтавське спеціалізоване управління №38" АТ "Харківстальконструкція" ОСОБА_1 /а.с. 107/.

Таким чином, позивачем подано до органу Пенсійного фонду України необхідні документи на підтвердження періодів її роботи за Списком №1, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що пільговий період роботи позивача не підтверджений в установленому законодавством порядку, оскільки процедура підтвердження пільгового стажу роботи, яка встановлена Порядком №18-1, підлягає застосуванню лише у випадку відсутності необхідних документів (записів у трудовій книжці та уточнюючих довідок тощо) та не застосовується у разі наявності у особи всіх необхідних документів для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

За встановлених обставин та наведених вище норм права, суд дійшов висновку, що трудовою книжкою ОСОБА_1 підтверджено право останнього на зарахування періоду його роботи в Макіївському спеціалізованому управлінні №2 тресту "Донбасдомнаремонт" з 02.09.1985 по 28.08.1994 на посаді електрозварника, в КП "Веста-М" з 11.10.1994 по 06.02.1995 на посаді електрозварника, в ХСУ "Котломонтаж №504" з 19.02.1996 по 04.06.1996 на посаді електрозварника, в фірмі "Будмонтаж ЛТД" з 18.06.1996 по 12.02.1997 на посаді електрозварника, в ВАТ "Демітекс" з 21.07.1997 по 01.01.1998 на посаді електрогазозварника, в ТОВ "Полтавабудреммонтаж" з 23.10.2003 по 23.01.2004 та з 27.02.2004 по 06.10.2004, з 22.11.2005 по 11.06..2006 на посаді електрозварника ручного зварювання, в АТ "Харківстальконструкція" з 15.11.2004 по 28.02.2005 на посаді електрозварника, в ТОВ "Регіонбуд" з 01.03.2005 по 03.11.2005 на посаді електрозварника ручного зварювання, в ВАТ "Електроніка" з 18.10.2006 по 10.11.2006 на посаді електрозварника, в ТОВ "Моноліт-Буд" з 09.11.2006 по 29.12.2006 на посаді електрозварника ручного зварювання, в ТОВ "Монтаж-Буд" з 02.01.2007 по 14.05.2009 на посаді електрозварника ручного зварювання, в БСТ "Проектбудмонтаж" з 14.11.2011 по 01.04.2013 на посаді електрозварника ручного зварювання, в ТОВ "ЕМЗ-Монтаж" з 01.10.2014 по 27.02.2015 на посаді електрозварника до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Отже, станом на час звернення із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 (13.07.2020) ОСОБА_1 досяг відповідно віку, мав необхідний страховий та пільговий стаж роботи , а відтак, доводи відповідача про те, що пільговий період роботи позивача не підтверджений в установленому законодавством порядку є помилковими, а рішення від 16.07.2020 №1092 прийнято відповідачем не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, тому вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

З огляду на вищевикладене та враховуючи, що відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, беручи до уваги, що оскаржувані дії відповідача, що полягають у відмові позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком №2 виразилися саме у прийнятті оскаржуваного рішення від 16 липня 2020 року №1092, суд вважає за необхідне згідно з частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог, визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення пенсій (Київський район) Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 16 липня 2020 року №1092.

Згідно з положеннями Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

На законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.

Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.

У справі, що переглядається, повноваження пенсійного органу щодо призначення пенсії передбачені Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Умови, за яких пенсійний орган відмовляє у призначенні пенсії, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, пенсійний орган повинен призначити пенсію. Повноваження пенсійного органу та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу, за умови звернення особи з усіма необхідними для призначення пенсії документами, - призначити пенсію. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Тому зазначені повноваження не є дискреційними.

Також, суд звертає увагу на те, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права сформовано у постанові Верховного Суду від 08 листопада 2019 року у справі № 227/3208/16-а.

Суд також враховує, що частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до статті 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсія призначається з дня звернення, крім тих випадків коли пенсія призначається з більш раннього строку, тобто, оскільки позивач звернувся за призначенням пенсії 13.07.2020, надавши всі необхідні документи, то з цього дня він має право на нарахування пенсії.

Зважаючи на вищевикладене, враховуючи приписи статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до положень пункту "б" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 13 липня 2020 року, тобто з дня звернення за пенсією.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи вказану норму та зважаючи на часткове задоволення позову ОСОБА_1 , суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУПФУ в Полтавській області на його користь витрати зі сплати судового збору в розмір і420,40 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення пенсій (Київський район) Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 16 липня 2020 року №1092.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до положень пункту "б" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 13 липня 2020 року (з дня звернення за пенсією) з урахуванням висновків суду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ідентифікаційний код 13967927, вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 420,40 грн (чотириста двадцять гривень сорок копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення повного судового рішення.

Суддя Л.М. Петрова