
Справа № 420/1892/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення від 22.10.2020р. №156050007548 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про переведення з одного виду пенсійного забезпечення на інший пенсії ОСОБА_1 ; визнання протиправною відмову в проведенні розрахунку пенсії за віком (робота за списком 2) ОСОБА_1 з 01.10.2020р. відповідно до вимог ст.ст. 40 ч.2, 45 ч.1 п.1 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"’ із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передували року звернення, тобто 2017-2019 роки — 7763,17 грн.; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 різницю пенсії, що утворилась внаслідок її розрахунку з 01.10.2020р.
Ухвалою суду від 10.03.2021р. відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що ОСОБА_1 з 10.02.2000р. перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримував пенсію за вислугу років згідно із Законом “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб”. 01.10.2020р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Суворовський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) в м.Южне із заявою № 1030 від 01.10.2020 р. про переведення пенсії на пенсію за віком (робота за списком № 2) згідно Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. Рішенням від 22.10.2020р. № 156050007548 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі управління) здійснило переведення з одного виду пенсійного забезпечення на інший, згідно ч.3 ст.45 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та встановило щомісячну пенсію у розмірі 6706,22 грн. Позивач вказав, що вважає, що встановлений управлінням розмір пенсії за віком з 01.10.2020р. не відповідає вимогам Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, рішення від 22.10.2020 №156050007548 — протиправне,безпідставне та необгрунтоване, бездіяльність управління щодо здійснення перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”- протиправна. Так, позивач вказав, що відповідно до ч.3 ст.45 даного Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Відповідно до ч.3 ст. 45 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії, в даному випадку за вислугу років, на інший - за віком, пенсійний орган може враховувати заробітну плату за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього Закону , із показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час попереднього виду пенсії. У зв`язку з викладеним та посилаючись на те, що позивач фактично звернувся із заявою про призначення іншого виду пенсії за іншим Законом, позивач просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
26.03.2021р. до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Відповідач вказав, що позивач перебуває на оліку в Головному управлінні та отримує пенсію відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та згідно атестату про зняття з обліку, виданого Головним управлінням від 18.09.2020р. №1180 припинено виплату пенсії за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких нших категорій осіб» з підстав - переходу на пенсію за іншим Законом, пенсію було виплачено по 30.09.2020р. Позивач 01.10.2020р. звернувся до Головного управління із заявою про перехід з пенсії за вислугу років згідно із Законом №2262 на пенсію за віком відповідно до Закону №1058. Рішенням Головного управління від 22.10.2020р. позивача переведено з пенсії за вислугу років згідно із Законом №2262 на пенсію за віком відповідно до Закону №1058. В даному випадку, як зазначив відповідач, Головним управлінням здійснено саме переведення позивача на пенсію на умовах передбачених Законом №1058, а поняття первинне призначення та переведення не є тотожними. У зв`язку з викладеним та посилаючись на те, що відповідачем правомірно застосовано середній заробіток по Україні за 2017-2019 роки, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 з 10.02.2020р. призначено пенсію згідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб».
Згідно атестату про зняття з обліку, виданого Головним управлінням від 18.09.2020р. №1180 ОСОБА_1 припинено виплату пенсії за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб» з підстав- переходу на пенсію за іншим законом.
01.10.2020р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління із заявою про перехід з пенсії за вислугу років згідно із Законом №2262 на пенсію за віком відповідно до Закону №1058.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 22.10.2020р. №156050007548 позивача переведено з пенсії за вислугу років згідно із Законом №2262 на пенсію за віком відповідно до Закону №1058, із застосуванням показника середньої заробітньої плати на одну застроховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до ч.3 стю 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» враховується для розрахунку пенсії -4888,83грн.(за 2017 -2019).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України від 22.12.2020р., на звернення ОСОБА_1 , роз`яснено, що 01.10.2020р. позимвача переведено з пенсії за вислугою років на пенсію за віком та при розрахунку розміру пенсії за віком застосовано середній заробіток по Україні за 2018-2019 проіндексований на 1,1-4888,83грн.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 1 Закону №1058-IV встановлено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до статті 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Відповідно до п.1 ч.1. ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частиною першою статті 9 Закон № 1058-ІV встановлено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
В свою чергу, частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом (пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника), на інший. Показник середньої заробітної плати при переведення на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Так, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
За призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-IV позивач звернувся вперше. Відтак, пенсія позивачу повинна була бути призначена на підставі положень частини 2 статті 40 Закону № 1058-ІV.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена Верховним Судом України у постанові від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а (№ 21-6331а15), згідно якої у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV. Вказана правова позиція Верховного Суду України підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17.
Враховуючи зазначене вище, суд вважає, що відповідачем з 01.10.2020 року повинна була бути призначена ОСОБА_1 пенсія за віком та при її призначенні повинен був враховуватись показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передували року звернення, тобто 2017-2019 роки — 7763,17 грн, однак відповідач допустив протиправну бездіяльність, не здійснивши позивачу саме призначення пенсії, та при розрахунку пенсії позивача застосував показник середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 роки в сумі 4888,83 грн.
Враховуючи вищевикладене та те, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 22.10.2020р. №156050007548 позивача переведено з пенсії за вислугу років згідно із Законом №2262 на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 та позивач в рамках вказаної справи не ставив питання щодо призначення йому пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб», суд, керуючись положеннями ч.2 ст.9 КАС України, прийшов до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 22.10.2020р. №156050007548 про переведення з одного виду пенсійного забезпечення на інший пенсії ОСОБА_1 підлягає визнанню протиправним та скасуванню в частині застосування показника середньої заробітньої плати на одну застроховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до ч.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» враховується для розрахунку пенсії -4888,83грн.(за 2017 -2019).
Суд зазначає, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявники вважають начебто певні положення норм законодавства впливають на їх правове становище.
У межах вказаної справи позивач оскаржує рішення про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме в частині порушення застосування показника середньої заробітньої плати на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до ч.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» враховується для розрахунку пенсії -4888,83грн
Враховуючи вищевикладене та те, що суд прийшов до висновку, про протиправність прийняття рішення в частині застосування показника середньої заробітньої плати, суд вважає, що достатнім та належним способом захисту прав позивача є задоволення позовних вимог шляхом зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії за віком (робота за списком 2) ОСОБА_1 з 01.10.2020р. відповідно до вимог ст.ст. 40 ч.2, 45 ч.1 п.1 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"’ із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передували року звернення, тобто 2017-2019 роки — 7763,17 грн.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 2 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви та оскільки вимозі про зобов`язання відповідача вчинити певні дії передує вимога про встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача, судовий збір за другу вимогу позивача не стягувався, суд вважає за можливе стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 908,00грн.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 22.10.2020р. №156050007548 про переведення з одного виду пенсійного забезпечення на інший пенсії ОСОБА_1 в частині застосування показника середньої заробітньої плати на одну застроховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до ч.3 стю 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» враховується для розрахунку пенсії -4888,83грн.(за 2017 -2019).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії за віком (робота за списком №2) ОСОБА_1 з 01.10.2020р. відповідно до вимог ст.ст. 40 ч.2, 45 ч.1 п.1 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"’ із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передували року звернення, тобто 2017-2019 роки — 7763,17 грн.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра