Рішення № 96580513, 28.04.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2021
Номер справи
420/10976/20
Номер документу
96580513
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/10976/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Приморської районної адміністрації Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26303264, місцезнаходження: 65039, м. Одеса, вул. Канатна, 134) до ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 20 жовтня 2020 року надійшла позовна заява Приморської районної адміністрації Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26303264, місцезнаходження: 65039, м. Одеса, вул. Канатна, 134) до ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), в якій позивач просив зобов`язати відповідача демонтувати тимчасову металеву конструкцію (гараж) за адресою: АДРЕСА_2 .

Ухвалою від 27 листопада 2020 року після отримання відповіді на запит від Відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області щодо місце проживання відповідача, прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що КП «ЖКС «Порто-Франківський» встановлено, що громадянином ОСОБА_1 на території житлового двору АДРЕСА_2 самовільно встановлено металеву конструкцію (гараж) та 09.06.2020 року гр. ОСОБА_1 було вручено припис про необхідність демонтувати самовільно влаштований металевий гараж, на якому відповідач розписався про отримання припису.

Однак, згідно з акту обстеження від 21.09.2020 року на факт виконання припису про демонтування встановлено, що металевий гараж не демонтовано та припис не виконано.

Враховуючи не виконання припису з боку відповідача, позивач з метою недопущення порушення чинного законодавства та Правил Благоустрою території міста Одеси звернувся з даним позовом до суду.

Під час підготовчого провадження відповідач на засідання не з`являвся, був повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення судової повістки (а.с. 38, 44, 52). Відзив на позовну заяву до суду не надав.

Ухвалою, занесеною до протоколу підготовчого засідання 15 лютого 2021 року закінчено підготовче засідання по справі та призначено розгляд справи по суті.

Представник позивача на відкрите судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином та завчасно, про що свідчить звіт про надсилання судової повістки електронною поштою, до суду 19 квітня 2021 року (вхід. № ЕП/10752/21) надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності особи.

Відповідач на відкрите судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином та завчасно, про що свідчить повідомлення про вручення судової повістки.

Також відповідача було викликано на судове засідання через оголошення на сайті Судова влада.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З цих підстав, суд постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання від 19 квітня 2021 року, про продовження розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

Відповідно до Інформації з єдиного Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо обєкта нерухомого майна, квартира АДРЕСА_3 зареєстрована на праві власності за ОСОБА_1 (а.с.13-14).

Так, суд встановив, що КП «ЖКС «Порто-Франківський» встановлено, що громадянином ОСОБА_1 на території житлового двору АДРЕСА_2 самовільно встановлено металеву конструкцію (гараж)

Матеріалами справи підтверджено, що 09.06.2020 року гр. ОСОБА_1 було вручено припис про необхідність демонтувати самовільно влаштований металевий гараж на якому відповідач розписався про отримання припису (а.с.26).

Також, суд встановив, що згідно акту обстеження від 21.09.2020 року на факт виконання припису про демонтування встановлено, що металевий гараж не демонтовано та припис не виконано (а.с.22).

Так, суд встановив, що відповідачу неодноразово надсилались приписи, однак не отримано відповідачем.

Матеріалами справи підтверджено, що КП «ЖКС Порто-Франківський» 01.10.2020 року звернувся до Приморьскої РДА ОМР з доповідною про вирішення питання щодо демонтажу металевого гаражу ОСОБА_1 за адерсою: АДРЕСА_2 .

Приморською РДА ЛМР 223.09.2020 року прийнято розпорядження №394 «Про демонтаж тимчасової металевої конструкції (гаражу) самовільно улаштованої на території двору житлового будинку за адерсою: АДРЕСА_2 », відповідно до якого гр. ОСОБА_1 до 30.09.2020 року демонтувати тимчасову металеву конструкцію (гараж) самовільно улаштовану (а.с.9).

Враховуючи те, що відповідачем не виконано дане розпорядження, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню повністю, з огляду на таке.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно п.7 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР), до відання виконавчих органів міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначає Закон України «Про благоустрій населених пунктів» (далі - Закон №2807-IV).

Статтею 5 вищевказаного Закону встановлено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 10 Закон №2807-IV, до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить: здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо.

Суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів, у розумінні ч.1 ст. 12 Закону №2807-IV, є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.

До об`єктів благоустрою населених пунктів ст. 13 Закону №2807-IV віднесено прибудинкові території (п.2 ч.1 цієї статті).

Режим використання об`єктів благоустрою визначено ст.14 вищезгаданого Закону, яка передбачає, що такі об`єкти використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.

Згідно ч.2 ст. 21 Закону №2807-IV, яка наводить перелік елементів (частин) до об`єктів благоустрою належать малі архітектурні форм, які визначаються цією правовою нормою як елемент декоративного чи іншого оснащення об`єкта благоустрою. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об`єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.

Відповідно до ст.28 Закону України «Про основи містобудівної діяльності», тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Матеріалами справи підтверджено, що гараж за адресою на АДРЕСА_2 є тимчасовою спорудою і не є капітальним будівництвом.

Відповідно до приписів ч.ч.1, 2 ст.34 Закону №2807-IV, правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Правила включають, зокрема: порядок здійснення благоустрою та утримання територій об`єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм; інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.

Згідно з ч. 1 ст. Закону №2807-IV, самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Відповідно до Положення Приморська районна адміністрація, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 26.04.2017 № 1934-УІІ, є виконавчим органом Одеської міської ради та створюється нею з метою реалізації функцій місцевого самоврядування на території Приморського району міста Одеси згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно з п. 2.4. Положення, у сфері житлово-комунального господарства райадміністрація: а) власні повноваження, зокрема: - здійснює контроль за роботою комунальних підприємств, фізичних та інших юридичних осіб, які надають житлово-комунальні послуги та послуги з утримання будинків та прибудинкових територій щодо виконання робіт з ремонту та утримання об`єктів благоустрою, вулично-дорожньої мережі, міжквартальних проїздів, прибудинкових територій, зелених насаджень загального та спеціального призначення, вуличного освітлення та зовнішніх електромереж, малих архітектурних форм на території району та, у разі необхідності, вживає необхідні заходи реагування;- здійснює заходи з проведення благоустрою та озеленення територій району в межах виділених бюджетних коштів; - здійснює контроль за утриманням території району в належному санітарно-технічному стані та, у разі виявлення правопорушень, повідомляє відповідні органи;- вирішує питання щодо встановлення металевих гаражів окремим пільговим категоріям населення, відповідно чинного законодавства, та їх демонтажу.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що біля житлових будинків вул. Грецька, 31 у м. Одесі самочинно встановлено металевий гараж, який використовує в своїх потребах відповідач, однак без відведення земельної ділянки для таких цілей, без дозволу органу місцевого самоврядування на влаштування такого елемента благоустрою.

Наявні у матеріалах справи докази (схеми, викопіювання фотознімків) підтверджують факт монтажу за зазначеною адресою вказаного об`єкту.

Частиною 1 статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 3 зазначеної статті Кодексу докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Враховуючи те, що відповідачем не надано доказів виконання припису та Розпорядження №394 від 23.09.2020 року чи його оскарження, суд вважає, що позивачем доведено правомірність своїх позовних вимог, а тому позовні вимоги належать задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи те, що позовні вимоги задоволено, судовий збір відповідно до приписів ч. 2 ст. 139 КАС України не підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, та у зв`язку з тим, що судові витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Приморської районної адміністрації Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26303264, місцезнаходження: 65039, м. Одеса, вул. Канатна, 134) до ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Зобов`язати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) демонтувати тимчасову металеву конструкцію (гараж) за адресою: АДРЕСА_2 .

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 Розділу VI Прикінцеві положення КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко