Рішення № 96580138, 22.04.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2021
Номер справи
380/7096/20
Номер документу
96580138
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/7096/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 квітня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – ГУПФ України у Львівській області, відповідач), в якому, враховуючи заяву про уточнення позовних вимог від 28.09.2020, просить:

- визнати протиправними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.04.2019 року у справі №1.380.2019.000513 норм постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та обмеження максимальним розміром при її перерахунку з 01.07.2019;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2019 на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2020 у справі №1.380.2019.004251 в розмірі 35327,14 грн., без застосування норм постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та без застосування максимального розміру перерахованої пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при перерахунку пенсії на виконання рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2020 у справі №1.380.2019.004251 відповідачем було проведено перерахунок пенсії із застосуванням недіючих норм постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсії особам, які були звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та із застосуванням максимального розміру перерахованої пенсії. У зв`язку з цим, позивач звертався до відповідача із заявою, у якій просив надати інформацію щодо виконання рішення суду. Відповідач у своїй відповіді роз`яснив позивачу порядок обчислення розміру пенсії на підставі вказаного рішення суду. Вважаючи дії відповідача щодо перерахунку пенсії із застосуванням вищевказаних норм протиправними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Ухвалою судді від 07.09.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.

Відповідач позову не визнав. 28.09.2020 подав відзив на позовну заяву (вх. 49084). Зазначив, що на виконання судового рішення ГУПФ України у Львівській області здійснено перерахунок пенсії позивача із 01.07.2019. З цієї дати розмір пенсійної виплати обчислено з урахуванням положень ч. 7 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262—XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби” та 75 % підвищення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” станом на 01.01.2019. Щодо обмеження грошового розміру пенсії зазначив, що Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 № 3668-VI (далі Закон №3668-VI), який набрав чинності з 01.10.2011:внесено зміни у ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (підпункт 8 пункту 6 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 3668-VI), зокрема, частину п`яту цієї статі викладено в такій редакції: “максимальний розмір пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, установлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність”; пунктом 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону-3668-VI визначено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Крім того, вважає помилковим посилання позивача на рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016. Цим рішенням Конституційним Судом України оспорюванні положення Закону №2262 обмежені конкретним часовим періодом(з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року), та не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, оскільки такі стосуються обмеження розміру пенсії позивача за період, що розпочався з 01.07.2019 року. З 01.01.2018 відповідно до ст. 43 Закону – 2262 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі, заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Одночасно, зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватись, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

30.09.2021 позивач подав відповідь на відзив (вх. №49625) та заяву про уточнення позовних вимог. У відповіді на відзив наголосив, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.07.2020 у справі №380/1329/20, якою залишено без змін рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.04.2020 у справі №380/1329/20. Вказаним рішенням, зокрема, було зобов`язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 26.05.2017 відповідно до довідки № 2912 від 03.08.2018 “Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії”, виданої Яворівською міською радою Львівської області, без врахування максимального розміру.

Відповідно до ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.

Судом встановлено, що наказом заступника Міністра оборони України від 12.10.2005 № 43 майора ОСОБА_1 , міського голову міста Яворова, звільнено у запас за підп. “б” п. 67 (за станом здоров`я), з правом носіння військової форми одягу.

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 05.07.2019 № 2169, яка видана виконавчим комітетом Яворівської міської ради, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 353 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268” та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України” та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 03.03.2018 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу), за посадою міського голови становить:

- посадовий оклад – 5100 грн.;

- підвищення посадового окладу (47 %) – 2400 грн.;

- оклад за військовим (спеціальним) званням (майор) – 1410 грн.;

- надбавка за вислугу років (45 %) – 4009,5 грн.;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %) – 6479,75 грн.;

- премія (300 %) – 22500 грн.

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 26.07.2019 № 3, яка видана виконавчим комітетом Яворівської міської ради, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 525 від 19 червня 2019 року “Про внесення змін у додатки до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268” розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 25.06.2019 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу), за посадою міського голови становить:

- посадовий оклад – 7500 грн.;

- підвищення посадового окладу (26, 67 %) – 2000 грн.;

- оклад за військовим (спеціальним) званням (майор) – 1410 грн.;

- надбавка за вислугу років (45 %) – 4009,5 грн.;

- надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50 %) – 7909,75 грн.;

- премія (350 %) – 33250 грн.

ОСОБА_1 05.07.2019 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 05.07.2019 № 2169, виданої виконавчим комітетом Яворівської міської ради. До заяви долучив довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 05.07.2019 № 2169.

Крім того, ОСОБА_1 26.07.2019 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 26.07.2019 № 3, виданої виконавчим комітетом Яворівської міської ради. До заяви долучив довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 26.07.2019 № 3.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 06.08.2019 № 3438/П-20/11.03-06, 3843/П-20/11.03-06 , розглянувши заяви позивача щодо перерахунку пенсії на підставі довідок від 05.07.2019 № 2169 та від 26.07.2019 № 3, повідомлено, що чинним законодавством не передбачено індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їхньою заявою. Крім того у листі також було зазначено, що на даний час повідомлення з Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій відрядженим до органів місцевого самоврядування, в головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надходило, підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до довідок від 05.07.2019 № 2169 та від 26.07.2019 № 3 немає, тому зазначені довідки повернуто без виконання.

Не погоджуючись із вказаними діями відповідача позивач звернувся з позовом до суду.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2019 у справі №1.380.004251 позовні вимоги було задоволено повністю, а саме зобов`язано ГУПФ України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром, у зв`язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, у відсотковому співвідношенні 62% від загальної суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці виконавчого комітету Яворівської міської ради Львівської області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 05.07.2019 № 2169 з 01 березня 2018 року. Зобов`язано ГУПФ України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром, у зв`язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 525 “Про внесення змін у додатки до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268” у відсотковому співвідношенні 62 % від загальної суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці виконавчого комітету Яворівської міської ради Львівської області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 26.07.209 № 3 з 01 липня 2019 року.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2020 у справі № 1.380.2019.004251 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2019 в адміністративній справі №1.380.2019.004251 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання вчинити дії – скасовано та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково. Зобов`язано ГУПФ України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у зв`язку з набуттям чинності постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 525 “Про внесення змін у додатки до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268” у відсотковому співвідношенні 62% від загальної суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці виконавчого комітету Яворівської міської ради Львівської області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 26.07.2019 року №3, із 01.07.2019 року, з урахуванням виплачених сум. У задоволенні решта позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

Як видно із позовної заяви, при виконанні вищевказаного рішення відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача із 01.07.2019. Однак, на думку позивача, відповідачем було проведено перерахунок пенсії із застосуванням недіючих норм постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсії особам, які були звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та із застосуванням максимального розміру перерахованої пенсії.

Позивач звертався до відповідача із заявою від 22.01.2020, у якій просив надати інформацію щодо виконання рішення суду.

Відповідач у своїй відповіді від 18.08.2020 №5617-5608/П-03/8-1300/20 роз`яснив позивачу порядок обчислення розміру пенсії на підставі вказаного рішення суду.

Вважаючи дії відповідача щодо перерахунку пенсії із застосуванням вищевказаних норм протиправними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно з ч.7 ст. 43 Закону № 2262-XII, в редакції Закону № 3668-VI, із змінами, внесеними згідно із Законами № 911-VIII та № 1774-VIII, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення ч.7 ст. 43 Закону № 2262-XII зі змінами.

Відповідно до п. 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 положення Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до Закону № 1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 1 січня 2017 року, у частині сьомій статті 43 Закону № 2262-XII слова і цифри “у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року” замінено словами і цифрами “по 31 грудня 2017 року”.

Буквальне розуміння змін внесених Законом № 1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 дозволяє стверджувати, що у Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” відсутня ч.7 ст. 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.

Суд зазначає, що впродовж 2019 року стаття 43 Закону № 2262-XII не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Отже, внесені Законом № 1774-VIII до ч.7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі № 522/16882/17, від 31.01.2019 у справі № 638/6363/17 та від 12.03.2019 у справі № 522/3049/17.

Таким чином, суд дійшов висновку, що ст. 43 Закону № 2262-XII не передбачено положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, а відтак застосування такого обмеження відповідачем щодо пенсії позивача є протиправним.

Також, суд не бере до уваги покликання відповідача на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 24.06.2020 у справі № 580/234/19, оскільки така стосується іншого суб`єктного складу та відмінних правовідносин, які регулюються іншими нормативно-правовими актами.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що виплата позивачеві пенсії в не повному її розмірі є протиправною, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром пенсії є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо застосування відповідачем при перерахунку пенсії норм постанови норм постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, суд зазначає таке.

Позивач при обґрунтуванні позовних вимог наголошував, що відповідач при здійснені перерахунку пенсії позивача застосував недіючі норми постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018.

Як уже зазначалося, відповідач при перерахунку пенсії позивача з 01.07.2019 обчислив розмір пенсійної виплати з 75 % підвищенням, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” станом на 01.01.2019.

Частина 18 ст. 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 1 Постанови №103 установлено, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

Відповідно до п. 2 Постанови №103 визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:

з 01 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Пунктом 6 Постанови №103 передбачено внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.

Зокрема у Порядку №45 пункт 5 викладено в такій редакції: “Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням”.

Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою ПФУ від 30 січня 2007 року №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток №5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Згідно із ч. 3 ст. 52 Закону №2262-ХІІ виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону №2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу ПФУ, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Системний аналіз ст.ст. 51, 52, 55, 63 Закону №2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати “порядок перерахунку пенсії” не є тотожним праву встановлювати “строки перерахунку пенсії”, “строки виплати пенсії”.

З огляду на викладені вище норми законодавства, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 1 Постанови №103 встановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

На підставі приписів ст. 63 Закону №2262-XII, п. 4 Порядку №45 позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до Постанови №103. При цьому Кабінет Міністрів України уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку №45.

Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункт 1 Постанови №103 скасував.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п. 10 Постанови №704 (із змінами, внесеними згідно з Постановою №103) ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.

Постанова №103 в частині внесення змін до Постанови №704 та сама Постанова №704 є чинними.

Отже з набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування п. 1 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 не впливає на вказані підстави.

Відповідно до п. 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

У зв`язку зі скасуванням п. 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.

Згідно із приписами ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Конституційний Суд України у своєму рішенні № 1-рп/99 від 09.02.1999 у справі №1-7/99 зазначив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Зважаючи на викладене п.п. 1, 2 Постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку №45 слід вважати нечинними саме з 05.03.2019.

Таким чином при перерахунку пенсії позивача з 01.07.2019 відсутні правові підстави для застосування вищевказаних норм постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”.

Щодо посилань відповідача у відзиві на постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року №804, суд зазначає таке.

14.08.2019 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №804 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, якою встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року.

Разом з тим на момент вирішення спору по суті, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, визнано постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року №804 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” протиправною та нечинною повністю.

За таких обставин суд вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо застосування при перерахунку пенсії позивача на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.04.2019 року у справі №1.380.2019.000513 норм постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” з 01.07.2019 протиправними.

Тому, з метою повного та ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2019 на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2020 у справі №1.380.2019.004251 грн., без застосування норм постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та без застосування максимального розміру перерахованої пенсії, з урахуванням виплачених коштів, однак, без зазначення конкретної суми, оскільки це є виключними повноваженнями ГУПФ України у Львівській області.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку позов задовольнити частково.

Щодо судового збору, суд зазначає, що оскільки суд дійшов висновку про повне задоволення позову, за правилами, визначеними ст. 139 КАС України, судові витрати позивача у вигляді судового збору компенсуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В :

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.04.2019 року у справі №1.380.2019.000513 норм постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та обмеження максимальним розміром при її перерахунку з 01.07.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) здійснити з 01.06.2019 виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2020 у справі №1.380.2019.004251, без застосування норм постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та без застосування максимального розміру перерахованої пенсії, з урахуванням виплачених коштів.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) в користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 27.04.2021

Суддя Потабенко В.А.