
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/3746/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 квітня 2021 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради, Управління соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язати вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради, Управління соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації, в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо не перерахування та недоплати мені щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій до 5 травня за 2018 рік в розмірі, встановленому ч.5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” з врахуванням вже виплаченої суми;
- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради нарахувати та виплатити мені щорічну разову грошову допомогу учасникам бойових дій до 5 травня за 2018 рік відповідно до частини 5 статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком з врахуванням виплаченої суми такої допомоги за вказаний рік.
- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації щодо не перерахування та недоплати мені щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій до 5 травня за 2019 рік в розмірі, встановленому ч.5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” з врахуванням вже виплаченої суми.
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити мені щорічну разову грошову допомогу учасникам бойових дій до 5 травня за 2019 рік відповідно до частини 5 статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком з врахуванням виплаченої суми такої допомоги за вказаний рік.
Ухвалою судді від 19.03.2021 прийнято позовну заяву та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що позивач, як учасник бойових дій, має право на отримання щорічної одноразової грошової допомоги до 5-го травня відповідно до ч. 5 статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком. Однак, у 2018-2019 рр. виплати до 5 травня як учаснику бойових дій здійснено у меншому розмірі ніж передбачено Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. При цьому, позивач звертає увагу, що з прийняттям рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 чинною є норма частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", за змістом якої щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідач 1 - Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що Управління при виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2018 році керувалося Законом та постановою Кабінету Міністрів від 14.03.2018 №170 «Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги , передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». У пункті 22 статті 12 Закону зазначено:» Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених Законом про Державний бюджет України». У постанові Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 №170 «Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено розміри щорічної разової допомоги на 2018 рік. На даний час постанова Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 №170 чинна, та зміни щодо розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня не вносилися. Просив у задоволенні позову відмовити.
Відповідач 2 - Управління соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що Управління є бюджетною установою і вправі здійснювати бюджетні платежі тільки за наявності відповідного бюджетного призначення, згідно ст. 23 Бюджетного кодексу України, та в межах наданих законом окремих повноважень органів виконавчої влади, відповідно до ч. З ст. 143 Конституції України. Управління отримує кошти з державного бюджету, та здійснює виплати учасникам бойовий дій та прирівняним до них категоріям осіб, за рахунок державних субвенцій. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення від 13.09.2018 серії НОМЕР_1 та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
До 05 травня позивачу виплачена щорічна разова грошова допомога у таких розмірах: за 2018 рік у сумі 1265 грн, за 2019 рік у сумі 1295 грн.
Позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради із заявою, у якій просив здійснити перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2018 рік, як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Відповідач 1 - Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради листом від 15.01.2021 повідомив, що згідно з постановами Кабінету Міністрів України визначений розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2018 році регламентується постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». Відповідно до постанови виплата разової грошової допомоги до 5 травня у 2018 році у розмірі 1265,00 грн була здійснена шляхом перерахування коштів 24.04.2018 платіжним дорученням №648 на фінансові реквізити військового підрозділу- Краматорський прикордонний загін Донецько-Луганського регіонального управління ДПСУ (військова частина 2382) для подальшого зарахування на особистий картковий рахунок одержувача. Відповідач зазначив, що постанова Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 №170 «Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» чинна та зміни щодо розміру щорічної разової допомоги до 5 травня не вносилися. Отже, немає законних підстав для здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.
Позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації із заявою, у якій просив здійснити перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2019 рік, як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Відповідач 2 - Управління соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації листом від 29.12.2020 повідомив, що виплата разової грошової допомоги до 5 травня у 2019 році, учасникам бойових дій, була забезпечена управлінням у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2019 №237 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». Відповідач зазначив, що розміри щорічної допомоги до 5 травня учасникам бойових дій встановлювалися виходячи із обсягу видатків, виділених на цю мету при формуванні показників державного бюджету на відповідний рік. Зазначив, що Управління соціального захисту населення Сокальської РДА не має повноважень на самостійне визначення розміру грошової допомоги.
Не погоджуючись із розміром отриманої у 2018-2019 рр. разової грошової допомоги до 5-го травня як учаснику бойових дій, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон України № 3551-XII).
Відповідно до частини 5 статті 12 Закону України № 3551-XII, в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року № 367-XIV, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28 грудня 2007 року, набрав чинності 01.01.2008, статтю 12 частину 5 Закону України № 3551-XII викладено у такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Рішенням Конституційного Суду України від 22.02.2008 № 10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28 грудня 2007 року.
У подальшому Законом України від 28.12.2014 № 79-VІІІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VІ "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. Закон України від 28.12.2014 № 79-VІІІ набрав чинності 01.01.2015.
На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінет Міністрів України щороку приймав відповідні постанови, а саме: № 147 від 31 березня 2015 року, № 141 від 02 березня 2016 року, № 233 від 05 квітня 2017 року, № 170 від 14 березня 2018 року, № 237 від 20 березня 2019 року та № 112 від 19 лютого 2020 року, якими визначався, зокрема, розмір та порядок виплати разової грошової допомоги учасникам бойових дій.
Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
У цьому ж рішенні зазначено, що окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, з 27.02.2020 норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Таким чином, з 27.02.2020 застосовуються положення статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998 № 367-XIV, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008, а саме: щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Такий висновок суду кореспондує правовій позиції викладеній у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.09.2020 по справі № 440/2722/20, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021, що є зразковим рішенням для справ, у яких предметом спору є оскарження дій (бездіяльності) органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат) щодо нарахування і виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році у розмірі, передбаченому статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", тобто в аналогічних спорах.
Суд враховує, що Кабінет Міністрів України втратив повноваження визначати розмір передбаченої Законом України № 3551-XII щорічної разової грошової допомоги до 5 травня з 27.02.2020, тобто з дня прийняття Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18).
Оскільки дія викладеної в частині п`ятій статті 12 Закону України № 3551-XII норми права, що передбачає виплату учасникам бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, відновилася з 27.02.2020 (з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення від 27.02.2020 № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18), то ця подія не створила правових підстав для перерахунку та доплати цього виду соціальної допомоги за попередній період (2018-2019).
Тому посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018 (3393/18) щодо періоду 2018-2019 років суд вважає безпідставним.
Згідно зі ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 пункту 13 Закону України “Про судовий збір”, питання щодо розподілу цих судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради, Управління соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язати вчинити дії – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Грень Н.М.