Рішення № 96579952, 28.04.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2021
Номер справи
360/1562/21
Номер документу
96579952
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

28 квітня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1562/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду Луганської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі також – відповідач), відповідно до якої просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зміни основного розміру пенсії та скасувати рішення про зменшення відсотка пенсії замість призначеного раніше 77% до 70% протиправними;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії і виплату в основному розмірі 77 % сум грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», починаючи з 14.03.2020.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що у лютому 2013 року позивач звільнився з Сєвєродонецького МВ УМВС України в Луганській області та з 16.02.2013 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області і отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», основний розмір якої становив 77% грошового забезпечення, при вислузі 29 років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 збільшено грошове забезпечення військовослужбовців. У зв`язку із цим ГУ ПФУ в Луганській області здійснило перерахунок пенсії та її розмір було зменшено з 77 % до 70 % сум грошового забезпечення на підставі частини 2 статті 13 Закону 2262 в редакції, чинній на час перерахунку пенсії. На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова 103), позивачу було перераховано пенсію з 01 січня 2016 року, основний розмір якої на даний час складає 70% грошового забезпечення, тобто менший, ніж при призначенні пенсії у 2013 році.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17.07.2020, яке набрало законної сили 18.08.2020, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 77% до 70% суми грошового забезпечення було визнано протиправними та зобов`язано здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду Відповідачем було виконано в частині перерахунку пенсії, та з серпня 2020 року позивач отримував перераховану пенсію.

У лютому 2021 року позивач звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії за вислугою років у зв`язку із закінченням військової служби з додаванням вислуги років та довідки про додаткові види грошового забезпечення.

З військової служби у Збройних силах України позивача було звільнено 13.03.2020.

Відповідачем було проведено перерахунок моєї пенсії з 14.03.2020, але зі зміною відсоткового значення розміру пенсії з 77% на 70%.

Оскільки пенсію позивачу було призначено у лютому 2013 року у розмірі 77% грошового забезпечення, то і перерахунок пенсії, на думку позивача, повинен відбуватись виходячи з вищевказаного розміру.

25.02.2021 позивач звернувся через ВЕБ-портал Пенсійного фонду України до ГУ ПФУ в Луганській області із заявою щодо усунення порушень норм законодавства та здійснення перерахунку пенсії і виплату в основному розмірі 77 % сум грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

24.03.2021 через ВЕБ-портал Пенсійного фонду України позивач отримав відповідь від ГУ ПФУ в Луганській області, згідно з якою зазначено, що розрахунок 70 % сум грошового забезпечення проведено за нормами чинного законодавства.

Позивач вважає дії ГУ ПФУ в Луганській області щодо зниження розміру пенсії неправомірними, тому змушений звернутися до суду за захистом своїх прав.

Відповідач заперечував проти задоволення вимог, про що подав відзив на позовну заяву (арк. спр. 30-31), в якому зазначив таке.

Позивач перебував з 16.02.2016 по 28.02.2021 на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Луганській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262) по лінії Міністерства внутрішніх справ.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній службі з надзвичайних ситуацій, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом №2262.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900- VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме: статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ (постанова №988 набрала чинності 02 грудня 2015 року).

24.02.2018 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі-Постанова №103).

Пунктом 3 цієї постанови врегульовано перерахунок пенсії для колишніх працівників міліції із урахуванням грошового забезпечення поліцейського, визначеного відповідно до постанови № 988.

Перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводиться за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Порядок отримання довідок для перерахунку визначено постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45). Так відповідно до пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

27.03.2018 на адресу Відповідача від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганської області надійшла довідка від 21.03.2018 № 5333-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

16.04.2018 Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Відповідач з врахування положень Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 в редакції Закону з 13.03.2018 перерахував з 01.01.2016 позивачу пенсію, виходячи із розрахунку 70 % грошового забезпечення.

ОСОБА_1 , не погодившись з перерахунком пенсії, подав позов до Луганського окружного адміністративного суду.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17.07.2020 у справі № 360/1887/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення.

15.02.2021 до Головного управління від Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України надійшли документи для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно статті 2 Закону № 2262 у зв`язку з додаванням додаткової вислуги років за період служби за контрактом у Збройних Сил України.

З 14.03.2020 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, враховуючи норми пункту «а» статті 13 Закону № 2262 (в редакції на дату призначення), а саме: у розмірі 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення по лінії Міністерства оборони України з урахуванням фактично виплаченої суми пенсії за період з 14.03.2020 по 28.01.2021.

На час здійснення відповідачем перепризначення пенсії позивача згідно статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, діє редакція Закону № 2262-ХІІ від 13.03.2018 р., згідно якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 13).

Таким чином, відповідач з врахування положень Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 в редакції Закону з 13.03.2018 призначив з 14.03.2020 позивачу пенсію виходячи із розрахунку 70 % грошового забезпечення.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Викладене дає підстави вважати, що основний розмір пенсії позивача, обчислений в розмірі 70% грошового забезпечення, відповідає вимогам законодавства.

Після призначення пенсія з 01.03.2020 склала 11215,89 грн. (виходячи з розміру 70% грошового забезпечення).

Тобто, розрахункова сума пенсії внаслідок призначення збільшилась, що свідчить про відсутність звуження прав Позивача з боку Відповідача.

Таким чином, виплата пенсії ОСОБА_1 здійснюється відповідно до норм діючого законодавства.

Просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою суду від 12.04.2021 відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (арк. спр. 24-25).

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, просили розглянути справи за відсутності сторін (арк. спр. 31 зв. бік, 61).

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджено копіями документів, виданими на ім`я позивача: паспорта громадянина України (арк. спр. 5), картки платника податків (арк. спр. 6), пенсійного посвідчення (арк. спр. 7).

Позивач перебував з 16.02.2013 по 28.02.2021 на обліку в ГУПФУ в Луганській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 по лінії Міністерства внутрішніх справ.

Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років на 01.05.2015 ОСОБА_1 призначена пенсія із сум грошового забезпечення: посадовий оклад – 875,00 грн, оклад за військове звання – 125,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (35 %) – 350,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф. 2 (15%), надбавка за особливо важливі завдання (50 %), премія (117 %) – 2568,27 грн, всього в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії – 3918,27 грн. Основний розмір пенсії: 77% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 3017,07 грн. (арк. спр. 35).

З розрахунку пенсії за вислугу років на 01.01.2016 та протоколу за пенсійною справою позивача слідує, що позивачу проведений перерахунок розміру пенсії із сум грошового забезпечення: посадовий оклад – 2850,00 грн, оклад за військове звання – 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (45 %) – 2182,50 грн, надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф. 2 (15%) – 427,50 грн, премія 8% - 59,68 грн, всього – 7519,78 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 5263,78 грн. (арк. спр. 46, 47).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17.07.2020 у справі №360/1887/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 77 % до 70 % суми грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум (арк. спр. 13-16).

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17.07.2020 у справі № 360/1887/20 ГУПФУ в Луганській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення (арк. спр. 40).

15.02.2021 до Головного управління від Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України надійшли документи для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно статті 2 Закону № 2262 у зв`язку з додаванням додаткової вислуги років за період служби за контрактом у Збройних Сил України, а саме: заява позивача від 09.02.2021, грошовий атестат, довідка про додаткові види грошового забезпечення, розрахунок вислуги років (арк. спр. 44-59).

З 14.03.2020 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років по лінії Міністерства оборони України у розмірі 70 відсотки відповідних сум грошового забезпечення та проведений перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років та грошового забезпечення за новою посадою, що оформлено протоколом за пенсійною справою – 1201011585 від 14.03.2020 (арк. спр. 41).

25.02.2021 позивач звернувся через ВЕБ-портал Пенсійного фонду України до ГУ ПФУ в Луганській області із заявою щодо усунення порушень норм законодавства та здійснення перерахунку пенсії і виплату в основному розмірі 77 % сум грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

24.03.2021 через ВЕБ-портал Пенсійного фонду України позивач отримав відповідь № 976-801/П-01/8-1200/21 від ГУ ПФУ в Луганській області, згідно з якою зазначено, що розрахунок 70 % сум грошового забезпечення проведено за нормами чинного законодавства, з 14.03.20202 проведений перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років та грошового забезпечення за новою посадою (арк. спр. 10).

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень частини першої статті 13 Закону № 2262 (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

При цьому частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63 Закону № 2262 (в редакцій, чинній на час проведення перерахунку пенсії), відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Порядок № 45).

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку № 45 (в редакцій, чинній на час проведення перерахунку пенсії) Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 Порядку № 45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (абзац перший пункту 1 постанови).

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 3 якої постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262 на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим, відсоткове співвідношення, встановлене статтею 13 Закону № 2262, вже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Позивачу пенсія була призначена, розмір якої складав 77 % від грошового забезпечення. Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262 в редакції, чинній на час призначення, максимальний розмір пенсії був обмежений 77 % відповідних сум грошового забезпечення.

В подальшому стаття 13 Закону № 2262 неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) врегульований нормами статті 63 Закону № 2262, яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та від 21.02.2018 № 103, тому застосування статті 13 Закону № 2262, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

З огляду на викладене, з метою відновлення прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, шляхом відновлення становища, яке існувало до порушення його прав та законних інтересів, відповідач на підставі положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», має здійснити позивачу з 14.03.2020 перерахунок пенсії у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, що обумовлює необхідність скасування прийнятого 14.03.2020 протоколу.

Посилання відповідача на те, що після проведеного перерахунку позивач отримує пенсію у більшому розмірі, ніж до перерахунку, що не звужує його прав, судом також не приймаються, оскільки при проведенні перерахунку пенсії позивача з розрахунку основного розміру грошового забезпечення 77 %, останній буде отримувати пенсію ще у більшому розмірі.

За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, у зв`язку з чим позов слід задовольнити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 908,00 грн (арк. спр. 21).

Таким чином, на користь Позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань ГУПФУ в Луганській області.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення відсотка пенсії ОСОБА_1 замість призначеного раніше 77% до 70%, оформлені протоколом за пенсійною справою – 1201011585 від 14.03.2020.

Визнати протиправним та скасувати винесений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області протокол за пенсійною справою – 1201011585 від 14.03.2020 щодо зменшення відсотка пенсії ОСОБА_1 замість призначеного раніше 77% до 70%.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії і виплату в основному розмірі 77 % сум грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», починаючи з 14.03.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім грн 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Борзаниця