
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
28 квітня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1386/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю «Чарунка» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 29.12.2011 № 5447,
ВСТАНОВИВ:
22 березня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України (далі – позивач, Держгеонадра) до товариства з обмеженою відповідальністю «Чарунка» (далі – відповідач, ТОВ «Чарунка»), в якій позивач просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5447 від 29.12.2011 (а.с.1-5).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5447 від 29.12.2011, невід`ємною частиною якого є угода про умови користування надрами № 5447 від 29.12.2011. Підписанням вказаної угоди №5447, відповідач взяв на себе зобов`язання, зокрема, дотримуватись вимог законодавства України, чинних стандартів, (норм, правил) по технології ведення робіт, пов`язаних використанням надр.
22.06.2020 на адресу Держгеонадра від Державної податкової служби України (надалі - ДПС) надійшов лист №5955/5/99-00-04-03-01-05, яким ДПС надала перелік суб`єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин або не виконували податкових зобов`язань з цієї плати (протягом шести місяців), та просили розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами. У зв`язку з чим, та відповідно до Наказу №389 Держгеонадр від 09.09.2020 відповідача було зобов`язано у строк 30 календарних днів з моменту отримання повідомлення, надати інформацію про відсутність заборгованості щодо сплати рентних платежів за користування надрами, а також пояснення щодо відсутності видобутку корисних копалин.
У зв`язку з тим, що УДППЗ «Укрпошта» не здійснюються поштові відправлення до населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, Державною службою геології та надр України розміщено інформацію на своєму офіційному веб-сайті в якому доведено до відома наказ Державної служби геології та надр України від 09.09.2020 № 389.
Відповідно до ст.26 КУпН право користування надрами припиняється у разі якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; ДНВП «Геоінформ України» листом від 12.11.2020 № 03/303-3562 повідомило про те що з дати отримання спеціального дозволу № 5447 від 29.12.2011 ТОВ «Чарунка» не було розпочато видобутку корисних копалин.
Тому, 18.12.2020 Держгеонадра не маючи змоги здійснити відправлення, з метою недопущення порушення права відповідача, здійснило належне повідомлення, шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Держгеонадр стосовно надання власної позиції (згоди/незгоди) на припинення користування надрами. Проте, ніяких відомостей/повідомлень - не надходило.
Неусунення у встановлений строк порушень є виключною виною відповідача, при тому що Держгеонадра надали значний термін для здійснення дій направлених на усунення порушень.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку. Таким чином, оскільки виявлені систематичні порушення та невиконання вимог розпорядчих документів є порушенням вимог, передбачених спеціальним дозволом, наявні підстави для анулювання Дозволів, згідно статті 26 Кодексу України про надра.
На підставі викладеного, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 24 березня 2021 року відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.22-23).
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване місцезнаходження відповідача: 94016, Луганська область, місто Кадіївка, вул.Нестерова, будинок 1-Б (а.с.26-28).
Відповідно до статті 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. Учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться на тимчасово окупованій території і які не мають офіційної електронної адреси, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень. З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення. Передбачений цією статтею порядок виклику в суд та повідомлення про судове рішення може застосовуватися стосовно інших учасників судового процесу, адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи яких знаходиться на тимчасово окупованій території, якщо від цього залежить реалізація ними своїх процесуальних прав і обов`язків.
З урахуванням п.20 Перехідних положень та на виконання статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) на офіційному вебсайті розміщено оголошення про постановлення ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду від 24.03.2021 (а.с.25).
Таким чином, судом вжито заходи щодо належного повідомлення відповідача про перебування на розгляді справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 КАС України, суд дійшов наступного.
Відповідач – товариство з обмеженою відповідальністю «Чарунка» (ідентифікаційний код 37417195) зареєстроване у якості юридичної особи 30.11.2010 номер запису: 13921020000001358, в процесі припинення не перебуває, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.26-28).
29 грудня 2011 року Державною службою екології на надр України видано товариству з обмеженою відповідальністю «Чарунка» спеціальний дозвіл на користування надрами № 5447(а.с.7).
Цей дозвіл надав відповідачу право на видобування кам`яного вугілля. Дозвіл виданий строком на 16 років.
Особливі умови спеціального користування надрами полягали в покладанні на надрокористувача низки обов`язків, а саме:
- протягом трьох років затвердити запаси вугілля ДКЗ України;
- виконання рекомендацій ДКЗ України, протокол від 28.04.2011 №2248 (апробовано);
- виконання умов: Міноборони України від 25.08.2011 №15733/06/10-11; Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області від 24.01.2011 №483 (екологічна картка №1294); Держгірпромнагляду України від 29.06.2011 №1/02-3.1.12/4644; Луганської обласної ради – рішення від 25.02.2011 №3/98;
- щорічна звітність перед Держгеонадрами України про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр;
- своєчасна і в повному обсязі сплата обов`язкових платежів до Державного бюджету згідно з чинним законодавством;
- обов`язкове проведення моніторингу та наукове супроводження виконання особливих умов користування надрами, передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до абзацу третього пункту 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 № 615.
Невід`ємною частиною спеціального дозволу є угода про умови користування надрами від 29.12.2011, укладена між Державною службою геології та надр України та відповідачем (а.с.8-10).
Згідно з пунктом 7.2 статті 7 угоди надрокористувач зобов`язаний у встановленому порядку подавати до ДНВП “Геоінформ України” щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
Таким чином, подання до Держгеонадр України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр є обов`язковою умовою спеціального користування надрами, прямо передбаченою дозволом та угодою.
ДПС листом від 22.06.2020 №5955/15/99-00-04-03-01-05 повідомив Держгеонадра України про суб`єктів господарювання, в тому числі відповідача, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин або не виконували податкових зобов`язань з цієї плати (протягом шести місяців) та просив розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виданих вказаним надрокористувачам і повідомити про результати розгляду та надав перелік (а.с.11,12-13). .
У зв`язку з надходженням листа Державної податкової служби України від 22.06.2020 №5955/15/99-00-04-03-01-05 відповідно до п.21 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 №615 (в редакції згідно з постановою КМУ від 19.02.2020 №124), та враховуючи пропозиції Робочої групи з питань надрокористувачів (протокол від 03.09.2020 №9-РГ/2020) видано наказ від 09.09.2020 №389, яким наказано надати власникам спеціальних дозволів на користування надрами, згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу, 30 календарних днів для надання пояснень щодо причин відсутності видобутку корисних копалин та сплати рентної плати за користування надрами (а.с.14).
Оголошенням на офіційному сайті Державної служби геології та надр України «www.geo.gov.ua» було доведено до відома ТОВ "Чарунка" про прийняття Державною службою геології та надр України наказу від 09.09.2020 №389 та надано 30 календарних днів для надання пояснень щодо причин відсутності видобутку корисних копалин та сплати рентної плати за користування надрами власникам спеціальних дозволів на користування надрами, серед яких, зокрема, ТОВ «Чарунка» (а.с.15).
Листом Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 12.11.2020 № 03/303-3562 надано інформацію щодо видобутку надрокористувачами, власниками спеціальних дозволів на користування надрами, з дати отримання дозволу відповідно до переліку, до якого входить ТОВ «Чарунка» (а.с.16,).
Оголошенням на офіційному сайті Державної служби геології та надр України «www.geo.gov.ua» було доведено до відома, що Робочою групою з питань надрокористування (протокол від 04.12.2020 №13-РГ/2020) розглянуто питання щодо подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами, які знаходяться на території Донецької, Луганської областей та АР Крим. Запропоновано надрокористувачам у 15 денний строк надати до Держгеонадр власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно із спеціальними дозволами, наведеними у переліку (а.с.17).
Як вбачається з матеріалів справи жодної відповіді від відповідача не надходило.
Докази усунення відповідачем допущених ним порушень, у визначений Державною службою геології та надр України строк, суду не надані.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174.
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Таким чином, позивач у справі – суб`єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615).
Згідно з пунктом 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до пункту 25 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Тобто, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з пунктом 5 частини 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра.
Судом встановлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 24.11.2011 №5422 та пунктом 7.2 угоди про умови користування надрами, було подання Державній службі геології та надр України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
ТОВ «Чарунка» цього обов`язку не виконало.
Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
З огляду на те, що ТОВ «Чарунка» не надало згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позову Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю «Чарунка» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 29.12.2011 № 5447.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для відшкодування витрат зі сплати судового збору, понесені позивачем відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю «Чарунка» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 29.12.2011 № 5447 - задовольнити.
Припинити право користування надрами товариству з обмеженою відповідальністю «Чарунка» (код ЄДРПОУ 37417195, 94016, Луганська область, м.Кадіївка, вул.Нестерова, будинок 1-Б) шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 29 грудня 2011 року № 5447.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя К.Є. Петросян