
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" квітня 2021 р. справа № 300/1181/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно відмовлено у проведенні перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років відповідно до вимог частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII в первинній редакції, на підставі довідки Луганської обласної прокуратури від 12.10.2020 №21-748 вих-20. А тому, рішення пенсійного органу від 10.11.2020 №6 підлягає до скасування. Як наслідок, слід зобов`язати відповідача провести такий перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням проведених платежів), у розмірі 90% від місячної заробітної плати, зазначеної в вищевказаній довідці, без обмежень її максимального розміру, починаючи з 01.10.2020, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку, до виникнення обставин, з якими закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому призначено та виплачується пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) в розмірі 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати. Конституційним Судом України 13.12.2019 ухвалено Рішення № 7-р(II)/2019, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Вказаним рішенням Конституційного Суду України встановлено, що частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції. З метою перерахунку раніше призначеної пенсії він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 90% від місячної заробітної плати на підставі довідки Луганської обласної прокуратури від 12.10.2020 №21-748 вих-20 без обмеження максимального його розміру. Однак, пенсійним органом у такому перерахунку відмовлено. Вважає відмову пенсійного органу протиправною, та такою, що порушує його право на пенсійне забезпечення.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що відповідно до рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 працівникам прокуратури згідно з Законом України "Про прокуратуру" перерахунок пенсії проводиться, зокрема, у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Наказом Генерального прокурора Офісу Генерального прокурора України "Про день початку роботи обласних прокуратур" від 08.09.2020 № 414 днем початку роботи обласних прокуратур визначено 11 вересня 2020 року, тому з вказаної дати здійснюється оплата праці прокурорів обласних прокуратур відповідно до статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII. При цьому, такий перерахунок здійснюється з 01.10.2020 на підставі довідок про заробітну плату. Відповідно до частини 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Крім цього, статтею 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Таким чином, рішенням від 10.11.2020 № 6 правомірно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.03.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.
Тому, при розгляді даної справи відповідь на відзив позивача суд не бере до уваги.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
ОСОБА_1 , відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) з березня 2010 року призначено пенсію за вислугу років з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати (а.с. 41).
Постановою Косівського районного суду Івано-Франківської області від 16.09.2016 по справі №347/1436/16, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2016, позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано дії Косівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури - неправомірними. Зобов`язано Косівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплачувати пенсію за вислугу років ОСОБА_1 у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідно до Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 та ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ, виходячи із розміру 90 відсотків від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області № 18-161 вих-16 від 10.03.2016 без обмеження граничного розміру пенсії (а.с. 18 – 21, 22 – 25).
У жовтні 2020 року Луганською обласною прокуратурою видано позивачу довідку від 12.10.2020 №21-748 вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій. Довідка видана на підставі статті 81 Закону України "Про прокуратуру", наказу Офісу Генерального прокурора України "Про день початку роботи обласних прокуратур" від 08.09.2020 № 414.
Згідно вказаної довідки розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 11.09.2019 за відповідною (прирівняною) посадою заступника керівника обласної прокуратури становить 91 815, 74 грн., зокрема: посадовий оклад – 49 187 грн., надбавка за вислугу років 45% - 22 134, 15 грн., надбавка за роботу з таємними документами 15% - 7 378, 05 грн., матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально – побутових питань) по 6 558, 27 грн. кожна (а.с. 12).
Судом з`ясовано, що ОСОБА_1 06.11.2020 звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про перерахунок призначеної пенсії за вислугу років на підставі довідки Луганської обласної прокуратури від 12.10.2020 №21-748 вих-20 в розмірі 90% без обмеження граничного розміру (а.с. 9).
За наслідками розгляду вищевказаної заяви територіальним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області рішенням від 10.11.2020 № 6 відмовлено позивачу по суті порушеного питання, у зв`язку з відсутністю підстав для проведення перерахунку його пенсії (а.с. 10 - 11).
З фактичних обставин справи вбачається, що правовідносини у сфері пенсійного забезпечення позивача регулюються зокрема Законом України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 та Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII.
Особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури визначалися статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (до 15 липня 2015 року).
Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно частини 12 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ).
До статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 внесено зміни, внаслідок яких частина 17 статті 50-1 Закону 1789-ХІІ з 1 жовтня 2011 року стала вісімнадцятою, - тобто відбулася зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
В подальшому 14.10.2014 ухвалено новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ.
У первинній редакції частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII мала такий текст: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Отже, первісна редакція частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII та частина 17 (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі й стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15 липня 2015 року втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу 1 частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11).
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII (набрав чинності 01.01.2015) зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) та частину 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру".
Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України. Останній впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Конституційний Суд України, 13.12.2019 за результатами розгляду справи за конституційними скаргами щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII ухвалив Рішення № 7-р(II)/2019, яким:
- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
- положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
При цьому, Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:
- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Верховний Суд у рішенні від 14.09.2020 по справі № 560/2120/20 зазначив, що частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 року та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати.
Таким чином, у зв`язку з прийняттям Конституційним Судом України рішень №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 та №6-р/2020 від 26.03.2020 у позивача виникло право на звернення за перерахунком пенсії в порядку, визначеному частиною 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, з дня підвищення заробітної плати працівникам прокуратури на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Статтею 81 Закону України Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII врегульовані питання заробітної плати прокурора.
Згідно частини 1 цієї статті заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Наказом Генерального прокурора Офісу Генерального прокурора України "Про день початку роботи обласних прокуратур" за № 414 від 08.09.2020, відповідно до пункту 4 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19.09.2019 № 113 - IX, керуючись статтями 7, 9, 10 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII, визначено 11 вересня 2020 року днем початку роботи обласних прокуратур.
Отже, з цієї дати (11.09.2020) здійснюється оплата праці прокурорів відповідно до статті 81 Закону України "Про прокуратуру".
Таким чином, згідно частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" та рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019, з 11.09.2020 року здійснюється видача довідок про збільшену заробітну плату для перерахунку пенсії за вислугу років.
У зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, позивач, якому пенсію призначено відповідно до Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), в силу вимог частини 20 статті 86, в редакції згідно з Рішенням Конституційного Суду № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019, має право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури, починаючи з 01.10.2020.
Отже позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII на підставі довідки Луганської обласної прокуратури від 12.10.2020 №21-748 вих-20 про розмір заробітної плати за нормами чинними на 11.09.2020.
Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягає перерахунку пенсія позивача суд зазначає наступне.
Згідно частини 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
На підставі наведеного, з врахуванням Наказу Генерального прокурора Офісу Генерального прокурора України "Про день початку роботи обласних прокуратур" за № 414 від 08.09.2020, суд дійшовши до висновку, що правовідносини у сфері пенсійного забезпечення прокурорів щодо призначення та перерахунку пенсії врегульовані Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, вважає, що з 01.10.2020 перерахунок пенсії позивача має здійснюється у розмірі 60% його грошового забезпечення.
Таким чином, позов в частині перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розміру 90 відсотків від суми місячної заробітної плати до задоволення не підлягає.
Відповідно питання щодо обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинне вирішуватися після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Оскільки відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії з 01.10.2020 на підставі довідки Луганської обласної прокуратури від 12.10.2020 №21-748 вих-20, спору щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
При цьому, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Вищевказане стосується і позовної вимоги позивача про подальшу виплату пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку, до виникнення обставин, з якими закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Таким чином, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії підлягає до часткового задоволення.
Враховуючи приписи ч.3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 454 грн. сплачених судових витрат.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 10.11.2020 № 6 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул.Січових Стрільців,15, м.Івано-Франківськ) провести з 01.10.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії за вислугу років в розмірі 60% від місячної заробітної плати, відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII на підставі довідки Луганської обласної прокуратури від 12.10.2020 №21-748 вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
В задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул.Січових Стрільців,15, м.Івано-Франківськ) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.