Рішення № 96579551, 20.04.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2021
Номер справи
280/832/21
Номер документу
96579551
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20 квітня 2021 року (о 11 год. 15 хв.)Справа № 280/832/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Артоуз О.О.,

за участю секретаря Мащенко Д.В.,

представника позивача Сахно О.О.

представника відповідача Захарченка В.Ф.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» (69008, м. Запоріжжя, Південне шосе, буд. 72 ЄДРПОУ: 00191230) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (ЄДРПОУ43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8; 49600, м. Дніпро, пр. Поля Олександра, буд. 57) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» (далі – позивач) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі – відповідач), відповідно до якої позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №0000013200 від 15.01.2021.

Ухвалою суду від 02.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 280/832/21, призначено судове засідання на 25.02.2021.

Протокольною ухвалою суду від 25.02.2021 розгляд справи відкладено до 23.03.2021.

Ухвалою суду від 23.03.2021 зупинено провадження у справі №280/832/21 до 20.04.2021 для надання сторонам часу для примирення.

Протокольною ухвалою суду від 20.04.2021 провадження у справі поновлено.

20.04.2021 у судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, представник відповідача проти задоволення позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні 20.04.2021 судом оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив наступне.

В період з 13.08.2020 по 19.08.2020 Офісом великих платників податків ДПС проведено фактичну перевірку Публічного акціонерного товариства «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» з питань обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального.

За результатом проведеної перевірки Офісом великих платників податків ДПС було складено акт перевірки від 19.08.2020 № 18/28-10-51-11/00191230 (далі - Акт перевірки № 18).

Згідно з висновками Акту перевірки № 18, встановлено порушення:

пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230, п. 12 підп. 5 розд. XX Податкового кодексу України - несвоєчасне обладнання та реєстрація витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників на акцизному складі ПАТ «Запоріжсталь» з уніфікованим номером № 1002565, де розташовані резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 кб.м.;

пп. 230.1.3 пп. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України - не сформовано та не передано засобами електронного зв`язку дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітного місяця та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15°С за звітні періоди: січень 2020 року, лютий 2020 року, березень 2020 року, квітень 2020 року, травень 2020 року, червень 2020 року, та не подано за звітні періоди січень 2020 року, лютий 2020 року, березень 2020 року, квітень 2020 року, травень 2020 року, червень 2020 року довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, форма яких затверджена наказом МФУ від 27.11.2018 № 944 (у редакції наказу МФУ від 18.06.2019 № 248).

02.09.2020 ПАТ «Запоріжсталь» (вих. № 2041487 від 01.09.2020), на підставі п. 86.7 ст.86 Податкового кодексу України, було подано до Офісу великих платників податків ДПС заперечення на Акт перевірки № 18, відповідно до яких зазначило, що висновки цього акту не відповідають положенням діючого законодавства України та фактичним обставинам, які мали місце в перевірених контролюючим органом правовідносинах, та на підставі п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України просило переглянути їх та привести у відповідність до вимог чинного законодавства.

14.09.2020 від Офісу великих платників податків ДПС до ПАТ «Запоріжсталь» надійшла відповідь на заперечення № 30473/10/28-10-51-11 від 10.09.2020, згідно з якою відмовлено у задоволенні заперечень.

На підставі висновків Акту перевірки № 18 уповноваженою особою, заступником начальника управління - начальником відділу планових та позапланових перевірок Східного управління Офісу великих платників податків ДПС було винесено податкове повідомлення-рішення № 0001615111 від 14.09.2020 форми «ПС», відповідно до якого до ПАТ "Запоріжсталь" застосовані штрафні (фінансові) санкції з акцизного податку у розмірі 3000 грн. (3 x 1 000 грн.) за неподання довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за квітень 2020 року, травень 2020 року, червень 2020 року. Вказане податкове повідомлення-рішення отримано ПАТ «Запоріжсталь» 17.09.2020.

Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням ПАТ «Запоріжсталь» оскаржило в порядку адміністративного оскарження за процедурою, передбаченою ст. 56 Податкового кодексу України, а саме 24.09.2020 подано до Державної податкової служби України (ДПС) скаргу №11/2046416(ЕС) від 24.09.2020.

Листом ДПС № 30846/6/99-00-06-02-06-06 від 23.10.2020 Державна податкова служба України повідомила про зупинення строків розгляду скарг на підставі Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо податкової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 591 від 13.05.2020, відповідно до якого тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених статтею 56 цього Кодексу (в частині процедури адміністративного оскарження) щодо скарг платників податків (крім скарг щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від`ємного значення з податку на додану вартість), що надійшли (надійдуть) по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та/або які не розглянуті станом на 18 березня 2020 року. Таке зупинення не породжує будь-яких наслідків, передбачених статтею 56 цього Кодексу.

18.01.2021 ПАТ «Запоріжсталь» отримано рішення Державної податкової служби України №215/6/99-00-06-03-02-06 від 11.01.2021 про результати розгляду скарги, відповідно до якого а скаргу ПАТ «Запоріжсталь» задоволено частково, податкове повідомлення-рішення № 0001615111 від 14.09.2020 скасовано в частині 2 000 грн. (2 х 1 000 грн.) застосованих фінансових санкцій за неподання довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за квітень 2020 року, травень 2020 року, в іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення залишене без змін.

На підставі Акту перевірки № 18 та рішення про результати розгляду скарги ДПС № 215/6/99- 00-06-03-02-06 від 11.01.2021 Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000013200 від 15.01.2021 Форми «ПС», згідно з яким до ПАТ «Запоріжсталь» застосовані штрафні (фінансові) санкції з акцизного податку у розмірі 1000 грн.

Вказане повідомлення-рішення № 0000013200 від 15.01.2021 надійшло до ПАТ «Запоріжсталь» 18.01.2021.

Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішення №0000013200 від 15.01.2021 форми «ПС», згідно з яким до ПАТ «Запоріжсталь» застосовані штрафні (фінансові) санкції і акцизного податку у розмірі 1000 грн. ПАТ "Запоріжсталь" звернувся до суду з даним позовом.

Розглядаючи спір по суті суд зазначає наступне.

Як слідує з матеріалів перевірки, згідно з висновками контролюючого органу, викладеними на сторінках 3-6 Акту перевірки № 18, перевіркою встановлено порушення ПАТ «Запоріжсталь» вимог:

- пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230, п. 12 підп. 5 розд. XX Податкового кодексу України - несвоєчасне обладнання та реєстрація витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників на акцизному складі ПАТ «Запоріжсталь» з уніфікованим номером № 1002565, де розташовані резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб.м.;

- пп. 230.1.3 пп. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України - не сформовано та не передано засобами електронного зв`язку дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітного місяця та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15°С за звітні періоди: січень 2020 року, лютий 2020 року, березень 2020 року, квітень 2020 року, травень 2020 року, червень 2020 року, та не подано за звітні періоди січень 2020 року, лютий 2020 року, березень 2020 року, квітень 2020 року, травень 2020 року, червень 2020 року довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, форма яких затверджена наказом МФУ від 27.11.2018 № 944 (у редакції наказу МФУ від 18.06.2019 № 248).

Згідно з висновками рішення Державної податкової служби України № 215/6/99-00-06-03-02-06 від 11.01.2021 про результати розгляду скарги ПАТ «Запоріжсталь»: «Оскільки контролюючим органом в акті перевірки зазначено про факт реєстрації ПАТ «Запоріжсталь» 26.06.2020 в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального на місці відпуску пального («Довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри», реєстраційний №9148289871 від 26.06.2020), висновки акту перевірки щодо порушення платником податків вимог підпункту 230.1.3 пункту 230.1 ст. 230 Кодексу у частині незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального за квітень та травень 2020 року, є необґрунтованими та передчасними».

Так судом встановлено та не заперечується сторонами, ПАТ «Запоріжсталь» підпадає під визначення платника акцизного податку з реалізації пального з 01.07.2019, згідно із змінами, внесеними до ПКУ Законом України № 2628-УІІІ від 23.11.2018, а саме - до пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, який викладено у новій редакції, та використовує пальне виключно для власного споживання.

Так, згідно із новою редакцією пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:

до акцизного складу;

до акцизного складу пересувного;

для власного споживання чи промислової переробки;

будь-яким іншим особам.

Відповідно до п. 22 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, суб`єкти господарювання, які відповідатимуть визначенню платників податку з 1 липня 2019 року, зобов`язані до 1 липня 2019 року зареєструватися платниками податку та зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники податку будуть станом на 1 липня 2019 року.

Так, на вимогу п. 22 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, 21.06.2019 ПАТ «Запоріжсталь» зареєстровано акцизний склад № 1002565, що підтверджується даними витягу з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового від 21.06.2019 (копія надається).

Факт реєстрації ПАТ «Запоріжсталь» платником вищезазначеного податку з 01.07.2019 підтверджує запис у Реєстрі платників акцизного податку та спирту етилового під порядковим номером 463.

Крім того, ПАТ «Запоріжсталь» отримана ліцензія на право зберігання пального строком дії з 01.07.2020 до 01.07.2024 №08250414201900025 на виконання вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» № 481/95-ВР від 19.12.1995.

На своєму балансі ПАТ «Запоріжсталь» має ємності для зберігання пального, обладнані приладами обліку пального, згідно із вимогами ст. 230 ПКУ, сукупним об`ємом менш ніж 1000 кубічних метрів та зареєстрував їх разом із витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками до 01.07.2020 (26.06.2020), що підтверджено отриманням квитанції 2 за «Довідкою про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари, витратоміри та рівноміри».

Таким чином, ПАТ «Запоріжсталь» повністю виконало вказані вимоги закону.

Станом на день фактичної перевірки акцизний склад ПАТ «Запоріжсталь» обладнаний витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та здійснена реєстрація їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, що не заперечується в Акті перевірки № 18.

Відповідно до пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 НКУ, акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Таким чином, відсутні порушення вимог пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України.

Щодо встановленого порушення пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України суд зазначає наступне.

Як слідує із норм перехідних положень Податкового кодексу України, для визначення періоду, за який можливе застосування штрафних санкцій, у тому числі, за відсутність реєстрації лічильників та неподання «Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального» (далі - дані з обігу пального на акцизному складі) законодавцем застосовується розподілення платників за чотирма категоріями, на чому наголошується у нормах п.18, п.25 підр.5 p. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, а саме:

- розпорядники акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20 000 куб. метрів;

- розпорядники акцизного складу, на акцизному складі яких розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20 000 куб. метрів;

- розпорядники акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів;

- розпорядники акцизних складів, які до 1 липня 2019 року не підпадали під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 Кодексу.

Так, згідно із п.18 підр.5 p. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, штрафні санкції за відсутність реєстрації лічильників, згідно з пунктом 128.1 статті 128-1 цього Кодексу, застосовуються:

-з 1 липня 2019 року - до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20 000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу);

-з 1 жовтня 2019 року - до розпорядника акцизного складу, па акцизному складі якого розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20 000куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу);

-з 1 квітня 2020 року - до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу);

-з1 липня 2020 року - до розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу (незалежно від загальної місткості резервуарів, розташованих на акцизному складі такого розпорядника), а також до вітчизняних підприємств, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне).

Тобто, дія штрафних санкцій за несвоєчасне обладнання акцизних складів до розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу встановлена з 1 липня 2020 року.

Дане твердження є прямою нормою Податкового кодексу України та не заперечено посадовими особами контролюючого органу під час проведення фактичної перевірки.

В свою чергу, відтермінування штрафних санкцій за несвоєчасне подання електронних документів з акцизних складів встановлені пунктом 25 підр.5 р. XX Податкового кодексу України:

- норми пункту 128-1.2 статті 128-1 застосовуються з 1 жовтня 2019 року, а норми пункту 128-1.3 статті 128-1 –з1 січня 2020 року (крім штрафних санкцій за неподання електронних документів з акцизних складів. на яких розташовані резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб, метрів, та з акцизних складів, розпорядники яких до 1 липня 2019 року не підпадали під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу).

- норми пункту 128-1.3 статті 128-1 цього Кодексу за неподання електронних документів з акцизних складів, на яких розташовані резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, починають застосовуватися з 1 квітня 2020 року.

Із наведених норм вбачається, що преференції (не з 1 січня 2020 року) щодо застосування штрафних санкцій надані двом категоріям розпорядників акцизних складів за аналогією із п.18 підр.5 р. XX Податкового кодексу України, а саме: до розпорядників акцизних складів, на яких розташовані резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів; до розпорядників акцизних складів, які до 1 липня 2019 року не підпадали під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу.

При цьому, дійсно дія штрафних санкцій за несвоєчасне подання електронних документів для розпорядників акцизних складів, на яких розташовані резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів встановлена з 1 квітня 2020 року.

Однак, ПАТ «Запоріжсталь», як було зазначено неодноразово вище, відноситься до іншої категорії, а саме - до розпорядників акцизних складів, які до 1 липня 2019 року не підпадали під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу.

Для даної категорії розпорядників акцизних складів чіткі строки застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання електронних документів щодо обігу пального на акцизному складі не встановлені взагалі.

Суд зазначає, що вимоги щодо складання електронного документу щодо обсягу обігу пального на акцизному складі встановлені нормами абз. 13, 15 пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПКУ.

Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).

Під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника визначення даних про обсяги залишків пальною та обсяги обігу пального здійснюється у мірах повної місткості, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства, та/або за допомогою рулетки та метрштока або переносного (портативного) рівнеміра-аналізатора, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства. Застосування такого способу вимірювання може здійснюватися не більше 20 календарних днів поспіль (для акцизних складів, які є місцями роздрібної торгівлі пальним, на які отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, - не більше 15 календарних днів поспіль) та не більше чотирьох разів протягом календарного року.

Тобто, електронний документ повинен заповнюватися автоматично з приладів обліку пального та може заповнюватись відповідальною особою розпорядника акцизного складу без автоматичного формування даних тільки під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника.

Таким чином, платник акцизного податку з реалізації пального може подати заповнений на вимогу ст. 230 Податкового кодексу України електронний документ з обігу пального на акцизному складі до контролюючого органу тільки за наявності витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників, що формують дані обігу пального в автоматичному режимі.

Враховуючи вищенаведене, штрафні санкції за неподання електронного документу з обігу пального на акцизному складі для підприємств, що не підпадали під поняття платника акцизного податку з реалізації пального до 01.07.2019 не можуть бути застосовані раніше ніж за період після 01.07.2020 - тобто, періоду, до якого відтерміновано застосування штрафних санкцій за несвоєчасне обладнання лічильниками акцизних складів.

Оскільки ПАТ «Запоріжсталь» використовує пальне виключно для власних потреб, то згідно із абз. 6 пп. 230.1.3 ст. 230 Податкового кодексу України подає зведені дані з обігу пального на акцизному складі за звітний місяць не пізніше 15 календарних днів, наступних за звітним місяцем.

Враховуючи той факт, що ПАТ «Запоріжсталь» не може фізично без вищезазначених лічильників формувати електронний документ на вимогу ст. 230 Податкового кодексу України, то першим звітним періодом для комбінату для подання зведених даних з обігу пального на акцизному складі є липень 2020 року, відповідно, останній день для реєстрації «Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального» за липень 2020 року - 15.08.2020.

Отже, у даному випадку, виключається вина платника податків у неподанні електронного документу.

Водночас, пп. 128-1.3 п. 128-1 ст. 128 Податкового кодексу України, згідно якого до ПАТ «Запоріжсталь» застосовані штрафні санкції, передбачено: незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.

Таким чином, санкція передбачена тільки за наявності вини платника податків, оскільки накладення штрафу передбачене тільки за незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання електронних документів.

Враховуючи викладене, застосування контролюючим органом штрафних санкцій за пп. 128-1.3 п. 128-1 ст. 128 Податкового кодексу України з 1 червня 2020 рокуоскаржуваним податковим повідомленням-рішенням № 0000013200 від 15.01.2021 до ПАТ «Запоріжсталь», яке є розпорядником акцизних складів, які до 01 липня 2019 року не підпадали під визначення платника податку відповідно до п. 212.1 ст. 212 ПКУ, є неправомірним.

Крім того, така позиція, щодо застосування штрафних санкцій відповідно до пп. 128-1.3 п. 128-1 ст. 128 ПКУ з 1 липня 2020 року (а не з 1 квітня 2020 року або 1 червня 2020 року) підтверджується Державною податковою службою України в загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», що додана до матеріалів справи.

Таким чином, акт перевірки № 18/28-10-51-11/00191230 від 19.08.2020 містить помилкові висновки щодо несвоєчасного обладнання та реєстрації витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників на акцизному складі та щодо непередання засобами електронного зв`язку даних про фактичні залишки пального на початок та кінець звітного місяця та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального, а прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000013200 від 15.01.2021 про застосування до ПАТ «Запоріжсталь» штрафних санкцій є таким, що підлягає скасуванню як протиправне.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

З урахуванням вимог частини першої статті 139 КАС України судовий збір у розмірі 2270 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» (69008, м. Запоріжжя, Південне шосе, буд. 72 ЄДРПОУ: 00191230) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (ЄДРПОУ43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8; 49600, м. Дніпро, пр. Поля Олександра, буд. 57) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №0000013200 від 15.01.2021.

Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» (69008, м. Запоріжжя, Південне шосе, буд. 72 ЄДРПОУ: 00191230) судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (ЄДРПОУ 43005393, м. Дніпро, пр. Поля Олександра, буд. 57).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення в повному обсязі виготовлено та підписано 27.04.2021.

Суддя О.О. Артоуз