
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
28 квітня 2021 р. Справа № 120/964/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шаповалової Т.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області у якому просив зобов`язати відповідача внести дані по внескам на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до системи персоніфікованого обліку в реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відносно позивача за період здійснення ним підприємницької діяльності з 24.11.2005 по 31.01.2016 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що у грудні він звернувся до відповідача зі зверненням щодо призначення йому пенсії за віком. Листом відповідача № 102-6032/Б-02/8-0200/21 від 06.01.2021 року йому відмовлено в призначенні пенсії за віком та повідомлено, що у разі внесення змін в реєстр застрахованих осіб відповідно до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та надання додаткових документів буде розглянуто питання щодо визначення права на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Також позивач зазначає, що йому відомо, що при обрахуванні його страхового стажу для призначення пенсії відповідачем не буде зараховано періоди здійснення ним підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування з 24.11.2005 року по 31.01.2016 року.
Відтак позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Ухвалою від 12.02.2021 року відкрито провадження у справі та вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Крім, того відповідачеві встановлено 15 - ти денний строк з дня вручення копії ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
26.02.2021 року на адресу суду від ГУ ПФУ у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог та зазначає, що у відповідності до п. 4.1 ч. 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, особа для проведення перерахунку пенсії звертається з заявою згідно додатку 3 (Порядку 22-1) до органу, який призначає (перераховує, виплачує) пенсію.
За наслідками розгляду такої заяви орган Пенсійного фонду приймає рішення (п. 4.3 ч. 4 Порядку 22-1).
За таких умов, Головним управлінням на звернення позивача було надано відповідь від 06.01.2021 року щодо підстав відмови в призначенні пенсії за віком позивачу.
Дана інформація обґрунтована тим, що відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком з 01.01.2020 року по 31.12.2020 року призначається за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Оскільки в реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості щодо сплати страхових внесків за періоди: 24.11.2005 року по 31.12.2008 року; з 01.01.2009 року по 30.06.2010 року; з 01.01.2011 року по 31.01. 2016 року, то правових підстав зарахувати зазначені періоди до страхового стажу немає.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
25 грудня 2020 року ОСОБА_2 звернувся на Урядову «гарячу лінію» з приводу нарахування та призначення йому пенсії за віком.
Листом № 102-6032/Б-02/8-0200/21 від 06.01.2021 року позивачу надано інформацію про призначення пенсії за віком та повідомлено, що в реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості щодо сплати страхових внесків за періоди: 24.11.2005 року по 31.12.2008 року; з 01.01.2009 року по 30.06.2010 року; з 01.01.2011 року по 31.01. 2016 року, а тому правових підстав зарахувати зазначені періоди до страхового стажу немає.
Також повідомлено, що у разі внесення змін в реєстр застрахованих осіб відповідно до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та надання додаткових документів буде розглянуто питання щодо визначення права на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, та визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (надалі - Закон №1058-IV).
Умови призначення пенсії за віком визначені статтею 26 Закону.
Так, відповідно до абзацу 2 частини 1 цієї статті, починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики.
Як визначено ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 22-1 від 25.11.2005 року.
Особа для проведення перерахунку пенсії звертається з заявою згідно додатку 3 (Порядку 22-1) до органу, який призначає (перераховує, виплачує) пенсію.
Додатком 3 Порядку №22-1 затверджений єдиний бланк заяви про призначення/перерахунок пенсії.
За наслідками розгляду такої заяви орган Пенсійного фонду приймає рішення (п. 4.3 ч. 4 Порядку 22-1).
З матеріалів справи вбачається, що позивач не звертався до органу пенсійного фонду із зайвою про призначення/перерахунок пенсії за встановленим порядком та відповідно відповідачем не приймалося рішення про відмову у призначенні пенсії.
Разом з тим, ОСОБА_3 25.12.2021 року звернувся на Урядову «гарячу лінію» з приводу нарахування та призначення йому пенсії за віком.
Судом встановлено, що листом № 102-6032/Б-02/8-0200/21 від 06.01.2021 року відповідач надав ОСОБА_1 інформацію про призначення пенсії за віком та повідомлено про те, які періоди можливо зарахувати до його страхового стажу, а які ні. Також роз`яснено, що у разі внесення змін в реєстр застрахованих осіб відповідно до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та надання додаткових документів буде розглянуто питання щодо визначення права на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Також роз`яснено право, передбачене Законом України "Про звернення громадян", у випадку непогодження з викладеним звернутися до вищого органу у порядку підлеглості або до суду.
Зі змісту зазначеного листа вбачається, що питання позивача щодо призначення пенсії за віком по суті не вирішувалося, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області не відмовляло позивачу у зарахуванні періодів до страхового стажу та призначенні пенсії, а надало відповідь на звернення позивача, яке за змістом є роз`ясненням для звернення позивача з заявою про призначення/перерахунок пенсії.
При цьому судом не встановлено, що така відповідь надана з порушенням вимог закону, оскільки на звернення було надано відповідну інформацію, якою повідомлено, що у разі внесення змін в реєстр застрахованих осіб відповідно до Положення про реєстр застрахованих осіб Державногоо реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та надання додаткових документів буде розглянуто питання щодо визначення права на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зарахування періодів до страхового стажу та вирішення питання про призначення або відмову у призначенні пенсії за віком вирішується органом Пенсійного фонду України при подані позивачем заяви про призначення/перерахунок пенсії встановленого зразка відповідно до вимог Закону України №1058 та Порядку №22-1.
Також суд звертає увагу, що у позовній заяві позивач зазначає, що йому відомо, що при обрахуванні його страхового стажу для призначення пенсії відповідачем не буде зараховано періоди здійснення ним підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування з 24.11.2005 року по 31.01.2016 року.
Таким чином, позивач сам стверджує, що відповідних дій з приводу не зарахування періодів до стажу на час звернення до суду не відбулося. А тому позовні вимоги ОСОБА_1 спрямовані на майбутнє та його права щодо розрахунку страхового стажу та призначення пенсії не є порушеними.
Відповідно до ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Разом з тим, судом встановлено, що права позивача в частині розрахунку страхового стажу та призначення пенсії не порушенні, а звернення позивача від 25.12.2020 року розглянуто у порядку Закону України «Про звернення громадян» з наданням на нього обгрунтованої відповіді, яка носить інформаційний характер, не створює для позивача юридичних наслідків і така відповідь не є рішенням суб`єкта владних повноважень в розумінні КАС України.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази надані суб`єктом владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та рішень та докази, надані позивачем в обгрунтування заявлених вимог, суд доходить висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
З урахуванням положень ст. 139 КАС України підстави для відшкодування витрат зі сплати судового збору відсутні.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 13322403).
Повне судове рішення складено та підписано суддею 28.04.2021
Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна