
662/575/21
2-а/662/9/2021
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2021 року Новотроїцький районний суд
Херсонської області
у складі: головуючого судді – Решетова В.В.
секретар судового засідання – Сушко Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новотроїцьке Херсонської області адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції України про визнання нечинною постанови у справі про адміністративне правопорушення
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції України, в якому просить суд визнати нечинною та скасувати постанову серії ЕАН №3938967 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення від 19.03.2021 року та покласти збитки на відповідача.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що 19.03.2021 року поліцейський відділу ПП в АР Крим та м. Севастополі сержант поліції Ханін Б.Р. розглянув адміністративну справу про адміністративне правопорушення та виніс постанову серії ЕАН №3938967 від 19.03.2021 року про накладення адміністративного стягнення, в я кому зазначив про те, що він 19.03.2021 року о 10-46 годині керував переобладнаним транспортним засобом, у якого не було вписане в талон про реєстрацію транспортного засобу встановлення гбо згідно ДСТУ 364 від 2010 року бк000023, чим порушив п.31.4 «Правил дорожнього руху» і тим самим вчини в правопорушення, передбачене ч.1 ст. 121 КУпАП. З вказаною постановою позивач не згоден вважає її незаконною, так як при розгляді та прийняті рішення орган, який уповноважений розглядати справу про адміністративне правопорушення, порушив норми процесуального права та неправильно застосував норми матеріального права.
Позивач та його представник адвокат Зайцев К.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.
Позивач пояснив, що йому працівником поліції не було роз`яснено належним чином його права, не було попереджено про проведення відеофікасації, поліцейський не звернув увагу на доводи позивача, що він не користувався газовим обладнанням, так як крім балону, який знаходився в багажному відділенні автомобіля, інших необхідних для роботи гбо технічних засобів не було в автомобілі, а саме відсутній редуктор на газове обладнання. Окрім цього газовий балон був пустий, в ньому не було газового палива, про що свідчила стрілка на датчику балону. Поліцейський не склав відповідний акт перевірки технічного стану автомобіля. Він керував автомобілем, власником якого не являється, тому не повинен був реєструвати будь-які переобладнання вказаного автомобіля.
Адвокат ОСОБА_2 звернув увагу суду на порушення процедури розгляду справи, на невірне складення постанови у справі про адміністративне правопорушення, з невірно вказаними пунктами правил ПДР та не зазначенням, які саме норми ДСТУ порушено.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надав відзив в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що працівник поліції діяв правомірно, зафіксував переобладнання автомобіля, яким керував позивач та відповідно склав постанову про порушення правил ПДР, надали відео файл на якому зафіксовано саме правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАН №3938967 від 19.03.2021 року, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121 КУпАП і накладено стягнення у розмірі 340,00 гривень.
З об`єктивної сторони правопорушення, яка зазначена в протоколі серії ЕАН №3938967 від 19.03.2021 року, вбачається, що ОСОБА_1 керував переобладнаним транспортним засобом ВАЗ 21061, державний номер НОМЕР_1 , 19.03.2021 о 10 год. 46 хв. У якого не було вписане в талон про реєстрацію тз встановлення гбо згідно ДСТУ 3649 від 2010р. бк00002, чим порушив п. 31.4 ПДР.
Не погоджуючись із вказаною постановою у справі про адміністративне правопорушення, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Відповідно до п.31.4 ПДР забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством за наявності технічних несправностей і невідповідності вимогам передбачених пунктами відповідної статті.
Відповідно до ст. 222 КУпАП, органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення громадського порядку, правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Згідно зі ст.283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.
Відповідно до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі (затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 р. № 1395) постанова по справі про адміністративне правопорушення складається на спеціальному бланку, виготовленому друкарським способом згідно з технічним описом бланка постанови по справі про адміністративне правопорушення, на якому проставлено відповідні серію і номер.
Бланк постанови по справі про адміністративне правопорушення заповнюється розбірливим почерком. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до постанови, а також внесення додаткових записів після того, як постанова підписана особою, щодо якої вона винесена. У разі допущення порушень при оформленні такої постанови її заповнений бланк вважається зіпсованим.
Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Згідно зі статтею 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинення, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, особа, яка уповноважена розглядати справу про адміністративне правопорушення зобов`язана, по-перше, встановити склад правопорушення, яким відповідно до статті 9 КУпАП є протиправна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність, по-друге, дослідити докази та оцінити їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).
Статтею 268 КУпАП визначені права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Так, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
У наведених положеннях Кодексу визначено систему правових механізмів щодо забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на стадії розгляду уповноваженим органом (посадовою особою) справи про адміністративне правопорушення, зокрема, з метою запобігти безпідставному притягненню такої особи до відповідальності.
Згідно зі ст. 279 КУпАП, посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов`язки.
Як вказує позивач, під час винесення постанови йому не було надано можливості в повному обсязі скористатись правами, передбаченими ст. 268 КУпАП.
Доказів того, що його права при розгляді справи про адміністративне правопорушення були роз`яснені позивачеві під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, відповідачем суду не надано, такі відомості також відсутні в оскаржуваній постанові.
Наведене свідчить, що під час винесення постанови були порушені норми чинного законодавства, які гарантують особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, право на об`єктивний та справедливий розгляд справи.
Відповідно до п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами скарг у справах про адміністративні правопорушення" від 24 червня 1988 року № 6, розглядаючи скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення, суд повинен перевірити: чи накладено адміністративне стягнення правомочним органом; чи є в діях даної особи ознаки проступку, за який законом передбачена адміністративна відповідальність, і вина у його вчиненні; чи не сплив строк давності для притягнення до адміністративної відповідальності; чи правильні висновки органу (посадової особи), який виніс постанову, про тяжкість вчиненого проступку і обтяжуючі обставини; чи враховані пом`якшуючі обставини, майновий стан винного.
Згідно із п.п. 8, 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань: у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання; регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Відповідно до ч. 1 ст. 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають, серед іншого, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 121 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.121 КУпАП керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Обов`язок власників транспортних засобів та осіб, які використовують їх на законних підставах, зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів, передбачений ч. 10 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух».
Пунктом 30.1 розділу 30 Правил дорожнього руху встановлено, що власники механічних транспортних засобів і причепів до них повинні зареєструвати (перереєструвати) їх в уповноваженому органі МВС або провести відомчу реєстрацію в разі, якщо законом установлена обов`язковість проведення такої реєстрації, незалежно від їхнього технічного стану протягом 10 діб з моменту придбання (отримання), митного оформлення або переобладнання чи ремонту, якщо необхідно внести зміни до реєстраційних документів.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд зазначає, що об`єктивна сторона правопорушення, передбачена ч.1 ст.121 КУпАП є бланкетною і для визначення ознак складу правопорушення відсилає до інших законів та нормативно правових актів, тому посилання відповідача в постанові про адміністративне правопорушення на те, що позивач керував переобладнаним транспортним засобом у якого не було вписане в талон про реєстрацію транспортного засобу встановлення гбо є необґрунтованим та таким, що не відповідає відповідній статті ПДР України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не спростовані доводи ОСОБА_1 про відсутність у автомобіля, яким він керував самої установки ГБО, окрім газового балону, який був порожній.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З наданого відповідачем диску, який досліджено в судовому засіданні, з записом події, яка зафіксована в постанові, не вбачається, що автомобіль, яким керував позивач мав переобладнання у виді встановлення газового обладнання. Окрім цього позивачем заперечується факт наявності такого обладнання.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи дії відповідача на відповідність вищевказаним критеріям, суд приходить до висновку, що приймаючи оскаржувану постанову в справі про адміністративне правопорушення, посадовою особою не було дотримано встановленого законом порядку її винесення, а саме в постанові не конкретизовано, яку саме вимогу ДСТУ 3649 від 2010р. порушив позивач, вказівка про те, що у талон про реєстрацію транспортного засобу не вписане гбо, зовсім не відповідає пункту 31.4 ПДР, тому постанова серії серії ЕАН №3938967 від 19.03.2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.121 КУпАП ухвалена з суттєвими порушенням, у зв`язку з чим підлягає скасуванню.
Крім цього, відповідачем не надано суду жодних доказів, які б підтверджували факт встановлення на автомобілі, яким керував позивач, газобалонного обладнання. Не вказано, що правопорушення зафіксоване за допомогою фото, чи відеозйомки, не зазначено технічних засобів, якими проводилася зйомка.
Згідно з ч.1 ст. 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при подачі позову було сплачено судовий збір в розмірі 454,00 грн., який і необхідно стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2,6,7,20,241-246 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції України про визнання нечинною постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити повністю.
Скасувати постанову серії ЕАН №3938967 від 19.03.2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.121 Кодексу України про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції України (03048, м. Київ, Солом`янський район, вул. Федора Ернста, 3 код ЄДРПОУ 40108646) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) судові витрати на оплату судового збору у сумі 454,00 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до П`ятого адміністративного суду через Новотроїцький районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В.Решетов