
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 квітня 2021 року м. Київ № 640/27133/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,-В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
1) визнати дії Головного управління Пенсійного Фонду України в місті Києві щодо відмови в проведенні індексації та перерахунку позивачу пенсії за віком протиправними;
2) зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві провести індексацію та виплату позивачу пенсії на підставі Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 статті 42 Закову України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124, застосувавши показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 4404,35 грн. на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Про деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», застосувавши коефіцієнт збільшення показник середньої заробітної плані (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.11, який склав 4888,83 гри., з дати проведення перерахунку, а саме: з 01.05.2020;
3) зобов`язати Головне управління Пенсійної о Фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», застосувавши до його стажу відпрацьовані 2 роки 6 місяців, після призначення йому пенсії з дати звернення за перерахунком, а саме: з 26.02.2020;
Позиція позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначає, що з 01.08.2017 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (надалі Закон України № 1058-IV).
Зазначає також, що відповідно до Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.01.2019 року по справі № 826/9130/18 пенсія йому виплачується з 01.01.2018 у розмірі 12369,22 гри., який був встановлений у момент його виходу на пенсію.
Позивач зазначає, що 26.02.2020 року він звернувся до Відповідача з проханням провести перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058-IV.
Однак, відповідач своїм листом № 8803-9728/0-02/8-2600/20 від 04.05.2020 року відмовив позивачу у даному перерахунку пенсії, обґрунтовуючи свою відмову тим, що після перерахунку розмір пенсії зменшиться.
Позивач звертає увагу на те, що Відповідач визнав правомірність такого перерахунку, оскільки цілком об`єктивно зробив розрахунок його пенсії станом на 01.03.2020 року.
У 2019 році, на підставі Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Відповідачем було проведено перерахунок пенсій і застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 4404,35 грн.
У 2020 році, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року №251 «Про деякі питання підвищення пенсійних виплат і падання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» Відповідачем було проведено перерахунок пенсій і застосовано коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11, внаслідок якого вказаний показник середньої заробітної плати склав 4888,83 грн.
Перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
Однак, а ні в 2019 році, а ні в 2020, як зазначає позивач, вказані перерахунки позивачу Відповідачем проведені не були, і на час звернення до суду застосовано показник середньої заробітної плати за 2014-2016 рік, яка складала 3764,40 грн.
Позивач зазначає, що 10.09.2020 року він звернувся до Відповідача з проханням зробити перерахунок його пенсії з 01.05.2020 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року №. 251 «Про деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році».
Однак, листом № 22970-23641/0-02/8-2600/20 від 09.10.2020 року Відповідач надав відповідь, що оскільки згідно рішення суду Головне управління зобов`язано виплачувати пенсію в твердому розмірі 12369,22 гри., тому підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови № 251 відсутні.
Позивач не погоджується з такими діями ГУ ПФУ та, посилаючись на ч. 1 ст. 46 Конституції України, ч. 2 ст. 42 Закону України № 1058-IV, зазначає, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Позивач зазначає, що відповідно до п. 2 постанови КМ України 4 «Про порядок проведення індексацій пенсій у 2019 році» від 20 лютого 2019 р. № 124, у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. її розмірі 1,17.
3764,40 гри. (показник заробітної плати за 2014-2016 рік) * 1,17 = 4404,35 гри. (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховувався при перерахунку пенсій році).
Відповідно до п. 1 ч. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» від 01.04.2020 року № 251, у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.11.
4404,35 гри. (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховувався при перерахунку пенсій у 2019 році) * 1.11 = 4888.83 гри. (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховувався при перерахунку пенсій у 2020 році).
Таким чином, як зазначає позивач, у 2019 та 2020 році перерахунок був проведений для тих пенсіонерів, які вийшли на пенсію до 2018 року.
Позивачу ж призначено пенсію у 2017 році, тобто його пенсія також підлягає індексації, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 та на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року №251 «Про деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році».
Позивач також звертає увагу на те, що відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Після виходу на пенсію, як зазначає позивач, він пропрацював ще 30 місяців, і звільнився у зв`язку, у зв`язку з чим йому повинен бути проведений перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст.42 Закону України № 1058-IV, передбачений для всіх працюючих пенсіонерів.
Після перерахунку його пенсії, на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058-IV, його стаж, на думку позивача, має становити 45 років.
Таким чином, після проведення індексації його пенсії на підставі Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року №251 «Про деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» та на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058-1V, розмір пенсії позивача повинен складати станом на 01.05.2020 12691,06 гри., де: 5,69428 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) х 4888,83 гри. (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховувався при перерахунку пенсій у 2020 році) х 0,45000 (коефіцієнт стажу) = 12527,26 гри. + 163,80 гри. (доплата за понаднормативний стаж - 10 років) = 12691,06 гри., замість початково визначеного розміру 12369,22 гри.
Позивач акцентує увагу на те, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/9130/18 від 30.01.2019 не зобов`язано Відповідача виплачувати мені пенсію в твердому розмірі, як зазначає Відповідач, а зобов`язано виплатити пенсію у розмірі, який був встановлений на момент його виходу на пенсію, у зв`язку з неправомірним обмеженням даного розміру пенсії Відповідачем.
Тобто, будь яких обмежень чи заборон, щодо здійснення перерахунків та індексацій його пенсії, а ні цим Рішенням суду, а ні будь яким іншим, не встановлено.
Таким чином, твердження Відповідача про те, що згідно Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/9130/18 від 30.01.2019 року Відповідача зобов`язано виплачувати позивачу пенсію в твердому розмірі не відповідає дійсності.
Таким чином, дії Відповідача щодо відмови у перерахунку та індексації пенсії, позивач вважає неправомірними.
Позиція відповідача.
Відповідач у відзиві зазначив, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.01.2019 та ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.03.2019 починаючи з 01.01.2018 пенсія виплачується у фіксованому розмірі - 12369,22 грн.
Додає, що відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 (далі - Постанова № 251) перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, проводиться з 01.05.2020 в розмірі 1,11, і таким чином заробіток для пенсій обчислених зокрема згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" складає 4888,83 грн. (4404,35 х 1,11).
Відтак, відповідач стверджує, що оскільки, згідно вищезазначених рішень судів Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зобов`язано виплачувати пенсію в твердому розмірі 12369,22 грн., тому підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови № 251 відсутні.
Крім того, як зазначає відповідач, згідно ст. 25 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).
За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Згідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати, з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
За матеріали пенсійної справи був проведений перерахунок пенсії Позивача відповідно до рішення суду з 01.01.2018 року.
Розмір пенсії за віком з 01.01.2018 року наступний 5,70146 х 3764,40 х 0,57263 = 12290,12 де: 5,70146 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, 3764,40 середня заробітна плата по Україні, 0,57263 - коефіцієнт страхового стажу, 1,35 - коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності.
Загальний розмір пенсії гр. ОСОБА_1 з 01.01.2018 року складає 12369,22грн. в тому числі 79,10 грн доплата за понаднормативний стаж.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві розглянуло заяву гр. ОСОБА_1 від 26.02.2020 року щодо перерахунку пенсії відповідно до частини 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» загальний страховий стаж Позивача складає 45 років 0 місяців 23 дні. що відповідає коефіцієнту стажу 0,45000. Розрахунок пенсії за віком з урахуванням набутого страхового стажу наступний 5,70146 х 4404,35 х 0,45000 =11285,82 де: 5,70146 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, 4404,35 середня заробітна плата по Україні, 0,45000 - коефіцієнт страхового стажу без урахування кратності. Загальний розмір пенсії з 01.03.2020 року складає 11449,62 грн. в тому числі 163,80 грн. доплата за понаднормативний стаж. Також був проведений розрахунок пенсії з урахуванням набутого страхового стажу та заробітної плати за періоди роботи 01.07.2000 по 31.01.2020 року (другий варіант). Розмір пенсії за віком наступний 5,50255 х 4404,35 х 0,45000 = 10905,82 де: 5,50255 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, 4404,35 середня заробітна плата по Україні, 0,45000 - коефіцієнт страхового стажу без урахування кратності. Загальний розмір пенсії з 01.03.2020 складав би 11069,62 грн. в тому числі 163,80грн. доплата за понаднормативний стаж.
Відповідач зазначає, що оскільки загальний розмір пенсії при перерахунку пенсії згідно заяви від 26.02.2020 року складав би 11285,82 грн., що зменшив розмір пенсії яку гр. ОСОБА_1 отримує на даний час (12369,22грн.) проведення цього перерахунку є не доцільним.
Відповідач надав додаткові пояснення, в яких зазначає, що гр. ОСОБА_1 звернувся із заявою від 26.02.2020 щодо перерахунку пенсії в частині внесення даних про звільнення з роботи і згідно частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зазначає, що Управлінням проведено розрахунок розміру пенсії гр. ОСОБА_1 відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» застосувавши показник середньої плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 4404,35 грн. У разі перерахунку пенсії по стажу загальний розмір пенсійної виплати гр. ОСОБА_1 з 01.03.2020 складав би 11449,62 грн., а у разі перерахунку пенсії по стажу та заробітку - 11 069,62 грн. Оскільки загальний розмір пенсії гр. ОСОБА_1 , який перерахований згідно рішення суду, з 01.01.2018 складає 12 369,22 грн., перерахунок пенсії згідно частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є недоцільним. Заява гр. ОСОБА_1 від 26.02.2020 була відпрацьована в частини внесення даних про звільнення з роботи, про що гр. ОСОБА_1 був повідомлений листом від 12.03.2020 № 2600-0306-8/33921 .
У разі перерахунку пенсії з 01.05.2020 застосувавши показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 4888,83грн. розмір пенсійної виплати гр. ОСОБА_1 склав би 11922,86грн.
Відповідач додає, що оскільки, Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.01.2019 року, було встановлено гр. ОСОБА_1 розмір пенсійної виплати в сумі - 12369,22 грн., проводити перерахунок пенсії з 01.05.2020 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 4888,83грн., недоцільно.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою від 11.11.2020 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою від 30.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження.
Встановлені судом обставини.
У даному випадку учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються наведені вище факти призначення позивачу пенсії, звернення позивача щодо перерахунку, зміст відповідей, що надані позивачу з боку відповідача, а відтак, вказані обставини є встановленими.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
У свою чергу, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
Відносно реалізації положень ч. 2 ст. 42 зазначеного Закону КМ України на період 2019 та 2020 прийнято дві постанови:
від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році»,
від 1 квітня 2020 р. № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році».
У першому випадку установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:
де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:
ЗСЗ = П сзп (1) : П сзп (2) х 100 % - 100 %,
де П сзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
П сзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У другому випадку у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. N 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., N 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
У даному випадку, за результатами дослідження пенсійної справи (а.с. 57 і далі) та результатів розгляду заяв позивача відповідачем (а.с. 117, 135 - 143, 144, 145 - 149), встановлено, що у 2020 році загальний страховий стаж Позивача складає 45 років 0 місяців 23 дні, що відповідає коефіцієнту стажу 0,45000. Розрахунок пенсії за віком з урахуванням набутого страхового стажу, проведений ГУ РФУ складає: 5,70146 х 4404,35 х 0,45000 = 11285,82 грн. де: 5,70146 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, 4404,35 середня заробітна плата по Україні, 0,45000 - коефіцієнт страхового стажу без урахування кратності.
Загальний розмір пенсії з 01.03.2020 року складає 11 449,62 грн., в тому числі 163,80 грн. доплата за понаднормативний стаж.
Також, ГУ ПФУ був проведений розрахунок пенсії з урахуванням набутого страхового стажу та заробітної плати за періоди роботи 01.07.2000 по 31.01.2020 року (другий варіант). Розмір пенсії за віком, розрахований ГУ ПФУ, складає: 5,50255 х 4404,35 х 0,45000 = 10 905,82 де: 5,50255 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, 4404,35 середня заробітна плата по Україні, 0,45000 - коефіцієнт страхового стажу без урахування кратності. Загальний розмір пенсії з 01.03.2020 складав би 11 069,62 грн. в тому числі 163,80 грн. доплата за понаднормативний стаж.
Оскільки загальний розмір пенсії при перерахунку пенсії згідно заяви від 26.02.2020 року складав би за розрахунками ГУ ПФУ 11 285,82 грн., що зменшив би розмір пенсії яку позивач отримує 12 369,22грн.
Крім того, ГУ ПФУ проведено розрахунок розміру пенсії позивачу відповідно до ч. 4 ст. 42 вищезгаданого Закону із застосуванням середньої плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 4 404,35 грн. У разі перерахунку пенсії по стажу загальний розмір пенсійної виплати позивачу з 01.03.2020 складав би 11 449,62 грн., а у разі перерахунку пенсії по стажу та заробітку - 11 069,62 грн.
У разі перерахунку пенсії з 01.05.2020 застосувавши показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 4888,83грн. розмір пенсійної виплати позивачу склав би 11 922,86 грн.
У свою чергу, за розрахунками позивача, розмір пенсії позивача повинен складати станом на 01.05.2020 12691,06 гри., де: 5,69428 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) х 4888,83 гри. (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховувався при перерахунку пенсій у 2020 році) х 0,45000 (коефіцієнт стажу) = 12527,26 гри. + 163,80 гри. (доплата за понаднормативний стаж - 10 років) = 12691,06 грн., замість початково визначеного розміру 12 369,22 гри.
З наведеного у сукупності вбачається, що у всіх випадках (відповіді ГУ ПФУ від 04.05.2020 № 8803-9728/О-02/8-2600/20, від 09.10.2020 № 22970-23641/О-02/8-2600/20) ГУ ПФУ при розгляді заяв про перерахунок пенсії позивача застосовує розмір пенсії у твердій сумі у розмірі 12 369,22 грн. визначений за рішенням суду, як такий, що є граничним.
Між тим, наведене твердження ГУ ПФУ не відповідає змісту та сутності вищезгаданого рішення ОАС м. Києва від 30.01.2019 у справі № 826/9130/18, наявність якого жодним чином не перешкоджає проведенню наступних перерахунків пенсії відповідно до встановлених правил та процедур, а визначена цим рішенням суду сума пенсії не є граничною та такою, що обмежена можливістю проведення наступних перерахунків.
За таких обставин є очевидним протиправне обмеження ГУ ПФУ можливості проведення перерахунку пенсії позивача із застосуванням вищевказаної суми за рішенням суду як граничної суми пенсії, оскільки наведене не встановлено ані ч. 2, ані ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у т.ч. і прийнятими на їх реалізацію постановами КМ України.
У зв`язку з чим наявні підстави для поновлення прав позивача шляхом зобов`язання ГУ ПФУ повторно розглянути заяви позивача, подані для проведення перерахунку на підставі ч. 2 та ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та вищезгаданих постанов КМ України.
В контексті застосування саме такого способу захисту прав позивача суд враховує те, що перерахунок пенсії здійснюється саме органом пенсійного фонду, а не судом, а відтак за обставин даної конкретної справи у суду відсутня компетенція зобов`язати визначити пенсію (провести перерахунок) відповідно до конкретних сум, зазначених позивачем.
Відтак, позов підлягає частковому задоволенню, - як зазначено вище.
У взаємозв`язку з наведеним слід зазначити, що відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
Зважаючи на те, що позивачем при зверненні до суду з даним позовом судовий збір не сплачувався, відшкодування витрат на оплату судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на рахунок позивача не проводиться.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), які полягають у застосуванні при розгляді заяв ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) щодо проведення перерахунку пенсії на підставі частини 2 та частини 4 статті 42 Закову України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а також постанов КМ України від 20.02.2019 № 124, від 01.04.2020 № 251, обмежувальної величини пенсії у розмірі 12 369,22 грн., як граничної суми пенсії, що може виплачуватись позивачу, застосування якої відображено у листах від 04.05.2020 № 8803-9728/О-02/8-2600/20, від 09.10.2020 № 22970-23641/О-02/8-2600/20.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) повторно розглянути заяви ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) щодо проведення перерахунку пенсії на підставі частини 2 та частини 4 статті 42 Закову України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а також на підставі постанов КМ України від 20.02.2019 № 124, від 01.04.2020 № 251, без обмеження перерахованої суми пенсії розміром 12 369,22 грн. та без застосування вказаної суми як граничної суми пенсії, що може отримуватись ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ).
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).
Суддя О.А. Кармазін