
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
26 квітня 2021 року м. Київ № 640/9702/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М. розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України у м. Києвіпровизнання протиправними дій та зобов`язати вчинити дії,В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо застосування при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) обмеження в 70% відповідних сум грошового забезпечення;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити з 01.01.2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) виходячи з розміру 77 % відповідних сум грошового забезпечення та здійснити відповідні виплати з урахуванням усіх доплат, надбавок та раніше проведених виплат.
Рішенням суду від 30.10.2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, 04053, м. Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, 16) щодо застосування при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) обмеження в 70% відповідних сум грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, 04053, м. Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, 16) здійснити ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01.01.2018 року по 05.03.2019 року перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сумобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, 04053, м. Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, 16) здійснити ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 05.03.2019 по 03.09.2019 року перерахунок пенсії відповідно до відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення у розмірі 100% підвищення пенсійного забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) понесені нею витрати по сплаті судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2021 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 жовтня 2020 року з усіма доданими до неї матеріалами повернуто апелянту.
До суду звернувся позивач, з заявою, в якій просить:
виправити описку, вилучивши з тексту судового рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 жовтня 2020 року у пункті 4, словосполучення «по 03.09.2019 року»;
надати роз`яснення, щодо чинності постанови КМУ від 14.08.2019 № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» станом на дату прийняття Рішення, а саме: 30 жовтня 2020 року;
обґрунтувати, де у Рішенні передбачено здійснити перерахунок пенсії виходячи з 77% грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум у період після 03.09.2019 року.
Дана заява обґрунтована тим, що при ознайомленні з текстом судового Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 жовтня 2020 року після розгляду скарги і винесення ухвали Шостим апеляційним адміністративним судом по справі № 640/9702/20 від 12 лютого 2021 року позивачем виявлено, що в Рішенні допущено описку, а саме: в пункті 4 зазначено обмеження терміну виконання «по 03.09.2019 року» що вступає в протиріччя пункту 1, де зазначено «адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю» та стало підставою для Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві у відмові йому у перерахунку пенсії виходячи з 77% грошового забезпечення та зменшенні суми нарахування виплат, а саме: не враховано період після 03.09.2019 року.
Суд зазначає, що враховуючи те, що провадження у справі № 640/9702/20 відкрито та справа розглядалася в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заява позивача про виправлення описки в судовому рішенні та про роз`яснення судового рішення, вирішується також у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Щодо заяви позивача в частині виправлення описки, шляхом вилучення з тексту судового рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 жовтня 2020 року у пункті 4, словосполучення «по 03.09.2019 року», суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 253 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який постановив судове рішення, може з власної ініціативи або за заявою учасника справи чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.
Суд зазначає, що згідно п. 4 резолютивної частини рішення від 30.10.2020 року, судом було вирішено, з урахуванням належного способу захисту, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, 04053, м. Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, 16) здійснити ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 05.03.2019 по 03.09.2019 року перерахунок пенсії відповідно до відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення у розмірі 100% підвищення пенсійного забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
При вирішенні даної вимоги, суд виходив з того, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Тобто, вказане рішення, відповідно до вимог статті 255 КАС України, набрало законної сили з 05.03.2019 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Втім, скасування 05 березня 2019 року в судовому порядку пункту 2 Постанови №103, яким було встановлено поетапну виплату пенсії (з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року) не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, позаяк станом на час виникнення спірних правовідносин відповідні норми Постанови №103 були діючими.
З огляду на вищевикладене та те, що пункти 1, 2 постанови № 103 були чинними до 05.03.2019, а відтак підлягали застосуванню Головним управлінням Пенсійного фонду України у м. Києві, то суд приходить до висновку, що позивач набув право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.
Аналогічна правова позиція була викладена у зразковій справі Верховним Судом у рішенні № 160/3586/19 від 06.08.2019, постанові Верховного Суду від 16.10.2019 у справі № 2040/6740/18.
Разом з тим, суд звертає увагу, що 14 серпня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (набрала чинності 04 вересня 2019 року), відповідно до пункту 1 якої виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
З огляду на те, що постанова Кабінету Міністрів України № 804 від 14 серпня 2019 року набрала чинності 04 вересня 2019 року, виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії є безпідставною лише в період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року (включно).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 в справі № 640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, визнано неправомірними дії Кабінету Міністрів України при прийнятті постанови від 14 серпня 2019 року № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та визнано цю постанову протиправною та нечинною повністю.
Проте, її скасування не впливає на результат вирішення цієї справи та позовні вимоги з 04.09.2019 по 31.12.2019 задоволенню не підлягають, оскільки відповідач протиправних дій при виплаті позивачу пенсії, перерахованої на підставі постанови № 804, не вчиняв, а сама постанова визнана нечинною у 2020 році.
А тому, задовольняючи вимогу позивача у спосіб зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 03.09.2019 року перерахунок пенсії відповідно до відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення у розмірі 100% підвищення пенсійного забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, судом не було допущено описки, у зв`язку із чим підстави для задоволення заяви позивача про виправлення описки, шляхом вилучення з тексту судового рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 жовтня 2020 року у пункті 4, словосполучення «по 03.09.2019 року» до задоволення не підлягає.
Щодо заяви позивача в частині щодо надання роз`яснення, щодо чинності постанови КМУ від 14.08.2019 № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» станом на дату прийняття Рішення, а саме: 30 жовтня 2020 року та обґрунтування, де у Рішенні передбачено здійснити перерахунок пенсії виходячи з 77% грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум у період після 03.09.2019 року, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою та другою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Аналіз вказаної статті свідчить про те, що необхідність роз`яснення судового рішення може бути зумовлена його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, або для тих осіб, що будуть здійснювати його виконання. Тобто це стосується випадків, коли судом не дотримані вимоги ясності, визначеності рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час його виконання.
Зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко збігаються з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту.
Отже, в ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. При цьому суд, роз`яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення.
Крім того, роз`яснення полягає в тому, що суд не повинен давати відповідь на нові вимоги або на невирішені вимоги, він лише пояснює положення постановленого ним рішенням, які нечітко сформульовані або є незрозумілими для заінтересованих осіб.
Беручи до уваги викладене вище, суд звертає увагу, що зі змісту заяви позивача вбачається, що він фактично просить роз`яснити не мотивувальну чи резолютивну частину судового рішення, а порядок виконання судового рішення, тобто вирішити питання (нові вимоги або невирішені вимоги), які не стосуються роз`яснення судового рішення в розумінні статті 254 КАС.
У той же час, суд звертає увагу, що в рішенні Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.10.2020 року, яке заявник просить роз`яснити, чітко та зрозуміло викладено зміст такого судового рішення, рішення викладено з додержанням норм, передбачених Кодексом адміністративного судочинства.
Таким чином, на думку суду, з урахуванням раціональності вищезазначених критеріїв доцільності роз`яснення судового рішення, у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про роз`яснення рішення Окружного адміністративного суду від 30.10.2020 року слід відмовити.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про виправлення описки та про роз`яснення рішення Окружного адміністративного суду від 30.10.2020 року відмовити.
Відповідно до частини п`ятої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалу про роз`яснення судового рішення або відмову у його роз`ясненні може бути оскаржено.
Згідно ч. 1 ст. 295 та ч. 1 ст. 297 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII) до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя І.М. Погрібніченко