
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
27 квітня 2021 року м. Рівне №460/6867/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Махаринця Д.Є. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо неправильного нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення з 01.01.2014 по 27.09.2017 з встановленням базового місяця – січень 2008 року; зобов`язати відповідача донарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2014 по 27.09.2017 з встановленням базового місяця – січень 2008 року.
Позивач в обґрунтування позову зазначає, що його у листопаді 2017 року звільнено зі служби цивільного захисту. У липні 2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою про виплату належної йому індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2014 по 27.09.2017 з встановленням базового місяця січень 2008 року. У відповіді на заяву було повідомлено, що індексація грошових доходів нараховувалася з визначенням базового місяця червень 2013 року, однак не виплачувалася у зв`язку з відсутністю коштів. Наведені висновки позивач вважає безпідставними та необґрунтованими, а тому, з метою відновлення порушених прав, звернувся до суду із цим позовом. Просив позов задовольнити повністю.
Відповідач подав відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнає, зазначає, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 №1078 позивачу була проведена індексація. 26.02.2013 Головне управління ДСНС України у Рівненській області зареєстровано як юридичну. Особовий склад Територіального управління МНС у Рівненській області призначався на запропоновані посади у підрозділи Головного управління ДСНС України у Рівненській області, в тому числі і позивач. З місяця призначення на посади у новостворену юридичну особу для всього складу визначався базовий місяць для нарахування індексації грошових доходів – червень 2013 року. Таким чином, позивач просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Згідно з вимогами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступі обставини.
ОСОБА_1 підполковник служби цивільного захисту проходив службу у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області з 1997 року.
Наказом начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області від 23.11.2017 №292 позивач був звільнений зі служби цивільного захисту у відставку з правом носіння форменного одягу, припинено контракт за пунктом 176 підпунктом 3 (за станом здоров`я) відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу.
01 липня 2020 року позивач звернувся до відповідача з запитом про отримання публічної інформації щодо нарахованих та виплачених сум індексації за період з січня 2014 року по день звільнення.
Відповідач листом від 04.08.2020 надав відповідь про нарахування та часткову виплачу індексації за період з 01.01.2014 по 31.12.2015 з встановленням базового місяця – червень 2013 року.
Листом від 07.09.2020 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області повідомило позивача про нарахування індексації за період з 01.01.2015 по 01.12.2017, однак її не виплати у зв`язку з відсутністю передбачених коштів.
Позивач не погоджується з встановленням базового місяця при нарахуванні індексації за період з 01.01.2014 по 23.11.2017 та невиплатою такої індексації, тому звернувся до суду.
Статтею 125 Кодексу цивільного захисту України визначено, що держава гарантує достатнє грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з метою створення умов для належного та сумлінного виконання ними службових обов`язків.
Порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Інструкцією “Про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту”, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23 квітня 2015 року № 475 (далі - Інструкція).
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі – Закон №1282-XII, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).
У статті 1 Закону №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з частиною першою ст.4 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Частинами першою-другою статті 5 Закону №1282-XII встановлено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі – Порядок №1078, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до пункту 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абзац 7 пункту 4 Порядку №1078).
Згідно з пунктом 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
У рішенні Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 5 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.
Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.
Звільнення особи з військової служби жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.
Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 07 серпня 2019 року у справі №825/694/17.
Щодо визначення базового місяця індексації грошового забезпечення позивача, то суд інстанції враховує наступне.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №1078 передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Крім цього, п. 10-2 Порядку №1078 встановлено, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість, та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи сума індексації зберігається, якщо сума збільшення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць. У разі коли сума збільшення заробітної плати більша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць, такий місяць вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.
Пунктом 10-1 Порядку №1078 передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2013 року №33 “Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України” реорганізовано шляхом злиття Територіальне управління МНС у Рівненській області та Управління Держтехногенбезпеки у Рівненській області, утворено Головне управління ДСНС у Рівненській області.
На виконання вказаної постанови, наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області №21 від 01.06.2013, ОСОБА_1 колишній старший помічник начальника зміни (з питань оперативного реагування) чергової зміни ОКЦ територіального управління МНС у Рівненській області призначений старшим помічником начальника зміни (з питань оперативного реагування) чергової зміни оперативно-координаційного центру головного управління ДСНС України у Рівненській області.
01.07.2013 року введено в дію Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 року № 5403-УІ. відповідно до ч. 2 розділу XII “Прикінцеві та перехідні положення” якого втратили чинність Закони України “Про пожежну безпеку” від 17.12.1993 №3745-ХІІ та “Про правові засади цивільного захисту” від 24.06.2004 №1859-ІУ.
З аналізу викладеного встановлено, що у спірний період проходження позивачем служби він не був військовослужбовцем, оскільки він не проходив військову службу відповідно до Закону України “Про військовий обов`язок і військову службу”, а проходив внутрішню службу в державній пожежній охороні - Головному управлінні МНС України у Рівненській області.
Матеріалами справи підтверджено, що наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області від 01.06.2013 року №21 ОСОБА_1 призначено старшим помічником начальника зміни (з питань оперативного реагування) чергової зміни оперативного координаційного центру Головного управління ДСНС України у Рівненській області із встановленням посадового окладу та інших видів грошового забезпечення.
Враховуючи наведене, базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення позивача є саме червень 2013 року.
Відтак, з огляду на вищевикладене позовні вимоги не підлягають до задоволення. Вказаний висновок суду відповідає правовій позиції Восьмого апеляційного адміністративного суду висловленій ним у постанові від 30.03.2021 по справі №460/6865/20.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
В задоволення позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області про визнання протиправними дії щодо неправильного нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення з 01.01.2014 по 27.09.2017 з встановленням базового місяця – січень 2008 року та зобов`язання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області донарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2014 по 27.09.2017 з встановленням базового місяця – січень 2008 року - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 27 квітня 2021 року
Суддя Д.Є. Махаринець