Рішення № 96531391, 15.04.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2021
Номер справи
420/8143/19
Номер документу
96531391
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/8143/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко O.A.,

секретар судового засідання Іщенко С.О.,

за участю:

представника позивача – Пасніченко І.І. (за довіреністю),

представника відповідача – Григоржевського М.С. (згідно ордеру),

розглядаючи за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції справу за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нові Черемушки» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,–

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 28.12.2019 року надійшла позовна заява Головного управління Держпраці в Одеській області до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нові Черемушки», в якій позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нові Черемушки» (вул. Маршала Малиновського, буд. 53-А, м. Одеса, Малиновський район, Одеська область, 65074; Код ЄДРПОУ: 40861629) шляхом зобов`язання ОСББ «Нові Черемушки» повністю зупинити експлуатацію пасажирських ліфтів, виробництва ВАТ «Могильовліфтмаш», 2015 року випуску, зав. №№ 188837, 188835, 18836, 58928, 156927, 158841, 158926, м. Одеса, вул. Маршала Малиновського, будинок 53-А; експлуатацію газової котельні, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Малиновського, 53-А; мереж 0,4 кВ та робіт в діючих електроустановках за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Малиновського, 53-А, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

Ухвалою від 02 січня 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у адміністративній справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у період з 05.12.2019 по 11.12.2019 посадовими особами Головного управління було проведено планову перевірку об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нові Черемушки» з метою перевірки додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення ОСББ «НОВІ ЧЕРЕМУШКИ». Під час проведення планової перевірки було виявлено 47 порушень, з яких 12, викладених у рядках № 1, 23, 24, 25, 27, 32, 42, 43, 44, 45, 46, 47 розділу V Акту перевірки суб`єкта господарювання від 11 грудня 2019 року № 15/14.3/06-1408, створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

До суду від відповідача 31 січня 2020 року за вх. №4431/20 надійшов відзив на позов (а.с.57-59), в якому зазначено, що з позовними вимогами позивач не погоджується. Вказано, що ОСББ «Нові Черемушки» відповідно до законодавства є формою управління багатоквартирного будинку, не являється роботодавцем, і лише здійснює організацію його утримання шляхом укладення договорів, що унеможливлює отримання дозволу на експлуатацію ліфтів та газово-котельного господарства. Вказано, що щодо пункту 44 припису, а саме «шахти ліфтів не забезпечені постійним електричним освітленням, чим порушено, п. 6.4.26. «Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів», відповідно до цього ж пункту 6.4.26 дозволяється в глухих шахтах, у разі розміщення в них ліфтів з автоматичним приводом дверей кабіни і шахти, вмикати їх освітлення тільки під час проведення оглядів і ремонтів. Таким чином, не передбачено постійного електричного освітлення у глухих шахтах ліфта. Щодо пункту 45 припису «ліфти експлуатуються з порушенням вимог п. 7.2.3. «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів» - не складені акти прийомки ліфтів в експлуатацію» зазначено, що на підставі акта готовності об`єкта до експлуатації від 19.08.2015 р. Державною архітектурно-будівельною інспекцією України був виданий Сертифікат серії ІУ № 164152381983, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об`єкта: «Будівництво групи жилих будинків з об`єктами соцкультпобуту та паркінгом 1 черга будівництва (секції -1,1а,2,2а,3,3а,3б) за адресою: м. Одеса, вул. Малиновського, 53-55» проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації. Замовником будівництва зазначається комунальне підприємство «Міське капітальне будівництво».

Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

03 лютого 2020 року ухвалою суду визначено розгляд справи за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нові Черемушки» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду проводити за правилами загального позовного провадження.

До суду від позивача 05 лютого 2020 року за вх. №5325/20 надійшла відповідь на відзив (а.с.70-72), у якій позивачем зазначено, що відсутній дозвіл територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, а саме: пасажирські ліфти, виробництва ВАТ «Могильовліфтмаш», 2015 року випуску, зав. №№ 188837, 188835, 18836, 58928, 156927, 158841, 158926. Договір від 08.08.2016 № 292.16.51 укладений між ОСББ «Нові Черемушки» та ТОВ «АПОГЄЙ» щодо технічного обслуговування ліфтів не є належним доказом підтвердження усунення порушення зазначеного в п. 42 акту. Договір від 08.08.2016 № 292.16.51 стосується саме надання послуг з технічного обслуговування ліфтів, а не їх експлуатації. Також вказано, що щодо пунктів 44, 45 акту, ОСББ «НОВІ ЧЕРЕМУШКИ» не надало доказів усунення порушень.

Ухвалою суду від 19 березня 2020 року клопотання представників позивача та відповідача про зупинення провадження по справі задоволено. Зупинено провадження по справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

11 лютого 2021 року усною ухвалою суду, внесеною до протоколу судового засідання, поновлено провадження по справі.

Ухвалою суду від 19 березня 2021 року заяву представника позивача про зменшення позовних вимог задоволено та позовні вимоги в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нові Черемушки» (вул. Маршала Малиновського, буд. 53-А, м. Одеса, Малиновський район, Одеська область, 65074; Код ЄДРПОУ: 40861629) шляхом зобов`язання ОСББ «Нові Черемушки» повністю зупинити експлуатацію газової котельні, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Малиновського, 53-А - залишено без розгляду.

19 березня 2021 року ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача комунального підприємства «МІСЬКЕ КАПІТАЛЬНЕ БУДІВНИЦТВО» та Управління капітального будівництва Одеської міської ради.

Ухвалою суду від 19 березня 2021 року закрито підготовче провадження по справі та призначено справу №420/8143/19 до судового розгляду по суті.

08 квітня 2021 року ухвалою суду заяву позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції за допомогою програмного забезпечення «EasyCon» - задоволено. Визначено судові засідання по справі № 420/8143/19 здійснювати в режимі відеоконференції поза межами суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon» (https://vkz.court.gov.ua - «EasyCon»).

Ухвалою суду від 09 квітня 2021 року заяву представника відповідача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції за допомогою програмного забезпечення «EasyCon» - задоволено. Надано можливість представнику відповідача брати участь у судових засіданнях по справі № 420/8143/19 в режимі відеоконференції поза межами суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon» (https://vkz.court.gov.ua - «EasyCon»).

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечував.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, відзивом позивача на позовну заяву та відповіддю на відзив, дослідивши обставини, якими сторони обґрунтовуються вимоги та перевіривши їх наданими з боку учасників справи доказами, судом встановлено наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 1 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Статтею 1 Закону України «Про охорону праці» визначено, що охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров`я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Згідно ст.37 Закону України «Про охорону праці», державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

На підставі Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, Державна служба України з питань праці та її територіальні органи є повноважними органами щодо реалізації державної політики охорони праці зі здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки.

За результатами планової перевірки ОСББ «НОВІ ЧЕРЕМУШКИ», що була проведена у період з 05.12.2019 року по 11.12.2019 року, позивачем складено акт від 11.12.2019 року № 15/14.3/06-1408 (а.с.16-21), на підставі якого прийняті приписи про усунення порушень від 11.12.2019 року № 15/14.3/06-1408-2181 (а.с.22-23), №15/14.3/06-1408-2182 (а.с.24-25), 15/14.3/02-1408-2183 (а.с.26-27) та №15/14.1/06-1408-2184 (а.с.28-29).

Відповідно до зазначеного акту перевірки встановлено порушення, зокрема які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, та які з урахуванням наданих представником позивача у судовому засіданні пояснень, станом на момент прийняття даного рішення залишились не усуненими:

23. Стаття 13 ЗУ № 2694 - чергові профілактичні випробування та вимірювання електрообладнання та електромереж не проведені, (чим порушено п. 1.3.1.; Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів НПАОП40.1-1.21-98);

24. Стаття 13 ЗУ № 2694 - опосвідчення безпечного стану електроустановок не проведене (чим порушено Р. 8; Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів НП АОП40.1-1.21-98);

27. Стаття 13 ЗУ № 2694 - на підприємстві відсутня необхідна кількість електротехнічного персоналу для обслуговування електроустановок, (чим порушено п. 1.3.1.; Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів НПАОП40.1-1.21-98);

42. Стаття 21 ЗУ № 2694 - відсутній дозвіл територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, а саме: пасажирські ліфти, виробництва ВАТ «Могильовліфтмаш», 2015 року випуску, зав. №№ 188837, 188835, 18836, 58928, 156927, 158841, 158926. Порушено вимоги п.9.7.1 «Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00-1.02-08, а також вимоги п.6 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки» ПКМУ № 1107 від 26.10.2011р, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ №330 від 10.04.2019;

43. Стаття 13 ЗУ №2694 - до перевірки не надані технічні паспорти пасажирських ліфтів, виробництва ВАТ «Могильовліфтмаш», 2015 року випуску, зав. №№ 188837, 188835, 188836, 158928, 156927, 158841, 158926. відповідно до вимог п. 9.7.15. «Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00-1.02-08. Відсутня інформація щодо введення ліфтів в експлуатацію, проведених оглядів та випробувань, про призначення осіб, відповідальних за організацію робіт з ремонту та технічного обслуговування, і електромеханіків, відповідальних за справний стан, не надано документи, які підтверджують якість встановлених компонентів (буферів, уловлювачів, обмежувачів швидкості та ін.);

44. Стаття 13 ЗУ № 2694 - шахти ліфтів не забезпечені постійним електричним освітленням, чим порушено п. 6.4.26. «Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00-1.02-08;

45. Стаття 13 ЗУ № 2694 - ліфти виробництва ВАТ «Могильовліфтмаш», 2015 року випуску, зав.№№188837, 188835, 188836, 158928, 156927, 158841, 158926. експлуатуються з порушенням вимог п.7.2.3. НПАОП 0.00-1.2-08 «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів», а саме: не складені акти прийомки ліфтів в експлуатацію.

Враховуючи зазначені порушення, Головне управління Держпраці в Одеській області звернулось до суду з даним позовом, де просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов`язання ОСББ «Нові Черемушки» повністю зупинити експлуатацію пасажирських ліфтів, виробництва ВАТ «Могильовліфтмаш», 2015 року випуску, зав. №№ 188837, 188835, 18836, 58928, 156927, 158841, 158926, м. Одеса, вул. Маршала Малиновського, будинок 53-А; мереж 0,4 кВ та робіт в діючих електроустановках за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Малиновського, 53-А, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Так, відповідачем у відзиві на позов не зазначено заперечення щодо порушень, встановлених у пунктах 23, 24 та 27 акту перевірки.

Відповідач посилається лише на те, що він є формою управління багатоквартирного будинку та здійснює організацію його утримання шляхом укладання договорів.

Суд ставиться критично до таких доводів відповідача, оскільки з акту перевірки вбачаються порушення відповідачем норм щодо експлуатації ліфтів, а не їх утримання.

Щодо доводів відповідача про те, що згідно п.6.4.26 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів не передбачено постійного електричного освітлення у глухих шахтах ліфта, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.6.4.26 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених Наказ Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду 01.09.2008 року №190, шахта ліфта повинна бути забезпечена постійним електричним освітленням, що дає інтенсивність світла не менше ніж 50 люкс на висоту 1000 мм над дахом кабіни і на підлогу приямка, навіть якщо двері шахти закриті. Стаціонарну електричну мережу не встановлюють, якщо шахта частково огороджена і має достатнє освітлення. Дозволяється в глухих шахтах, у разі розміщення в них ліфтів з автоматичним приводом дверей кабіни і шахти, вмикати їх освітлення тільки під час проведення оглядів і ремонтів. Електричні лампи освітлення шахти повинні бути захищені від механічних пошкоджень.

Отже, з вищевикладеної норми вбачається загальне правило щодо обов`язковості постійного освітлення у шахті ліфта, та одне виключення з такого правила щодо глухих шахт, в яких розміщені саме ліфти з автоматичним приводом дверей кабіни і шахти.

Позивачем до суду не надано доказів того, що пасажирські ліфти виробництва ВАТ «Могильовліфтмаш», 2015 року випуску, зав. №№ 188837, 188835, 18836, 58928, 156927, 158841, 158926, розташовані за адресою м. Одеса, вул. Маршала Малиновського, будинок 53-А, є ліфтами з автоматичним приводом дверей кабіни і шахти.

Отже, відповідачем доказів усунення порушень, зазначених під номерами 42-45 акту перевірки до суду не надано.

Приписами ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Відповідно до положень ч.ч. 1,2 ст. 4 зазначеного Закону, об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання відповідно до цього Закону та статуту зобов`язане: забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна, що належить співвласникам; звітувати загальним зборам про виконання кошторису об`єднання за рік; забезпечувати виконання вимог статуту об`єднання; виконувати свої договірні зобов`язання; забезпечувати дотримання інтересів усіх співвласників при встановленні умов і порядку володіння, користування і розпорядження спільною власністю, розподілі між співвласниками витрат на експлуатацію та ремонт спільного майна; припиняти дії третіх осіб, що утруднюють або перешкоджають реалізації прав володіння, користування і розпорядження спільним майном співвласниками; у випадках, передбачених законодавством, статутом об`єднання, представляти інтереси співвласників відповідно до наданих повноважень у відносинах з третіми особами.

Таким чином, основна діяльність відповідача полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Нормативно-правовим актом, який визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб`єктами господарювання, а також між цими суб`єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання, є Господарський кодекс України.

Стаття 55 Господарського кодексу України відносить до суб`єктів господарювання осіб, які здійснюють господарську діяльність.

Стаття 3 цього Кодексу визначає господарську діяльність як діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямовану на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Діяльність негосподарюючих суб`єктів, спрямована на створення і підтримання необхідних матеріально-технічних умов їх функціонування, що здійснюється за участі або без участі суб`єктів господарювання, є господарчим забезпеченням діяльності негосподарюючих суб`єктів.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про охорону праці», роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Частиною 3 статті 21 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Стаття 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачає, що господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.

Відповідно до положень п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (далі Порядок № 1107), дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.

Як вбачається зі змісту роз`яснення Держгірпромнагляду від 31.01.2013 року №016//0/4.2-6/6/13, яке було надано на виконання протокольного рішення Кабінету міністрів України від 14.12.2011 року №92, якщо об`єднання співвласників багатоквартирного будинку для управління, утримання і використання неподільного та загального майна та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку не використовує найману працю під час виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації машин і механізмів підвищеної небезпеки, то норма про отримання документа дозвільного характеру на виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатацію машин і механізмів підвищеної небезпеки на об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не поширюється.

Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України в своєму листі від 12.01.2015 року № 73/0/11-06/6/18 «Про надання роз`яснення» на № 306 від 20.11.2014 року чітко зазначила: «Виходячи з зазначеного, якщо об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не використовує найману працю під час виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, то отримувати дозвіл йому не потрібно».

Враховуючи вищевикладені приписи чинного законодавства, суд зазначає, що для вирішення питання, чи повинно об`єднання співвласників багатоквартирного будинку отримувати дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки обов`язковому з`ясуванню підлягають обставини, чи використовує ОСББ «НОВІ ЧЕРЕМУШКИ» найману працю під час виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації машин і механізмів підвищеної небезпеки.

Як вбачається зі змісту акта перевірки: «Наказом № 41 від 01.10.2019 року призначено відповідального за стан охорони праці інженера з охорони праці ОСОБА_1 , який пройшов навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці - протокол № 2316 від 15.10.2018 року.

Наказом № 45 від 25.10.2019 призначено відповідального за технічний стан і організацію безпечної експлуатації систем газопостачання начальника котельні ОСОБА_2 , який пройшов навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів - протокол № 31 від 26.03.2018р. та протокол № 91 від 27.10.2017р.

Голова правління ОСОБА_3 пройшов навчання і перевірку знань з питань охорони праці в обсязі виконуваних робіт - протокол № 2317 від 15.10.2019р».

Таким чином, з викладеного вбачається та відповідачем не заперечується використання ОСББ «НОВІ ЧЕРЕМУШКИ» найманої праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації машин і механізмів підвищеної небезпеки та наміри про подальше її використання.

При цьому суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 26 червня 2019 року (справа №815/935/17).

Суд зазначає, що в адміністративних справах щодо застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) суд має встановити наявність підстав для застосування таких заходів на момент постановлення судового рішення, зокрема, наявність не усунутих суб`єктом господарювання порушень вимог законодавства, які дійсно створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Мета застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) полягає в убезпеченні працівників підприємства та його відвідувачів від можливої небезпеки. Разом з тим, форма такого захисту повинна бути розумною, не порушувати прав відповідача і не повинна перешкоджати власнику (користувачу) вживати заходів до усунення виявлених порушень.

Суд встановив, що підставою для звернення позивача з даним позовом був висновок щодо порушення відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці і промислової безпеки, які викладені в акті перевірки.

Суд вважає, що встановлені позивачем при перевірці ОСББ «НОВІ ЧЕРЕМУШКИ» у пунктах 23, 24, 27, 42, 43, 44 та 45 акту перевірки порушення вимог експлуатації електрообладнання та електромереж а також ліфтів створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Позивачем до суду не надано доказів на підтвердження усунення вказаних порушень чи їх відсутності.

При цьому ОСББ «НОВІ ЧЕРЕМУШКИ» не позбавлено можливості, за умови усунення виявлених порушень, звернутись до Головного управління Держпраці в Одеській області з відповідною заявою про усунення встановлених порушень для проведення повторної перевірки.

Відтак, враховуючи викладене, приймаючи до уваги пояснення представника позивача, надані у судовому засіданні, щодо усунення відповідачем частини порушень, зазначених у акті перевірки під номерами 1, 25, 32, 46, 47, суд вважає, що підлягають задоволенню позовні вимоги Головного управління Держпраці в Одеській області в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нові Черемушки» шляхом зобов`язання об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нові Черемушки» зупинити експлуатацію: пасажирських ліфтів виробництва ВАТ «Могильовліфтмаш», 2015 року випуску, зав. №№ 188837, 188835, 18836, 58928, 156927, 158841, 158926, м. Одеса, вул. Маршала Малиновського, будинок 53-А; мереж 0,4 кВ та робіт в діючих електроустановках за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Малиновського, 53-А, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей – до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, які загрожують життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки суб`єкта господарювання №15/14.3/06-1408 від 11 грудня 2019 року за номерами: 23, 24, 27, 42, 43, 44, 45.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, суд доходить висновку, що позовна заява Головного управління Держпраці в Одеській області підлягає задоволенню частково.

15 квітня 2021 року судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення суду та зазначено, що повний текст рішення суду буде виготовлено у строк, визначений ч.3 ст.243 КАС України.

Згідно з приписами ч.3 ст.243 КАС України залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Згідно з ч. 1 ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Відповідно до ч.4 та ч.5 ст.120 КАС України останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Враховуючи, що 10-й день складання повного тексту рішення припав на вихідний день (неділя), в силу положень ст.120 КАС України, повний текст рішення суду складено 26 квітня 2021 року (перший робочий день).

Керуючись ст.ст. 173, 195, 241, 248, 256, 294 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області - задовольнити частково.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нові Черемушки».

Зобов`язати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нові Черемушки» зупинити експлуатацію: пасажирських ліфтів виробництва ВАТ «Могильовліфтмаш», 2015 року випуску, зав. №№ 188837, 188835, 18836, 58928, 156927, 158841, 158926, м. Одеса, вул. Маршала Малиновського, будинок 53-А; мереж 0,4 кВ та робіт в діючих електроустановках за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Малиновського, 53-А, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей – до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, які загрожують життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки суб`єкта господарювання №15/14.3/06-1408 від 11 грудня 2019 року за номерами: 23, 24, 27, 42, 43, 44, 45.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач – Головне управління Держпраці в Одеській області (просп.Шевченка, буд.2, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39781624).

Відповідач - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нові Черемушки» (вул.Маршала Малиновського, буд.53-А, м.Одеса, 65074, код ЄДРПОУ 40861629).

Повний текст рішення складено та підписано 26.04.2021 року.

Суддя О.А. Вовченко