Рішення № 96527107, 26.04.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2021
Номер справи
200/1920/21-а
Номер документу
96527107
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 квітня 2021 р. Справа№200/1920/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області(ЄДРПОУ: 42169496, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, 17) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 18.01.2021 року про відмову в призначенні пенсії;

- зобов`язати відповідача з урахуванням висновків суду повторно розглянути заяву №43 від 13.01.2021 року про призначення пенсії, зарахувавши: до спеціального (пільгового) страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоди роботи з 28.12.1994 року по 12.07.1995 року, з 01.09.2015 року по 31.07.2017 року, з 01.09.2017 року по 30.09.2018 року та до страхового (загального) стажу період роботи з 28.08.2015 року по 15.11.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не згоден з рішенням відповідача щодо відмови йому в призначенні пенсії через відсутність 25 років необхідного пільгового стажу на підземних роботах. Враховуючи, що позивач надав всі необхідні документи, які підтверджують наявність стажу для призначення пенсії, вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.02.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, до пільгового стажу роботи позивача управлінням не зараховано період проходження ним строкової військової служби в період з 28.12.1994 року по 12.07.1995 року у зв`язку з тим, що на час призову на строкову військову службу до лав Збройних сил України позивач не навчався у професійно-технічному навчальному закладі та не був працевлаштований за професією.

До страхового стажу позивача не зараховано період з 28.08.2015 року по 15.11.2018 року у зв`язку з тим, що підприємством не сплачено страхові внески.

Відповідачем зазначено, що в довідці, яка видана Федеральним державним унітарним підприємством «Державний трест «Артиквугілля» №136/СП від 17.08.2020 року вказано про те, що з 01.01.2010 року у відповідності до частини 4 статті 7 Федерального закону РФ від 24.07.2009 року №212-фз «Про страхові внески в пенсійний фонд Російської федерації…» відрахування в Пенсійний фонд не здійснюється. Тобто, згідно до законодавства Російської федерації іноземців, що працюють поза межами території РФ на російських підприємствах н е підлягають пенсійному страхуванню, стаж їх роботи до трудового стажу для призначення пенсії не зараховується.

Також, згідно до довідки №128/сп від 13.08.2020 року, що видана Федеральним державним унітарним підприємством «Держаний трест «Артиквугілля», позивач працював 50% робочого часу у підземних умовах, проте згідно роз`яснень Міністерства соціального захисту населення України та Міністерства праці України за №01-3/406-02-2 від 10.05.1994 року під повним робочим днем вважається виконання роботи в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу.

Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 звернувся до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою №43 від 13.01.2021 року про призначення пенсії згідно п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 18.01.2021 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з тим, що заявник не має необхідних 25 років пільгового стажу на підземних роботах по частині 3 статті 114 вищевказаного Закону.

Відповідно оскаржуваного рішення до загального та пільгового стажу позивач не зараховано час роботи на руднику Баренцбург арх. Шпицберген «Державного тресту «Арктиквугілля» з 28.08.2015 року по 15.11.2018 року у зв`язку з тим, що з 01.01.2010 року внески до Пенсійного фонду Російської Федерації не сплачуються (ця інформація зазначена у довідках про заробітну плату з «Державного тресту «Арктиквугілля»).

До пільгового стажу роботи позивача не зараховано період роботи з 28.08.2015 року по 15.11.2018 року в «Державному тресті «Арктиквугілля» у зв`язку з тим, що згідно довідки №128/сп від 13.08.2020 року позивач працював 50% робочого часу у підземних умовах. Згідно пункту 2 «Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників про обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» №383 від 18.11.2005 року під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків».

Не погодившись з рішенням відповідача про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України "Про пенсійне забезпечення".

Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч.4 ст.24 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”). До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”.

Відповідно до ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Відповідно до п.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Аналогічна норма міститься у ч.1 ст.14 Закону № 1788, а саме, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Відповідно до ст. 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється КМУ.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі списками № 1 та № 2 деталізоване у Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383).

Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством фінансів України.

Аналіз наведених положень дає підстави вважати, що право особи на призначення пільгової пенсії згідно зі статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала на роботах, віднесених до Списків № 1 або № 2, і необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за Списком № 1 або № 2.

Відсутність підтвердження цих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу та призначення пенсії на пільгових умовах.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 06 грудня 2015 року у справі № 686/19687/14а.

Щодо не зарахування УПФУ до загального та пільгового стажу позивача періодів роботи з 28.08.2015 року по 15.11.2018 року в «Держаному тресті «Арктиквугілля» через те, що з 01.01.2010 року страхові внески до Пенсійного фонду Російської Федерації не сплачуються, суд зазначає наступне.

Відповідно до записів з трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_2 позивач за період з 28.08.2015 року по 15.11.2018 року працював на руднику Баренцбург арх. Шпицберген «Державного тресту «Арктиквугілля».

Судом встановлено, що трудова книжка НОМЕР_3 позивача оформлена належним чином.

Статтею 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року передбачено, що для встановлення права на пенсію, утому числі пенсій на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією Угодою. Розмір пенсії за Угодою обчислюють із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

З огляду на вказані норми діючого законодавства суд вважає, що наявність у підприємства, де він працював, заборгованості зі сплати страхових внесків не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. А застрахована особа не несе відповідальності за несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків; нарахованих із заробітної плати цієї особи. Цю відповідальність несе тільки страхувальник (підприємство).

Суд вважає, що відмова у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю відомостей про сплату страхувальником страхових внесків (єдиного внеску), є непропорційним втручанням держави в права позивача та порушує його право на своєчасне отримання пенсії в належному розмірі.

Тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Суд вважає безпідставним посилання відповідача на те, що до пільгового стажу позивача не зараховано період роботи з 28.08.2015 року по 15.11.2018 року в «Державному тресті «Арктиквугілля» з підстав того, що згідно довідки №128/сп від 13.08.2020 року ОСОБА_1 працював 50% робочого часу у підземних умовах, суд до уваги не приймає з огляду на наступне.

Окрім того, позивач просить зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 01.09.2015 року по 31.07.2017 року та з 01.09.2017 року по 30.09.2018 року, в підтвердження пільгового стажу позивачем надано довідку від 01.12.2020 року №274/сп видану Федеральним державним унітарним підприємством «Державний трест «Арктиквугілля».

Відповідно до Угоди “Про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення”, яка набрала законної сили 13.03.1992 року статтею 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, підписаної 13.03.1992 року, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць Угоди та членів їх сімей здійснюється за нормами законодавства держави, на території якого вони проживають.

Відповідно статті 5 дія Угоди поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян які встановлені або будуть встановлені законодавством держав учасниць Угоди.

Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах, враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, зокрема Російської Федерації.

Час роботи на території держав-учасниць держав-учасниць вказаної Угоди ( в тому числі Російської Федерації) враховується до стажу, що дає право на призначення пенсії за Списками №” 1 та № 2 за умови підтвердження пільгового стажу належно оформленою ( відповідно до вимог вищезазначеної постанови ) уточнюючою довідкою.

Законом України від 11.07.1995 року № 290/95-ВР ратифіковано “Угоду про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудящих-мігрантів” В силу другої-третьої статті 4 даної Угоди, трудовий стаж, включаючи стаж на пільгових підставах і за спеціальністю, взаємно визнається Сторонами. При виїзді трудящого мігранта з Сторони працевлаштування, працедавцем(наймачем) видається йому довідка або інший документ, що містить відомості про тривалість роботи і заробітної плати помісячно.

Згідно абзацами 2 та 3 статті 6 “Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації ” про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн” від 14.01.1993 року, передбачено, що трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв`язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбулась трудова діяльність.

Водночас, за приписами статті 7 Угоди питання пенсійного забезпечення регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року та двосторонніми угодами в цій галузі (далі - Угода СНД), згідно із статтею 1 якої, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством країни, на території якого вони проживають.

Отже, із змісту наведених норм вбачається, що пенсія призначається за нормами законодавства країни, де проживає особа, а стаж, набутий на території однієї із зазначених в Угоді держав, зараховується до пільгового у разі, якщо такий стаж взаємно визначений Сторонами.

Згідно довідки уточнюючої особливий характер роботи (особливі умови праці), необхідної для призначення пенсії по старості, наданої позивачем до відповідача від 13.08.2020 року №128/сп видана Федеральним державним унітарним підприємством «Державний трест «Арктиквугілля» містить посилання на встановлені нормативи робочого часу позивача: 5 денний робочий тиждень з 7 годинним робочим днем в умовах зайнятості на підземних роботах 50% і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді).

У зазначеній довідці вказано, що посада: начальники участків, їх заступники (помічники) виконуючі роботи у підземних умовах, відноситься до списку №1, розділ 1, 1010100г-23239, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року №10, робота проходила при зайнятості на підземних роботах 50% і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді ). Посада: майстер гірник відноситься до списку №1, розділ 1, 1010100г-24097, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року №10, робота проходила при зайнятості на підземних роботах 50% і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді).

Відповідно довідки від 01.12.2020 року №274/сп виданої Федеральним державним унітарним підприємством «Державний трест «Арктиквугілля» позивач в період з вересня 2015 року по липень 2017 року та з вересня 2017 року по вересень 2018 року працював на шахті №1-5 рудника Баренцбург та здійснив 722 підземні виходи, тобто більше 50% робочого часу на рік. Дана довідка видана на підставі табелю виходів.

Крім того, пунктом 4.7 Порядку № 22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію; відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Не скориставшись правом, передбаченим ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV відповідач не виконав вимог п. 4.7 Порядку № 22-1.

В контексті вищезазначеного, суд вважає, що період пільгової роботи позивача в «Державному тресті «Арктиквугілля» за період з 01.09.2015 року по 31.07.2017 року та з 01.09.2017 року по 30.09.2018 року необхідно зарахувати до пільгового стажу, а до загального стажу необхідно зарахувати період роботи з 28.08.2015 року по 15.11.2018 року.

Позивач також просить зарахувати до страхового (загального) стажу період проходження строкової військової служби в лавах збройних сил з 28.12.1994 року по 12.07.1995 року.

В оскарженому рішенні не зазначено про не зарахування до пільгового стажу позивача відповідного періоду, проте у відзиві відповідачем зазначено, що період з 28.12.1994 року по 12.07.1995 року не зарахований ним до пільгового стажу позивача, оскільки на час призову на строкову військову службу до лав Збройних сил України, а саме, 28.12.1994 року позивач не навчався у професійно-технічному навчальному закладі, та не був працевлаштований за професією.

Судом встановлено, що з розрахунку стажу роботи позивача не вбачається зарахування відповідних періодів до пільгового стажу.

Частиною 4 статті 24 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах передбачених законодавством, що діяло раніше.

На період проходження позивачем військової служби діяло Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затверджене Постановою Ради Міністрів СРСР від 3 серпня 1972 року № 590.

Пунктом «к» частини 1 пункту 109 вказаного Положення передбачено, що крім роботи в якості робочого або службовця в загальний стаж роботи зараховується також служба в складі Збройних сил СРСР.

При призначені на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій за віком та інвалідності робочим та службовцям, які працювали на підземних роботах, на роботах зі шкідливими умовами праці та в гарячих цехах та на інших роботах зі шкідливими умовами праці (підпункти «а» та «б» пункту 16), та пенсії у зв`язку з втратою годувальника їх сім`ям, а також пенсії за віком робітницям підприємств текстильної промисловості (підпункт «в» пункту 16) періоди, зазначені в підпунктах «к» та «л», дорівнюються за вибором особи, яка звернулась за призначенням пенсії або до роботи, що передувала даному періоду, або до роботи, яка слідувала по закінченню цього періоду.

Відповідно до запису трудової книжки позивача Серії АВ №202251 після закінчення періоду проходження строкової служби позивача слідувала пільгова підземна робота у якості учня машиніста підземних установок підземним з повним робочим днем на підприємстві ДВАТ шахта «Південнодонбаська», яка зарахована відповідачем до спеціального стажу позивача.

Оскільки суд приходить до висновку, що період проходження строкової військової служби в лавах збройних сил з 28.12.1994 року по 12.07.1995 року є обґрунтованим, відповідачем при повторному розгляді заяви позивача до пільгового стажу необхідно зарахувати відповідний період.

Згідно з частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 7 ч.2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України в разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов`язання відповідача вчинити певні дії, і це прямо вбачається з п. 7 ч.2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України.

При цьому, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

З огляду на викладене, оскаржуване рішення є протиправним і підлягає скасуванню, а позовні вимоги мають бути задоволенні частково шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути від 13.01.2021 року з урахуванням висновків суд.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 7, 8, 10, 139, 242, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42169496, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, 17) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 18.01.2021 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов`язати Волноваське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 № 43 від 13.01.2021 року про призначення пенсії з урахуванням висновків суд.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42169496, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, 17) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) суму судового збору у розмірі 908,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.П. Бабаш