
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2021 р. Справа№200/3426/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії у відповідності до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з 04.11.2019 року у відповідності до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», призначивши у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на пенсійному обліку відповідача як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з листопада 2019 року за судовим рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2020 року у справі № 200/8281/20-а.
Зазначає, що рішенням від 05.01.2021 року відповідач призначив пенсію, а рішенням від 13.01.2021 року, яке повністю повторює попереднє рішення, здійснив перерахунок вже призначеної пенсії.
Згідно цих рішень середній заробіток позивача був розрахований у розмірі 11905,32 гривень, який не оспорюється.
Але при повторному розгляді заяви про призначення пенсії відповідачем не враховано фактичні обставини про періоди роботи ОСОБА_1 в підземних умовах, які дають йому право на призначення пенсії на пільгових умовах та встановлені рішенням суду при розгляді справи № 200/8281/20-а.
10 лютого 2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії згідно з вимогами ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», призначивши її у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, наполягаючи щоб такий перерахунок був здійснений з дня призначення пенсії, тобто, з 04.11.2019 року, оскільки раніш визначений розмір пенсії був невірний.
Листом відповідача № 0531-02-8/4232 від 27 лютого 2021 року позивачеві відмовлено в перерахунку пенсії з підстав того, що стаж роботи за Списком № 1 складає 7 років, що не відповідає ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Позивач зазначає, що обставини щодо наявності у нього необхідного пільгового стажу встановлені судовим рішенням.
Позивач не погоджується з такими діями управління, тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 27 квітня 2021 року.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися судом належним чином.
Відповідачем надано письмовий відзив від 19.04.2021 року № 0531-07-7/8069 (а.с. 45-46). В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що позивач перебуває на обліку управління з 04 листопада 2019 року та отримує пенсію за віком на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на виконання судового рішення у справі № 200/8281/20-а.
Наголошує, що позивач має пільговий стаж за списком № 1 з урахуванням періоду навчання та військової служби – 13 років 25 днів замість необхідних 15 років, передбачених ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
З зазначених причин відповідач зазначає, що позивач не має права на перерахунок пенсії у зв`язку з відсутністю пільгового стажу 15 років та просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність даного позову.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 (а.с. 14-16). Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно довідки від 20.08.2019 року № 1426-5000179469 позивача взято на облік як внутрішньо переміщену особу у м. Краматорськ Донецької області (а.с. 17).
Позивач з 04 листопада 2019 року знаходиться на пенсійному обліку відповідача як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2020 року у справі № 200/8281/20-а (а.с. 27-32), що не заперечується сторонами.
Заявою від 10.02.2021 року позивач звернувся до відповідача про перерахунок пенсії по збільшенню пільгового стажу згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с. 18-20).
Зокрема, у зверненні позивача зазначено, що запис у протоколі/розрахунку пенсії про сім повних років пільгової роботи за Списком № 1 не відповідає фактичним обставинам, що встановлені судовим рішенням, а запис щодо роботи за Списком № 1 – 13 років 0 місяців 25 днів також не відповідає дійсності.
Позивач у зверненні також зазначив, що судовим рішенням встановлено його пільговий стаж 23 роки 11 місяців 18 днів, а не 7 років 4 місяці 20 днів, як зазначено у розрахунку до стажу при складанні протоколу/розпорядження (а.с. 23-26).
Листом від 24.02.2021 року № 0531-02-8/4232 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії за віком у зв`язку з відсутністю пільгового стажу 15 років (а.с. 21-22). В листі вказано, що позивач має пільговий стаж за списком № 1 – 7 років замість необхідних 15 років, передбачених Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за віком, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з належних обставин, а також у старості в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон № 1058) встановлює порядок нарахування та виплати пенсії.
Відповідно до п. 1 та п. 4 статті 8 Закону України від 09.07.2006 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування на рівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надані Верховною Радою України.
Статтею 44 Закону № 1058 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із соціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої територіально.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058, страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
За приписами ч. 1 ст. 33 Закону України № 1058 пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в розмірах: інвалідам I групи - 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи - 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Як зазначено в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2020 року у справі № 200/8281/20-а, ОСОБА_1 має наступні записи в трудовій книжці (а.с. 27-32):
- запис № 1 від 01 вересня 1983 - 08 січня 1987 рік - навчання в міському СПТУ № 109 м. Горлівка за професією підземний електрослюсар;
- запис №2 від 26 січня 1987 року - прийнятий підземним електрослюсарем 3 розряду на шахту ім. Гагаріна;
- запис № 3 01 травня 1987 рік - виданий розрахунок у зв`язку з призивом до лав Радянської армії відповідно до пункту 3 статті 36 КЗпП України;
- запис № 4 від 26 червня 1989 року позивач прийнятий підземним електрослюсарем шахтоуправління № 190 тресту «Горліськвугдлебуд»;
- запис № 5 від 26 червня 1992 року переведений підземним електрослюсарем 4 розряду з повним робочим днем під землею. ;
- запис № 6 від 05 черв 1996 року звільнений за власним бажанням за статтею 38 КЗпП України;
- запис № 7 від 03 жовтня 1996 року прийнятий підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею на шахтоуправління № 10 «Горлівськийвуглебуд»;
- запис № 10 від 27 червня 2003 року звільнений за власним бажанням відповідно до статті 38 КЗпП України;
- запис № 11 від 03 вересня 2007 року прийнятий на роботу слюсарем на ТОВ «Дайрекс»;
- запис № 12 від 31 березня 2008 року звільнений за власним бажанням;
- запис № 13 від 21 квітня 2008 року прийнятий підземним електрослюсарем четвертого розряду з повним робочим днем під землею;
- запис № 14 від 27 вересня 2010 року звільнений за власним бажанням у зв`язку із скороченням працівників відповідно до статті 40 КЗпП України;
- запис № 15 від 25 жовтня 2010 року прийнятий підземним електрослюсарем 4 розряджу на шахтоуправлінь «Трест Горлівськийвуглебуд»;
- запис № 16 від 01 лютого 2012 року звільнений за переведенням на шахту ім. Леніна ДП «Артемвугілля»;
- запис № 17 від 06 лютого 2012 року прийнятий підземним електрослюсарем 4 розряду з повним робочим днем під землею;
- запис № 18 від 29 лютого 2012 року звільнений за переведенням до ШПУ № 10, відповідно до пункту 5 статті 36 КЗпП України;
- запис № 19 від 02 березня 2012 року прийнятий підземним електрослюсарем 4 розряду з повним робочим днем під землею на ДП «Артемвігулля»;
- запис № 20 від 05 січня 2015 року звільнений за власним бажанням за статтею 38 КЗпП України.
Крім того, до пільгового стажу позивача зараховано період навчання з 01 вересня 1983 року по 08 січня 1987 року у ПТУ № 109 м. Горлівки за спеціальністю «підземний електрослюсар» та період проходження строкової військової служби з 11 травня 1987 року по 31 травня 1989 року.
Таким чином, за винятком семи місяців роботи в ТОВ «Дайрекс» з вересня 2007 року по березень 2008 року позивач має пільговий стаж за списком № 1 – 23 роки 11 місяців 18 днів, з яких навчання за спеціальністю – 3 роки 4 місяці 28 днів, військова служба – 2 роки 21 день, робота в підземних умовах – 18 років 6 місяців 19 днів.
Таким чином, станом на дату звернення до відповідача 04 листопада 2019 року страховий стаж роботи із шкідливими умовами, який дає право позивачу на перерахунок пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, склав 18 років 6 місяців 19 днів, тобто позивач мав право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відтак, на позивача поширюється дія ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідно до якої, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії підлягають задоволенню.
Разом з тим, прийнявши неправомірне рішення про відмову у перерахунку пенсії, відповідач діяв поза межами статті 19 Конституції України та законів України, не визнавши право позивача на перерахунок пенсії, що призвело до його порушення, а тому воно підлягає захисту судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод та інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно – правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.
Отже, вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб`єктів владних повноважень, при цьому вихід за межі позовних вимог повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав щодо яких подана позовна вимога.
Вказане підтверджується роз`ясненням поняття «виходу за межі позовних вимог», наведеним у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення».
Так, відповідно до пункту 3 цієї Постанови виходом за межі позовних вимог є вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.
В абзаці 10 п. 9 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 Конституційний Суд України наголошував, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб`єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права, без його практичного застосування.
Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Враховуючі наведені вище неправомірні дії управління щодо необґрунтованого неврахування до пільгового стажу періодів роботи та нездійснення перерахунку пенсії, суд вважає за можливе для повного захисту прав позивача на підставі частини 2 статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення управління, викладене в листі від 24.02.2021 року № 0531-02-8/4232 про відмову в перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації відповідно паспорта громадянина України: АДРЕСА_2 ; місце фактичного проживання/перебування згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 20.08.2019р. № 1426-5000179469: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (місцезнаходження згідно даних з ЄДР: 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, буд. 5, код ЄДРПОУ 23346787) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області, яке викладене в листі від 24.02.2021 року № 0531-02-8/4232 про відмову в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 04 листопада 2019 року у відповідності до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», призначивши у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (код ЄДРПОУ 23346787) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 27 квітня 2021 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Л.Б. Голубова