Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №295/4570/21
1-кс/295/2209/21
УХВАЛА
Про відмову в наданні тимчасового доступу до речей та документів
26.04.2021 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду міста Житомира ОСОБА_1
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про надання тимчасового доступу до документів, подане заступником начальника другого відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління Головного управління ДФС у Житомирській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_4 , в кримінальному провадженні№42019060000000052 від 04.12.2019 року за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст.212, ч. 2 ст. 364 КК України, та додані до нього матеріали,-
в с т а н о в и в :
І Суть клопотання
Слідчий за погодженням з прокурором звернувся з клопотанням, в якому просить надати тимчасовий доступ до документів та розпорядження про їх вилучення (виїмку) у службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДР НОМЕР_1 ), копій документів по проведеним господарським операціям між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДР НОМЕР_2 ) за період часу з моменту проведених фінансово - господарських операцій по теперешній час.
В обґрунтування клопотання слідчий вказав, що досудове розслідування розпочато за матеріалами, які надійшли від УСБУ в Житомирській області, відповідно до яких встановлено, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДР НОМЕР_3 , юридична та фактична адреса: АДРЕСА_1 ) протягом 2019 року поза податковим та бухгалтерським обліком здійснюють реалізацію на території Житомирської області паливно - мастильних матеріалів на АЗС та підконтрольні СГД з метою подальшого продажу необлікованих товарів та формування податкового кредиту та валових витрат.
У подальшому, для прикриття незаконної діяльності, службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у бухгалтерському та податковому обліку підприємства використовують реквізити підконтрольних підприємств реального сектору економіки України, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДР НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДР НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДР НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДР НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДР НОМЕР_8 ), ПП « ОСОБА_5 » (код ЄДР НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДР НОМЕР_10 ), СФГ « ОСОБА_6 » (код ЄДР НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДР НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДР НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДР НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДР НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДР НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДР НОМЕР_16 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДР НОМЕР_17 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДР НОМЕР_18 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДР НОМЕР_19 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДР НОМЕР_20 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код ЄДР НОМЕР_21 ), через банківські рахунки яких проводяться грошові кошти за нібито реалізовані ПММ.
В клопотанні слідчий вказує, що в ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що на території Житомирської області та міста Києва діє організована група осіб, яка використовуючи реквізити підконтрольних суб`єктів господарської діяльності, здійснює реалізацію поза бухгалтерським та податковим обліком паливно - мастильних матеріалів на АЗС, які знаходяться на території Житомирської, Київської, Рівненської областей та м. Києва.
У подальшому, з метою отримання коштів на рахунки для розрахунків за імпортовані паливно-мастильні матеріали у бухгалтерському та податковому обліку підконтрольних підприємств відображаються безтоварні операції з реалізації паливно - мастильних матеріалів господарствам реального сектору економіки, внаслідок чого у первинні бухгалтерські документи вносяться недостовірні відомості стосовно періоду, обсягу та постачання паливно мастильних матеріалів.
Відповідно до висновку аналітичного дослідження №11/06-30-16-05/35611258 від 30.04.2020 року «Про результати дослідження фінансово - господарських операцій ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » щодо наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та інших правопорушень, за період з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року встановлено ознаки (ризики) маніпулювання протягом 2019 року з податковими та документами СГД по ланцюгу постачання оформлення реалізації ПММ за відсутності необхідних матеріальних та трудових ресурсів для їх виконання.
У результаті аналізу зареєстрованих ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » протягом 2019 року акцизних накладних встановлено обставини, які можуть підтверджувати інформацію про здійснення операцій з продажу пального за готівку та перенесення податкового кредиту за безтоварними операціями на суб`єктів з ознаками фіктивності. Так, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » згідно акцизних накладних завантажує автомобілі (зареєстровані пересувні акцизні склади) на нафтобазі (акцизний склад №1005436), що належить ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », які в подальшому спрямовуються на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДР НОМЕР_2 ).
В клопотанні вказано, що протягом серпня - грудня 2019 року від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » оформлено та зареєстровано податкові та акцизні накладні за операціями з продажу пального - важкі дистиляти (газойлі) у загальній кількості 4 783 488 літрів на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на загальну суму 109 593 403 грн., в т.ч. ПДВ 18 265 567 грн.
Дослідженням інформаційних ресурсів ДПС України встановлено, що податковий кредит сформований підприємством ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за рахунок оформлення операцій із придбання ПММ від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », що мають ознаки безтоварних, в подальшому використовується по ланцюгу СГД, в тому числі, для забезпечення злочинних схем заволодіння коштами державних підприємств, та відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом.
У ході досудового розслідування встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » згідно податкових накладних протягом березня - квітня 2019 отримувало послуги по зберіганню, обліку та видачі дизельного пального від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДР НОМЕР_1 ), АЗС якого розташовані у Київській області.
Слідчий вказує, що встановлено ознаки маніпулювання з податковими та бухгалтерськими документами СГД по ланцюгу постачання за відсутності необхідних матеріальних та трудових ресурсів для їх виконання, з метою створення передумов для безпідставного виведення по вищевказаному ланцюгу коштів державного підприємства.
Мотивуючи клопотання, слідчий посилається на те, що з метою встановлення обсягу зберігання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » паливно - мастильних матеріалів на потужностях ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », виникла необхідність у вилучені документів по фінансово - господарським операціям між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». У зазначених документах наявна інформація, яка не містить охоронюваної законом таємниці, є предметом доказування та має значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, а саме: документи, що містять інформацію стосовно проведених фінансово - господарських операцій між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та відомості, які підтвердять або спростують факт проведення фінансово - господарських операцій, містять зразки почерку осіб, які задіяні у незаконній діяльності, яка направлена на ухилення від сплати податків.
Як зазначено в клопотанні, вилучення оригіналів документів необхідне для використання при проведенні слідчих дій в ході досудового розслідування по кримінальному провадженню, а саме: експертного дослідження, проведення позапланових перевірок, а також аналізу обсягу і кількості операцій та розрахунків, що здійснювались, для з`ясування їх реальності, встановлення кола суб`єктів господарської діяльності та осіб задіяних у протиправній схемі злочинної діяльності, яка направлена на ухилення від сплати податків, а також для ідентифікації осіб, діями яких державному бюджету завдано збитків.
В клопотанні слідчий просить розглянути його за відсутності сторони, у володінні якої знаходяться вказані вище документи, оскільки це призведе до передчасного розголошення відомостей, що безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, які заплановано провести з метою збирання доказів.
ІІ Процедура та позиція учасників справи
В судове засідання слідчий не з`явився, подав заяву про розгляд клопотання в його відсутність, клопотання підтримав та просив задоволити.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювалось у зв`язку з неприбуттям в судове засідання осіб, які беруть участь в розгляді клопотання.
ІІІ Кримінально-процесуальне законодавство
Згідно з ч. 2 ст. 160 КПК України, клопотання про тимчасовий доступ повинно містити: короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання; правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Зі змісту ч. 5 ст. 132 КПК України вбачається, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
ІV. Обставини, встановлені слідчим суддею, їх оцінка та висновки
Дослідивши клопотання та додані до нього копії з матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42019060000000052 від 04.12.2019 року, за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст.212, ч. 2 ст. 364 КК України.
Зі змісту витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань вбачається, що кримінальне провадження, в межах якого слідчий просить отримати тимчасовий доступ до речей і документів, здійснюється з приводу того, що працівник правоохоронного органу, зловживаючи службовим становищем, сприяє незаконній діяльності суб`єктів господарювання, а також за фактом реалізації упродовж 2019 року посадовими особами суб`єктів господарювання дизельного палива без сплати податків, а отримати тимчасовий доступ слідчий бажає до документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » які, за версією слідства, здійснюють фінансово - господарські операції по зберіганню, обліку та видачі дизельного пального, при цьому досудове розслідування щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у даному кримінальному провадження не здійснюється.
Крім того, слідчий у клопотанні, серед іншого, посилається на те, що вказані документи необхідні для проведення почеркознавчих експертиз, однак всупереч припису ч. 5 ст. 132 КПК України слідчим до клопотання не долучено постанову про призначення експертизи.
Пунктами 1-3 частини 3 статті 132 КПК України передбачено, що застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
З огляду на викладене, слідчий суддя вважає клопотання слідчого безпідставним, таким, що не відповідає вимогам ст.ст. 160, 163 КПК України, слідчим не доведено можливість застосування заходів кримінального провадження до особи, стосовно якої не здійснюється досудове розслідування, а відтак підстави для його задоволення відсутні.
Керуючись ст.ст. 132, 160, 162, 163 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити в задоволенні клопотання заступника начальника другого відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління Головного управління ДФС у Житомирській області старший лейтенант податкової міліції ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до документів в кримінальному провадженні №42019060000000052 від 04.12.2019 року за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст.212, ч. 2 ст. 364 КК України.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1