
г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 213/266/20
Номер провадження 2/213/41/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2021 року м. Кривий Ріг
Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі
головуючої судді - Князєвої Н.В.,
за участю секретаря судового засідання - Васильєвої Є.В.,
представника позивача - Запєвалової Т. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Комунального підприємства теплових мереж "Криворіжтепломережа" до виконавчого комітету Криворізької міської ради, виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради, Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про встановлення сервітуту,
В С Т А Н О В И В :
Стислий виклад позиції позивача.
Комунальне підприємство теплових мереж "Криворіжтепломережа" звернулось до суду з вищевказаним позовом до відповідачів, посилаючись на те, що, будучи суб`єктом господарювання з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, є оператором зовнішніх інженерних мереж, основним обов`язком якого є оснащення вузлами комерційного обліку будівель. На прибудинковій території будинку АДРЕСА_1 планується встановлення вузла комерційного обліку. Переважна кількість квартир будинку перебуває в комунальній власності. Власниками квартир НОМЕР_1 та НОМЕР_2 є відповідач-3 та відповідач-4. Мешканці будинку відмовилися брати прилад обліку теплової енергії на відповідальне зберігання. Тому просить встановити строком на п`ять років сервітут щодо технічного підвального приміщення будинку АДРЕСА_1 , в якому обладнується вузол комерційного обліку теплової енергії, для встановлення та обслуговування такого вузла обліку позивачем (т.1 а.с.28, 30).
Стислий виклад заперечень відповідачів.
Виконавчий комітет Інгулецької районної у місті ради просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки він не наділений повноваженнями щодо встановлення сервітутів (доступу) до підвальних приміщень будинків, які належать до комунальної власності територіальної громади м. Кривого Рогу, зокрема, будівлі за адресою: АДРЕСА_1 . (т.1 а.с.37-38).
Виконавчий комітет Криворізької міської ради просить суд відмовити у позові, вважає, що є неналежним відповідачем у даній справі, оскільки житловий будинок АДРЕСА_1 є комунальною власністю територіальної громади міста і перебуває на балансовому обліку департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради. Також зазначає, що позивачем недотримані вимоги чинного законодавства щодо встановлення вузла комерційного обліку теплової енергії у багатоквартирному житловому будинку, підстави для встановлення сервітуту відсутні, а звернення до суду є передчасним (т.1 а.с.63-65).
Департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради проти заявлених позовних вимог заперечує у повному обсязі, оскільки не є власником квартир житлового будинку АДРЕСА_1 , а встановлення судом сервітуту щодо частини будівлі, на якій обладнується вузол комерційного обліку, для встановлення та обслуговування такого вузла є недоцільним у зв`язку з відсутністю послуги централізованого теплопостачання у будинку (т.1 а.с.231-232).
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 правом надання відзиву на позов не скористались.
Процесуальні дії у справі.
Позовна заява отримана судом 21.01.2020 року. У зв`язку з невідповідністю вимогам статті 175 ЦПК України ухвалою від 26.02.2020 залишена без руху.
06.03.2020 до суду надійшла уточнена позовна заява.
10.03.2021 провадження у справі відкрито. Постановлено проведення розгляду справи в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання.
31.03.2020 та 19.05.2020 Виконавчі комітети Інгулецької районної у місті ради та Криворізької міської ради скористались правом надання відзиву на позов.
25.06.2020 та 28.09.2020 судом задоволені клопотання представника позивача про витребування доказів.
13.08.2020, 20.10.2020 та 21.10.2020 ухвали щодо витребування доказів виконані.
16.11.2020 за клопотанням представника позивача до участі у справі залучено співвідповідача - Департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради.
14.12.2020 Департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради скористався правом надання відзиву на позов.
24.12.2020 підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду по суті.
Інші процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо) судом не здійснювались.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позов у повному обсязі, просила його задовольнити.
Представники відповідача Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради Курмаз А.С. та Гоцалюк А.В. в судовому засіданні 24.02.2021 просили відмовити в позові, зазначивши, що вимоги до них є необґрунтованими, вони не є власниками будинку і вважають недоцільним встановлювати вузол обліку, оскільки майже всі квартири є нежилими.
Фактичні обставини, встановлені судом.
Комунальне підприємство теплових мереж «Криворіжтепломережа» є суб`єктом господарювання з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії для об`єктів усіх форм власності та населення у м. Кривому Розі.
На виконання вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та Порядку інформування оператором інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2018 № 444, 09.09.2019 року на прибудинковій території будинку АДРЕСА_1 та 11.09.2019 на офіційному сайті КПТМ «Криворіжтепломережа» (http://www.kpts.dp.ua) було розміщено інформацію щодо наміру позивача здійснити обладнання вузлами комерційного обліку будівель, серед яких: будинок АДРЕСА_1 .
63 квартири даного будинку є комунальною власністю територіальної громади міста Кривого Рогу та перебувають на балансовому обліку Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради. Квартира АДРЕСА_2 перебуває у приватній власності ОСОБА_1 . Квартира АДРЕСА_3 - у приватній власності ОСОБА_2 .
21.10.2019 за ініціативою КПТМ «Криворіжтепломережа» проведені збори мешканців будинку з метою вирішення питання встановлення приладу обліку теплової енергії в підвальному приміщенні згідно розробленої та затвердженої проектної документації.
Під час опитування мешканці будинку відмовились брати прилад обліку теплової енергії на відповідальне зберігання внаслідок вільного доступу в підвальне приміщення і неодноразові крадіжки обладнання з місцевої системи опалення сторонніми особами.
За інформацією ТОВ «УЮТ-2011» житловий будинок АДРЕСА_1 послугою централізованого постачання не забезпечений.
Зміст спірних правовідносин.
Встановленим в судовому засіданні фактам відповідають правовідносини, які регулюють право користування чужим майном шляхом встановлення сервітуту.
Норми права, які застосовує суд.
До правовідносин між сторонами належить застосувати норми ЦК України, Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Таке оснащення та відповідна проектна документація не потребують видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг.
Відповідно до абзацу 1 частини 3 ст. 3 Закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузлів комерційного обліку повідомляє власників (співвласників) будівлі про намір встановити такий вузол, вартість такого встановлення, розмір та порядок сплати передбаченого цим Законом внеску за встановлення вузла комерційного обліку.
Відповідно до п. 4 Порядку інформування оператором інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2018 № 444 (Порядок), повідомлення доводиться до відома власників (співвласників) будівлі шляхом розміщення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування; у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під`їздах будівлі.
Відповідно до абзацу 2 ч. 3 ст. 3 Закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», власник (співвласники) будівлі протягом двох місяців має право повідомити оператору зовнішніх інженерних мереж (за своїм вибором) про згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах; намір погодити з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку; намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку в установленому законодавством порядку.
Абзацом 3 частини 3 ст. 3 Закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» визначено, що у разі якщо протягом двох місяців з дня отримання повідомлення власник (співвласники) не повідомив оператора зовнішніх інженерних мереж про намір погодити з ним відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку в установленому законодавством порядку, а також у разі якщо власник (співвласники) повідомив про намір погодити відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку в установленому законодавством порядку, але не зробив цього протягом чотирьох місяців з дня повідомлення оператором про намір встановити вузли комерційного обліку, оснащення будівлі вузлами комерційного обліку здійснює оператор зовнішніх інженерних мереж.
Абзацом 4 ч. 3 ст. 3 Закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» передбачено, що у разі якщо власник (співвласники) будівлі не дає згоди або створює перешкоди встановленню вузла комерційного обліку в місцях вводу зовнішніх інженерних мереж у будівлю, оператор зовнішніх інженерних мереж, до яких приєднана (приєднується) будівля, може вимагати встановлення судом сервітуту щодо частини будівлі, в/на якій обладнується вузол комерційного обліку, для встановлення та обслуговування такого вузла обліку. У такому разі порядок відшкодування витрат на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку, встановлений цією статтею, не змінюється.
Частиною 1 ст. 401 ЦК України визначено, що право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом.
За приписами ст. 402 ЦК України, сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду. У разі недосягнення домовленості про встановлення сервітуту та про його умови спір вирішується судом за позовом особи, яка вимагає встановлення сервітуту. Отже, підставою встановлення сервітуту є відсутність у будь-якої особи можливості задовольнити свої потреби іншим способом, як встановлення права користування чужим майном - сервітуту. Тому, правова природа сервітуту передбачає, що однією з умов його встановлення є неможливість власника майна задовольнити власні потреби без встановлення користування чужим майном.
Висновок суду.
Аналізуючи спірні правовідносини в контексті вказаних норм права, суд вважає встановленим наступне:
- виконавчий комітет Криворізької міської ради та виконавчий комітет Інгулецької районної у місті ради є неналежними відповідачами у даній справі;
- позивачем не доведена необхідність встановлення вузла комерційного обліку теплової енергії у даному житловому будинку, проектна документація не надана;
- житловий будинок АДРЕСА_1 не забезпечений послугою централізованого постачання.
Отже, позов задоволенню не підлягає.
Щодо розподілу судових витрат.
Понесені судові витрати слід покласти на позивача.
Керуючись ст. 8 Конституції України, ст.ст.3, 4, 13, 16, 401, 402 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 19, 23, 77, 78, 141, 263-265, 268, 273, 274, 279, 354-355 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні позовних вимог Комунального підприємства теплових мереж "Криворіжтепломережа" до виконавчого комітету Криворізької міської ради, виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради, Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про встановлення сервітуту відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпровського апеляційного суду через Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Позивач: Комунальне підприємство теплових мереж «Криворіжтепломережа», вул. Дежньова, 9, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, код ЄДРПОУ: 03342184.
Відповідач: Виконавчий комітет Криворізької міської ради, пл. Молодіжна, буд. 1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, код ЄДРПОУ: 04052169.
Відповідач: Виконавчий комітет Інгулецької районної у місті ради, пл. Гірницької Слави, буд. 1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, код ЄДРПОУ: 04052548.
Відповідач: Департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, код ЄДРПОУ: 04052548.
Відповідач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_4 , РНОКПП: невідомо.
Відповідач: ОСОБА_2 , АДРЕСА_5 , РНОКПП: невідомо.
Повне судове рішення складено 23 квітня 2021 року.
Суддя Н. В. Князєва