
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
26 квітня 2021 року м. Київ № 640/4471/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Артеменко В.В., розглянувши заяву позивача про накладення штрафу за невиконання рішення в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Державної казначейської служби України
про зобов`язання вчинити дії,
за участю:
заявника - ОСОБА_1 ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної казначейської служби України про зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.11.2019 позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Державної казначейської служби України щодо виплати компенсації за порушення строку перерахування коштів по виконавчому листу виданому Голосіївським районним судом міста Києва 20.01.2016 по справі №752/9068/15-ц та зобов`язано Державну казначейську службу України (01601, місто Київ, вул. Бастіонна, 6, ЄДРПОУ 37567646) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) компенсацію за порушення строку перерахування коштів при виконанні виконавчого листа виданого Голосіївським районним судом міста Києва від 20.01.2016 по справі №752/9068/15-ц, на підставі рішення Державної казначейської служби України про виплату компенсації за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів від 23.01.2019 №1 у розмірі 33 620,61 грн.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.04.2020 апеляційну скаргу Державної казначейської служби України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 листопада 2019 року без змін.
Таким чином, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.11.2019 набрало законної сили 08.04.2020.
Окружним адміністративним судом міста Києва 13.05.2020 видано виконавчий лист №640/4471/19.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.08.2020 заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволено та зобов`язано Державну казначейську службу України подати звіт про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.11.2019 в частині зобов`язання виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) компенсацію за порушення строку перерахування коштів при виконанні виконавчого листа виданого Голосіївським районним судом міста Києва від 20.01.2016 по справі №752/9068/15-ц, на підставі рішення Державної казначейської служби України про виплату компенсації за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів від 23.01.2019 №1 у розмірі 33 620,61 грн., у місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали.
Державною казначейською службою України 25.09.2020 подано звіт про виконання судового рішення по справі №640/4471/19.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2020 накладено на начальника Державної казначейської служби України ОСОБА_2 штраф за невиконання рішення суду у розмірі 42040,00 грн, та зобов`язано Державну казначейську службу України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6, код ЄДРПОУ 37567646) протягом 30 календарних днів з дня отримання даної ухвали подати суду звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі №640/4471/19.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.02.2021 апеляційну скаргу Державної казначейської служби України - задоволено частково. Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 листопада 2020 року про накладення штрафу за невиконання рішення суду - скасовано в частині накладення на начальника Державної казначейської служби України ОСОБА_2 штрафу в розмірі 42 040,00 гривень за невиконання рішення суду. В іншій частині ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 листопада 2020 року - залишено без змін.
Державною казначейською службою України 26.02.2021 подано звіт про виконання судового рішення по справі №640/4471/19.
Разом з тим, через відділ документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярію) Окружного адміністративного суду міста Києва 09.04.2021 позивачем подано заяву про накладення штрафу за невиконанням судового рішення в адміністративній справі №640/4471/19.
В судовому засіданні 26.04.2021 позивач підтримав подану заяву про накладення штрафу за невиконання рішення суду та вказав, що доводи відповідача про недостатнє асигнування за бюджетною програмою КПКВК 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» є безпідставними. Несплата компенсації за невиконання судового рішення на підставі відсутності бюджетних коштів, не може бути причиною невиконання відповідачем своїх зобов`язань.
Представник Державної казначейської служби України в призначене судове засідання не прибув, повідомлявся належним чином.
Відповідно до частини четвертої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Вирішуючи питання про наявність підстав для накладення штрафу на керівника Державної казначейської служби України, суд зазначає наступне.
Стаття 129-1 Конституції України встановлює, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Як вбачається з поданого 26.02.2021 відповідачем звіту, рішення суду залишається не виконаним.
Так, в звіті зазначено, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 21.12.2018 Казначейством прийнято рішення від 23.01.2019 №1 про нарахування та виплату компенсації (далі - рішення про виплату компенсації) по справі №752/9068/15-ц у сумі 33 620, 61 грн. Вказане рішення про виплату компенсації знаходиться на виконанні у Казначействі за бюджетною програмою 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою».
Відповідно до абзацу другого пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про гарантії заборгованість за рішеннями суду, що підлягають виконанню за бюджетною програмою КПКВК 3504040, погашається в такій черговості: у першу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров`я, а також у зв`язку з втратою годувальника; у другу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду, пов`язаними з трудовими правовідносинами; у третю чергу погашається заборгованість за всіма іншими рішеннями суду.
Зазначено, що виплата компенсація за порушення строку перерахування коштів за рішенням суду, враховуючи її специфіку нарахування та виплати, відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону про гарантії відноситься не до першої черги погашення заборгованості, а до третьої черги погашення заборгованості.
З огляду на значну кількість судових рішень, які підлягають виконанню за рахунок бюджетних коштів, а також зважаючи на недостатнє державне фінансування бюджетної програми забезпечення виконання рішень суду, виплату заборгованості за вказаним виконавчим листом позивач отримає в порядку черговості виконання інших судових рішень, зареєстрованих раніше.
Особливості виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу визначені приписами статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», частиною першою якої визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
На виконання вказаних положень Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (надалі - Порядок №845), який визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій) (пункт 3 Порядку №845).
У той же час, пунктом 3 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440 (надалі - Порядок №440), визначено, що рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
Передача рішень до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється окремо щодо кожної черги щокварталу до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом (пункт 13 Порядку №440).
Бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік (пункт 19 Порядку №440).
Так, у силу пункту 49 Порядку №845, у разі коли для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктами 47 і 50 цього Порядку необхідні додаткові кошти понад обсяг відповідних бюджетних призначень, Казначейство подає протягом 10 днів з дня надходження виконавчих документів Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України.
На виконання вказаного положення, як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, Державна казначейська служба України неодноразово зверталась до Міністерства фінансів України.
Статтею 95 Конституції України встановлено правило, за яким виключно Законом «Про Державний бюджет України» визначаються будь-які видатки держави, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Частиною першою статті 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь - які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Разом з тим, як вже було зазначено вище, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2020 накладено на начальника Державної казначейської служби України ОСОБА_2 штраф за невиконання рішення суду у розмірі 42040,00 грн, та зобов`язано Державну казначейську службу України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6, код ЄДРПОУ 37567646) протягом 30 календарних днів з дня отримання даної ухвали подати суду звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі №640/4471/19.
Проте, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.02.2021 апеляційну скаргу Державної казначейської служби України - задоволено частково. Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 листопада 2020 року про накладення штрафу за невиконання рішення суду - скасовано в частині накладення на начальника Державної казначейської служби України ОСОБА_2 штрафу в розмірі 42 040,00 гривень за невиконання рішення суду. В іншій частині ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2020 - залишено без змін.
Також, ухвалою Верховного Суду від 17.03.2021 відмовлено у відкритті касаційного провадження за скаргою ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2021 року у справі №640/4471/19.
На підставі вищенаведеного, враховуючи позицію суду апеляційної та касаційної інстанції з цього питання, заява ОСОБА_1 про накладення штрафу за невиконання рішення суду є безпідставною та в її задоволенні слід відмовити.
Керуючись статтями 241- 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу за невиконання рішення в адміністративній справі №640/4471/19 відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду у порядку та у строки, визначені статтями 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.