Рішення № 96505811, 22.04.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2021
Номер справи
560/8655/20
Номер документу
96505811
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 560/8655/20

РІШЕННЯ

іменем України

22 квітня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_3 пенсії з 01.04.2019, як військовому пенсіонеру відповідно до статей 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі наданої довідки Хмельницький обласним військовим комісаріатом про грошове забезпечення від 09.10.2020 № ХС 54069 для перерахунку пенсій з урахуванням оновленого грошового забезпечення ОСОБА_3 ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 01.04.2019, як військовому пенсіонеру відповідно до статей 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі наданої довідки Хмельницький обласним військовим комісаріатом про грошове забезпечення від 09.10.2020 № ХС 54069 для перерахунку пенсій з урахуванням оновленого грошового забезпечення ОСОБА_3 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 . ОСОБА_2 , є рідна неповнолітня донька ОСОБА_3 .. Вона має право на отримання пенсії у зв`язку з втратою годувальника. Рішенням Хмельницького адміністративного суду від 21.09.2020 зобов`язано Хмельницький обласний військовий комісаріат, видати оновлену довідку про грошове забезпечення ОСОБА_3 . Дана довідка буде впливати на розмір пенсійного забезпечення неповнолітньої ОСОБА_2 , яка є рідною донькою ОСОБА_3 . Так як є законним представником ОСОБА_2 , позивач звернулася до Хмельницького обласного військового комісаріату, про надання оновленої довідки про грошове забезпечення ОСОБА_3 .. Хмельницький обласний військовий комісаріат 01.12.2020 повідомив позивача, що 09.10.2020 надав ГУ ПФУ в Хмельницькій області необхідну уточнену довідку про грошове забезпечення ОСОБА_3 для перерахунку пенсії. Згідно з довідкою виданою ОСОБА_3 , відповідно до рішення Хмельницького міськрайонного суду від 23.09.2020 розмір грошового забезпечення відповідає нормам, чинними на 05 березня 2019 року. Листом від 20 жовтня 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило Хмельницький обласний військовий комісаріат, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії згідно оновленої довідки ОСОБА_3 проводити не буде. Позивач вважає, що дії відповідача, щодо відмови здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_3 пенсії з 01 квітня 2019 року, як військовому пенсіонеру відповідно до статей 54, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі наданої довідки Хмельницьким обласним військовим комісаріатом про грошове забезпечення від 09.10.2020 №ХЄ 54069 для перерахунку пенсій з урахуванням оновленого грошового забезпечення ОСОБА_4 є протиправними і такими, що порушують ст. ст. 3, 8, 9, 49, 22, 24, 46, 58, 124 Конституції України, пенсійне законодавство Україні Закон України №5207-VІ від 06.09.2012 «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» та Гарантоване статтею 1 Першої протоколу Європейської Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод право позивача мирно володіти своїм майном.

Ухвалою суду від 28 грудня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством України, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін. Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання суд відмовляє.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_3 перебував на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Розмір пенсії померлого ОСОБА_3 відповідно до оновленої довідки виданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом № ХС-54069 від 09.10.2020 року не перераховувався.

З 01.12.2020 ОСОБА_1 отримує за неповнолітню ОСОБА_2 пенсію по втраті годувальника відповідно до вимог Закону № 2262.

Хмельницький обласний військовий комісаріат на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.09.2020 у справі № 560/403/20 підготував та надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 № ХС-54069 від 09.10.2020.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 20.10.2020 повідомило Хмельницький обласний військовий комісаріат про те, що на органи Пенсійного фонду України не покладено жодних зобов`язань в установленому чинним законодавством порядку, підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 згідно довідки № ХС-54069 від 09.10.2020 у головного управління немає.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Спірні правовідносини щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» .

Відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі по тексту - Порядок №45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка Постановою №103 викладена в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Враховуючи викладене, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.

Таким чином, позивач вважає, що відповідач зобов`язаний здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 01.04.2019, як військовому пенсіонеру відповідно до статей 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі наданої довідки Хмельницький обласним військовим комісаріатом про грошове забезпечення від 09.10.2020 № ХС 54069 для перерахунку пенсій з урахуванням оновленого грошового забезпечення ОСОБА_3 .

Однак, слід зазначити, що позивачем не надано доказів, що ОСОБА_3 за життя звертався до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії. Кошти, які не були нараховані ОСОБА_3 за його життя не можуть бути належною пенсійною виплатою (недоотриманою пенсією).

За таких умов, зазначені кошти не можуть вважатися недоотриманою пенсією та не підлягають виплаті членам сім`ї померлого.

Відповідно до частини 1, 4 статті 25 Цивільного кодексу України здатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Статтею 1219 Цивільного кодексу України передбачено, що особисті немайнові права та права на пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом, не входять до складу спадщини.

Отже, підстави для реалізації невикористаного права померлого пенсіонера на перерахунок пенсії, у родичів померлого відсутні.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень доведено правомірність своїх дій та рішень.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову у повному обсязі.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати належить покласти на позивача.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький Згідно з оригіналом Суддя І.І. Тарновецький