Рішення № 96505757, 14.04.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2021
Номер справи
540/4062/20
Номер документу
96505757
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/4062/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом`якової В.В., при секретарі: Перебийніс Н.Ю., за участю позивача ОСОБА_1 , представника позивача Кізими І.В., представника відповідача Яцемирського С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного нотаріуса Сперчуна Олександра Олександровича до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску,

встановив:

ОСОБА_1 , приватний нотаріус, звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо формування та винесення рішення від 01.10.2020 № 0027440411 про застосування штрафних санкцій в сумі 8406 грн. 59 коп. та нарахування пені в сумі 4017 грн. 29 коп. за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску;

- скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі від 01.10.2020 за № 0027440411 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Позовні вимоги мотивовані тим, що до вказаного рішення було додано розрахунок, з якого неможливо встановити внаслідок чого виник борг з ЄСВ, на який нараховується пеня та штрафна санкція. Всі податки та збори сплачуються позивачем вчасно та у повному обсязі, а відповідна заборгованість за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є відсутньою в Електронному кабінеті платника податків, означене рішення було оскаржено в адміністративному порядку до ДПС України.

Ухвалою від 21.12.2020 відкрито спрощене провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити без участі представників сторін.

05.01.2021 до суду надійшов відзив ГУ ДПС у Херсонській області , АР Крим та м. Севастополі, в якому вказано, що згідно з даними інтегрованої картки з єдиного внеску за кодом класифікації доходів бюджету 71040000 (Для фізичних осіб-підприємців, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність) за позивачем рахувалася недоїмка у період з 03.05.2018 по 08.05.2019, а також з 21.01.2020 по 06.04.2020. Вказана недоїмка погашалася позивачем із порушенням законодавчо встановленого строку, тому до позивача були застосовані фінансові санкції. Відповідно до п. 2 ч. II ст. 25 Закону №2464-VI за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) сум єдиного внеску з 01.01.2015 накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 Закону №2464).

Згідно звітів про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску позивачем задекларовано до сплати зобов`язання зі сплати єдиного соціального внеску за 2017 рік у сумі 17435 грн., за 2018 у сумі 21295,56 грн., за 2019 у сумі 11016,72 грн. Самостійно задекларовані суми єдиного внеску у 2018 - 2020 роках позивачем фактично сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку, у зв`язку з чим Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на підставі ч. 10 та п. 2 ч. II ст. 25 Закону №2464-УІ прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 01.10.2020 .N"0027440411 про нарахування штрафу у розмірі 8406,59 грн, та пені за період з 03.05.2018 по 06.04.2020 у розмірі 4017,29 грн.

Ухвалою від 22.02.2021 суд витребував у сторін додаткові докази, продовжив розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 29.03.2021.

29.03.2021 закрито підготовче провадження. Призначений розгляд справи по суті на 14.04.2021.

Позивач та його представник прибули в судове засідання, просять задовольнити позов. Представник відповідача заперечує проти позову, просить відмовити в його задоволенні.

14.04.2021 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши надані сторонами документи, заслухавши представників сторін, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку з 29.08.2012 як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю - приватний нотаріус, є платником єдиного внеску, по-перше, як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю - приватний нотаріус, згідно п. 5 ч. 1 ст. 4 Закон №2464-УІ, а по-друге, як роботодавець - фізична особа, яка забезпечує себе роботою самостійно, та використовує працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) п. 1 ч. 1 ст. 4 Закон №2464-VI. Позивачем подаються звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, та звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації") застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

19.10.2020 позивач отримав рішення за №0027440411 від 01.10.2020 про застосування штрафних санкцій на суму 8406,59 грн. та нарахування пені - 4017,29 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 03.05.2018 по 06.04.2020.

До рішення доданий розрахунок штрафних санкцій та пені.

Позивач оскаржив рішення в адміністративному порядку до ДПС України. Рішенням ДПС України від 24.11.2020 подану скаргу залишено без розгляду в зв`язку з пропуском строку, відповідь отримано позивачем 30.11.2020.

Позивач не погоджується із рішенням про застосування штрафу та пені, вважає його протиправним, незаконним та таким, що підлягає скасуванню, тому з вернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд приходить до висновку про наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені положеннями Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-УІ (далі - Закон №2464).

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом №2464. здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону №2464 нараховується єдиний внесок.

Приватні нотаріуси є платниками єдиного соціального внеску як особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме - здійснюють нотаріальну діяльність (пп. 5 п.1 ст. 4 Закону № 2464).

В 2017-2020 ррр. відповідно до Закону № 2646 та Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 (із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністерства фінансів України від 11.04.2016 № 441, від 07.09.2016 № 813), приватні нотаріуси подавали самі за себе до фіскальних органів звіт один раз на рік до 1 травня року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністерства фінансів України від 28.03.2016 № 393, від 07.09.2016 № 813, затверджена Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - Інструкція № 449). Підпунктом 3 п. 5 розділу ІV Інструкції № 449 встановлено, що фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 01 травня наступного року на підставі даних річної податкової декларації. Єдиний внесок для приватних нотаріусов встановлювався у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII до Закону 2464 були внесені зміни, які набули чинності з 01 січня 2018 року. Відповідно до цих змін самозайняті особи зобов`язані сплачувати єдиний соціальний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абз.3 п.8 ст.9 Закону). При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожен місяць такого кварталу та не має перебільшувати максимального щомісячного розміру ЄСВ. Таким чином встановлені в абз. 3 п. 8 ст. 9 Закону 2464 щоквартальні платежі фактично є "авансовими", оскільки відсутня база оподаткування, встановлена в пп. 5 п.1 ст. 4 Закону 2464.

Базою нарахування єдиного внеску для нотаріусів є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб (пп. 2 п. 1 ст. 4 Закону 2464). Базовий звітний (податковий) період для приватних нотаріусів становить календарний рік, податкова декларація для платників податку на доходи фізичних осіб подається до 1 травня року, що настає за звітним (ст.ст. 49, 178 Податкового кодексу України). Строк формування бази нарахування єдиного соціального внеску для приватних нотаріусів за 2018 рік законодавством встановлений до 01 травня 2019 року, єдиний соціальний внесок може бути сплачений нотаріусом в повному обсязі за 2018 рік в будь який час, але не пізніше 01 травня 2019 року. Таким чином, приватний нотаріус повинен обов`язково сплатити єдиний соціальний внесок за 4 квартал 2018 року у сумі не менше ніж 2457,18 грн до 20 січня 2019 року; остаточний розрахунок щодо нарахування та сплати єдиного соціального внеску, особами які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюється до 01 травня 2019 року.

Статтею 25 Закону передбачено, що податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (п.2 ч.11 ст. 25).

А відповідно до ч.10 ст. 25 Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Як вбачається з наданих позивачем звітів про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за спірний період, позивач задекларував суму єдиного внеску за 2017 рік - 17435 грн., мав сплатити єдиний внесок, нарахований за календарний 2017 рік, до 1 травня наступного року (2018). Фактично цю суму позивач сплачував авансовими внесками та остаточно платіжним дорученням від 17.05.2018 в сумі 6872 грн. 55 коп. Тому, суд погоджується з доводами відповідача про те, що єдиний внесок за 2017 рік був сплачений не своєчасно.

Разом з тим, при розрахунку штрафних санкцій та пені відповідач допустив помилки в обчисленні штрафних санкцій та пені. До такого висновку суд дійшов з огляду на те, що рішенням про застосування штрафних санкцій та пені був нарахований штраф в сумі 8406 грн. 59 коп., в тому числі 3555 грн. 55 коп. штрафу застосовано за несвоєчасну сплату ЄВ за 2017 рік в сумі 17777 грн. 75 коп. , недоїмка в такому розмірі обліковувалась за позивачем станом на 08.05.2018 року. Згідно аних інтегрованої картки позивача недоїмка була погашена частинами та не своєчасно: 725 грн. 20 коп. сплачено 08.05.2019, 2800 грн. сплачено 10.04.2019, 2460 грн. сплачено 12.10.2018, 2460 грн. сплачено 10.10.2018, 2460 грн. фактично сплачено 17.05.2018.

Разом з тим, наявність та розмір заборгованості з ЄВ в сумі 17777 грн. 73 коп. не підтвердилась в ході розгляду справи належними доказами. Відповідач не заперечує, що 02.05.2018 в інтегрованій картці помилково було нараховано позивачу до сплати ЄВ в сумі 8448 грн. Даний факт відповідач визнає в листі від 15.03.2021 № 2176/5/21-22-20-04-07. Тому всі поточні платежі, які здійснював позивач, були в першу чергу скеровані на погашення цієї помилково нарахованої суми (насамперед, це переплата 8102 грн. 45 коп., платіж за 1 квартал 2018 року 2460 грн. та платіж 6872 грн. 55 коп. за декларацією 2017 року). Отже, при відсутності помилково нарахованої суми 8448 грн. ЄВ, станом на 08.05.2018 сума недоїмки склала би 9329 грн. 73 коп., а станом на 17.05.2018 - 2457 грн. 18 коп., станом на 18.07.2018 року 0 грн. Тому штрафні санкції та пеня за несвоєчасну сплату ЄВ нараховані помилково із завищеної суми недоїмки.

Вказана помилка вплинула на наступні застосовані штрафні санкції. За змістом ч. 6 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Так, за несвоєчасну сплату ЄВ 2457 грн. 20 коп. за 2-й квартал 2018 року застосований штраф в сумі 491,44 грн. (20%), оскільки відповдіач вважав, що замість строку 20.07.2018 фактично сплачено 08.05.2019 (прострочення 293 дн.), за несвоєчасну сплату ЄВ за 3-й квартал 2018 року в сумі 2457 грн. 20 коп. (строк сплати 20.10.2018, фактично сплачено 08.05.2019, прострочення 201 дн.), застосований штраф в сумі штраф 491 грн. 44 коп. (20%), за несвоєчасну сплату ЄВ за 4-й квартал в сумі 2457 грн. 20 коп. строк сплати 22.01.2019 фактично сплачено 08.05.2019 (107 дн. прострочення) застосований штраф в розмірі 491 грн. 44 коп. (20%).

За несвоєчасну сплату ЄВ за 1 квартал 2019 року в сумі 2754 грн. 20 коп. (строк сплати 20.04.2019, фактично сплачено 08.05.2019 (прострочення 19 дн.) застосований штраф 550 грн. 81 коп. (20%), за несвоєчасну сплату ЄВ за 2018 рік в сумі 11466 грн. 85 коп. (строк сплати 03.05.2019, фактично сплачено 08.05.2019 (6 днів прострочення), застосований штраф в розмірі 2293 грн. 37 коп. (20%), за несвоєчасну сплату ЄВ за 4 квартал 2019 року в сумі 2662 грн. 55 коп. строк сплати 21.01.2020, фактично сплачено 06.04.2020 (прострочення 77 днів), застосований штраф в розмірі 532 грн. 51 коп.

Позивачем за 2018 рік задекларовано до сплати ЄВ в сумі 21295,56 грн., єдиний внесок сплачено в повному обсязі (навіть в більшому, ніж задекларовано) та своєчасно, що підтверджується наданими суду копіями платіжних доручень: № 146 від 16.04.2018 на суму 2460 грн. , № 163 від 18.07.2018 на суму 2460 грн., № 178 від 10.10.2018 року на суму 2460 грн., № 180 від 12.10.2018 на суму 2460 грн., № 224 від 08.05.2019 на суму 22317 грн. 74 коп. Таким чином вже станом на 08.05.2019 позивач мав би значну переплату ЄВ.

За 2019 рік позивачем задекларований єдиний внесок в сумі 11016,72 грн., сплачений своєчасно та в повному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями № 216 від 10.04.2019 на суму 2800 грн., № 4072019-2 від 04.07.2019 на суму 2800 грн., № 2102019 від 01.10.2019 на суму 2800 грн., № 01-060420 від 06.04.2020 на суму 2662 грн. 54 коп., № 112032071 від 11.09.2020 - 3117 грн. 18 коп., № 112032075 від 13.10.2020 сплачено 3200 грн.

Суд також враховує, що 08.08.2018 відповідачем в інтегрованій картці були необгрунтовано відображені суми недоїмки, штрафу за вимогою ГУ ДПС в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі № Ф-005091305 від 27.03.2017 на суму 39801 грн. 26 коп., рішенням № 0005111305 про застосування штрафу в розмірі 7080 грн. 65 коп., рішенням № 0005111305 про застосування 170 грн. штрафу, на підставі постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2018 за № 821/597/18, оскільки на той час постанова апеляційного суду вже була скасована постановою Верховного Суду від 12.06.2018.

На підставі викладеного, суд, констатуючи часткову правильність висновків контролюючого органу щодо несвоєчасності перерахування до бюджету єдиного внеску за 2017 рік, не може визнати недійсним рішення податкового органу в якійсь конкретній сумі, оскільки суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень. Повноваження щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є дискреційним повноваженням таких контролюючих органів. Приймаючи до уваги викладене, рішення, в якому недійсну частину не можна відокремити, є недійсним в цілому.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити шляхом визнання протиправним та скасувати рішення від 01.10.2020 за № 0027440411 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску. Додатково визнавати протиправними дії відповідача щодо формування та винесення рішення від 01.10.2020 № 0027440411 про застосування штрафних санкцій немає необхідності, оскільки для захисту порушених прав позивача достатньо визнати його протиправним і скасувати.

Згідно ст. 139 КАС України, судові витрати відшкодовуються позивачу за рахунок відповідача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

вирішив:

Задовольнити позов ОСОБА_1 .

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі від 01.10.2020 за № 0027440411 про застосування штрафних санкцій в сумі 8406 грн. 59 коп. та нарахування пені в сумі 4017 грн. 29 коп. за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Стягнути з Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 39394259) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКПП НОМЕР_1 ) 840 грн. 80 коп. судового збору.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому и апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 26 квітня 2021 р.

Суддя В.В. Хом`якова

кат. 111060000