
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/610/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білозерського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
22.02.2021 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Білозерського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, у якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Білозерського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області щодо відмови в оформленні та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України старого зразка у вигляді книжечки (на паперових носіях);
- зобов`язати Білозерський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області оформити та видати паспорт громадянина України старого зразка у вигляді книжечки (на паперових носіях) ОСОБА_1 , без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, а саме: без формування (присвоєння) унікального номеру запису в Єдиному державному демографічному реєстрі та будь-якого іншого цифрового ідентифікатора, без відцифрованого образу обличчя особи, без відцифрованих відбитків пальців рук.
Вказані вимоги позивач обґрунтовує неправомірною відмовою відповідача у видачі паспорта громадянина України в книжковій формі, оскільки на теперішній час є чинною Постанова Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон", яка регламентує оформлення і видачу паспорта громадянина України в книжковій формі. При цьому, позивач вважає, що видача паспорту у вигляді ID-картки була нав`язана співробітниками відповідача при здійсненні процедури вклеювання фото у зв`язку з досягненням 45-річного віку. Позивач внаслідок своїх релігійних переконань не може погодитись з присвоєнням їй ідентифікатора особистості у виді унікального номеру, а також зі зняттям біометричної інформації щодо неї та подальшим зберіганням, використанням та обробкою такої інформації, а тому просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 26.02.2021 року провадження у справі відкрито, вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
17.03.2021 року представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, яким вважає вимоги позивача необґрунтованими, оскільки за наслідками розгляду заяви позивача співробітниками Білозерського РВ УДМС було встановлено, що згідно інформації, наявної в Єдиному державному демографічному реєстрі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значиться документованою паспортом громадянина України у формі ID-картки з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_1 , дійсним до 23.03.2030 року. Заявницею була надана згода на отримання відцифрованих відбитків пальців рук та внесення їх до безконтактного електронного носія. З огляду на викладене відповідач вважає, що підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 відсутні.
Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив, що 23.03.2020 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , була документована паспортом громадянина України № НОМЕР_1 , дійсний до 23.03.2030 року.
17.11.2020 року ОСОБА_1 звернулася до Білозерського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області з заявою, у якій просила «забрати паспорт ID в виду релігійного світогляду та видати їй паспорт громадянина України у вигляді книжечки».
Листом №6514-769/6514-20 від 26.11.2020 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що за обліками Білозерського РВ УДМС вона документована паспортом громадянина України у формі ID - картки, номер НОМЕР_1 , виданим 23.03.2020 року Білозерським РВ УМВС України в Херсонській області. Інформація про визнання недійсним паспорта громадянина України № НОМЕР_1 в базах даних ДМС відсутня. Таким чином, у особи, яка отримала паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм, відсутні підстави для повернення дійсного та придатного до використання паспорта.
Вважаючи відмову відповідача у оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом.
При вирішенні справи суд виходить з наступного.
За унормуванням статі 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі Закон № 5492-VI) визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи.
Статтею 1 Закону № 5492-VI передбачено, що законодавство про Єдиний державний демографічний реєстр та про документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.
Суспільні відносини, пов`язані із збиранням, накопиченням, захистом, зберіганням, обліком, використанням і поширенням інформації Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), оформленням, видачею, обміном, пересиланням, вилученням, поверненням державі, визнанням недійсними та знищенням передбачених цим Законом документів, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, а також прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами у сферах, де використовуються відповідні документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.
Частиною 1 статті 4 Закону № 5492-VI занотовано: єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.
За правилами частин 1, 3 ст. 10 Закону № 5492-VI внесення інформації до Реєстру здійснюється уповноваженими суб`єктами за зверненням заявника, на підставі інформації державних органів реєстрації актів цивільного стану, органів реєстрації фізичних осіб, а також інформації органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з дотриманням вимогЗакону України"Про захист персональних даних".
У разі якщо інформація про особу вноситься до Реєстру вперше, проводиться ідентифікація особи, після завершення якої автоматично формується унікальний номер запису в Реєстрі та фіксуються час, дата та відомості про особу, яка оформила заяву-анкету (в електронній формі). Унікальний номер запису в Реєстрі є незмінним. Якщо особу не буде ідентифіковано, проводиться процедура встановлення особи, строк якої не перевищує двох місяців. У разі неможливості встановити особу протягом зазначеного строку особа встановлюється за рішенням суду про встановлення факту, що має юридичне значення, для видачі документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України. До завершення процедури встановлення особи, прийняття відповідного рішення суду документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, не видаються.
Для внесення інформації до Реєстру та для оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обміну документів за зверненням заявника формується заява-анкета, зразок якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що здійснює формування державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, в установленому порядку.
Підставами для обробки персональних даних відповідно до ст. 11 Закону України «Про захист персональних даних» є: зокрема, згода суб`єкта персональних даних на обробку його персональних даних.
Пунктом 2 частини 1 ст. 11 вказаного Закону передбачено, що дозвіл на обробку персональних даних, наданий володільцю персональних даних відповідно до закону виключно для здійснення його повноважень.
Положеннями підпункту «а» пункту 1 частини першої статті 13 Закону№ 5492-VI відзначено, що документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, зокрема, паспорт громадянина України.
Частинами другою та четвертою статті 14 Закону № 5492-VI обумовлено, що документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації.
Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України (частина перша, абзац перший частини другої статті 21 Закону № 5492-VI).
У відповідності до частини п`ятої статті 21 Закону № 5492-VI оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб`єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону.
Отже, слід зробити висновок, що документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство, є документами, які забезпечують ідентифікацію особи та підтверджують її статус. Належна ідентифікація особи захищає права та свободи інших осіб, які вступають з такою особою в правові відносини і користуються при цьому документами особи як такими, що належно її ідентифікують.
Пунктом 3 Розділу І Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII (в редакції постанови Верховної Ради України від 02.09.1993 № 3423-XII; далі - Положення № 2503-XII) визначено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Приписами підпункту 1 пункту 7 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 25.03.2015 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 № 745; далі - Порядок № 302) установлено, що оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Пунктом 9 Порядку № 302 за оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта справляється адміністративний збір у порядку та розмірах, установлених законодавством. Адміністративний збір справляється у разі оформлення замість втраченого або викраденого, обміну паспорта зразка 1994 року. За оформлення паспорта вперше адміністративний збір не справляється.
Перелік документів, які необхідно подати заявнику для оформлення паспорта, передбачено п. 35 Порядку № 302.
Працівник територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов`язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24- 29, 32 і 33 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи (пункт 37 Порядку № 302).
21 червня 2019 року набрав чинності наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 № 456 «Про затвердження Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України» (далі - Тимчасовий порядок № 456), яким передбачено підстави та перелік документів, необхідний для оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року.
Згідно п. 100 Порядку № 302 та п.п. 2 п. 1 Розділу IX Тимчасового порядку № 456, територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта, якщо особа вже отримала паспорт, який є дійсним на день звернення.
Відповідно до п. 5 ч. 1 Розділу IX Тимчасового порядку № 456 територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), якщо, зокрема, особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта.
Пунктом 3 Розділу І Тимчасового порядку № 456 визначено, що оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи ДМС особі, яка досягла 16-річного віку, на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.
Заява є згодою на обробку персональних даних згідно із Законом України «Про захист персональних даних».
Також, Тимчасовим порядком № 456 визначено перелік документів, необхідних для оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року, які додаються до заяви про видачу паспорта громадянина України встановленого зразка під час звернення особи до територіального підрозділу ДМС із питання отримання даної адміністративної послуги.
Отже, передумовою оформлення та видачі паспорта громадянина України є звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою, встановленого зразка, з долученням необхідних документів.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою довільної форми від 17.11.2020 про відмову від документа, що містить безконтактний електронний носій, при цьому не додала жодного необхідного документу, передбаченого нормами чинного законодавства України, тому у відповідача відсутня можливість та законні підстави оформити ОСОБА_1 паспорт.
Крім того, на день звернення позивача до Білозерського РВ УДМС із заявою від 17.11.2020 про відмову від документа, що містить безконтактний електронний носій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мала дійсний та придатний до використання паспорт громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій № НОМЕР_1 від 23.03.2020, строком дії до 23.03.2030, у зв`язку з чим, у ОСОБА_1 відсутні законні підстави для отримання другого паспортного документу.
Крім того, відповідно до пункту 6 частини другої статті 8 Закону України «Про захист персональних даних» суб`єкт персональних даних має право пред`явити вмотивовану вимогу щодо зміни або знищення своїх персональних даних будь-яким володільцем та розпорядником персональних даних, якщо ці дані обробляються незаконно чи є недостовірними.
Перелік підстав для видалення або знищення персональних даних встановлений частиною другою статті 15 Закону України «Про захист персональних даних».
Персональні дані підлягають видаленню або знищенню у разі: закінчення строку зберігання персональних даних, визначеною згодою суб`єкта персональних даних на обробку цих даних або законом; припинення правовідносин між суб`єктом персональних даних та воло-дільцем чи розпорядником бази, якщо інше не передбачено законом; видання відповідного припису Уповноваженого або визначених ним посадових осіб секретаріату Уповноваженого; набрання законної сили рішення суду щодо видалення або знищення персональних даних.
За правилами статті 10 Закону про ЄДДР передбачено, що УНЗР є незмінним, який формується автоматично після проведення ідентифікації особи у разі, якщо інформацію про особу вносять до Реєстру вперше.
Крім того, відповідно до частини шостої статті 10 Закону про ЄДДР відмова заявнику у внесенні інформації до Реєстру, зокрема у виправленні, поновленні та анулюванні внесеної інформації, може бути оскаржена в порядку, встановленому законом.
Оскільки Закон не передбачає підстави та право вимагати видалення даних з Реєстру, УНЗР не може бути видалено з Реєстру якщо особа отримувала документи, що посвідчують особу чи її спеціальний статус, із застосуванням засобів Реєстру.
Отже, у особи, яка отримала паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм, відсутні підстави для повернення дійсного та придатного до використання паспорта.
Водночас, слід наголосити, що відповідальність та обов`язок за зберігання паспорта громадянина України покладається на особу, на ім`я якої його було видано.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позивач самостійно зробила вибір стосовно оформлення паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, а тому відсутні підстави для зобов`язання відповідача видати позивачу паспорт у вигляді книжечки.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на вищевикладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати у зв`язку із відмовою у задоволенні позову відшкодуванню позивачу не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Білозерського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області (75000, Херсонська область, Білозерський район, смт. Білозерка, вул. Кооперативна, буд.106, код ЄДРПОУ 37839478) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Д.К. Василяка
кат. 102070000