Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 квітня 2010 року 08:19 № 2а-3423/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.
при секретарі судового засідання Деруга Н.О.,
у відкритому судовому засіданні вирішив адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва
про визнання недійсними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, прийнятих Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва від 03.12.2009 року за № 0008372308/0 на суму 1964,0 грн. та за № 0016302305 на суму 1700,00 грн.
за участю представників сторін:
від позивача Спалько Л.В.
Колісніченко О.Л.
від відповідача Бондаренко О.О.
встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відповідача про визнання недійсними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, прийнятих Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва від 03.12.2009 року за № 0008372308/0 на суму 1964,0 грн. та за № 0016302305 на суму 1700,00 грн.
Свої позовні вимоги Позивач обґрунтовує тим, що висновки викладені в Акті від 20.11.2009 року № 2017/23-08/24584661, є необґрунтованими, не відповідають дійсному стану справ та не відповідають вимогам чинного податкового законодавства України, а рішення від 03.12.2009 року за № 0008372308/0 на суму 1964,0 грн. та за № 0016302305 на суму 1700,00 грн. про застосування штрафних (фінансових) санкцій сприйняті Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва на підставі вищезазначеного Акту недійсними.
В судовому засіданні представники Позивача підтримали свої позовні вимоги та просили їх задоволити в повному обсязі.
Представник Відповідача подав до суду письмові заперечення проти позивних вимог, в яких зазначив, що плановою виїзною перевіркою Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України - встановлено в порушення вимог ч.10 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів», факт реалізації алкогольних напоїв без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Крім того документальною перевіркою дотримання вимог Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні від 15.12.2004 року №637 встановлено два випадки порушення встановленого законодавством порядку та строку використання виданої під звіт готівки, порушено п. 2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Національного банку України від 15.12.2004 року №637. Виклавши зміст своїх заперечень представник Відповідача просив у задоволені позову відмовити повністю.
Оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України наявні у матеріалах справи докази та пояснення сторін, надані під час розгляду справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва на підставі направлення від 28.29.2009 року № 1570/23-08 та від 26.10.2009 року № 1781/23-08 та відповідно до плану графіка проведення планових виїзних перевірок субєктів господарювання було проведено планову виїзну перевірку державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007 року по 30.06.2009 року.
Відповідно до результатів проведеної перевірки складено Акт від 20.11.2009 року № 2017/23-08/24584661 і встановлено порушення вимог ч. 10 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів»від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (із змінами та доповненнями), п. 2.15, п. 2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Національного банку України від 15.12.2004 року № 637.
На підставі Акту перевірки винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.12.2009 року за № 0008372308/0 на суму 1 964,00 грн. та від 03.12.2009 року за № 00016302305 на суму 1700,00 грн.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 27.05.2003 року № 247, затверджений «Порядок направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій».
Відповідно до цього Порядку органи державної податкової служби України направляють платникам податків податкові повідомлення та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, які направляються відповідно до розділу 7 цього Порядку.
Розділом 7 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій передбачено, що податковий орган здійснює розрахунок суми штрафних (фінансових) санкцій та приймає відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших законодавчих актів, якими податковим органам надано право застосовувати штрафні (фінансові) санкції, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
З Рішень про застосування штрафних санкцій (фінансових) санкцій від 03.12.2009 року за № 0008372308/0 та від 03.12.2009 року за № 00016302305. вбачається, що вони прийняті з порушенням Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,так як до зазначених рішень не надано розрахунку, чим позбавлено Позивача змоги встановити з яких порушень складається сума штрафних санкцій.
Крім того, з акту перевірки вбачається, що порушення по відокремленому підрозділу «Рівненська АЕС»було здійснено 07.08.2008 року, а по відокремленому підрозділу «Хмельницька АЕС»02.01.2008 року, що стосується відокремленого підрозділу «ЮжноУкраїнська АЕС», то в Акті взагалі не вказані дні виявлення порушення.
Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
З огляду на викладене фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення перевищення ліміту залишку готівки в касі є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 Господарського кодексу України, отже, повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.
Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Отже, застосування до Позивача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу за порушення податкового законодавства після закінчення одного року з дня вчинення правопорушення є неправомірним.
Оскаржуваними рішеннями до Позивача було неправомірно застосовано штрафні санкції за встановлені Актом перевірки порушення, які мали місце за період з 01.10.2007 року по 30.06.2009 року. Тобто, при прийняті рішень Відповідачем було порушено встановлений ст. 250 Господарського кодексу України річний строк застосування штрафу за період з 01.10.2007 року по 30.06.2009 року.
Враховуючи те, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесені Відповідачем 03.12.2009 року, а правопорушення вчинені Позивачем 07.08.2008 року та 02.01.2008 року то податковий орган вийшов за межі строку, встановленого ст. 250 Господарського кодексу України.
Суд звертає увагу і на ту обставину, що податковий орган, крім посилань на акт перевірки, не надав будь-яких інших доказів в підтвердження правомірності винесених ним рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Таким чином, рішення про застосування штрафних санкцій від 03.12.2009 року за № 0008372308/0 на суму 1964,0 грн. та за № 0016302305 на суму 1700,00 грн. є правомірними.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не виконав покладений на нього обовязок щодо доведення перед судом правомірності прийнятого ним рішення.
На розподілі судових витрат Позивач у судовому засіданні не наполягав.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»задоволити.
Визнати недійсними рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.12.2009 року за № 0008372308/0 на суму 1964,00 грн., та від 03.12.2009 року № 0016302305 на суму 1700,00 грн. прийняті Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: Шейко Т.І.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 27.04.2010р.