Рішення № 96505332, 26.04.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2021
Номер справи
520/4106/21
Номер документу
96505332
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 квітня 2021 р. № 520/4106/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, м. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 поверх) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому позивач просив визнати протиправною відмову Головного управління ПФУ в Харківській області в проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з п`ятикратного. розміру мінімальної заробітної плати, розмір якої визначений станом на 01.01.2020, починаючи з 01.09.2020, із зазначених вище підстав. Зобов`язати Головне управління ПФУ в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та з проведенням подальшого перерахунку пенсії з 01 січня кожного наступного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991 року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, починаючи з 01.09.2020.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.03.21 року відкрито спрощене провадження по справі.

Копія ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження у справі надіслана відповідачу та була отримана останнім, що підтверджується повідомленням пошти про вручення поштового відправлення.

Відповідач надав до суду відзив на позов, у якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІІ групи внаслідок професійного захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , посвідченням серії НОМЕР_2 .

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області.

ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку та виплату пенсії, призначеної за ч.3 ст.59 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, починаючи з 01.09.2020.

Листом від на адресу позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було надано відповідь, в якій зазначено, що позивачу проведено перерахунок пенсії згідно постанови КМУ від 15.11.2017 №851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розмір пенсії з 01.07.2019: 11765,20=4404,35х2,67127 (5х4173,00:7810,88) - середньомісячний заробіток 50% розрахунку пенсії; 5882,60 грн. - основний розмір пенсії+284,70 грн. - додаткова пенсія інваліду ІІ групи+469,20 - підвищення інвалідам війни ІІ групи+50,00 грн. - щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни ІІ групи. Всього 6686,50 грн. Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час перерахунку пенсії з 01.07.2019 становить 2,67127. З 01.01.2020 середньомісячний коефіцієнт заробітної плати складає 2,5654 (4723,00 грн.х5:9205,19). Тому проводити перерахунок пенсії, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати встановленої на 01.01.2020 позивачу недоцільно.

Вважаючи, що управління пенсійного фонду не вірно проводить розрахунок його пенсії по інвалідності, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Призначення і виплата пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється на підставі сукупності нормативно-правових актів, до числа яких на сьогодні належать, зокрема, Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ та Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.

Преамбулою Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ встановлено, що цей Закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно з ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції, чинній з 01.10.2017, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.

Частина 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Визначене право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини третьої статті 59 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Водночас, 25.04.2019 Конституційним Судом України ухвалено рішення у справі №3- 14/2019 (402/19, 1737/19) (№1-р(ІІ)/2019), яким вирішено:

1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях ч. 3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;

2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Однак, Рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 25.04.2019 року №1-р(ІІ) /2019 не містить положень щодо порядку його виконання, а відповідні зміни не внесені до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та до п. 9-1 Порядку №1210.

01 липня 2019 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України №543 від 26.06.2019 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", якою абзац перший пункту 9-1 Порядку № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено в наступній редакції: "9-1 за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:".

Відтак, саме з 01.07.2019 позивач має право на перерахунок пенсії у п`ятикратному розмірі згідно з ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та до п. 9-1 Порядку № 1210.

Поряд із цим, згідно висновку Верховного Суду викладеному в рішенні від 20.05.2020 у зразковій справі №520/12609/19, обчислення основної державної пенсії по інвалідності відповідно вимог частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ підлягає з дати звернення з заявою, виходячи з того, що означеною законодавчою нормою передбачено, що обчислення пенсії по інвалідності, призначеної на умовах Закону № 796-ХІІ, в розмірі, який обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, можливо лише за бажанням пенсіонера.

Як убачається з матеріалів справи, позивачу проведено перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Розмір пенсії з 01.07.2019 року: 11765,20= 4404,35 грн. х 2,67127(5 х 4173,00 : 7810,88) - середньомісячний заробіток; 50 - % розрахунку пенсії; 5882,60 грн. - основний розмір пенсії+284,70 грн. - додаткова пенсія інваліду 2 групи+469,20 грн. - підвищення інвалідам війни 2 групи+50,00 грн. - щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни 2 групи. Всього : 6686,50 грн.

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховувався під час перерахунку пенсії з 01.07.2019 року становить 2,67127.

З 01.01.2020 року середньомісячний коефіцієнт заробітної плати складає 2,5654 (4723,00 грн. х 5 : 9205,19). Тому проводити перерахунок пенсії, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати встановленої на 01.01.2020 року, позивачу недоцільно.

З огляду на зазначене вище, суд доходить висновку що з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відсутня бездіяльність у вигляді умисного невиконання умов, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року №543 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" при перерахунку пенсії позивача , по інвалідності, оскільки відповідачем в силу ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України доведено перед судом проведення перерахунку пенсії позивача з врахуванням приписів постанови Кабінету Міністрів України №543.

Враховуючи встановлення судом обставин в підтвердження проведення відповідачем належного позивачу перерахунку пенсії з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України №543, суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявленого позову та відсутність підстав для його задоволення.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 6, 8, 242, 243, 245, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, м. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 поверх) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Єгупенко