Рішення № 96505300, 19.04.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2021
Номер справи
520/14190/2020
Номер документу
96505300
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

19 квітня 2021 року № 520/14190/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Бадюков Ю.В.,

при секретарі судового засідання - Андрущенко Д.В.,

за участі позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Іванова О.А.,

представника відповідача - Краснокутського О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 )

до Військової частини А4104 (м-н Авіатор, буд. 163, м. Чугуїв, Харківська область, код ЄДРПОУ 07785381)

про визнання протиправними та скасування наказів, зобов`язання повернути незаконно утримане грошове забезпечення, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 , капітан ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини А-4104 (далі по тексту - відповідач, ВЧ А4104), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати 3 абзац пункту 4 наказу командира Військової частини А4104 від 23.07.2020 року №651 Про результати службових розслідувань по факту нестачі майна служби зв`язку військової частини викладений у новій редакції на підставі наказу командира Військової частини А4104 №724 від 13.08.2020 року Про внесення змін до наказу командира військової частини №651 від 23.07.2020р. Про результати службових розслідувань по факту нестачі майна служби зв`язку військової частини про притягнення командира роти зв`язку та радіотехнічного забезпечення батальйону зв`язку, та радіотехнічного забезпечення військової частини А4104 капітана ОСОБА_1 до повної матеріальної відповідальності на суму 23 747,99 грн.;

- визнати протиправним та скасувати 11 абзац пункту 4 наказу командира Військової частини А4104 від 23.07.2020 року №651 Про результати службових розслідувань по факту нестачі майна служби зв`язку військової частини викладений у новій редакції на підставі наказу командира Військової частини А4104 №724 від 13.08.2020 року Про внесення змін до наказу командира військової частини №651 від 23.07.2020р. Про результати службових розслідувань по факту нестачі майна служби зв`язку військової частини про притягнення командира роти зв`язку та радіотехнічного забезпечення батальйону зв`язку, та радіотехнічного забезпечення військової частини А4104 капітана ОСОБА_1 до повної матеріальної відповідальності на суму 169 212,20 грн.;

- визнати протиправним та скасувати пункт 6 наказу командира Військової частини А4104 від 23.07.2020 року №651 Про результати службових розслідувань по факту нестачі майна служби зв`язку військової частини про накладення на капітана ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді Сувора догана;

- зобов`язати Військову частину А4104 (Харківська обл., м. Чугуїв, м-н Авіатор, код ЄДРПОУ - 07785381) повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) незаконно утримане грошове забезпечення, стягнуте в рахунок відшкодування нанесених державі збитків;

- стягнути з Військової частини А4104 (Харківська обл., м. Чугуїв, м-н Авіатор, код ЄДРПОУ - 07785381) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) понесені судові витрати, а саме витрати на надання правової допомоги в розмірі 15 000 (п`ятнадцять тисяч) грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що абзацом 3 пункту 4 наказу командира Військової частини А4104 від 23.07.2020 року №651, викладеного у новій редакції на підставі наказу командира Військової частини А4104 №724 від 13.08.2020 року, його незаконно притягнуто до повної матеріальної відповідальності на суму 23 747,99 грн. та абзацом 11 пункту 4 наказу командира Військової частини А4104 від 23.07.2020 року № 651, викладеного у новій редакції згідно наказу командира Військової частини А4104 №724 від 13.08.2020 року, позивача незаконно притягнуто до повної матеріальної відповідальності в розмірі на суму 169 212,20 грн.

Крім того, пунктом 6 наказу командира Військової частини А4104 від 23.07.2020 року №651 на позивача безпідставно накладено дисциплінарне стягнення у вигляді «сувора догана», а також з позивача протиправно утримується грошове забезпечення, що стягується відповідачем в рахунок відшкодування нанесених державі збитків на підставі спірного наказу.

Із зазначеними пунктами наказу позивач не погоджується та зазначає, що до повної матеріальної відповідальності може бути притягнуто військовослужбовця у випадках, передбачених ч. 2 ст. 3 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» від 03.10.2019 року, № 160-ІХ, у разі заподіяння прямої дійсної шкоди, наявної з його боку протиправної поведінки та наявності взаємозв`язку між діями військовослужбовця та заподіяною шкодою. Отже, щоб притягнути позивача до повної матеріальної відповідальності необхідна наявність чотирьох умов, визначених ч. 2 ст. 3 Закон України від 03 жовтня 2019 року № 160-ІХ, з поміж них - вини у заподіянні шкоди, яка, за вказаним пунктом, може бути у формі умислу або необережності. З урахуванням того, що законодавством чітко визначено необхідність встановлення вини в діях саме того військовослужбовця, який притягується до повної матеріальної відповідальності, позивач вважає, що відповідачем не доведено склад правопорушення, вчиненого позивачем та наявність взаємозв`язку між діями останнього та заподіяною шкодою.

Також позивач зазначає, що майно, нестача якого була виявлена під час проведення позапланової інвентаризації, за ним не рахується, частина майна ніколи за ним закріплена не була, частина майна передана ним іншій особі на відповідальне зберігання, а за деяке майно з нього вже була стягнута його вартість на підставі попередніх наказів командира військової частини.

Вважає, що оскаржуваний наказ винесений всупереч вимогам законодавства, просить скасувати як незаконний.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 р. відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили їх задовольнити, з посиланням на обставини викладені в позовній заяві, відповіді на відзив та письмових поясненнях.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в їх задоволенні відмовити з підстав, зазначених у відзиві на адміністративний позов, оскільки відсутні підстави для скасування спірних пунктів наказу командира Військової частини А4104 від 23.07.2020 № 651 «Про результати службового розслідування по факту нестачі майна служби зв`язку військової частини», у зв`язку з тим, що військове майно, нестача якого виявлена, рахується за капітаном ОСОБА_1 , як матеріально відповідальною особою, згідно з акту прийому-передачі справ та посади начальника системи-інженера РСП від 13.06.2010 № 2/189.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що наказом командира ПС ЗС України №358 від 30 вересня 2008 року ОСОБА_1 призначений інженером вузла зв`язку БЗ та РТЗ в/ч А4104.

Наказом командира ПС ЗС України №85 від 03.03.2009 року позивач призначений старшим техніком групи зв`язку та телемеханіки в/ч А4104.

Наказом командира ПС ЗС України №164 від 21.03.2011 року ОСОБА_1 був призначений начальником системи-інженером радіо локаційної системи в/ч А4104.

Згідно наказу командира ПС ЗС України №354 від 29.07.2013 року позивач призначений начальником авіаційного полігону військової частини А4104.

За наказом командира ПС ЗС України №424 від 01.09.2014 року позивач був призначений інженером вузла РТЗ БЗ та РТЗ в/ч А4104.

Командиром роти зв`язку РТЗ БЗ та РТЗ в/ч А4104 позивача було призначено наказом командира ПС ЗС України №96 від 11.02.2020 року.

На підставі наказу командира військової частини А4104 від 26.03.2020 р. №264 (зі змінами) була проведена позапланова інвентаризація майна служби зв`язку.

Інвентаризація проводилась шляхом перевірки фактичної наявності, кількості, якісного стану та комплектності матеріальних засобів та порівняння їх з обліковими документами служби. Наявність майна в підрозділах перевірялась комісією у присутності матеріально- відповідальних осіб.

В результаті проведення позапланової інвентаризації виявлена нестача 103 найменувань техніки зв`язку та РТЗ (радіостанції, радіоприймача, окремі блоки, світлотехнічне обладнання) на суму 434 203, 83 грн.

Результати роботи інвентаризаційної комісії були відображені в Акті інвентаризації техніки та майна служби зв`язку №39/2/133 від 11.06.2020 року.

Відповідно до наказів командира військової частини від 11.06.20р. № 511 «Про підсумки проведення інвентаризації служби зв`язку військової частини А4101» та від 11.06.20 р. №110 «Про проведення службового розслідування по факту розукомплектування техніки та виробів служби зв`язку військової частини А4104» були проведені службові розслідування з метою уточнення причин і умов, що сприяли втраті військового майна, яке обліковується у службі зв`язку військової частини А4104 та причин і умов, що сприяли розукомплектуванню техніки та виробів, які обліковуються у службі зв`язку військової частини А4104 відповідно.

За результатами службових розслідувань були складені акти службових розслідувань №№ 47/688 та № 47/687, що були затверджені командиром в/ч А4104 В. Глазуновим 23.07.2020 р.

Так, згідно акту службового розслідування № 47/688, затвердженого командиром в/ч А4104 В. Глазуновим 23.07.2020 р. встановлено, що в результаті проведення позапланової інвентаризації виявлена нестача 103 найменувань техніки зв`язку та РТЗ (радіостанції, радіоприймачі, окремі блоки, світлотехнічне обладнання) на суму 434 203, 83 грн. у командира роти зв`язку та РТЗ капітана ОСОБА_1 на суму 300840, 87 грн.

Згідно акту службового розслідування № 47/687, затвердженого командиром в/ч А4104 В. Глазуновим 23.07.2020 р. встановлено, що в результаті проведення позапланової інвентаризації виявлено розукомплектування 15 найменувань техніки і виробів служби зв`язку військової частини А4104 у ряду матеріально відповідальних осіб, у тому числі і у позивача, капітана ОСОБА_1 на суму 23747, 99 грн.

Причинами та умовами, що сприяли вчиненим правопорушенням вказано, що капітаном ОСОБА_1 в порушення вимог ст. 11, 16, 63, 64, 111, 112 Статуту внутрішньої служби ЗС України; пп. 3.1.9, 3.5.23 «Положення про військове (корабельне) господарство Збройних сил України» затвердженого наказом МОУ №300 від 16.07.97р. правильну експлуатацію, збереження, технічне обслуговування і ремонт озброєння, техніки роти організував незадовільно, перевірку не менше ніж один раз на місяць наявності, стану та обліку не здійснював.

За результатами службових розслідувань було запропоновано стягнути з грошового забезпечення суми нанесеного Державі збитку з командира роти зв`язку та радіотехнічного забезпечення батальйону зв`язку та радіотехнічного забезпечення військової частини А4104 капітана ОСОБА_1 на суму 169 212, 20 грн. та 23 747,99 грн.

В зв`язку з чим командиром військової частини А4104 23.07.2020 р. було складено наказ №651, яким утримано з грошового забезпечення командира роти зв`язку та радіотехнічного забезпечення батальйону зв`язку та радіотехнічного забезпечення військової частини А4104 капітана ОСОБА_1 на загальну суму 192 960,19 грн., а також оголошено сурову догану.

13 серпня 2020 року командиром військової частини А4104 було складено наказ №724 «Про внесення змін до наказу командира військової частини №651 від 23.07.2020р. «Про результати службових розслідувань по факту нестачі майна служби зв`язку військової частини»». Даним наказом було скасовано пункти 4 та 5 наказу командира військової частини №651 від 23.07.2020р. та викладено їх у новій редакції. Вказаним наказом, також, утримано з грошового забезпечення командира роти зв`язку та радіотехнічного забезпечення батальйону зв`язку та радіотехнічного забезпечення військової частини А4104 капітана ОСОБА_1 грошових коштів на загальну суму 192 960,19 грн., чим притягнуто позивача до повної матеріальної відповідальності.

Не погодившись із зазначеним абзацами та пунктами наказу, яким позивача притягнуто до відповідальності, останній звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відносини між Державою в особі компетентних органів (посадових осіб, службових осіб) та громадянами, які складаються з приводу проходження військової служби унормовані, зокрема, приписами Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу», Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України (затверджений Законом України від 24.03.1999р. №548-XIV; далі за текстом Статут внутрішньої служби), Дисциплінарним статутом Збройних Сил України (затверджений Законом України від 24.03.1999р. №551-XIV; далі за текстом Дисциплінарний статут), Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» від 03.10.2019 року № 160-IX, Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» від 21.09.1999 року № 1075-XI, Порядком проведення службового розслідування у Збройних Силах України, який затверджено Наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 року № 608.

Так, відповідно до ст. 9 Статуту внутрішньої служби військовослужбовці Збройних Сил України мають права і свободи з урахуванням особливостей, що визначаються Конституцією України, законами України з військових питань, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актам.

Згідно з ст.11 Статуту внутрішньої служби необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України, покладає на військовослужбовців обов`язок знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно.

Отже, обов`язок збереження ввіреного військового майна випливає із прямої норми Закону, а відтак, об`єктивно не може бути невідомий військовослужбовцю.

Статтею 16 Статуту внутрішньої служби передбачено, що кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Як передбачено ст.ст. 26, ст.27 Статуту внутрішньої служби, військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом. Військовослужбовці, на яких накладається дисциплінарне стягнення за вчинене правопорушення, не звільняються від матеріальної та цивільно-правової відповідальності за ці правопорушення.

Додатково правила збереження військового майна деталізовані у нормах Положення про військове (корабельне) господарство, затверджене наказом Міністерства оборони України від 16.07.1997р. №300 (далі по тексту - Положення №300), згідно з п.п.3.1.7 якого у військових частинах (з`єднаннях), крім посадових осіб, вказаних у статтях 3.1.3 - 3.1.6 цього Положення, військовим господарством відають: заступники командира частини (з`єднання) з тилу, з інженерно-авіаційної служби - начальник технічної частини з питань аеромобільної підготовки та підпорядковані їм посадові особи; начальник служби ракетно-артилерійського озброєння; начальник інженерної служби; начальник служби радіаційного, хімічного та біологічного захисту; начальник зв`язку; начальник бронетанкової служби; начальник автомобільної служби; начальник метрологічної служби; начальник медичної служби; старший ветеринарний лікар (ветеринарний лікар, ветеринарний фельдшер); начальник фізичної підготовки та спорту; начальник фінансової служби; начальник служби (підрозділу) охорони праці; начальник адміністративно-господарчої частини штабу з`єднання; начальник квартирно-експлуатаційної служби; інші посадові особи військової частини (з`єднання) в межах своїх функціональних обов`язків.

Інструкція з обліку військового майна у Збройних Силах України, що затверджена наказом Міністерства оборони України від 17.08.2017 р. № 440 (далі по тексту - Інструкція №440) визначає механізм організації та ведення обліку військового майна, закріпленого в установленому законодавством порядку за військовими частинами, військовими навчальними закладами, військовими навчальними підрозділами вищих навчальних закладів, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - Збройні Сили), і є підставою для прийняття відповідних рішень посадовими особами Збройних Сил у межах наданих їм повноважень з питань обліку військового майна.

Дія цієї Інструкції поширюється на структурні підрозділи апарату Міністерства оборони України (далі - Міноборони), Генерального штабу Збройних Сил України (далі - Генеральний штаб), інші органи військового управління, а також військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи та організації Збройних Сил (далі - військові частини), які ведуть власне військове (корабельне) господарство на правах окремої військової частини та облік закріпленого за ними військового майна.

За визначенням п. 2 Інструкції №440 матеріально відповідальна особа - посадова (службова) особа, на яку за характером її посади (роботи) покладено матеріальну відповідальність за збереження військового майна на підставі наказу командира військової частини (договору про матеріальну відповідальність працівника, укладеного відповідно до вимог трудового законодавства) і якій передано під звіт або в інший документально оформлений спосіб на зберігання, у тимчасове користування військове майно.

Отже, приписами Інструкції №440 укладення договору про матеріальну відповідальність працівника передбачено виключно у порядку трудового законодавства, що є очевидно незастосовним відносно військовослужбовця, котрий повинен забезпечувати збереження ввіреного майна у силу ст. 11 Статуту внутрішньої служби.

Згідно з ст. 45 Дисциплінарного статуту у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов`язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов`язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення. За вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. За вчинення правопорушень, пов`язаних із корупцією, військовослужбовці несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі вчинення кримінального правопорушення військовослужбовець притягається до кримінальної відповідальності.

Відповідно до ст. 48 Дисциплінарного статуту на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти); ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби); д) пониження в посаді; е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу);є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу); ж) звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов`язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів).

Процедура проведення службового розслідування відносно військовослужбовців передбачена ст.ст. 47, 84 - 88 Дисциплінарного статуту і деталізована нормами Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 21.11.2017р. №608 (далі по тексту - Порядок №608).

За визначенням п. 2 розділу І Порядку № 608 службове розслідування - комплекс заходів, які проводяться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, а також встановлення ступеня вини особи (осіб), чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення.

Службове розслідування за фактами завданої шкоди державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, проводиться з дотриманням вимог даного Порядку та положень Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" (п. 7 Порядку № 608).

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Порядку № 608 службове розслідування може призначатися у разі:

невиконання або неналежного виконання військовослужбовцем службових обов`язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або загрожувало життю і здоров`ю особового складу, цивільного населення чи заподіяло матеріальну або моральну шкоду;

невиконання або неналежного виконання вимог наказів та інших керівних документів, що могло негативно вплинути чи вплинуло на стан боєздатності, бойової готовності підрозділу чи військової частини або на стан виконання покладених на Збройні Сили завдань;

неправомірного застосування військовослужбовцем фізичного впливу, зброї, спеціальних засобів або інших засобів ураження до інших військовослужбовців чи цивільних осіб, особливо, якщо це призвело до їх поранення, травмування або смерті;

дій військовослужбовця, які призвели до спроби самогубства іншого військовослужбовця;

втрати або викрадення зброї чи боєприпасів;

порушення порядку та правил несення чергування (бойового чергування), вартової (вахтової) або внутрішньої служби, що могло спричинити або спричинило негативні наслідки;

недозволеного розголошення змісту або втрати службових документів;

внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про скоєне військовослужбовцем кримінальне правопорушення;

повідомлення військовослужбовцю про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення;

вчинення корупційного злочину або правопорушення, пов`язаного з корупцією;

скоєння військовослужбовцем під час виконання обов`язків військової служби дорожньо-транспортної пригоди, внаслідок якої загинули або отримали тілесні ушкодження інші особи;

надходження повідомлення (у тому числі анонімного) щодо порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції», а наведена в ньому інформація стосується конкретної особи, містить фактичні дані, які можуть бути перевірені.

Службове розслідування може проводитися і в інших випадках з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових (службових) осіб.

За рішенням відповідного командира (начальника) службове розслідування може призначатися за письмовим рапортом (доповідною або пояснювальною запискою) військовослужбовця з метою зняття безпідставних, на його думку, звинувачень або підозри.

Розділом ІІІ Порядку № 608 визначено порядок проведення службового розслідування.

Рішення про призначення службового розслідування приймається командиром (начальником), який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарне стягнення (п.1 розділу ІІІ Порядку № 608).

Службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), у якому зазначаються підстава, обґрунтування або мета призначення службового розслідування, особа, стосовно якої воно проводиться, строк проведення службового розслідування, а також визначаються посадова (службова) особа, якій доручено його проведення, або голова та члени комісії з проведення службового розслідування (далі - особи, які проводять службове розслідування) (п.3 розділу ІІІ Порядку № 608).

До участі у проведенні службового розслідування заборонено залучати осіб, які є підлеглими військовослужбовця, стосовно якого проводиться службове розслідування, осіб, які брали участь у правопорушенні або особисто зацікавлені у результатах розслідування.

За результатами службового розслідування складається акт службового розслідування, який містить вступну, описову та резолютивну частини (п. 1 розділу V Порядку № 608).

У вступній частині акта службового розслідування зазначаються підстави призначення та проведення службового розслідування (п. 2 розділу V Порядку № 608).

В описовій частині акта службового розслідування зазначаються:

посада, військове звання, прізвище, ім`я та по батькові, рік народження, освіта, термін військової служби та термін перебування на останній посаді військовослужбовця, стосовно якого проведено службове розслідування;

неправомірні дії військовослужбовця;

зв`язок правопорушення з виконанням військовослужбовцем обов`язків військової служби (якщо такий є);

вина військовослужбовця;

причинний зв`язок між неправомірними діями військовослужбовця та подією, що трапилась;

вимоги нормативно-правових актів, інших актів законодавства, які було порушено;

причини та умови, що сприяли правопорушенню;

заперечення, заяви та клопотання особи, стосовно якої проведено службове розслідування, мотиви їх відхилення чи підстави для задоволення (п. 3 розділу V Порядку № 608).

У резолютивній частині акта службового розслідування зазначаються:

висновки службового розслідування;

пропозиції щодо притягнення винної особи (винних осіб) до відповідальності;

інші заходи, спрямовані на усунення причин та умов, що призвели до правопорушення, які пропонується здійснити (п. 4 розділу V Порядку № 608).

Акт службового розслідування підписується особами, які його проводили. У разі виявлення суперечностей та незгоди з результатами службового розслідування кожен учасник службового розслідування має право висловити свою окрему думку, яка викладається на окремому аркуші (від руки або у друкованому вигляді) та долучається до акта службового розслідування (п. 5 розділу V Порядку № 608).

Після підписання акт службового розслідування подається на розгляд командиру (начальнику), який призначив розслідування. До акта службового розслідування додаються всі матеріали службового розслідування (п. 6 розділу V Порядку № 608).

За результатами розгляду акта та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу (п. 1 розділу VІ Порядку № 608).

Дисциплінарне стягнення накладається у строки, визначені Дисциплінарним статутом Збройних Сил України (п. 2 розділу VІ Порядку № 608).

Підстави та порядок притягнення військовослужбовців та деяких інших осіб до матеріальної відповідальності за шкоду, завдану державному майну, у тому числі військовому майну під час виконання ними службових обов`язків визначає Закон України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» від 03.10.2019 року № 160-IX (далі Закон № 160-ІХ).

Відповідно до п. 4 ст. 1 Закону № 160-ІХ матеріальна відповідальність - вид юридичної відповідальності, що полягає в обов`язку військовослужбовців та деяких інших осіб покрити повністю або частково пряму дійсну шкоду, що було завдано з їх вини шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна під час виконання обов`язків військової служби або службових обов`язків, а також додаткове стягнення в дохід держави як санкція за протиправні дії у разі застосування підвищеної матеріальної відповідальності.

Прямою дійсною шкодою є збитки, завдані військовій частині, установі, організації, закладу шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна, погіршення або зниження його цінності, а також витрати на відновлення чи придбання військового та іншого державного майна замість пошкодженого або втраченого, надлишкові виплати під час виконання обов`язків військової служби або службових обов`язків (п. 5 ст. 1 Закону № 160-ІХ).

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону № 160-ІХ підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням чи неналежним виконанням особою обов`язків військової служби або службових обов`язків, крім обставин, визначених статтею 9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону № 160-ІХ умовами притягнення до матеріальної відповідальності є:

1) наявність шкоди;

2) протиправна поведінка особи у зв`язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов`язків військової служби або службових обов`язків;

3) причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою;

4) вина особи в завданні шкоди.

Притягнення особи до матеріальної відповідальності за завдану шкоду не звільняє її від дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності, встановленої законами України (ч. 3 ст. 3 Закону № 160-ІХ).

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону № 160-ІХ особа несе матеріальну відповідальність у повному розмірі завданої з її вини шкоди в разі:

1) виявлення нестачі, розкрадання, умисного знищення, пошкодження чи іншого незаконного використання військового та іншого майна, у тому числі переданого під звіт для зберігання, перевезення, використання або для іншої мети, здійснення надлишкових виплат грошових коштів чи вчинення інших умисних протиправних дій;

2) виявлення факту приписки в нарядах чи інших документах фактично не виконаних робіт, викривлення звітних даних або обману держави в інший спосіб;

3) завдання шкоди у стані сп`яніння внаслідок вживання алкоголю, наркотичних засобів або інших одурманюючих речовин;

4) вчинення діяння (дій чи бездіяльності), що мають ознаки кримінального правопорушення;

5) якщо особою надано письмове зобов`язання про взяття на себе повної матеріальної відповідальності за забезпечення цілісності майна та інших цінностей, переданих їй для зберігання або для інших цілей.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 7 Закону України № 160-ІХ розмір завданої шкоди встановлюється за фактичними втратами на підставі даних бухгалтерського обліку з урахуванням цін, що діють на період розгляду питання про притягнення особи до матеріальної відповідальності. У разі відсутності таких даних розмір шкоди визначається суб`єктами оціночної діяльності відповідно до законодавства або за рішенням суду.

Обчислення розміру шкоди проводиться з урахуванням ступеня зносу військового та іншого майна за встановленими нормами.

Статтею 8 Закону України № 160-ІХ визначено порядок проведення службового розслідування.

Посадові (службові) особи зобов`язані письмово доповісти командиру (начальнику) про всі факти завдання шкоди протягом доби з моменту виявлення таких фактів (ч. 1 ст. 8 Закону України № 160-ІХ).

У разі виявлення факту завдання шкоди командир (начальник) протягом трьох діб після отримання відповідної письмової доповіді посадових (службових) осіб письмовим наказом призначає розслідування для встановлення причин завдання шкоди, її розміру та винних осіб.

Щодо шкоди, завданої командиром (начальником), розслідування призначається письмовим наказом старшого за службовим становищем командира (начальника) (ч. 2 ст. 8 Закону України № 160-ІХ).

Розслідування повинно бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення. В окремих випадках зазначений строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив розслідування, але не більше ніж на один місяць (ч. 3 ст. 8 Закону України № 160-ІХ).

Порядок проведення службового розслідування визначається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, правоохоронними органами спеціального призначення, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України та Державним бюро розслідувань (ч. 5 ст. 8 Закону України № 160-ІХ).

За результатами проведення розслідування складається акт (висновок), який подається командиру (начальнику), що призначив розслідування, на розгляд. До акта (висновку), складеного за результатами розслідування, додаються довідка про вартісну оцінку завданої шкоди за підписом начальника відповідної служби забезпечення і фінансового органу (головного бухгалтера) військової частини, установи, організації, закладу та/або акт оцінки збитків, що складається суб`єктами оціночної діяльності (ч. 6 ст. 8 Закону України № 160-ІХ).

Якщо вину особи доведено, командир (начальник) не пізніше ніж у п`ятнадцятиденний строк із дня закінчення розслідування видає наказ про притягнення винної особи до матеріальної відповідальності із зазначенням суми, що підлягає стягненню (ч. 1 ст. 8 Закону України № 160-ІХ).

Як вже було встановлено судом, на підставі наказу командира військової частини А4104 від 26.03.2020р. №264 (зі змінами) була проведена позапланова інвентаризація майна служби зв`язку.

В результаті проведення позапланової інвентаризації виявлена нестача 103 найменувань техніки зв`язку та РТЗ (радіостанції, радіоприймача, окремі блоки, світлотехнічне обладнання) на суму 434 203,83 грн.

За вказаним фактом були призначені службові розслідування, за результатами яких встановлено, що в результаті проведення позапланової інвентаризації виявлена нестача 103 найменувань техніки зв`язку та РТЗ (радіостанції, радіоприймачі, окремі блоки, світлотехнічне обладнання) та виявлено розукомплектування техніки і виробів служби зв`язку військової частини А4104 у ряду матеріально відповідальних осіб, у тому числі і у позивача, капітана ОСОБА_1 .

З метою встановлення факту передачі майна, нестачу якого виявлено, на відповідальне зберігання ОСОБА_1 було досліджено наступні документи:

Відповідно до наказу №651 від 23.07.2020р. було виявлено нестачу наступного майна, за яке відповідальною особою є позивач: АС-59У-М 1 к-т № НОМЕР_2 , АС-59У-М 1 к-т № НОМЕР_3 , світлушка-2Д (АС-67В) 2 к-та, СКП-11 стац. 1 к-т №925055, Радіостанція Р-838КА-24Г 4 к-та, Радіостанція Р-853-В1-01 1 к-т №1589, Радіостанція Р-853-В1-01 1 к-т №6107, Радіостанція Р-853-В1-03 1 к-т, Радіостанція Р-853-В2-01 1 к-т № НОМЕР_4 , Радіостанція Р-853-В2-01 1 к-т № НОМЕР_5 , Радіостанція "Ромашка" 1 к-т, Радіостанція "Ромашка" 1 к-т №4999, Радіостанція "Ромашка" 1 к-т №50301, Р/станція Р-828 1 к-т, Радіоприймач Р-872 1 к-т №20156, Радіоприймач Р-872 1 к-т № НОМЕР_6 , Блок №1 до Р-862 1 к-т, Радіостанція Р-105М 1 к-т № НОМЕР_7 , Пульт упр. Р-863 1 к-т, Комплект кабелів до Р-862 1 к-т, Груп.комплект до Р845М 1 к-т, Груп.комплект Р-863 ГН 1 к-т № НОМЕР_8 , Блок БП-300 1 к-т, Блок Б11-Ф гучномовний 1 шт., Блок Б3-Ф комутації 1 шт., Блок Б1-Ф блок управління 2 шт., Блок Б12-Ф 1 шт., Блок управління до П-503Б 1 шт., Гарнітура ГСШ-А-18Є 2 шт., Вентилятор ДВ-3 1 шт., Пульт упр. П-503Б 2 шт., Антенно-мачтовий пристрій до Р-863 1 шт., Світофільтр синій ДК-401-092 199 шт., Вогонь ОВПП біло-жовт. 4 шт., Принтер Epson LX 1170 1 шт., П-503Б 1 к-т , Р-853-В1 1 к-т №90400, Принтер Epson С-63 1 к-т, Кабель РПШ-6х2,5 (3м) 7 шт., Кабель РПШ-6х2,5 (55м) 13 шт., Кабель РПШ-6х2,5 (115м) 13 шт., Кабель РПШ 50м 20 шт., Кабель КРПТ 3х1,5+1х1 (50м) 1 шт., Кабель КРПТ 3х1,5+1х1 (25м) 1 шт., Кабель КРПТ 3х1,5+1х1 (12,5м) 5 шт., Кабель КРПТ 3х1,5+1х1 (15м) 4 шт., Кабель КРПТ 3х1,5+1х1 3,9 км, Кабель КРПТ 3х1,5+1х1 (200м) 1 шт., Кабель КРПТ 3х1,5+1х1 0,1 км, Кабель КРПТ 3х0,4 - 0,05 км, Кабель КРПТ 3х2,5 0,1 км, Кабель КРПТ 3х2,5+1х1 (50м) 2 шт., Кабель ВСЕК 5х2 60м, Кабель ВСК-5х2 L=95м 6 кат., Кабель КГ-3х35+1х10 125 м, Кабель КГ-3х1,5+1х1,5 3 км, Кабель КГ-3х1,5+1х1,5 1 км, Кабель КГ-3х2,5+1х1,5 0,4 км, Кабель КГ-3х2,5+1х1,5 0,8 км, Кабель КГ-4х1,5 1580 м, Кабель КГ-3х1,5+1х1 (3м) 5 шт., Кабель КГ-3х1,5+1х1 (55м) 1 шт., Кабель КГ-3х1,5+1х1 (115м) 6 шт., Кабель П-274 0.3 км, Кабель П-274 1,9 км, Кабель П-274 6.3 км, Радіоприймач Р-147П 1 к-т №345647, Радіоприймач Р-147П 1 к-т № НОМЕР_9 , Рем. К-т АГ-2 3 к-та, Вимірювач КОС-ОК-71 1 шт., Комплект ключів №42 1 к-т , Ремкомплект №2 до 1-ОВ 1 шт., Зарядний пристрій до Р-838 1 к-т №120871, Зарядний пристрій до Р-838 1 к-т №6252, Зарядний пристрій до Р-838 1 к-т №10163, Зарядний пристрій до Р-838 1 к-т №8259, Зарядний пристрій до Р-838 1 к-т №10080, Зарядний пристрій до Р-838 1 к-т №б/н, Зарядний пристрій до Р-838 1 к-т №б/н, Акумуляторний блок до радіостанції "Титан РН-102" 2 шт., Мікрофонний підсилювач KIT NS018 6 шт., СГ-3С 10 шт., ЭТО-2 200/50 15 шт. , АКБ ТЖН-250 2 шт., АКБ ТЖН-550 10 шт., АКБ 2НК-24 22 шт., АКБ 10НК-28К 18 шт., АКБ 5НК-80К 15 шт., АКБ ТНЖ-320 2 шт., АКБ 5ЖН-60 12 шт., АКБ 3НКТ-10Д 15 шт., АКБ КНП-37 3 шт., Кабель 2СЛ-3-55 1 м, Кабель ТЗБ 4х4х1,2 860 м, Кабель 1х4х1,2 1673 м, Кабель КРПП 3х1,5+1х1 5180 м, р/станція Р-845М4 №2020956, р/станція Р-845М4 №2020875, р/станція Р-845М4 №2020855, р/станція Р-844М2 №2030487, р/станція Р-844М2 №2030497, р-станція Р-844М2 №03481, р/станція Р-862 833903.

В ході службових розслідувань відповідачем було встановлено, що вказане майно рахується за позивачем на підставі акту прийому-передачі справ та посади начальника системи-інженера РСП від 13.06.2010 № 2/189, що також зазначалося представником відповідача під час розгляду справи.

Матеріали справи також містять копії наказів №1123 от 22.12.17р., №1120 от 26.12.18р., №1269 от 26.12.19р. про закріплення техніки зв`язку та радіотехнічного забезпечення за підрозділами та відповідальними особами батальйону зв`язку, у тому числі і за позивачем, на 2018 рік, 2019 рік та на 2020 рік відповідно. Копії вказаних наказів були долучені позивачем до матеріалів справи, які в свою чергу були надані відповідачем на адвокатський запит представника позивача.

Позивач в позовній заяві та в ході розгляду справи зазначав, що усе майно, яке за ним рахувалося, було передано на відповідальне зберігання та експлуатацію старшому лейтенанту ОСОБА_2 на підставі акту №2/41 від 23.03.2018 р.

При детальному вивчені переліку майна, нестачу якого було виявлено відповідачем, судом було встановлено, що майно: АС-59У-М 1 к-т № НОМЕР_2 , АС-59У-М 1 к-т № НОМЕР_3 , світлушка-2Д (АС-67В) 2 к-та, Груп.комплект до Р845М 1 к-т, Груп.комплект Р-863 ГН, 1 к-т №046140, Світофільтр синій ДК-401-092 199 шт., Вогонь ОВПП біло-жовт. 4 шт., Принтер Epson LX 1170 1 шт., П-503Б 1 к-т, Принтер Epson С-63 1, к-т Кабель РПШ-6х2,5 (3м) 7 шт., Кабель РПШ-6х2,5 (55м) 13 шт., Кабель РПШ-6х2,5 (115м) 13 шт., Кабель РПШ 50м 20 шт., Кабель КРПТ 3х1,5+1х1 (50м) 1 шт., Кабель КРПТ 3х1,5+1х1 (25м) 1 шт., Кабель КРПТ 3х1,5+1х1 (12,5м) 5 шт., Кабель КРПТ 3х1,5+1х1 (15м) 4 шт., Кабель КРПТ 3х1,5+1х1 3,9 км, Кабель КРПТ 3х1,5+1х1 (200м) 1 шт., Кабель КРПТ 3х1,5+1х1 0,1 км, Кабель КРПТ 3х0,4 - 0,05 км, Кабель КРПТ 3х2,5 0,1 км, Кабель КРПТ 3х2,5+1х1 (50м) 2 шт., Кабель ВСЕК 5х2 60м, Кабель ВСК-5х2 L=95м 6 кат., Кабель КГ-3х35+1х10 125 м, Кабель КГ-3х1,5+1х1,5 3 км, Кабель КГ-3х1,5+1х1,5 1 км, Кабель КГ-3х2,5+1х1,5 0,4 км, Кабель КГ-3х2,5+1х1,5 0,8 км, Кабель КГ-4х1,5 1580 м, Кабель КГ-3х1,5+1х1 (3м) 5 шт., Кабель КГ-3х1,5+1х1 (55м) 1 шт., Кабель КГ-3х1,5+1х1 (115м) 6 шт., Кабель П-274 6.3 км, Радіоприймач Р-147П 1 к-т №345647, Комплект ключів №42 1 к-т, Ремкомплект №2 до 1-ОВ 1 шт., Зарядний пристрій до Р-838 1 к-т №б/н, Зарядний пристрій до Р-838 1 к-т б/н, ЭТО-2 200/50 15 шт., АКБ 10НК-28К 18 шт., АКБ 5НК-80К 15 шт., Кабель 2СЛ-3-55 1 м, Кабель ТЗБ 4х4х1,2 860 м, АКБ 3НКТ-10Д у кількості 10шт, АКБ 2НК-24 у кількості 4 шт., СГ-3С у кількості 5 шт., Кабель КРПП 3х1,5+1х1 5180 м, АКБ 5ЖН-60 у кількості 6 шт., ані наказами, ані актами прийому - передачі, або жодним іншим документом за позивачем не закріплювалось.

З заробітної плати ОСОБА_1 , за раніше виданими наказами командира військової частини, було стягнуто вартість наступного майна: Радіостанція Р-853-В1-03 1 к-т, Зарядний пристрій до Р-838 1 к-т № НОМЕР_10 , Зарядний пристрій до Р-838 1 к-т №6252, р/станція Р-845М4, №2020855, р/станція Р-844М2 №2030497., підтвердженням слугують копії книг грошових стягнення і нарахувань розпочаті за №495 від 01.01.2014р., №531 01.01.2015р., №522 від 01.01.2016р., №527 від 2017р., №480 від 01.01.2018р, копія книги грошових стягнення і нарахувань розпочата 01.01.2011р., копія книги грошових стягнення і нарахувань розпочата 01.01.2013 р., які містяться в матеріалах справи.

Майно АКБ ТЖН-250 2 шт., АКБ ТЖН-550 10 шт., АКБ КНП-37 3 шт., СКП-11 стац. 1 к-т №925055, Радійостанція Р-838КА-24Г 4 к-та, Радіостанція Р-853-В1-01 1 к-т №1589, Радіостанція Р-853-В1-01 1 к-т №6107, Радіостанція "Ромашка" 1 к-т, Р/станція Р-828 1 к-т, Радіостанція Р-105М 1 к-т № НОМЕР_7 , Пульт упр. Р-863 1 к-т, Блок БП-300 1 к-т, Блок Б11-Ф гучномовний 1 шт., Блок Б3-Ф комутації 1 шт., Блок Б12-Ф 1 шт., Блок управління до П-503Б 1 шт., Гарнітура ГСШ-А-18Є 2 шт., Вентилятор ДВ-3 1 шт., Пульт упр. П-503Б 2 шт., Антенно-мачтовий пристрій до Р-863 1 шт., Кабель П-274 0.3 км, Кабель П-274 1,9 км, Радіоприймач Р-147П 1 к-т № НОМЕР_9 , Рем. К-т АГ-2 3 к-та, Вимірювач КОС-ОК-71 1 шт., Акумуляторний блок до радіостанції "Титан РН-102" 2 шт., Блок Б1-Ф блок управління 2 шт. закріплено відповідачем за ОСОБА_1 наказами №1123 от 22.12.17р., №1120 от 26.12.18р., №1269 от 26.12.19р. про закріплення техніки зв`язку та радіотехнічного забезпечення за підрозділами та відповідальними особами батальйону зв`язку на 2018 рік, 2019 рік та на 2020 рік відповідно.

Щодо наказів № 1123 от 22.12.17 р., № 1120 от 26.12.18 р., № 1269 от 26.12.19 р. про закріплення техніки зв`язку та радіотехнічного забезпечення за підрозділами та відповідальними особами батальйону зв`язку на 2018 рік, 2019 рік та на 2020 рік відповідно, суд зазначає, що видані відповідачем накази суперечать абз. 12 п. 2 Інструкції № 440, позаяк майно, яке зазначене в наказах не передано під звіт або в інший документально оформлений спосіб. Відповідачем не підтверджено, належними та допустимими, достатніми та достовірними, в розумінні приписів ст. ст. 73-76 КАСУ факт прийняття ОСОБА_1 майна за вказаними наказами.

Відносно решти майна, нестача якого виявлена, а саме: Радіоприймач Р-872 1 к-т № НОМЕР_11 , Радіоприймач Р-872 1 к-т № НОМЕР_6 , Комплект кабелів до Р-862 1 к-т , Р-853-В1 1 к-т № НОМЕР_12 , Зарядний пристрій до Р-838 1 к-т №10163, Зарядний пристрій до Р-838 1 к-т №8259, Зарядний пристрій до Р-838 1 к-т №10080, Кабель 1х4х1,2 1673 м, р/станція Р-844М2 №2030487, р-станція Р-844М2 №03481, Радіостанція Р-853-В2-01 1 к-т №100420, Радіостанція Р-853-В2-01 1 к-т №100349, Радіостанція "Ромашка" 1 к-т №4999, Радіостанція "Ромашка" 1 к-т №50301, Блок №1 до Р-862 1 к-т, Мікрофонний підсилювач KIT NS018 6 шт., АКБ ТНЖ-320 2 шт., р/станція Р-845М4 №2020956, р/станція Р-845М4 №2020875, р/станція Р-862 №833903 судом встановлено, що за позицією відповідача дане майно рахується за ОСОБА_1 на підставі акту прийому-передачі справ та посади начальника системи-інженера РСП від 13.06.2010 р. № 2/189.

Щодо акту прийому-передачі справ та посади начальника системи-інженера РСП від 13.06.2010 №2/189 суд зазначає, що підставою закріплення за військовослужбовцем певного майна, як за матеріально відповідальною особою є наказ командира частини, що неодноразово зазначалося та підтверджувалося представником відповідача. Водночас, відповідачем до матеріалів справи не додано відповідний наказ про закріплення за позивачем переліку майна зазначеного в акті прийому-передачі справ та посади начальника системи-інженера РСП від 13.06.2010 №2/189. Таким чином, відповідачем не доведено, що матеріально відповідальною особою за майно вказане в акті прийому-передачі справ та посади начальника системи-інженера РСП від 13.06.2010 №2/189 є позивач, ОСОБА_1 .

Також суд не приймає до уваги акт прийому-передачі справ та посади начальника системи-інженера РСП від 13.06.2010 №2/189, як належний доказ, оскільки датою його складання зазначено 15.11.2010 р., датою його затвердження командиром військової частини А4104 вказано 13.06.2010р., тобто раніше ніж його складено, при цьому позивач, ОСОБА_1 був призначений на посаду начальником системи інженером РСП наказом командира Повітряних сил ЗСУ №164 від 21.03.2011 року, що підтверджується копією посвідчення офіцера НОМЕР_13 та не заперечується представником відповідача.

В ході розгляду справи судом було встановлено, що згідно з копією посвідчення офіцера НОМЕР_13 , наказом командира ПС ЗС України №354 від 29.07.2013 року позивач був призначений начальником авіаційного полігону військової частини А4104.

Відповідно до статті 63 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (в редакції, чинній на момент призначення 29.07.2013 року ОСОБА_1 начальником авіаційного полігону військової частини А4104) Командири підрозділів (начальники) приймають і здають посаду особисто на підставі наказу по військовій частині (кораблю).

Новопризначеного командира підрозділу (начальника) відрекомендовує особовому складові підрозділу старший командир (начальник).

При прийманні та здаванні посади командиром підрозділу (начальником) обов`язково проводиться інвентаризація майна і техніки підрозділу (служби). За результатами проведеної інвентаризації складаються інвентаризаційні відомості та акт.

Про прийняття і здавання посади командир підрозділу (начальник) подає рапорт у порядку підпорядкованості командирові військової частини (корабля).

Особа, яка приймає посаду, до свого рапорту додає акт про прийняття підрозділу. В акті зазначаються дані про склад підрозділу за списком і наявний; стан бойової та мобілізаційної готовності; морально-психологічний стан особового складу, стан військової дисципліни, бойової підготовки; наявність і стан озброєння, боєприпасів, техніки, пального та інших матеріальних засобів; житлові і побутові умови військовослужбовців.

Акт складається і підписується особою, яка приймає, та особою, яка здає посаду, а також начальниками служб військової частини, головою та членами внутрішньої перевірочної комісії. До акта додаються інвентаризаційні відомості про майно та техніку підрозділу (служби).

Окрім вказаного, порядок приймання та здавання справ і посад регулюється Положенням про військове (корабельне) господарство збройних сил України затверджене наказом Міністерства оборони України №300 від 16.07.1997р. (далі - Положення)

В пунктах 9.1.6.-9.1.11 Положення (в редакції, чинній на момент призначення 29.07.2013 року ОСОБА_1 начальником авіаційного полігону військової частини А4104) зазначено наступне:

9.1.6. Приймання справ і посади проводиться особисто тим, хто приймає, від того, хто здає, у присутності комісії.

9.1.7. Комісія, призначена для приймання та здавання справ і посади, чи внутрішня перевірочна комісія у присутності того, хто приймає, і того, хто здає справи і посаду, проводить:

- інвентаризацію матеріальних засобів, які приймаються заново призначеною посадовою особою військової частини (з`єднання);

- перевірку господарської діяльності військової частини, служб складів та інших об`єктів з моменту останньої перевірки і порівняння облікових відомостей з даними дійсної наявності матеріальних засобів.

9.1.8. Приймання та здавання справ посадовими особами, що відають військовим (корабельним) господарством, оформлюється актом (додаток N 8).

До акта додаються відомості наявності і якісного стану матеріальних засобів з указанням наявності, якісного стану, надлишків і нестач, а також пояснення того, хто здає справи і посаду, про причини виникнення нестачі, надлишків.

У тих випадках, коли той, хто здає, або заново призначений начальник має по окремих статтях акту заперечення, він викладає їх у письмовій формі в акті під час його підписання.

Вищий начальник при затвердженні акта про приймання та здавання справ і посади зобов`язаний розглянути заперечення. При необхідності, для виявлення дійсного стану речей і розбору заперечень того, хто здає (приймає) справи і посаду, розпорядженням командира частини (з`єднання) призначається службове розслідування, яке повинно бути закінчено в двотижневий строк.

Приймання та здавання справ і посади командиром військової частини (корабля) проводяться згідно з вимогами Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (548-14).

9.1.9. Акт і відомості наявності та якісного стану матеріальних засобів підписуються тим, хто приймає, і тим, хто здає справи та посаду, а також членами комісії, які проводили інвентаризацію матеріальних засобів і перевірку господарської діяльності військової частини (служби). Відомості, крім вказаних осіб, підписуються також особами, які прийняли матеріальні засоби на подальше зберігання.

Про приймання та здавання справ і посади подається звіт безпосередньому начальнику.

9.1.10. Рішення щодо усунення зазначених у акті приймання та здавання справ і посади недоліків повинно бути прийнято вищим начальником не пізніше 10-денного строку. У тому випадку, коли за результатами нестачі проводиться службове розслідування, рішення про притягнення винуватого до відповідальності повинно бути прийнято не пізніше місячного строку з дня закінчення розслідування. Особа, яка здає справи і посаду, відбуває до нового місця служби після затвердження акта про приймання і здавання справ і посади вищим начальником, а в тому випадку, коли виявлена нестача - після прийняття щодо них відповідного рішення.

9.1.11. Безпосередні начальники несуть відповідальність за організацію і якісне проведення приймання та здавання справ і посади підпорядкованими їм посадовими особами.

Тобто, при призначені позивача на посаду начальника авіаційного полігону військової частини А4104 він повинен був передати посаду, яку він займав раніше іншій особі, в іншому випадку не було б підстав для призначення ОСОБА_1 на нову посаду.

Вказане також частково підтверджується актами технічного стану, відповідно до яких, у 2013-2014 роках, техніка позивачем передавалася іншим особам.

Окрім зазначеного, судом було детально досліджено акт прийому-передачі справи та посади начальника групи зв`язку та телемеханіки №2/41 від 23.03.2018р. на підставі якого старший лейтенант ОСОБА_2 прийняв певний перелік техніки та майна на відповідальне зберігання та експлуатацію. Відповідно до зазначеного акту техніку та майно передавали майор ОСОБА_3 , прапорщик ОСОБА_4 , прапорщик ОСОБА_5 , солдат ОСОБА_6 та капітан ОСОБА_1 .

Акт прийому-передачі справи та посади начальника групи зв`язку та телемеханіки №2/41 від 23.03.2018р. та акт прийому-передачі справ та посади начальника системи-інженера РСП від 13.06.2010 №2/189 мають ідентичний перелік майна.

На останніх листах акту прийому-передачі справи та посади начальника групи зв`язку та телемеханіки №2/41 від 23.03.2018р. міститися графа «відповідальна особа за експлуатацію», з якої вбачається, що за ОСОБА_1 рахується 26 пунктів техніки та майна із усього переліку вказаного в акті.

З аналізу зазначеного, вбачається, що Відповідач станом на 23.03.2018р., на дату складання акту прийому-передачі справи та посади начальника групи зв`язку та телемеханіки №2/41, вважав, що за капітаном ОСОБА_1 закріплено лише 26 пунктів техніки та майна.

Суд відзначає, що відповідачем до суду не надано, а судом під час розгляду справи по суті не добуто належних та допустимих, достатніх та достовірних в розумінні приписів ст. ст. 73-76 КАСУ доказів незаконності акту прийому-передачі справи та посади начальника групи зв`язку та телемеханіки №2/41 від 23.03.2018 р., його відміни, скасування, підробки, фактичного не передання майна за ним тощо, через що твердження відповідача, що даний акт скасовано усним наказом командира військової частини суд до уваги не приймає.

За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено належними доказами, що позивач є матеріально відповідальною особою за майно, нестача якого була виявлена, у зв`язку з чим підстави для притягнення ОСОБА_1 до матеріальної відповідальності у загальній сумі 192 960,19 грн. відсутні.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що зі змісту ч. 3 ст. 3 Закону № 160-ІХ, яким регулюються спірні правовідносини, слідує що притягнення військовослужбовців до матеріальної відповідальності є можливим лише за одночасного дотримання чотирьох умов, а саме: 1) наявність шкоди; 2) протиправна поведінка особи у зв`язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов`язків військової служби або службових обов`язків; 3) причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; 4) вина особи в завданні шкоди.

Так, в ході службового розслідування було встановлено факт розукомплектування техніки та виробів служби зв`язку військової частини А4104, у тому числі у роті зв`язку та радіотехнічного забезпечення батальйону зв`язку та радіотехнічного забезпечення (перелік зазначено вище), за збереження яких відповідальною особою був капітан ОСОБА_1 .

Актами службових розслідувань було встановлено, що втраті військового майна сприяв факт неналежного виконання обов`язків посадовими особами військової частини А4104, у тому числі капітаном ОСОБА_1 .

Щодо неналежного виконання позивачем своїх обов`язків, в актах службових розслідувань зазначено, що капітан ОСОБА_1 порушив вимоги ст. 11, 16, 63, 64, 111, 112 Статуту внутрішньої служби ЗС України; пп. 3.1.9, 3.5.23 «Положення про військове (корабельне) господарство Збройних сил України» затвердженого наказом МОУ №300 від 16.07.97р., експлуатацію, збереження, технічне обслуговування і ремонт озброєння, техніки роти організував незадовільно, перевірку не менше ніж один раз на місяць наявності стану та обліку не здійснював.

Щодо обставин встановлення вини позивача, в акті службового розслідування, то в акті взагалі нічого з цього приводу не зазначено, зазначено лише те, які норми законодавства порушені.

Аналізуючи наявність підстав для притягнення позивача до повної матеріальної відповідальності за наведених обставин суд зазначає наступне:

Для наявності достатніх підстав для притягнення капітана ОСОБА_1 до повної матеріальної відповідальності під час службового розслідування відповідачу необхідно було також встановити наявність причинного зв`язку між протиправною поведінкою військовослужбовця і завданою шкодою, а також вину ОСОБА_1 в завданні такої шкоди.

Проте, ані в актах службових розслідувань, ані в оскаржуваному наказі не встановлено причинного зв`язку між бездіяльністю капітана ОСОБА_1 та втратою військового майна.

Відповідачем в акті службового розслідування лише зазначено про те, що позивач, ОСОБА_1 в порушення вимог ст. ст. 11, 16, 63, 64, 111, 112 Статуту внутрішньої служби ЗС України; пп. 3.1.9, 3.5.23 «Положення про військове (корабельне) господарство Збройних сил України» затвердженого наказом МОУ №300 від 16.07.97р. правильну експлуатацію, збереження, технічне обслуговування і ремонт озброєння, техніки роти організував незадовільно, перевірку не менше ніж один раз на місяць наявності, стану та обліку не здійснював. Водночас, при цьому відсутні факти та висновок про те, що така незадовільна організація з боку позивача правильної експлуатації, збереження, технічного обслуговування і ремонту озброєння, техніки роти, нездійснення не менше ніж один раз на місяць наявності, стану та обліку майна призвело до такої нестачі.

Також з актів службового розслідування не вбачається, якими доказами підтверджується вина саме капітана ОСОБА_1 у втраті військового майна, прямо не встановлено її форму (умисна чи з необережності), при цьому від визначення форми вини, відповідно до приписів ст. 5 та ст. 6 Закону № 160-ІХ, залежить і вид матеріальної відповідальності (обмежена, повна чи підвищена), до якої може бути притягнуто військовослужбовця.

Крім того, відповідач не навів будь-яких обґрунтувань притягнення позивача до повної матеріальної відповідальності, у той час як Законом № 160-ІХ передбачено як підвищену, так повну та обмежену матеріальну відповідальність. І хоча ухвалення відповідного рішення перебуває у площині дискреційних повноважень відповідного командира (начальника), таке рішення повинно бути обґрунтованим і відповідати вимогам закону, а адміністративний суд, у свою чергу, зобов`язаний надати цьому рішенню оцінку, в тому числі в аспекті законності та обґрунтованості.

В актах службових розслідувань не зазначено, що стало причиною вчинення правопорушення. Натомість (за приписами ст. 6 Закону № 160-ІХ) умовою притягнення військовослужбовця до повної або підвищеної матеріальної відповідальності є наявність умисних протиправних дій, що призвели до завдання шкоди.

Під час службового розслідування не було встановлено, які саме умисні протиправні дії капітан ОСОБА_1 (враховуючи те, що його притягнуто саме до повної матеріальної відповідальності) призвели до втрати військового майна, факт розкрадання такого майна не досліджувався.

На переконання суду лише за одночасного доведення належними доказами наявності всіх чотирьох умов для притягнення особи до матеріальної відповідальності, визначених ч. 2 ст. 3 Закону № 160-ІХ (наявність шкоди, протиправна поведінка особи у зв`язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов`язків військової служби або службових обов`язків, причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою, вина особи в завданні шкоди) можливе притягнення військовослужбовця до одного з видів матеріальної відповідальності.

При цьому дискреція командира у виборі виду матеріальної відповідальності не є необмеженою, а повинна ґрунтуватись на вимогах закону, який в свою чергу пов`язує настання повної та підвищеної матеріальної відповідальності саме із умисними протиправними діями військовослужбовця, наслідком яких стала втрата військового майна.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 25.03.2020 року у справі № 814/2281/16, від 25.06.2020 року у справі № 825/2405/18, від 11.06.2020 року у справі № 1540/4486/18, від 25.03.2020 року у справі № 825/1000/18, від 13.11.2019 року у справі № 620/302/19, від 12.12.2018 року № 813/2751/17.

Крім того, Верховний Суд у свій постанові від 14.01.2021 року по справі № 817/1318/17 зауважив, що: «Зміст положень Дисциплінарного статуту свідчить про те, що службова дисципліна полягає у виконанні (дотриманні) законодавчих і підзаконних актів із питань службової діяльності та бездоганному і неухильному додержанні порядку і правил, що такими нормативними актами передбачені.

Водночас підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності є дисциплінарний проступок, сутність якого полягає у невиконанні чи неналежному виконанні військовослужбовцем службової дисципліни.

Такими обставинами є лише фактичні дані, що свідчать про реальну наявність у діяннях особи ознак дисциплінарного проступку, зокрема протиправної поведінки, шкідливих наслідків і причинного зв`язку між ним і дією порушника дисципліни».

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Військової частини А4104 повернути грошові кошти утримані з грошового забезпечення в рахунок відшкодування нанесених державі збитків суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що на підставі оскаржуваного наказу відповідачем з капітана ОСОБА_1 , щомісячно утримується частина грошового забезпечення, дана інформації підтверджується витягами з книг грошових стягнень і нарахувань Військової частин А4104, які наявні в матеріалах справи.

У свою чергу, відповідно до п. 3 ст. 14 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» у разі скасування наказу про притягнення винної особи до матеріальної відповідальності стягнені з особи кошти та/або добровільно передане нею рівноцінне майно чи внесені кошти повертаються цій особі, про що видається відповідний наказ.

Суд вважає, що задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправними та скасування абзаців та пунктів наказу командира Військової частини А4104 від 23.07.2020 року №651 «Про результати службових розслідувань по факту нестачі майна служби зв`язку військової частини», викладеного у новій редакції на підставі наказу командира Військової частини А4104 №724 від 13.08.2020 року про внесення змін до наказу командира військової частини №651 від 23.07.2020р. про результати службових розслідувань по факту нестачі майна служби зв`язку військової частини дана позивна вимога також підлягає задоволенню, оскільки вона є похідною від основної позовної вимоги, яку судом задоволено.

Відповідно до частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши усі подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Військової частини А-4104 (м-н Авіатор, буд. 163, м. Чугуїв, Харківська область, код ЄДРПОУ 07785381) про визнання протиправними та скасування наказів, стягнення незаконно утриманого грошового забезпечення - задовольнити.

Скасувати абзац 3 пункту 4 наказу командира Військової частини А4104 від 23.07.2020 року №651 "Про результати службових розслідувань по факту нестачі майна служби зв`язку військової частини", викладений у новій редакції на підставі наказу командира Військової частини А4104 № 724 від 13.08.2020 року "Про внесення змін до наказу командира військової частини № 651 від 23.07.2020 р. "Про результати службових розслідувань по факту нестачі майна служби зв`язку військової частини"" про притягнення командира роти зв`язку та радіотехнічного забезпечення батальйону зв`язку та радіотехнічного забезпечення військової частини А4104 капітана ОСОБА_1 до повної матеріальної відповідальності на суму 23 747, 99 грн.

Скасувати абзац 11 пункту 4 наказу командира Військової частини А4104 від 23.07.2020 року №651 "Про результати службових розслідувань по факту нестачі майна служби зв`язку військової частини", викладений у новій редакції на підставі наказу командира Військової частини А4104 №724 від 13.08.2020 року "Про внесення змін до наказу командира військової частини №651 від 23.07.2020р. "Про результати службових розслідувань по факту нестачі майна служби зв`язку військової частини"" про притягнення командира роти зв`язку та радіотехнічного забезпечення батальйону зв`язку та радіотехнічного забезпечення військової частини А4104 капітана ОСОБА_1 до повної матеріальної відповідальності на суму 169 212,20 грн.

Скасувати пункт 6 наказу командира Військової частини А4104 від 23.07.2020 року №651 "Про результати службових розслідувань по факту нестачі майна служби зв`язку військової частини" про накладення на капітана ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді "Сувора догана".

Зобов`язати Військову частину А4104 (Харківська обл., м. Чугуїв, м-н Авіатор, код ЄДРПОУ - 07785381) повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) незаконно утримане грошове забезпечення, стягнуте в рахунок відшкодування нанесених державі збитків.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 26 квітня 2021 року.

Суддя Бадюков Ю.В.