
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
У Х В А Л А
про залишення без руху заяви про перегляд судового рішення
за нововиявленими обставинами
26 квітня 2021 року Справа № 480/9264/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Павлічек В.О., перевіривши у приміщенні суду в м. Суми заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області звернулося до Сумського окружного адміністративного суду із заявою про перегляд рішення суду від 11.03.2021 за нововиявленими обставинами у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області , в якій, з посиланням на п. 1 ч. 2 ст. 361 Кодексу адміністративного судочинства України, просить переглянути рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.03.2021 року по справі № 480/9264/20.
Разом з тим в заяві про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, відповідач просить звільнити Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати судового збору. Клопотання мотивоване тим, що використання коштів Пенсійного фонду на цілі, що не передбачені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" забороняється, при цьому вказаний закон містить виключний перелік видатків, для фінансування яких використовуються кошти фонду. В зв`язку з відсутністю коштів на фінансування судових витрат, позивач просить звільнити його від сплати судового збору відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства.
Дослідивши матеріали позовної заяви та зміст клопотання відповідача, суд відмовляє в його задоволенні та залишає заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без руху, виходячи із наступного.
Суд зазначає, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя N R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14.05.1981 р., та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
При цьому, відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі" "право на суд" не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.
Фінансування витрат на оплату судового збору для державних органів із державного бюджету передбачено за кодом економічної класифікації 2800 "Інші поточні платежі", розмір яких щорічно затверджується відповідним кошторисом.
З урахуванням наведеного та беручи до уваги, що особа, яка утримується за рахунок державного бюджету, має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів з метою забезпечення сплати судового збору, суд вважає, що обставини, пов`язані з фінансуванням установ чи організацій з державного бюджету, відсутністю в ньому коштів, призначених для сплати судового збору суб`єктами владних повноважень тощо не є підставою для звільнення (відстрочення, розстрочення) від такої сплати.
Таким чином суд зазначає, що згідно ч. 3 ст. 364 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви додаються, зокрема, документ про сплату судового збору.
Тобто, необхідною умовою розгляду судом заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами є сплата особою, яка звертається з цією заявою, судового збору у визначеному розмірі.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно п.п. 3.2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах, зокрема, за подання до адміністративного суду заяви про перегляд судового рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами складає 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги
Суд зазначає, що при зверненні до суду ставка судового збору, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, складала 840,80 грн. Отже оскільки ставка судового збору за заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами становить 150% цієї суми, то в даному випадку сума судового збору становить 1 261,20 грн. Кошти повинні бути перераховані за наступними реквізитами:
- Рахунок - UA878999980313151206084018540
- Отримувач - ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/22030101
- Банк отримувача - Казначейство України(ел. адм. подат.)
- Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37970404
- Найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)
- Наявність відомчої ознаки - "84" Окружні адміністративні суди.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 364 Кодексу адміністративного судочинства України заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами за формою і змістом повинні відповідати вимогам цього Кодексу щодо оформлення позовних заяв до суду першої інстанції.
За приписами ч. 1 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Проте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області не додано до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами копії всіх документів, що приєднуються до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для позивача.
Крім того суд зазначає, що п. 1 ч. 1 ст. 363 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами може бути подано з підстави, визначеної пунктом 1 частини другої статті 361 цього Кодексу, - учасниками справи протягом тридцяти днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про існування таких обставин;
При цьому відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 361 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Обгрунтовуючи подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зазначило, що у листопаді 2020 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від Сумського обласного військового комісаріату надійшла довідка від 09.11.2020 № 11/37558/2474 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, яка була повернута до відомства без виконання у зв`язку з відсутністю підстав для проведення перерахунку пенсії. У лютому поточного року листом Сумського обласного центру комплектування та соціальної підтримки від 04.02.2021 №11/303 повідомлено, що раніше видану довідку від 09.11.2020 №11/37558/2474 вважати недійсною та надіслано іншу довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 від 04.02.2021 №11/37558/303. При цьому сума грошового забезпечення є меншою ніж та, яка була зазначена у попередньо наданій довідці.
Отже про існування обставин, які відповідач вважає нововиявленими Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області дізналося в лютому 2021 року, при цьому із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, з підстави, встановленої пунктом 1 частини другої статті 361 КАС звернулося лише 19.04.2021 року, тобто з порушенням встановленого тридцятидневного строку звернення до суду. При цьому заяви про поновлення строку звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами відповідачем не було подано.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що рішення у справі № 480/9264/20 було постановлено судом 11.03.2021 року, тобто під час розгляду даної справи відповідач вже був обізнаний про відкликання Сумським обласним центром комплектування та соціальної підтримки довідки від 09.11.2020 № 11/37558/2474 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року. Проте про даний факт Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області суд не повідомило.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно усунути недоліки заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами шляхом подання до суду доказів сплати судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами до суду, а також копій документів, які додаються до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для позивача. Крім того відповідачу необхідно надати суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, у якій зазначити поважні причини пропуску такого строку та докази поважності причин пропуску такого строку.
Відповідно до ч. 3 ст. 366 КАС України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 169, 248, 256, 366 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами за у справі № 480/9264/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків.
Роз`яснити позивачу, що в разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений судом строк, заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами буде повернута протягом п`яти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.
У разі невиконання вимог цієї ухвали заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами буде вважатись неподаною та підлягає поверненню заявникові.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя В.О. Павлічек